Тема за "отечеството на душата"

теми за общности от сектантски тип
Asenov
Потребител

Тема за "отечеството на душата"

Мнениеот Asenov » ср апр 01, 2009 6:16 pm

Вдъхновен от някои постинги в тази знаменита тема реших да попитам - какво означава:
издигането на душата към небето след смъртта (тъй като небето е нейното отечество)

Нима душата има отечество и от къде знаем това? И защо точно небето?

А помествам темата-питане тук защото вече стана ясно, че т.нар. "митарства" са плод на сектанската мисъл http://www.pravoslavie.bg/content/view/7601/162/
sluntce
Потребител

Re: Тема за "отечеството на душата"

Мнениеот sluntce » съб сеп 18, 2010 9:26 pm

Кой е създал душите? Бог Отец. Къде живее Бог? На небето. Когато душата отива при Отца си на небето, отива си вкъщи. Това го изпитах лично, затова го пиша.
Затова небето е "отечеството" на душите.
Потребителски аватар
Чехълче
Модератор

Мнениеот Чехълче » нед сеп 19, 2010 8:53 pm

sluntce написа:Кой е създал душите? Бог Отец. Къде живее Бог? На небето. Когато душата отива при Отца си на небето, отива си вкъщи. Това го изпитах лично, затова го пиша.
Затова небето е "отечеството" на душите.

Сигурна ли си, че Бог "живее" на небето? Небесно царство и небе НЕ са едно и също нещо, моля ти се да си направиш справка. Употребена е думата "небе", защото човешките знания са ограничени и трябва да се опират на нещо познато. Но не е познатото ни небе, в което хвъркат птици небесни и самолети.
Aether
Потребител

Мнениеот Aether » нед сеп 19, 2010 10:10 pm

Някъде из Лука пишеше (и не само), че Царството е вътре в нас, а къде живее Бог... ? :P

Митарства и сектантска мисъл? :problem:
sluntce
Потребител

Мнениеот sluntce » нед сеп 19, 2010 10:39 pm

Чехълче, употребявам думата небе, както я е употребил задаващият въпроса Асенов.
Небесно царство и Божие царство по МОЕ мнение са две различни неща.
Божието царство е в нас самите, Небесното си има управници, поданици, гости и т.н. Там са и ангелите, които са на пряко подчинение на Бог. Та къде според теб би "живял" управляващият едно царство- в него или "зад граница"? Ако имаш информация, че Небесното царство НЕ се управлява лично от Бог, сподели я и с мен. Или дай линк, за да си попълня пропуските във ВЯРАТА.
ven4e
Потребител

Мнениеот ven4e » нед сеп 19, 2010 11:53 pm

Чак сега забелязвам, че аз съм вдъхновителка на тази тема - ех, каква чест :) То направо човек не може да се изкаже, веднага ще бъде заподозрян в сектантство, аз очевидно според автора на темата споделям теорията за предсъществуването на душите - ами не, не я споделям. Не съм имала дори предвид Господнята молитва (Отче наш, Който си на небесата). Просто съм събрала с кратък израз два новозаветни стиха. Ако ап. Павел е сектант, нека съм и аз.
А нашето живелище е на небесата, отдето очакваме и Спасителя, Господа нашего Иисуса Христа, (Филип. 3:19-20)

14. защото ония, които тъй говорят, показват, че търсят отечество.
15. И ако бяха имали на ум онова отечество, от което бяха излезли, щяха да имат време да се върнат;
16. но сега желаят по-добро, сиреч, небесно; затова и Бог не се срами за тях да се нарича техен Бог: защото им приготви град(Евр. 11:14-16).
svetkataa
Потребител

