Учителят - Петър Дънов и Всемирното Бяло Братство

теми за общности от сектантски тип
kassie
Потребител

Re: УЧИТЕЛЯТ - ПЕТЪР ДЪНОВ И ВСЕМИРНОТО БЯЛО БРАТСТВО

Мнениеот kassie » нед авг 30, 2009 6:37 pm

2 000 000 километра в търсене на любовта
Клаус Кенет

Aether, горещо ти я препоръчвам...
Aether
Потребител

Мнениеот Aether » пон авг 31, 2009 1:31 pm

Последна промяна от Aether на пон авг 31, 2009 1:59 pm, променено общо 1 път.
петър сапунаров
Потребител

Мнениеот петър сапунаров » пон авг 31, 2009 1:57 pm

Да се изкажа и аз- теософските течения и учения не са християнски както вече сте казали. Те са прикрити под християнска маска-с една дума еклектични са. Но твърдо се противопоставям на това изказване:
"Чел съм много книги на Петър Дънов и от мой опит ще кажа ще Петър Дънов (Учителят) е в грешна насока на нещата
той може да манипулира хората и ако четеш някой от книгите му по-добре я изгори."

Винаги трябва да познаваш греха и да четеш много,ама много за него. Дори най-подлата и богохулна книга е ценна, защото ни показва какви не трябва да сме. Никога не изхвърляй книга,която е "обладала съзнанието" на много хора. Само като я познаваш можеш да промениш нещата-друг начин няма. Истинската победа над греха е неговото познаване-това с изгарянето е всъщност престъпление-тъй като по този начин ти не преборваш греха. Ти бягаш от него и показваш ,че волята ти липсва и демонстрираш страх, мислейки,че може да не ти достигне силата за осмислянето на греха. Тези изгаряния са типични за Католическата църква и не са правилни. Това е моето мнение. Време е Кабрал отново да ме нападне и да ме обвини в ерес. Защото уча хората,че трябва да познават блестящо греховете, а не да бягат от тях. Злото има своята функция и трябва да го познаваш-така ще научиш и защо трябва да си на фронта на доброто! wink: Всяка книга е ценна-това е изводът. А за теософските учения- не знам,не ги познавам добре,но са еклектични както вече споменах,поне на мен такива ми изглеждат, тъй както и някой сектантски общности из обширният и светъл свят.
петър сапунаров
Потребител

Мнениеот петър сапунаров » пон авг 31, 2009 2:05 pm

А иначе мога лесно да доведа някой източни релегии до абсолютни парадокси, каквито не липсват и в нашата, но при тях има един много съществен-даже е повече от един. Подобни информации,които се представят из интернет относно нирвана и прочие са най-малкото парадоксални:

"Неправилно е да се мисли, че Нирвана възниква в резултат от угасване на жаждата, страстите и желанията, че тя е резултат от Пътя. Нирвана не е резултат от нищо. Ако е резултат, ще е ефект, следствие, което е обусловено от причини, а Нирвана не е нито причина, нито следствие - тя е отвъд причинно-следствената обусловеност. Вярно е, че съществува път, който води до Нирвана, но тя не е резултат от пътя. Нирвана просто е. Но това, което тя е, излиза извън границити е зад пределите на възможното. Нирвана съществува независимо от това, че не може да бъде описана, представена и сравнена с нещо друго. "
Хитро обосноваване. Вярно е ,че не навсякъде господства причинно-следствената връзка,даже напротив. Но как някой може да ми обясни,че стига по някакъв "път" до Нирвана, а тя не е резултат от пътя? Това е абсурден парадокс. Да кажем,че тя не е резултат по никакъв начин от пътя, но тогава няма смисъл от пътя и от самоусъвършенстването след като нирвана няма нищо общо с него и просто е. Тогава и медитацията и цялото духовно усъвършенстване е безсмислено! Получава се така,че вървиш по път, от който няма смисъл? Но тогава употребата на думата Пътя е чудовищна глупост. Това го пише в сайт за будисти. Последното изречение е още по-голяма глупост:

