Учителят - Петър Дънов и Всемирното Бяло Братство

теми за общности от сектантски тип
Потребителски аватар
zmianatz
Потребител

Re: Учителят - Петър Дънов и всемирното бяло братство

Мнениеот zmianatz » чет мар 17, 2011 1:36 pm

Благодаря ти, ТодорК! Виждам, че си загрижен за мен и не искаш да се заблудя. Благодаря, че виждаш просто милостивото сърце на фона на толкова нечовеколюбци и екзекутори навсякъде по този свят; които пък на всичкото отгоре и минават за... праведни. :lol:

Ще бъда внимателна, обещавам! Сверявам истината с лъжата горе-долу с този цитат:

1. Възлюбени, не на всеки дух вярвайте, а изпитвайте духовете, дали са от Бога, защото много лъжепророци се явиха в света.
2. По това познавайте Божия Дух (и лъжливия дух); всякой дух, който изповядва, че в плът е дошъл Иисус Христос, е от Бога.
3. А всякой дух, който не изповядва, че в плът е дошъл Иисус Христос, не е от Бога; това е духът на антихриста, за когото сте слушали, че иде, па и сега е вече в света.

ако повечето екзекутори се вслушваха в думите на Свещеното Писание - Библията - може би щяха и да станат човеколюбци, ама нейсе - Господ си знае работата на кой да разтваря сърцето (за любовта!) и на кой да го затваря. :))
ПРОРОК
Потребител

Re: УЧИТЕЛЯТ - ПЕТЪР ДЪНОВ И ВСЕМИРНОТО БЯЛО БРАТСТВО

Мнениеот ПРОРОК » пет мар 18, 2011 9:23 am

ТодорК
Модератор

Re: УЧИТЕЛЯТ - ПЕТЪР ДЪНОВ И ВСЕМИРНОТО БЯЛО БРАТСТВО

Мнениеот ТодорК » пет мар 18, 2011 10:20 am

ПРОРОК
Потребител

Re: Учителят - Петър Дънов и Всемирното Бяло Братство

Мнениеот ПРОРОК » пет мар 18, 2011 11:13 am

Да, Учението на Всемирното Бяло Братство няма нищо общо с Православието, освен използването на Библията и християнска терминология, които при Учителя - Петър Дънов са символични и метафорични, иносказателни. Темата е необходима на форума за обмяна на мнения и достоверна, автентична информация. И на двете страни е ясно, че нито вярващите православни християни ще станат окултни ученици, нито истинските ученици на Всемирното Бяло Братство ще приемат православното вероучение.

Относно въпроса ти за съвременните учения - във всяко от тях има частица от Истината и те в по-малка или по-голяма степен служат на Бога. Ето идин пример:

"Всички езици са области, в които се проявява Божественото в света. Ще кажете сега: „У русите е комунизмът.“ Вие оставете комунизмът. Той не е опасен. Какво има комунизмът? Той е една вода, която слиза отгоре. Всичко помита. Но като слезе в полето, утихне и пои градините. Фашизмът, комунизмът, всичко това са начини Божественото като дойде, всички тия учения служат на Бога, нищо повече! Философи, поети, мъже, жени всички служат на Бога! Няма никой, който да не служи на Бога! Един комунист казва: „Прилагаме учението на братството“. Много хубаво. Фашизмът казва: „Старото запазваме“. Много хубаво. Някой казва: „Той е безверник“. Няма безверници по света. Има верующи в разни системи. В едно учение ти си безверник, а пък в друго учение ти си верующ. Но всички чувствуваме, всички мислим, всички работим, всички дишаме, всички пием, всички ядем. По какво се различаваме? Няма никакво различие! Та ученикът трябва да има една широка идея в душата си. Господ казва: Не критикувай, което Бог е допуснал в света! Щом нещо е станало Господ го допуща. То е турено временно на сцената. После се двига. Всяка неприятност, която идва във вашия живот тя е временно дошла. Или болест, или неразположение, или загуба! Ако вие по този начин разсъждавате, всичко в света ще се превърне в добро."

"Мелодия и хармония. Кръг – елипса, парабола – хипербола", XVI година. 7 лекция на Общия окултен клас, държана от Учителя на 13 януари 1937 г., сряда, 5 ч.с. София – Изгрев.
refab
Потребител

Мнениеот refab » пет мар 18, 2011 2:03 pm

"ПРОРОК", считам за неподходящо, меко казано, а всъщност - за долнопробно, с извинение за по-силната дума, това, че използваш такъв ник!...Ако не ти е ясно защо мисля така и ти е интересно да ти обясня, мога да го направя..... Не трябваше да използваш и само главни букви за заглавието на темата ти - това означава викане, ако не знаеш!... По този повод обобщавам - според мен всеки може да пише за всичко, но трябва да има поне минимум непросташка култура за да го прави!... Това условие е задължително, по мое мнение, за да може поне горе-долу да са формално приемливи при обществено излагане теми, свързани с окултно - болестни духовни залитания и извращения!
Molecule
Потребител

Мнениеот Molecule » пет мар 18, 2011 2:51 pm

ПРОРОК
Потребител

Мнениеот ПРОРОК » пет мар 18, 2011 5:05 pm

Радослав
Модератор

Мнениеот Радослав » пет мар 18, 2011 6:23 pm

ПРОРОК
Потребител

Мнениеот ПРОРОК » пет мар 18, 2011 10:09 pm

Православната богословска мисъл само със сарказъм и подигравки ли изчерпва аргументите си при дискусии за инославните и иноверните вероизповедания? Протестанските богослови са по-възпитани и сериозни.
Потребителски аватар
Чехълче
Модератор

Мнениеот Чехълче » съб мар 19, 2011 10:11 am

Потребителски аватар
zmianatz
Потребител

Мнениеот zmianatz » съб мар 19, 2011 5:53 pm

ПРОРОК
Потребител

Мнениеот ПРОРОК » съб мар 26, 2011 11:31 am

giorgio_armani
Потребител

Мнениеот giorgio_armani » съб мар 26, 2011 3:31 pm

Аз съм чел откази от беседи на Дънов и видях много истина в тях. Даже практикувам едно дишане, описано в . Мога да кажа, че е хубаво и помага за концентрацията. Като един обикновен човек, незанимавал се с религия много много, ми се струва странно, един готин дядка като Дънов, имащ мисли, по-различни от масовото схващане, да бъде осъждан заради тях. Нали затова дойде демокрацията в България, за да може всеки да изразява мислите си спокойно и свободно. Не, че се е получило напрактика, ама такава беше целта. Те имат 1 много красив танц "паневритмия", който ако се гледа отвисоко, най-малкото предизвиква възхищение и преклон към красотата, която създава. Аз уважавам красотата, независимо кой е източникът.
Между другото, някъде прочетох, че Ин и Ян били бесове :wtf: :D :lol: А аз си мислих, че се използват като термин за енергийни противоположности в теоретичният модел на китайската медицина.
Потребителски аватар
Чехълче
Модератор

Мнениеот Чехълче » съб мар 26, 2011 5:18 pm

И аз съм чела, че Ян Бибиян е ходил на Луната, но не се сещам сам ли е бил или беше с ДЯВОЛЧЕТО Фют.
Дишането на Беинса Дуно е от йогата, а тя е източен култ, който противоречи на православието. Дишай си, но не казвай, че това е християнство, защото не е.
Zahira
Потребител

Мнениеот Zahira » съб мар 26, 2011 5:27 pm

Дънов е човек-мъдрец. Беседите му са поучителни. Това, че съм православна, не ми пречи да ги чета, отвреме навреме.

Върни се в “секти и култове”