Мнениеот svetkataa » пон сеп 20, 2010 12:12 pm

Нима душата има отечество и от къде знаем това? И защо точно небето?
Божието слово ни учи, че Триединият Бог е сътворил човека по Свой образ (Бит 1:26;2:7) А този образ се заключава в душата която този човек носи. Благодарение на нея той се отличава от другите твари, като разумно същество. Точно с душата, която носи белега на богоподобието упълномощава човека да господства над видимия свят, като някакъв малък бог. Така човека е е облечен във властта да господарува на земята, подобно на Своя творец, който господства над цялата вселена. Че произхода ни е от горе ни се казва ясно то Св. Писание. Ако бяхме само безплътни духове бихме казали, че отчеството ни е от небесното царство, където е Бог. Но ние сме психофизични същества, които освен души имат и тела. Следователно не небето е нашето постоянно отчество, а земята където е бил поставен човека при сътворението му, преди грехопадението. Затова всички очакват и тези, които са отишли на небето и тези, които са на земята, искрено вярващите в Него "новото небе и новата земя" където ще пребивава правда. Следователно бих казал, че "отчеството" за душата е небето (невидимия свят), което е временно състояние, а "отчеството" за тялото земята(видимия свят). Но понеже нито едното, нито другото са пълноценни разделени. Би следвало, че небето не е точното място, където една личност би живяля в пълен мир, радост и любов пред Бога.
Потребителски аватар
Чехълче
Модератор

Мнениеот Чехълче » вт сеп 21, 2010 5:33 pm

sluntce написа:Чехълче, употребявам думата небе, както я е употребил задаващият въпроса Асенов.
Небесно царство и Божие царство по МОЕ мнение са две различни неща.
Божието царство е в нас самите, Небесното си има управници, поданици, гости и т.н. Там са и ангелите, които са на пряко подчинение на Бог. Та къде според теб би "живял" управляващият едно царство- в него или "зад граница"? Ако имаш информация, че Небесното царство НЕ се управлява лично от Бог, сподели я и с мен. Или дай линк, за да си попълня пропуските във ВЯРАТА.

Гости?! Поданици?! Управници?! Управлява от Бог?! Управлява?
Под "управлява" какво разбираш? Нещо като кмет ли? Или като държавен глава?
sluntce
Потребител

Мнениеот sluntce » ср сеп 22, 2010 6:48 am

Не ми даваш никаква информация, само въпроси. Защо изобщо си ми отговорила, за да се заяждаш ли?
Кой се седне отдясно на Бог? Къде ще отидат праведниците, които Христос ще повика при себе си? Щом Господ седи на трон, къде е той? Как ТИ си предствяш Небесното царство и къде е то?
Душите ги създава Бог, нали? Е, къде ги "прави"? На земята ли? Можеш ли да ми посочиш литература по въпроса или не?
Айде, със здраве!
ven4e
Потребител

Мнениеот ven4e » ср сеп 22, 2010 8:41 am

sluntce написа:къде ги "прави"?

Преписвам от "Догматическо богословие":
На V Вселенски събор е осъдено учението на Ориген като нелепо, баснословно и еретическо и се приема, че "Църквата, следвайки учението на Божествените Писания, утвърждава, че душата се сътворява заедно с тялото, а не така, че едното да е по-напред, а другото - по-късно". Според осъденото учение всички души са създадени от Бога едновременно, при самото начало на сътворяването и от този момент започнали да съществуват като чисти духове. Злоупотребяването със свободната воля (падението) предизвикало необходимостта от очистване: заради това уж те се изпращат на земята, съединяват се с тела и взависимост от своето нравствено състояние се обричат на нееднаква участ по отношение на условята на земния живот. Погрешното мнение на Ориген е свързано с религиите, които признават реинкарнацията и присъства дори в протестантското богословие.
sluntce
Потребител

Мнениеот sluntce » чет сеп 23, 2010 8:51 am

Да не искаш да кажеш, че когато жената забременява, Господ се "навира" някъде там в нея и създава тялото и душата едновременно? Или пък яйцеклетката и сперматозоидът създават нова душа?
Успя да ме объркаш съвсем.
small axe
Потребител

Мнениеот small axe » чет сеп 23, 2010 10:52 am

Погрешното мнение на Ориген е свързано с религиите, които признават реинкарнацията и присъства дори в протестантското богословие

Така ли? И къде точно присъства реинкарнацията при протестантите, ако може да поясниш. Това си е сериозна глупост- Реинкарнацията, та ми е любопитно откъде взе този "факт".