"Нирвана съществува независимо от това, че не може да бъде описана, представена и сравнена с нещо друго. " Ами авторът му трябва да е бил абсолютно невеж. Щом казва,че тя (Нирвана) е /съществува/ следователно тя може да бъде сравнена и съпоставена именно с битието или със съществуващото? Странна мисъл. Но най-абсурдното,което се проповядва из някои източни философийки ,пък и в някой секти на будизмае е че причината за страданието са желанията. Добре с това ще се съгласим. Пътят към освобождението от него е абсолютната простота-антипод на Самсара. Освобождението от страданието се постига чрез постепен отказ от всички желания ,чрез угасване на желанията,прозрение за илюзорността на Аза,Маяа-та и т.н. Сиреч чрез усъвършенстване. С една дума се търси отново Нирвана /която значи нещо като угасване каквото и да значи това за мен е без значение/, търси се пълно отрицание на светския живот,основна черта на който са желанията,които са безкрайни и предизвикват страдание.Описват Нирвана като свръхсъзнателно състояние/будистите/,което се постига обаче чрез съзнателни действия преди това състояние. Едва в Нирваната си в свръхсъзнателно състояние,а преди това си в съзнателно.Така казват те. Но докато си в съзнателно състояние всяко твое действие или мисъл е насочена , тоест е желание,може би от друг род, но желание. Кой ще седне да медитира без желание? Аз не познавам такъв. Това утежнява горния парадокс още повече-следваш път,и достигаш чрез него до нещо, което не е резултат от него ,а на всичко отгоре този път, който е резултат от желания/дори само едно ,но желание със сигурност/ не бил желание?! Но тук се получава убийствен парадокс. Отказът от желания,дори придобит чрез тези "мистични техники" е сам по себе си желание и цел,тъй като човекът ,който се стреми към високо духовно ниво го прави целенасочено.Кой ще отрече това? Следователно отказът от желание е отново желание и ние не можем да се отскубнем от желанията. Никога не можем да избягаме от желанията-можем да останем с едно последно и то е откъзът от тях,но да се каже,че този отказ,постигнат по какъвто и да е начин не е желание е абсурден парадокс! Така,че цялата етика за спасението и угасването на желанията на будистите,другите източни религии, Шопенхауер, Хартман и т.н. е илюзия. Нирваната се оказва, ако приемем ,че съществува е пак резултат от желание и ефект, а не както го описват замаскирано. Следователно щом тя е ефект от желание било то каквото и да е ,не слага край на желанията,защото носи отпечатъка на последното желание. Сега знам,че ще бъда обвинен ,че не знам някакви индийски думички,че човек,който медитира е винаги в свръхсъзнателно състояние,че той дори и преди да седне да медитира е в такова? Това не го вярвам! Или може би той е вечно в състояние на медитация? :biggrin:
Още един парадокс-будизмът препоръчва не аскезата ,а правилното хранене. Добре,но дори самата мисъл,че трябва да ядеш каквото и да е е желание. А самото ядене е най-обикновено чисто светско желание. А пиенето на вода-то не е ли желание? Забравих будистите не ядат и не пият вода или аз грешя и това не са желания? Ами то чрез извращаване на думите от езика и техните значения може да се постигне много. Сега ще ме обвинят,че не знам какво е желание, въпреки,че всички брилятно знаем какво е. Значи постигаш нирвана, освобождаване от желанията,светските страсти и т.н. в резултат на път по време на който ядеш и пиеш вода несъмнено ,но тези действия не са желания? Самоусъвършенстването и духовното издигане явно също не е желание? Значи се освобождаваш от желанията и страстите въз основа на желания-това ми се струва абсурдно!
Aether
Потребител

Мнениеот Aether » пон авг 31, 2009 3:14 pm

Последна промяна от Aether на пон авг 31, 2009 3:24 pm, променено общо 1 път.
петър сапунаров
Потребител

Мнениеот петър сапунаров » пон авг 31, 2009 3:23 pm

Виж сега това го пише в будистки сайт,не знам за другото. Аз не споря ,че Нирваната може да е необяснима и не съм казал,че Троицата се обяснява. Но в никакъв случай не приемам ,че логиката е невалидна напълно и това е заблуждение. Не мога да приема ,че за да достигнеш до Нирвана трялбва да извършваш нещо и тя да не е следствие от него. Значи няма смисъл да медитирам?

"Кажи ми как се учи мъдростта? Май не се учи... Има ли път към нея? " Е това,че не се учи е абсолютна глупост,тогава защо има учители? Вярно е ,че пътят към нея е индивидуален,но на някой философи в Древна гърция са им викали учители, или не? Все някой или нещо трябва да те насочи към нея,следователно се учи.
Aether
Потребител

Мнениеот Aether » пон авг 31, 2009 3:34 pm

петър сапунаров
Потребител

Мнениеот петър сапунаров » пон авг 31, 2009 3:48 pm

Пропуснал си си брилятната и чудовищна критика на Хегел върху будизма и всички източни философии и религии. Хубаво е да я прочетеш! Вярно е ,че той също изпитва тяхното влияние,но пък критиката към "липсата на свобода" и илюзорността на аза прекрасна. Отиди да го прочетеш,може да ти разклати възгледите. А той е познавал отлично будизма и не само него. Аз предпочитам него ,отколкото вдигналите много шум източни религии и философии. И още нещо от него. Той казва за Конфуции,че е било в интерес на неговата слава да не бъде превеждан-сам си прави сметката! :biggrin:
Aether
Потребител

Мнениеот Aether » пон авг 31, 2009 4:00 pm

петър сапунаров
Потребител

Мнениеот петър сапунаров » пон авг 31, 2009 4:04 pm

Ей така се оборва Хегел. :biggrin: Ама май Буда също е в гроба -умрял от стомашно разтройство-ох забравих,че е станал светлина! :biggrin: :biggrin: :biggrin: :biggrin:
ivo_tehno
Потребител

Мнениеот ivo_tehno » пон авг 31, 2009 5:18 pm

Aether, защо не престанеш с богухулството си? Ако не можеш да се съсредоточиш върху нещо православно, то не си изливай богомерзските си мъдрости в/у нас. Престани ако обичаш! Знам че ние сме виновни за тези ти дела, защото както казва стареца Паисий "Ако бях светец щях да се помоля и той нямаше да прави това, но не съм". Поздрави
small axe
Потребител

Мнениеот small axe » пон авг 31, 2009 7:32 pm

Aether , стига толкова , наистина.
Вземи , прочети евангелието от Йоана , и се моли да го разбереш , че с тия неща дето ги пишеш .....Остави тези пагубни учения които си приел , покай се от греха.
Много хора ще светят , ярко един ден ................в огненото езеро.Стресни се , в момента си един от тях.

няма поздрави!

Сапунаров , чел ли си в писанията , как едни хора са носели книгите си и публично са ги изгаряли , отричайки се от злото написано в тях.Павел не ги е спрял , щото видиш ли , трябвало да опознаят злото, напротив.Бягай от греха и злото , няма нужда да го опознаваш , в словото е казано да бягаш от това.
Aether
Потребител

Мнениеот Aether » пон авг 31, 2009 8:11 pm

Последна промяна от Aether на пон авг 31, 2009 9:42 pm, променено общо 1 път.
петър сапунаров
Потребител

Мнениеот петър сапунаров » пон авг 31, 2009 9:00 pm

Смол екс не съм съгласен с твоето мнение. Най-голямата възможна победа над греха е да го познаваш изтънко и да не си му се поддал. Освен това ние християните трябва да помагаме на отклонените от пътя-как ще стане това,ако не познаваме злото,греха или погрешното учение ,в което са паднали? Например комунизма,теософията,Свидетелите на Йехова. Значи трябва да сме безразлични и да ги оставим? Моля те не си прав! Трябва да се чете. Единственият начин да им се помогне е като се познават техните заблуди и бъдат коригирани и обяснени, което отново изисква познание! Това от християнска гледна точка.
Aether
Потребител

Мнениеот Aether » вт сеп 01, 2009 10:10 am

Върни се в “секти и култове”