Учителят - Петър Дънов и Всемирното Бяло Братство

теми за общности от сектантски тип
simon
Потребител

Re: Учителят - Петър Дънов и всемирното бяло братство

Мнениеот simon » съб апр 23, 2011 8:26 pm

ПРОРОК
Потребител

Re: Учителят - Петър Дънов и Всемирното Бяло Братство

Мнениеот ПРОРОК » нед апр 24, 2011 9:25 am

Лично аз изчаквам отговора на giorgio_armani и затова не отговарям на plamen. Иначе за въпросите му разбира се че има точни и удовлетворителни отговори.
Интересно ми е plamen какво е чел от Словото на Учителя, както и какво му е мнението за този материал, например:
http://www.pravoslavieto.com/inoverie/s ... .htm#gen13
Счита ли за достоверно написаното: ако да - да бъде любезен да ни отговори защо; ако не - да ни посочи грешките на автора.
Потребителски аватар
plamen
Администратор

Мнениеот plamen » нед апр 24, 2011 1:13 pm

От публикуваните цитати от Дънов по-горе все повече се убеждавам в няколко неща, които досега чувствах по-скоро интуитивно.

1. Не ще да е случайно, че във фейсбук има специално приложение "изтегли си мисъл на Дънов" или нещо подобно. "Мислите" са много подходящи за фейсбук-статусчета. Звучат едро и умно. Като за ученически лексикон.

2. Пак поради същата причина (лексиконна) въпросните мисли изразяват в повечето случаи общоизвестни неща. Характерно за клишетата е, че по принцип са верни ("търпение му е майката", примерно), но са банални. Ако Дънов можеше да се изразява в рими, не бих се изненадал любимата на четвъртокласниците от нашето поколение мисъл "Никога на колене пред когото и да е" да е негова.

3. Словесният поток с изобилие на думички като "Бог", "разумност", "светлина", "хармония", "доброта" и пр. притежава силно сугестивно въздействие върху определени хора. Тази безкритична податливост, граничеща с възторг, винаги ме е удивлявала и натъжавала едновременно.

4. Сугестивната сила от горната точка е обратно пропорционална на броя прочетени книги с автор някой друг освен Дънов. Казано по-просто: колкото повече и по-разнообразни неща сме чели извън "Мислите" на "Учителя", толкова по-малка вероятност има да се впечатлим от въпросните мисли. Още по-просто казано: прочетете "Изповедите" на Августин и после някоя "мисъл" на Дънов и ще разберете какво имам предвид. След запознаване с истинска духовна литература вероятността да искате да четете Дънов ще падне до пренебрежимо ниски стойности. Учител с главно "у" Дънов може да бъде наричан единствено от хора, които са се плъзнали по периферията на световната духовна съкровищница без никакви последствия за себе си.

5. Няма смисъл да се "оборват" личности като Дънов. Изобилието на литературен материал с негово авторство поставя всеки критик пред следния риск: в потока от думи, по чисто статистически причини, винаги може да се промъкне и някаква правилна мисъл. Това в математиката се нарича "флуктуация". Правилният подход към неговото творчество не бива да е апологетичен, а литературно-сатиричен.

6. Първоначалната ми саркастична реакция спрямо това, което съм чел от Дънов е била в основата си правилна и оправдана.

Поздрави,
Пламен
Потребителски аватар
plamen
Администратор

Мнениеот plamen » нед апр 24, 2011 1:35 pm

Радослав
Модератор

Мнениеот Радослав » нед апр 24, 2011 3:22 pm

simon
Потребител

Мнениеот simon » нед апр 24, 2011 9:33 pm

1. Не ще да е случайно, че във фейсбук има специално приложение "изтегли си мисъл на Дънов" или нещо подобно. "Мислите" са много подходящи за фейсбук-статусчета. Звучат едро и умно. Като за ученически лексикон.

2. Пак поради същата причина (лексиконна) въпросните мисли изразяват в повечето случаи общоизвестни неща. Характерно за клишетата е, че по принцип са верни ("търпение му е майката", примерно), но са банални. Ако Дънов можеше да се изразява в рими, не бих се изненадал любимата на четвъртокласниците от нашето поколение мисъл "Никога на колене пред когото и да е" да е негова.

Привет отново Пламене

Аз отново ше повторя, че не познавам добре "творчеството" на Дънов. Просто, от любопитство погледнах какви ги твори, тази именита личност. Четейки бях непредубеден и действително донякъде той потвърждава Християнството като единствено правилната религия, която даже в бъдеще, щтяла да стане и световна религия.

Човека пише добре и "се изразява добре". Само, дето често се повтаря и кара (както и ти се изрази правилно), "за по лесно - по утвпкания вече път". Това както и да е. Нищо лошо, ДА ПОВТАРЯ СТАРИ И ДЪЛБОКИ ИСТИНИ. Все някой, ще ги чуе и ще има полза, както за Християнството, така и за четящия "произведенията" му. Тук, прочетох само последната страница, та за това и нямах все още изградено мнение по неговите неща.