Доколкото знам Ориген е един от авторитетите в Православието, не при Протестантите. Не знам при Католиците какъв е. Но определено е писал странни и неприемливи работи по дадени въпроси този човек.
Aether
Потребител

Мнениеот Aether » чет сеп 23, 2010 11:54 am

ven4e написа:Чак сега забелязвам, че аз съм вдъхновителка на тази тема - ех, каква чест :) То направо човек не може да се изкаже, веднага ще бъде заподозрян в сектантство, аз очевидно според автора на темата споделям теорията за предсъществуването на душите - ами не, не я споделям. Не съм имала дори предвид Господнята молитва (Отче наш, Който си на небесата). Просто съм събрала с кратък израз два новозаветни стиха. Ако ап. Павел е сектант, нека съм и аз.
А нашето живелище е на небесата, отдето очакваме и Спасителя, Господа нашего Иисуса Христа, (Филип. 3:19-20)

14. защото ония, които тъй говорят, показват, че търсят отечество.
15. И ако бяха имали на ум онова отечество, от което бяха излезли, щяха да имат време да се върнат;
16. но сега желаят по-добро, сиреч, небесно; затова и Бог не се срами за тях да се нарича техен Бог: защото им приготви град(Евр. 11:14-16).

А тогава хората със спомени от минали животи?? Те кво, да не са обладани? Или всеки от вас ако го хипнотизират, могат да го върнат назад във времето до раждането му и преди това :lol:
Аз лично познавам човек дето без хипноза си спомня минали животи... А бих казал че той има по висок морал от доста христяни.
И като за капак на всичко малко разяснения (желателно е да се копира текста в текостов едитор демек word или notepad щото не се вижда целия)
http://galacreativeconsulting.com/statii/129-terapiya-chrez-vrashtane-kam-predishni-zhivoti

Хахахаа тоя ме уби
"Първоначално в Стария завет се е споменавало за прераждания, но тези места били премахнати през 4-ти век от император Константин, когато християнството става официална религия в Римската империя. Явно императорът е осъзнал, че идеята за прераждането е опасна за устоите на империята. Гражданите, които вярват, че ще имат още една възможност да живеят, можело да се окажат по-малко склонни да се подчиняват и зачитат законите от тези, които вярват, че денят на Страшния съд ще бъде един за всички"

Добавка
Иха ма то не бил един бре, сега като се поразрових изнамерих още:
"Християнството не се различава от която и да е друга религия, раждаща фанатизъм от момента, когато тази религия се основава на догмата, а не на същността на учението на Исус. От Събора в Никея християнството от учение на есеите, което си е орфизъм в чист вид, се превръща в едно догматично фарисейство, благодарение на Павел, който така тънко усуква и видоизменя учението на ранните християни, че го променя коренно по същество и на Константин, който премахва императивно вярата на ранните християни в прераждането и напасва новото учение към познати стари митраически ритуали /това за кръвта и виното и хляба и живота са думи на приемащият Митра неофит в митраическите мистерии/ , чиято цел е проста - като целта на всеки, тресящ се от мегаломански амбиции управник - управление на невежите маси"

Добавка
Промяната в Християнството настъпва не с Константин, който му дава равнопоставеност с другите религии, а с прословутия Събор в Цариград, през 380 година , когато Теодосий от Испания забранява на Орфила-Орфей и водената от него делегазция да участват на Събора. След спечелените от тях в диспути предишни Събори и особенно този в Сердика.
Оттогава се пръква днешната форма на "християнство" , директно подчинено на юдаизма и се самонарича "съборно". Щото е наложено не с кворум а чрез силата на щиковете на диктатора Теодосий. Оттогава почва горенето и събарянето на стотици раннохристиянски църкви "ОТ ПРЕДИ КОНСТАНТИН" и заменяни с днешните "православно-съборни". Доктор Асен Чилингиров ги е изследвал с десетилетия и ги е ДОКАЗАЛ че са от архитектурна школа продължила и в годините на турското робство. Кланетата на наши свещенници от Теодосий създава Мъченици на ВЯРАТА , чиито кости след няколко века са събрани и вложени в катедрална църква на БРЕГАЛНИЦА от тогавашният Княз Михаил, бъркан от историци и попове с Борис.
Плодовете на фундаментализма и резултата от него - промити мозъци , се берат с пълни шепи днес . Нашите архиреи в сайтовете си и официално говорят за "покръстване" от 9 век а князете и царете ни дотогава са Ханове от монголските степи. "светата българска православна църква" днес празнува еврейски, гръцки и руски празници и светии но няма сили да си погледне в миналото и да каже от къде произлиза. -Може би от срам, от гузна съвест или ... от изплезен език под чуждите ибрици - православен фундаментализъм

Още една добавка
В считаният за най-ранният кодекс - Синайския, няма и намек нито за непорочно зачатие, нито за възкресение. Но затова, пък, са налице доста сериозни редакции, които личат дори и с просто око, но чрез по-подробен ултравиолетов светлинен анализ на манускриптите в Британския музей, където се съхранява голяма част от тях - още през 1930г се е установило, че е имало поне 9 различни последващи редакции на текстовете, които сега служат за основа на Новия завет. Много чуден факт, ала факт - "божието слово" доста е пипано от човешки ръчици... Даже са направени снимки по време на тези изследвания, от които личат добре пропилите дълбоко в пергаментите от магарешка кожа първоначални текстове. Никъде в тях не се говори за възкресението - крайъгълният камък, на който се гради християнската религия, основният стълб в християнската догматика. НИКЪДЕ в тези текстове не се споменава за чудесното непорочно зачатие, нито за възкресение. Това разказва не друг, а самият откривател на текстовете в манастира Света Екатерина в Синай Д-р Константин фон Тишендорф в статията си "Истински ли са нашите евангелия", която се съхранява в библиотеката на Британския музей и в студията си "Различните версии на библията" - пак там. Да добавя само, че Лобеготт Фридрих Константин фон Тишендорф, както е пълното му име, е професор по теология и цял живот се е занимавал с изучавенето на библейски текстове.

ясно е че тука цвъквам от разни форумчета, но така е добре да се видят едно след друго... И явно като имам повечко време ще го видя тоз професор
ven4e
Потребител

Мнениеот ven4e » чет сеп 23, 2010 12:56 pm

Етер, тоя човек по-скоро ще разболее, отколкото да помогне на хората, които лекува, но не искам да омаловажавам труда му, естествено.
Акс, както обикновено (но не както винаги!) не си разбрал. Реинкарнацията има общо с източните религии, а протестантството има общо с идеята на Ориген, че душите идват отгоре.
Слънце, ще препиша как се създават душите, но преди това да видим Акс какво ще каже - откъде се вземат душите? Ако знае, ест.
Aether
Потребител

Мнениеот Aether » чет сеп 23, 2010 1:16 pm

http://codexsinaiticus.org/en/manuscrip ... omSlider=0

Аве аз не съм от най големите разбирачи ама тука нещо липсва в 16 глава от марка спрямо тоз сьвитък. Или в свитъка липсва или в Библията има повече от колкото трябва да има или аз съм за очила :lol:

Що па реши че ще ги разболее, чел съм бая за оздравяли, например имало някакъв лекар, който имал мания да си мие ръцете, след хипноза се оказало че в минал живот през 2086 или някъде 80 години на 21 век е бил отговорен за повреда на ядрен реактор в щатите и последвало ядрено замърсяване... Та след сеанса спрял с манията си... :lol:

Върни се в “секти и култове”