Вероучението на Дънов пред Съда на Св. Божие Слово

теми за общности от сектантски тип
Потребителски аватар
Next
Потребител

Вероучението на Дънов пред Съда на Св. Божие Слово

Мнениеот Next » чет окт 02, 2014 9:23 pm

Възстановявам на съвременен български език тази книга и я качвам на блога си:
М. Л. КАЛНЕВ
ВЕРОУЧЕНИЕТО НА ДЪНОВ И ДЪНОВИСТИТЕ ПРЕД СЪДА НА СВ. БОЖИЕ СЛОВО.
Издание на Св. Синод на Българската Църква. СОФИЯ
Печатница „БЯЛ КРЪСТ“ — Курилски монастир, 1927 г.

Започвам лека полека тук:

За мен е интересно да се знае, какво са виждали съвременниците на Дънов. Що за тоя още от зората на клептокрацията (т.е. демокрацията) много пари се наливат за реклама и луксозни издания. Има и по-интересна книга, но тя е на Зографския манастир и е на съвременен български.

Много ще се радвам, ако някой открие някаква правописна грешка. Ако искате коментирайте текста...
Йоан
Потребител

Re: Вероучението на Дънов пред Съда на Св. Божие Слово

Мнениеот Йоан » вт окт 07, 2014 12:14 am

Потребителски аватар
Next
Потребител

Мнениеот Next » вт окт 07, 2014 8:59 am

Благодаря. Това е сканирано и преработено автоматично. Оттам започват корекции на ръка. Вероятно и оригинала е така, но той вече не е в мен. Калнев тук-таме има и други грешки, но се работи.

Пак благодаря. До 1 седмица ще публикувам всичко.
Потребителски аватар
Next
Потребител

Мнениеот Next » вт окт 07, 2014 6:44 pm

Цялата книга е качена. Приятно четене. Ако откриете печатни грешки, кажете и коя глава - така ще ми е по-лесно да коригирам.

П.п. Ако имате алергии към фантазии на розенкройцери-шамани-хипнотизатори-самоубийци, тази книга не е за вас :)
Мариана
Потребител

Мнениеот Мариана » пет апр 03, 2015 8:37 am

Next, сега когато проучих отблизо книгата ВЕРОУЧЕНИЕТО НА ДЪНОВ И ДЪНОВИСТИТЕ ПРЕД СЪДА НА СВ. БОЖИЕ СЛОВО мога да кажа за себе си, тъй като съм много добре запозната и с двете гледни точки /казвам това с голяма доза горчивина/, че тя съдържа накратко цялата истина по въпроса. Няма друга истина и няма какво да се коментира тук. Знам, че няма да имаш нищо против обаче да коментирам другата книга, която споменаваш и която също наскоро прочетох – „Истината за учението на Петър Дънов – Страданията на една негова последователка.” Тази книга съдържа автентичния разказ на една от многото жертви на Петър Дънов. Била е жестоко изтезавана и душевно, и телесно, стигнала е до дъното на ада. Ще цитирам само това: „Аз отидох с чисто сърце и искрена вяра към Бога, и с пълна чистота влязох при него да служа само на Бога, а когато той положи над мене сатанински ръце, вместо чисти благословени ръце аз видях в него сатаната." Който обича филми на ужасите, нека я прочете. За мен самата бе твърде мъчително. Тази книга е издадена 2002г. Изчерпана е отдавна, не се предвижда ново издание, доколкото разбрах. Едва я открих в една антикварна книжарница. И това, според мен, е едно от най-големите безумия в милата ни родна картинка. Вместо да я има по всички щандове, заедно с книгата на Иеромонах Висарион Зографски. Срещу десетките луксозни издания на книгите от/за Петър Дънов. Ако се намери разумен човек да я преиздаде, би било хубаво.
Потребителски аватар
Next
Потребител

Мнениеот Next » пет апр 03, 2015 9:31 am

Точно когато падна комунизма, в най-голямата мизерия луксозните приказки на Дънов контрастираха над всичко в книжарниците.
Тия, които разградиха държавата са спонсорирали и това. Без спонсорство (продажба на лукс на загуба) няма как да стане...

Може да се пише до Зографския манастир (до колкото помня те я издаваха). Може вероятно (за слава Божия) да се сканира, преработи с програма в текст и качи в интернет. Ако някой има връзки с манастира, моля да попита. Книгата е доволно интересна и дава исторически факти, за които дъновистите се правят меко казано на разсеяни....

Върни се в “секти и култове”