Големият проблем настъпи, след като прочетох за разни съдби, разни прераждания и накрая, как ние тук на Земята сме изплащали, това което сме "изработили" в предишените си животи. Едва ли не, това е истината и "няма мърдане". Ще си плащаме. И представи си, малко по нататък, потвърждава гореказаното като ни съветва най настойнически(нали е учител) "Не изисквайте нищо повече, от това, което ви е определено". Това е точно това, което и ти каза "ТЪРПЕНИЕ МУ Е МАЙКАТА". Питам се, след като Дънов "проповядва" ценностите на Християнството, къде остава свободната воля, дадена на човека от Бог оште с раждането му и свободата на личния избор. Какво ни съветва Дънов с това, "да не искаме повече от това което ни е определено". Би ли изкоментирал тази негова "велика мисъл". Как така, да не искаме нищо повече. Да чакаме и да пляскаме с ръце.. Това ли иска той. Хм.."45 години стигат..май че времето вече е наше". Моля, за коментар относно "великата фраза". Днес, така както Дънов се издига на пиедестал, току виж че фразата е станала и "крилата"..

Поздрави
Симон
Потребителски аватар
plamen
Администратор

Мнениеот plamen » вт апр 26, 2011 9:27 am

simon
Потребител

Мнениеот simon » вт апр 26, 2011 3:38 pm

симон написа:
донякъде той потвърждава Християнството като единствено правилната религия, която даже в бъдеще, щтяла да стане и световна религия.

Пламен:
Това "донякъде" е много важно. Дяволът е в детайлите, както се казва. Няма християнство "донякъде".

Симон:
Напълно съм съгласен с теб. Така както няма и "леко-бременна". Истинското Християнството съществува, като едно оформено Цяло от векове и ще съществува до Века. В това Цяло, се съдържа Истината, която всеки търси. Чудя се, защо я търсят другаде, но уважавайки правото на избор на всеки, "моля тъсете където трябва и не трябва, но ви уверявам пак ще се върнете, като мнозина в Истинското Християнство редактирано от модератор - лични забележки, извън темата

Пламен:
Няма съкратена версия на Христос, няма християнство без Църква.

Симон:
редактирано от модератор - темата за митарствата не й е мястото тук

Пламен:
За "световната религия" - ами, нашата вяра ни учи друго. Бъдещето не е розово за християнството, предстоят отпадане, гонения и "поражение", а не триумф. Християните чакат Христос, а не световно господство на "религията" си.

Симон:
Пламене, ти щеш, не щеш, тримф на Християнството ще има и Християнството ще стане Световна религия. "Не се гаси туй що не гасне"! "Това, което е казано-ще стане"!

симон написа:
Човека пише добре и "се изразява добре".

Plamen:
Човекът не е писал нищо, с изключение на една дипломна работа за германските племена, лекциите си по френология и още няколко други неща. Мъдростите му са записвани от усърдни стенографки.

Симон:
..на заплати..Естествено, "усърдни". Мислиш ли, че тогава не е имало безработица..

Пламен:
И с това, че се изразявал добре, не съм никак съгласен. Речта му е напоителна - и банална; напомня ми малко политическото говорене на президента Първанов.

Симон:
Развеселяваш ме. Ако говорим сериозно, съгласен съм с теб. Наистина, по "плочата му има много грифове и онази "играчка" там как се казваше върху плочата..да, да иглата..Тя все повтаря, едни и същи пасажи, ама карай. Да ти кажа, аз за него не знам много. Не че съм затворен за други мнения, но не обичам да залагам на мъртва кауза и мъртви идеи. Въпроса е друг. Четяки онзи ден нещо от него, (макар, че четох през ред, от което не се чувствам никак горд) попаднах на една фраза, която ме набута с мисли. "Не искайте нищо повече от това, което ви е дадено". Тази фраза, беше в ред от мисли потвърждаващи преражданията. Според тебе за какво иде реч тук. Какво иска да каже с нея. Аз я взех и като самостоятелна фраза. Просто съм объркан. КАКВО ТИ МИСЛИШ ПО ТОВА. За теб, тя вероятно е несъществена, но мене успя малко да ме обърка, та за това. "Да не искаме нищо повече..защото тук на Земйта е Ада и си плащаме, или..нещо друго. По скоро, част от всичката пяна която бълва Дънов..не знам..

Пламен:
Изреченията, които звучат мъдро на някои, съдържат абсолютно тривиални неща, които можеш да чуеш след две ракии от всеки човек с малко житейски опит, или да прочетеш в по-добър литературен вид в някоя приказка от Елин Пелин.

Симон:
Забравяш, шопската салата с много лук и сръбската музика до дупка..Пламене повярвай, с теб може да се беседва и е приятно. Не ти слагам "нашивки". Просто, констатирам очеваден факт.

