Тема за "отечеството на душата"

теми за общности от сектантски тип
ven4e
Потребител

Re: Тема за "отечеството на душата"

Мнениеот ven4e » чет сеп 23, 2010 1:29 pm

Етер, не съм специалист по древни езици, че да ми го даваш това. А за реинкарнацията, ако желаеш, отвори нова тема, в същия раздел :)
small axe
Потребител

Мнениеот small axe » чет сеп 23, 2010 1:46 pm

Aether
Потребител

Мнениеот Aether » чет сеп 23, 2010 1:56 pm

ven4e
Потребител

Мнениеот ven4e » чет сеп 23, 2010 2:16 pm

Акс, може би ще те изненадам, но ти споделяш римокатолическото учение за сътворяването на душите от Бога :)

small axe
Потребител

Мнениеот small axe » чет сеп 23, 2010 2:46 pm

Аз ти написах какво казва Писанието.
Естествено, че Бог сътворява душите от нищо.
Аз къде видя да съм казал обратното. Забелявам, че не четеш внимателно, но си наумяваш нещо си и това е. Прочети какво съм написал и ми посочи с кое не си съгласна, за да видим ясно.
Кое е римокатолическо, кое православно или протестантско не ме интересува, нито съм се занимавал да проучвам.
Aether
Потребител

Мнениеот Aether » чет сеп 23, 2010 2:50 pm

sluntce
Потребител

Мнениеот sluntce » чет сеп 23, 2010 4:42 pm

ven4e
Потребител

Мнениеот ven4e » чет сеп 23, 2010 6:16 pm

В цитатите от Библията на тези места пише дух, но през цялото време се подразбира душата. Нз за какъв диалог говориш, след като 2 пъти споменах, че преписвам. Като имам време, ще препиша за православното гледище.
sluntce
Потребител

Мнениеот sluntce » чет сеп 23, 2010 6:48 pm

Исках да уточниш, защото човекът е "тяло, душа и дух", ако не ме лъже паметта. И в друга тема някой обясняваше разликата между душа и дух, затова отново ме обърка.
ven4e
Потребител

Мнениеот ven4e » чет сеп 23, 2010 7:04 pm

Мислиш ли, че е лесно да се разберат тези неща и че е достатъчно да прочетем няколко изречения, за да ни се изясни картинката? Където пиша за дух, душа и тяло, пиша за трите, в тази тема пиша само за душата, където има цитати, са насочени именно към нея, а думата дух в случая е синоним и няма нищо общо с призраци и таласъми.
sluntce
Потребител

Мнениеот sluntce » чет сеп 23, 2010 7:28 pm

Аз пък открих ето това:
Битие 2:7 ни помага: "И Господ Бог създаде човекът от пръст из земята и вдъхна в ноздрите му жизнено дихание и човекът стана жива душа." Забележете - Бог направил човека от пръст из земята. След това Бог вдъхнал в ноздрите му жизнено дихание и човека станал жива душа. Текста не ни казва, че Бог е поставил душа в човека. Пръст плюс жизнено дихание е равно на жива душа. Ние можем да съставим уравнението по следния начин. Земните елементи плюс Божия Дух вдъхнат в това тяло е равно на живо същество. Бихме могли да кажем това и така: Бог направи човека от пръста на земята, т.е. неговото тяло и вдъхна в него жизнено дихание или дух и се получи жива душа. Библията въобще не споменава, че Бог е вложил душа в човека. Хората използват израза "безсмъртна душа", но Библията говори само за душа. В Библията тази дума се споменава 1600 пъти и нито веднъж от тези 1600 случаи не се използва понятието "безсмъртна душа". Всеки от вас би могъл да си помисли, че идеята за "безсмъртна душа" може да е вярна, ако поне веднъж в Библията бяхте срещнали това понятие. Но там не съществува такова понятие.
Споменахме, че смъртта е антипод на сътворението. Какво означава това? Когато Бог създал човека, Той направил тялото от пръст и вдъхнал в ноздрите му жизнено дихание и човекът станал жива душа или живо същество. Какво става, когато човек умре? Точно обратното - Еклесиаст 12:7: "И се върне пръстта в земята, както е била и духът се върне при Бога, Който го е дал." Тялото се връща обратно в пръстта, а духът се връща обратно при Бога. Библията не ни казва, че душата отива при Бог. Какво всъщност отива при Бог? Духът. Ето тук милиони хора правят фатална грешка. Те мислят, че душата и духът са едно и също нещо. Бих се доверил на библейското определение за духа, отколкото на определението на някой философ, свещеник или пастор. Какво според Библията представлява духът, който се връща при Бог? Йов 27:3: "През всичкото време, докато е дишането ми в мене и духът Божий в ноздрите ми.” В еврейската поезия често вторият израз пояснява първия. Значи според Библията Божият Дух е дихание, а диханието е дух. Бог вдъхнал в човека Своя Дух и човека станал жива душа. Когато човека умре, тялото му се връща в пръстта, а диханието или духа се връща обратно при Бога, Който го е дал. Псалм 146:3,4: "Не уповавайте на князе или на човешки син, в когото няма помощ. Излиза ли духът му той се връща впръстта и в същия ден загиват намеренията му.Според Библията, когато човек умре, тялото му се връща в пръстта, а жизнената енергия, която Бог е поставил в човека, която поддържа неговия живот се връща обратно при Бог и в същия ден погиват намеренията му. В този ден те заспиват и си почиват. Това е все едно да си починеш в ръцете на Исус. Този сън ще продължи до деня на Исусовото второ идване, когато мъртвите ще бъдат възкресени. Пръст минус дух е равно на труп. Земни елементи минус дух е равно на мъртво тяло. Не съществува безсмъртна душа, която напуска тялото, започва съзнателно съществуване и започва да общува с живите. Точно това стои в основата на спиритизма. Когато човек умре, тялото му отива в пръстта, жизненото дихание се връща при Бог и когато Христос дойде отново, ще вдъхне отново живот и мъртвите ще възкръснат, за да посрещнат идващия Христос. Така, че мъртвите ще продължат своя сън до Неговото идване. Ние можем да си почиваме на сигурно място в любовта и благодатта на нашия Господ Исус Христос. Библията ни казва в Еклесиаст 9:5: "Защото живите знаят, че ще умрат, но мъртвите не знаят нищо." Знаят ли мъртвите нещо? Учудвам се, че някои хора искат да напишат Библията отново, като запишат, че мъртвите знаят повече от живите. В моята Библия в Псалм 146:4 се казва, че в същия този ден погиват намеренията му. В моята Библия се казва, че живите знаят, че ще умрат, но мъртвите не знаят нищо. Псалм 115:17: "Мъртвите не хвалят Господа, нито ония които слизат в мълчанието." Хвалят ли мъртвите Бога? Какво казва Библията? Някой ще каже: "Но ако отидат на небето, когато умрат, те имат мисли и ще знаят нещо, ще хвалят Бога и аз с удовлетворение мисля за моята майка, която е на небето и хвали Бога, мисля че и мъртвия ми син и съпругът ми хвалят Бога - аз с удовлетворение мисля за това." Ако нашия свят беше съвършен, това щяха да бъдат хубави мисли."

И сега какво да си мисля по темата? Май е време да я заключим...
ven4e
Потребител

Мнениеот ven4e » чет сеп 23, 2010 7:33 pm

Предпочитам да се доверя на догматиката, отколкото на Марк Финли, пък ти чети каквото искаш.
Кабрал
Модератор

Мнениеот Кабрал » чет сеп 23, 2010 8:28 pm

Реинкарнация е латинска дума, която означава прераждане, а буквално, да се превърнеш отново в плът. В Писанията няма никаква идея за прераждането. Това е евангелистка ерес, в смисъл, че идва от безбожните преводи - вместо "роден свише" е новороден, което се превежда и като роден отново, т.е. душата ти е витаело някъде и си сменя телата. Ереста на еспиритистите или еспиритуалистите, според езика.

Душата е на небето, защото там й е мястото, като "небе" е в библейският смисъл, това което е отделено от плътското и земното.
small axe
Потребител

Мнениеот small axe » чет сеп 23, 2010 9:20 pm

Kабрал, пак "капацитетно" :lol:
реинкарнацията-евангелистка ерес :wtf: .. и други подобни

No Comment!
ven4e
Потребител

Мнениеот ven4e » чет сеп 23, 2010 9:28 pm

Това, че ти не приемаш реинкарнацията, не значи, че други протестанти не я приемат, той им е написал името, какво е смешното не разбрах.

Върни се в “секти и култове”