Сектите – начин на въздействие

теми за общности от сектантски тип
Къстин
Потребител

Re: Сектите – начин на въздействие

Мнениеот Къстин » нед май 08, 2011 7:19 am

Рефаб, как ти се струва дали е хубаво да си злото от фантазиите на велики спасители и страхливци. Да полудееш, да заекваш, а те да си играят игри, сигурно като голям балък съм го взел малко вътрешно. Затова нека обяснят какво ми не е в ред, за да работя по него. Не да се крият и показват лицемерна любов и да насъскват кучета срещу мен. Това християнско ли е? Нека тоя спасител обясни защо не смееше да ме погледне в очите, защо не смееше да вдигне телефона и защо му се искаше да съм по далеч от енорията му?
refab
Потребител

Мнениеот refab » нед май 08, 2011 1:50 pm

Къстин написа:Сигурно съм побъркан. И не съм се назобал с богословие. Попът ще постави диагноза. Просто споделям, няма с кой. Нали сте православни – олицетворение на любовта. Къде да си кажа полудата? Да лицемернича ли, какво да правя? Що ще си играят с мен всеки път, и винаги ли?
Представи си, че нещо съм откачен, и съм търсил помощ, но съм видял родното богословие и на какъв хал сме, и сега си пиша, белкем некой се сети да направи нещо друго, освен да ме изтрият. Белкем великите спасители престанат с игрите си, който са задължителна част от превъзпитанието на отклонените, като мен.
Ето питам, но не по телефон, не лично, зад гърба и пред всички като великите спасители. Само дето не си фантазирам. Човек като е предубен и малко му трябва.

Свещениците, по правило, са съвсем обикновени хора, с някои особености и образование, които би трябвало да ги правят по благи и по-одухотворени!... Според доктрината, на тях са им делегирани и по-специални качества, правейки ги (условно незадължителни) посредници между божествеността и хората... Ако някой човек има по-сериозни проблеми, доста малка е вероятността да попадне на някои много извисен човек, който да му въздейства решително и категорично излекуващо. Все пак, такава възможност никога не трябва да се зачерква!... За по-сериозните проблеми трябва да се търси комплексно разрешаване, комплексно лечение, вкл. и да се разчита на свещеници и миряни, но не прекомерно. Ако естеството на нечии неблагополучия е такова, че тласка конкретния човек към отчаяние, без да се изоставят другите средства за помощ и самопомощ, винаги може да се разчита на съчувствието и помощта на Христос, който на собствен гръб е изпитал чувството на богооставеност и тласък към отчаяние, т.е. и най-отчаяният човек чрез Христос има възможността да не е сам, дори и да му се струва, че е богооставен!...
Фотакиев го знам само от медиите. Останах с добро впечатление от него. Знам, че едно от децата му е сериозно и хронично(?) болно. Самият той пуши тютюн, т.е. страда от никотинова зависимост. Не може да се очаква, че той ще се раздава без остатък и саморазрушително за всеки един човек, който има сериозни екзистенциални проблеми.
Къстин
Потребител

Мнениеот Къстин » нед май 08, 2011 2:34 pm

Фотакиев може и да не е лош човек, както и една част от енорията му, но защо ме правят на луд? Нека кажат дали е приятно.
stoian11
Потребител

Мнениеот stoian11 » нед май 08, 2011 2:37 pm

Кастине спокйно можеш да доидеш в моята енория щом се чустваш изгонен тук няма да те изгонят.
Къстин
Потребител

Мнениеот Къстин » нед май 08, 2011 5:35 pm

Стоян11, благодаря. Никой не ме е гонил, да ме изгони, просто не ме харесват. Дори напротив многократно съм канен нищо, че не ме харесват. Не харесват мутрата, евангелиста, старостилеца, лудият, чудовището и какъв ли още не ме изкарват. Представи си, ако пък и взема да харесвам некоя жена от тази енория, леле каква злоба и превъзпитание ще е тогава, мани, мани. Да не приказваме. Вижте какво е приятелството и истинската любов на превъзпитателите какви неща върши с хората.
refab
Потребител

Мнениеот refab » нед май 08, 2011 5:53 pm

Къстин написа:Стоян11, благодаря. Никой не ме е гонил, да ме изгони, просто не ме харесват. Дори напротив многократно съм канен нищо, че не ме харесват. Не харесват мутрата, евангелиста, старостилеца, лудият, чудовището и какъв ли още не ме изкарват. ..............................

Вероятно донякъде си внушаваш, че не те харесват (вероятно ти самият не се харесваш достатъчно и проектираш това отношение към другите - че не те харесват). Дори и да не те харесват особено или никак, спомни си какво казва ап. Павел:" У човеци ли сега търся благоволение, или у Бога? Или на човеци искам да угаждам? Ако бях още угаждал на човеци, не щях да бъда Христов раб. "(Гал. 1:10) От друга страна бъди смирен и се абстрахирай частично или изцяло от това, че не те харесват. Ако имаш явна или предполагаема полза от компанията, която те кани - ходи, даже и да не те харесват особено
Къстин
Потребител

Мнениеот Къстин » нед май 08, 2011 5:55 pm

Стояне, знаете ли колко е хубаво, когато се служи на смес от църковнославянски и български, и не с автоматично изпяване и изговаряне на думите. Влагайки частица от себе си, от сърцето си, знаете ли колко е хубаво и приятно за гледане и слушане. Много ми харесва. Няма да ми хареса, ако в олтара се разправят смешки и кохавели. Нали службата на Бог е в делата ни(вижте мойте и се сещайте какъв съм) , а не само с думи и език.
Рефаб, благодаря ти, донякаде си прав, но и не си. Грешката е моя, преди всичко друго. И цитатът е много точен!
Къстин
Потребител

Мнениеот Къстин » нед май 08, 2011 6:22 pm

Грешката, че е моя, моя е. Даже и продължавам да греша. Но нека сега поповете да кажат нещо и да се защитят, приятно ли им е? Не си фантазирам, а казвам каквото си мисля. Предполагам Отеца заради превъзпитанието не смееше да ме погледне в очите. Чудно ми е сега, ако отида как ще реагира тамошната енория папагали. Не са всички папагали, а и е нормално, защото всеки жадува за поглед в отвъд материята и да бъде част от доброто. Но понякога изпускаме границата на реалността и правим грешка. Ако имаме истински приятели добре е, ще ни посъветват, ще ни се поскарат, но ако околните са лицемери и искат да се оправдаят с теб, защото са страхливци, а ти не си светец, тогава става панайрославна селскобабаитска седенка „Само да ми паднеш" „Ела ми тука бе комплексар"
ioio
Потребител

Мнениеот ioio » нед май 08, 2011 7:12 pm

Къстин здравей. Ти малко разнообрази текста си. До сега си служеше с няколко словосъчетания и думи като "превъзпитание", " зло от нечии фантазии", нечие нежелание да те погледнат в очите. "Спасители" и "страхливци" също присъстват в текста ти и то такива, които те "правят на луд".
Няма повече да те цитирам, за да не решиш, че те иронизирам и че имам нещо общо с твоите мъчители, които може и да не са действителни лица. Пиша ти това, въпреки, че бях решила да спра с тази безмислена дейност. Пиша ти, за да може да погледнеш текста си през очите на друг и да си дадеш сметка колко странно ни звучи написаното от теб.

Къстин написа: Но понякога изпускаме границата на реалността и правим грешка. Ако имаме истински приятели добре е, ще ни посъветват, ще ни се поскарат, но ако околните са лицемери и искат да се оправдаят с теб, защото са страхливци, а ти не си светец, тогава става панайрославна селскобабаитска седенка „Само да ми паднеш" „Ела ми тука бе комплексар"

Ето и в тази част от текста си започваш добре, но после затъваш в някакви свои диви страхове. От кого те е страх Къстин и защо? Имат ли реална основа страховете ти? Помисли си дали не си слушал прекалено много клюки и злословия. Дали проклетите клеветници не са превърнали обикновен и незлоблив човек в див звяр в очите ти? И ЗНАЙ, ЧЕ УМЕН ЧОВЕК НЕ СЛУША ЗМИЙСКОТО СЪСКАНЕ на псевдохристияни и няма работа с дребни клюкарски долнопробни душици. А бяга от такива като от огън!
Къстин
Потребител

Мнениеот Къстин » нед май 08, 2011 7:39 pm

Йойо, а на теб подигравал ли ти се е свещеник, докато се изповядваш, заекваш и си обезумял, защото не се чувстваш нормален. В тази енория е така, това съм видял и усетил на гърба си. Само да им падна и ... шат на патката главата. Изобщо не си внушавам. А говорят за любов и ще кажат, че това го вършат в името на любовта. Бих казал в името на любовтттттттта, докато свършат патроните.
Няма от какво да ме е страх. Не е приятно да си играят с теб, а още по-неприятно е само да го повтарям, като желая да се оправдая. Обаче вече съм откачил, омръзнало ми е от приятели, който веднага зад гърба ми започват да ме оценяват и ... Страх ме в случая от спасителите и папагалите, който само чакат знак и ще скочат да ме смачкат, докато им се доверявам, или ще ме понесът на ръце, защото съм ангел небесен. Прекалявам много, но от години си живея в такава хармония.
Последна промяна от Къстин на нед май 08, 2011 8:11 pm, променено общо 1 път.
ioio
Потребител

Мнениеот ioio » нед май 08, 2011 8:06 pm

Смени свещеника Къстин.А може да ти се е сторило, че има такова отношение и да си самонавил до дупка от гордост, че не са оценили по достойнство духовните ти терзания. Може и той в момента да не е реагирал напълно адекватно, поради някаква причина. На мен ми се случи в младежките години да не изслушам с необходимото настроение една трагична история, защото си мислех за други неща, когато ми я разказваха и направо видях и усетих колко дълбоко се засегна човека, и колко конфузна бе ситуацията по моя вина. Но стават такива работи в живота. Никой не е идеален.
При друг свещеник може да имаш повече късмет. И да забравиш тая история, която много ти вреди.
Къстин
Потребител

Мнениеот Къстин » нед май 08, 2011 8:14 pm

Не изпитвам нужда и не искам да ме оценяват. Найстина, трябва да забравя историята. Напълно си права.
ioio
Потребител

Мнениеот ioio » нед май 08, 2011 8:32 pm

Къстин написа:Не изпитвам нужда и не искам да ме оценяват.

Не изпитваш нужда от какво? Не става дума да оценяват теб, а терзанията, които си споделил в някакъв момент. Те са временно твое състояние. Те не са теб. Това си изпитвал в определен неприятен момент, защото друг не е реагирал с нужното внимание и ти се самосъсипваш от нищо месеци наред. От една зле изтълкувана моментна ситуация.
Къстин
Потребител

Мнениеот Къстин » нед май 08, 2011 8:41 pm

Гадно е всякак, и без да ми правиш характеристика, и със да ми правиш характеристика. Кажи ми, когато ми се подиграват, докато търся помощ заради моментното ми състояния, тогава не се подиграват на мен, на моментното състояние го правят, нали? Виждаш ли сега къде са терзанията, не че ми пука, ама и аз съм човек искам сокче банан, както крещеше синът на един познат, докато ние се заливахме от смях.
Къстин
Потребител

Мнениеот Къстин » нед май 08, 2011 8:52 pm

Йойо, благодаря ти, че ми обръщаш внимание. Ще го запомня.

Върни се в “секти и култове”