Поздрави и лек ден!
Потребителски аватар
Деяна
Потребител

Мнениеот Деяна » вт апр 26, 2011 4:30 pm

Умишлено го зачеркнах, защото не е за четене от хора със слаба психика. :wtf:

Господ да ни пази от прелестта, гордостта и самомнението!
small axe
Потребител

Мнениеот small axe » вт апр 26, 2011 6:11 pm

"Луната поглъща нечистотиите на Земята. Тя поглъща 75 на сто от престъпленията на хората, а остават само 25 на сто на Земята. Като се създаде втората Луна, няма да има никакви престъпления, хората ще бъдат без престъпни наклонности. "

Я каква мисъл рекъл дънов. Да не се кахърим тогава за радиацията, Луната ще я погълне и престъпленията ни ще погълне, де вика "уЧИТЕЛЯТ", закво ни е Христос, за другите 25% ли, мани като си напрайм втората луна тя ше ги глътне и тея 25 процента.

Отдавна не бях чел подобни безумия верно.....дънов е стигнал дъното :(((
simon
Потребител

Мнениеот simon » ср апр 27, 2011 5:58 pm

На вниманието на модератора

Уважаеми модератор. Може ли да знам името Ви. Благодаря. Искам само да добавя, че когато се говори за Християнство, то е свързано с реквизитите му, като канони, правила, разпятие, митарства, икони и др. Неминуемо е да не се споменават в различни теми. Иначе форума и специално темата "Дънов" ще се превърне в Дънов и Дънов без никакъв Християнски привкус. Мисля, че достатъчно мастило се изписа по неговите теории и тези. Тук Говорим за Дънов, Християнство и последващи неща от това. За "лицчни" забележки не може и да става дума. Става въпрос за лично мнение, което не противоречи на правилата, за християнска етика, обич към ближния и насочване на миряните по Правия път - Истинското Християнство. Грешно съм разбран. Този форум, не е панаир или говорилня, за изразяване на лични забележки от личен характер. Лично аз не питая към никого лоши чувства. Просто няма за какво. Тигър, е едно изклйучително интелигентно момиче, събрало в себе си огромен букет от Християнски добродетели. Как може нормален човек, респективно нормален Християнин да има лоши намерения към подобна особа. Пубична тайна е че тя е сериозен фактор в този форум. Друг е въпросът, ако и се подаде ръка с Лйубов, смирение и разбиране. Нещо, което се опитвам да направя и аз. За подадена ръка на брат или сестра по вяра, а и извън нея, не търся награда, благодарности и почести. Просто това си е мой Християнски дълг. Всичко в живота си правя с много лйубов и внимание към всеки. Благодаря за разбирането. Моля за мнението ви.
simon
Потребител

Мнениеот simon » ср апр 27, 2011 6:05 pm

Privet Plamene

Пламен:
И с това, че се изразявал добре, не съм никак съгласен. Речта му е напоителна - и банална; напомня ми малко политическото говорене на президента Първанов.

Симон:
Развеселяваш ме. Ако говорим сериозно, съгласен съм с теб. Наистина, по "плочата му има много грифове и онази "играчка" там как се казваше върху плочата..да, да иглата..Тя все повтаря, едни и същи пасажи, ама карай. Да ти кажа, аз за него не знам много. Не че съм затворен за други мнения, но не обичам да залагам на мъртва кауза и мъртви идеи. Въпроса е друг. Четяки онзи ден нещо от него, (макар, че четох през ред, от което не се чувствам никак горд) попаднах на една фраза, която ме набута с мисли. "Не искайте нищо повече от това, което ви е дадено". Тази фраза, беше в ред от мисли потвърждаващи преражданията. Според тебе за какво иде реч тук. Какво иска да каже с нея. Аз я взех и като самостоятелна фраза. Просто съм объркан. КАКВО ТИ МИСЛИШ ПО ТОВА. За теб, тя вероятно е несъществена, но мене успя малко да ме обърка, та за това. "Да не искаме нищо повече..защото тук на Земйта е Ада и си плащаме, или..нещо друго. По скоро, част от всичката пяна която бълва Дънов..не знам..

Моля те Пламене, когато имаш време да ми отговориш. Както казах, по горното съм малко в тупик и е добре да бъда осветлен, и отново.. само ако е възможно.
Потребителски аватар
plamen
Администратор

Мнениеот plamen » чет апр 28, 2011 9:07 am

Караш ме да правя екзегеза на мисъл на Дънов?

Недей.

Не ми е необходимо да чета подобни фрази, за да се "набутвам с мисли". Ако ще разсъждавам в посоката на Дънов, достатъчно ми е евангелското "Търсете първом Божието царство и всичко останало ще ви се придаде", както и десетки други пасажи с подобен смисъл.

П.С.
Потребителски аватар
plamen
Администратор

Мнениеот plamen » чет апр 28, 2011 9:12 am

Потребителски аватар
Деяна
Потребител

Мнениеот Деяна » чет апр 28, 2011 9:33 am

Простете ми невежеството :shifty: