Сатанисти !

теми за общности от сектантски тип
abc
Потребител

Re: Сатанисти !

Мнениеот abc » пон дек 14, 2009 6:52 am

Aether написа:Леле мале, ама вие чуете магия и веднага беж да ви няма :lol: ... Че то псалтира като нищо може да се каже, че са заклинания за различни нещица, например 90 псалом изречен с дух и мисъл, няма по силна защита от него (в Библията) срещу лошотията... Я то магия без молитва към Всевишния не може да се направи (Говоря за бяла магия). Та това което може да се каже, че е снесено на простолюдието от Бог са основите на ученията на Белите Магове.

Знаеш ли, че когато напсуваш на ум човек, му правиш черна магия, а когато го благословиш му правиш бяла магия... Магията е насочена мисъл нищо друго... Ако си достатъчно силен можеш да я направиш само с мисъл, така можеш да утрепаш или да възкресиш човек само с мисъл, то заклинанията са за начинаещите...

Я изчезвай с тъпотиите си !!! :mrgreen: Шарлатанин !!! Кого баламосваш !!!? Иди другаде да се омагьосваш,колкото щеш ! :mrgreen: Като сме простолюдие,ти що се "унизяваш" с нас ?! Ша псувал...ша благославял ... Ти си шарлатанин бе !!!! А къде е Бог ?! Ти си тотално неграмотен Дървен Философ !!! :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Потребителски аватар
Gunev
Потребител

Мнениеот Gunev » пон дек 14, 2009 8:53 am

abc, ще си позволя да ти цитирам няколко стиха:

"а Господният раб не бива да влиза в крамоли, но да бъде към всички кротък, поучлив и търпелив; с кротост да наставлява противниците, та дано Бог им даде покаяние, да познаят истината"

"Братя, и да падне човек в някое прегрешение, вие духовните поправяйте такъв с дух на кротост, като се пазите да не би и вие да бъдете изкушени. Понасяйте един другиму теготите, и така изпълнете закона Христов."

"Господа Бога светете в сърцата си; бъдете всякога готови с кротост и боязън да отговаряте всекиму, който иска от вас сметка за вашата надежда."
Потребителски аватар
Gunev
Потребител

Мнениеот Gunev » пон дек 14, 2009 9:39 am

Етер, нали някъде беше споменал че Православието е най-читавата християнска деноминация според теб (цитирам по памет). Предполагам че си кръстен? Ами вземи отиди на изповед и причастие, после всяка неделя на литургия. Дай си няколко месеца почивка от езотериката, почети хубава православна литература и да продължим разговора. Какво ще кажеш ? :)
Aether
Потребител

Мнениеот Aether » пон дек 14, 2009 10:26 am

Gunev написа:Етер, нали някъде беше споменал че Православието е най-читавата християнска деноминация според теб (цитирам по памет). Предполагам че си кръстен? Ами вземи отиди на изповед и причастие, после всяка неделя на литургия. Дай си няколко месеца почивка от езотериката, почети хубава православна литература и да продължим разговора. Какво ще кажеш ? :)

С удоволствие, но не виждам читав свещенник, за да отида, ако препоръчаш някой ще го проверя, гледай да не е с шкембе и цветна брада... Прокимен където беше отворил тема за упадъка на Православието, човека си е много прав, затова нямам вяра в свещенниците, но пък се възползвам от опита на предшествениците им...

Сам си минал през езотериката, не може да не си видял капчиците истина... Тях обирам, останалото е бълвоч, за съжаление не е по различно и тук
Потребителски аватар
Gunev
Потребител

Мнениеот Gunev » пон дек 14, 2009 12:21 pm

С удоволствие, но не виждам читав свещенник, за да отида, ако препоръчаш някой ще го проверя, гледай да не е с шкембе и цветна брада...

Ще ти препоръчам веднага, но само при условие че основната ти задача ще е да провериш себе си, а не него :). Иначе е млад, кльощав, с къса черна брада (щом това е от значение) :shifty: .

Прокимен където беше отворил тема за упадъка на Православието, човека си е много прав, затова нямам вяра в свещенниците, но пък се възползвам от опита на предшествениците им...

Прокимен наистина е прав в голяма степен. Значи ли това обаче че ТИ трябва да се лишиш от Благодатта в Църквата ? Ако приемем че нещата са съвсем забатачени (което все още не се е случило според мен), адекватната реакция на верните е да се оттеглят в катакомбите а не да забият в езотериката :).
С години бях на твоята позиция. Даже в знак на протест въобще не влизах в черква. Какво постигнах ? На кого накривих шапката? Какво промених ? Нищо... Само ощетих себе си и се лиших от силата на Тайнствата.

Сам си минал през езотериката, не може да не си видял капчиците истина... Тях обирам, останалото е бълвоч, за съжаление не е по различно и тук

Разбира се че съм видял капчиците истина. Лошото е че покрай тях неусетно се промъкват и капчиците лъжа... Ей сега си подпирам един шкаф с английското и руското издание на книгата "*******" (не искам да и правя реклама). 2100 страници в които е описана цялата космогония и са дадени отговори на множество въпроси, които човечеството си задава последните 2000 години. Всичкото това нещо продиктувано от "висши същества" чрез автоматично писане на човек, който преди това и идея си е нямал от религия, езотерика, философия и прочее. Като четеш нещата виждаш че нямат човешки произход. Всяко изречение е изпълнено с дълбоко съдържание и иска доста мисъл и изследване за да го разбереш. Дава се, защото тези "същества" са счели че дадена част от човечеството вече е готова да приеме такова "послание". Като цяло нещата там не си противоречат с Библията. Обаче само като цяло. След като я прочетох внимателно намерих една ерес. Когато обаче си развиеш тази ерес отричаш Изкуплението и ... отиваш на кино... Това е само един пример.
Потапяйки се в такива "извори" виждах как нещата ми се връзват, обяснявах си някои "тайни", получавах отговори... С години се занимавах с подобна тематика. В един момент обаче почувствах нещо в душата си, което дълбоко ме притесни... Имам се за искрено търсещ човек, а който търси - намира. По божия милост ми светна една лампичка че всъщност в стремежа си да постигна Целта съм се отдалечил неимоверно от нея. Ако не беше светнала, сега може би щях да съм богат човек с влияние и възможности, недостъпни за повечето хора и... със загубена душа...
Ти си мислиш че си достатъчно умен и предпазлив за да се опазиш от лошите влияния. И аз така си мислих. Работата е там, че за да се рови човек в такива работи и да се запази му трябва една солидна основа. Тази основа е православната догматика. Не говоря за попски и бабешки работи. Говоря за огромното богатство, дадено ни чрез Светия Дух на светите отци и чрез техните творения. Задълбоченото изследване на догматиката изисква доста труд и посвещение, но ако човек хвърли усилия в тази насока всичките езотерики започват да му изглеждат като игра на шикалки...
Aether
Потребител

Мнениеот Aether » пон дек 14, 2009 3:18 pm

Gunev написа:
С удоволствие, но не виждам читав свещенник, за да отида, ако препоръчаш някой ще го проверя, гледай да не е с шкембе и цветна брада...

Ще ти препоръчам веднага, но само при условие че основната ти задача ще е да провериш себе си, а не него :). Иначе е млад, кльощав, с къса черна брада (щом това е от значение) :shifty: .

Гениялното на цялата езотерика, което е гениялното и на Христянството предадено от апостол Тома, е, че търсиш отговорите вътре в себе си, а не четеш някакви книжки с мисли на някой си там, писани под някакво си там определено въздействие и ходи спори после дали са духовни или дяволски...
Не ме интересува дали вярват в прераждане или в спасение или в отвъдното или в каквтото и да е, те са дали способ как да разбереш тези неща сам с помощта на Бог (директно)... и от както видях Исихазма в Православието ми светна, че тук има метод с който да стигна до истината, който метод ми е съвсем познат от другите учения... И щом на 6 континента имат подобни методи, следва (от съвсем елементарни статистически сметки) че този клас методи са Истина... А навсякъде има молитви и мълчание и почти навсякъде някое упражнениице за раздвижване :lol:

Иначе съм навит да видя този свещенник, стига да не му е празен и блудкав погледа (слепец да води слепец...) Това за телосложението не е от такова значение важно е излъчването :lol: :angel:
Потребителски аватар
Gunev
Потребител

Мнениеот Gunev » пон дек 14, 2009 4:07 pm

Aether написа:Гениялното на цялата езотерика, което е гениялното и на Христянството предадено от апостол Тома, е, че търсиш отговорите вътре в себе си, а не четеш някакви книжки с мисли на някой си там, писани под някакво си там определено въздействие и ходи спори после дали са духовни или дяволски...

Под догматика разбирам св. Писание и определенията на вселенските събори. Като помощни средства за разбиране на същите приемам трудовете на светите отци, които ни помагат да ги разберем и усвоим. Ако се доверяваш само на себе си е много вероятно да бъдеш подведен... Въпреки това вярвам че ако човек е искрено търсещ, той ще намери. Въпросът е на каква цена и дали ще му стигне времето, дадено му на тази земя...

Не ме интересува дали вярват в прераждане или в спасение или в отвъдното или в каквтото и да е, те са дали способ как да разбереш тези неща сам с помощта на Бог (директно)...

А всъщност би трябвало да те интересува, защото разликата е огромна. Тук опираме до целта, до това, към което се стремим. Едно е спасение, друго е нирвана. Крайните резултати в светогледа на човек практикуващ вивеканандова медитация и на такъв практикуващ православна молитва са диаметрално противоположни...

и от както видях Исихазма в Православието ми светна, че тук има метод с който да стигна до истината, който метод ми е съвсем познат от другите учения... И щом на 6 континента имат подобни методи, следва (от съвсем елементарни статистически сметки) че този клас методи са Истина...

Методите не могат да бъдат истина. Те са просто средства за постигане на нещо. Въпросът е какво е нещото. Факт е, че ако сравняваме практиките в различните традиции ще намерим доста прилики, и това е нормално. Всички сме създадени от Бога а и всички на тази земя виждаме духовните неща "като в мъгла". Пак напомням, важна е целта. Методите са само средство за постигането и. Ако целите в две религии са различни, то определено трябва да се замислиш каква е целта към която се стремиш. В случая спасение или нирвана... The choice is yours :).

Иначе съм навит да видя този свещенник, стига да не му е празен и блудкав погледа (слепец да води слепец...) Това за телосложението не е от такова значение важно е излъчването :lol: :angel:

Ето че още не си готов :). В нашата религия няма гурута. Харизматични лидери, гледащи умно можеш да намериш във всяка секта. При нас "истинските" са смирени божи служители. Те не правят шоу за впечатляване на тълпата. Те просто служат.
Потребителски аватар
zmianatz
Потребител

Мнениеот zmianatz » пон дек 14, 2009 5:00 pm

Методите не могат да бъдат истина. Те са просто средства за постигане на нещо. Въпросът е какво е нещото.

Ето това изречение много ми хареса... :thumbup:
А иначе благодаря на Aether, за линка, който ми изпрати - МНОГО Е ИНТЕРЕСЕН - наистина си ''чешам крастата'' С НЕГО!... :thumbup:
Aether
Потребител

Мнениеот Aether » пон дек 14, 2009 6:04 pm

Gunev написа:Ето че още не си готов :). В нашата религия няма гурута. Харизматични лидери, гледащи умно можеш да намериш във всяка секта. При нас "истинските" са смирени божи служители. Те не правят шоу за впечатляване на тълпата. Те просто служат.

Да, нямам намерение да ме учи някой, който си няма представа от духовното... То по очите много неща се разбират... С чете на книги ако се ставаше духовен... ехе всички да сме в рая... Аз за себе си определеям дали може да ми стане наставник и не търся зрелища, ами само добра основа...
А иначе нирвана е еквивалент на рая...
Източните практики са с цел постигане на просветление и постигналите просветление стават божии синове и създават различни чисти земи (рай), за да може душите на непросветлените да достгнат в рая им просветление (демек без толкова мъки)... и прочие така че лично аз не виждам разлики... разликите са в изискванията на постигналите просветление как душите да влизат в рая им...
Потребителски аватар
Gunev
Потребител

Мнениеот Gunev » пон дек 14, 2009 6:13 pm

Точно за това говоря - че не ти предлагам гуру, а добрата основа. Църквата. Там, където сме част от Него. Има Я още и ще Я има до края... От това няма по-велико нещо на земята. Няма по-близко мясо до Бога от това да си в Него.
Четенето на св. отци не е достатъчно условие, но е необходимо. Доста по-тежко и неатрактивно е от съвременните лъскави езотерични бестселъри и затова се избягва. Причината според мен е затъпяването ни в следствие на днешната повсеместна консуматОрика и желание за "бързи резултати".
Явно сега си имаш по-спешна работа. Айде, като се поуспокоят малко нещата пак пиши...
Ама пиши по-бавничко че бавно чета, а ти чети по-бавничко че аз бавно пиша :).

ПП: Нирвана не е еквивалент на Рая, а е "Голямото Нищо". Няма общо между тези понятия.
Последна промяна от Gunev на пон дек 14, 2009 7:00 pm, променено общо 1 път.
Aether
Потребител

Мнениеот Aether » пон дек 14, 2009 6:56 pm

Gunev написа:Точно за това говоря - че не ти предлагам гуру, а добрата основа. Църквата. Има я още...
Явно сега си имаш по-спешна работа. Айде, като се поуспокоят малко нещата пак пиши...
Ама пиши по-бавничко че бавно чета, а ти чети по-бавничко че аз бавно пиша :).

ПП: Нирвана не е еквивалент на Рая, а е "Голямото Нищо". Няма общо между тези понятия.

Да бе, затова монасите си имат наставници или старци им се викаше... то се там...

Нирвана е вечното блаженство и спокойствие, а Голямото нищо е пустотата в Дзен, чиято пустота е в основата на всичко материялно, демек вълни... От там май са шибнали Мая... Сега това са излишни подробности важна е практиката, която навсякъде е постигане на единение с Бог. Кой каква част е видял от реалността е без значение, будистите видели едно, христяните друго, ислямистите трето... Цялата реалност си я знаят само Висшите (Бог). За мен е важно достигането до Бог което става с Мълчание подпомогнато от Книга и разни други работи :lol:

До следващия път :)
Потребителски аватар
Dadi
Потребител

Мнениеот Dadi » пон дек 14, 2009 7:07 pm

Gunev написа:А всъщност би трябвало да те интересува, защото разликата е огромна. Тук опираме до целта, до това, към което се стремим. Едно е спасение, друго е нирвана. Крайните резултати в светогледа на човек практикуващ вивеканандова медитация и на такъв практикуващ православна молитва са диаметрално противоположни...
Васко, не знам какво е "вивеканандова медитация", но:

Изкуших се да се намеся, защото от моя гледна точка съществува огромно неразбиране сред християните относно съдържанието на разни термини от източните духовни традиции. При това и при хора, които много интензивно са се занимавали с някакви разновидности на тези традиции. Не знам защо е така. Много се чудя... Известен пример е архимандрит Софроний (Сахаров), който май 7 години се е занимавал с някаква, както изглежда, силно концентративна практика и съответно обяснява, че видиш ли, медитацията се свеждала до това да съблечеш ума си от всякакви мисли, образи и представи, а целта -- нирвана -- била състояние на небитие, значи точно обратното на Бог, Който е Живот, Пълнота на Битието.

Първо, никой, който не е видял нирвана, не може да твърди, какво е и какво не е тя (или Той?). Съдейки от много пестеливите определения на Буда за нирвана (той съвсем съзнателно е отказвал да говори много за нея), аз за себе си съм извлякъл "работна хипотеза", че Нирвана е именно Бог в надличностния му аспект, за който се говори и в Писанието, и в преживяванията на християнските мистици и от двете църкви. Това е само предположение -- аз също не съм видял нито Нирвана, нито Бог, за да мога да твърдя нещо със сигурност. Но това, което мога да кажа, е че за мен разпространеното сред много християни разбиране за нирвана като за някакво състояние на небитие, е в противоречие със смисъла който се влага в това понятие в будизма.

Що се отнася до хиндуизма и йога -- там става по-сложно (съществува огромно разнообразие от най-различни школи -- Свами Вивекананда и др. -- а и аз не съм много запознат), защото там Бог присъства осезателно и като надличностен Абсолют, и като Личност (най-малкото като Бог-Творец и Бог-Вседържец), и дори се описва път за постигане на спасение чрез любов и пълно себеотдаване на Ишвара -- по дефиниция това е личностно проявление на Бога в най-високата форма достъпна за човешкото възприятие (това е писано стотици години преди Христа -- дали е пророческо, не знам).

Мисълта ми е, че нещата може би не са така прости, както би ни се искало, макар че може би (за много хора) да е по-душеспасително засега да си ги представяме именно като прости и ясни: това е Символът на вярата, това е Писанието, това е Преданието, останалото не ме интересува. Но мисля, че не е добре да се заклеймяват напълно цели духовни традиции, които очевидно са резултат на искрения стремеж към Бога на хора от други култури. Аз поне не се наемам да съдя дори и за исляма.

ПП Видях, че пак си писал:
Gunev написа:Нирвана не е еквивалент на Рая, а е "Голямото Нищо". Няма общо между тези понятия.
Според пали-канона (писмената основа на Тхеравада-будизма) Нирвана е необусловена, неродена, безсмъртна, нямаща нищо общо с каквото и да било съществуващо на света и като такава надхвърляща всички човешки представи. Празнотата е само една нейна отрицателна характеристика, показваща всичко което тя не е. Но какво тя Е, не се казва, защото, няма как да се опише. Според мен за да се разбере какво е Нирвана, трябва да се разбере какво е АЗ СЪМ ТОЗИ, КОЙТО Е (ВЕЧНО СЪЩЕСТВУВАЩИЯТ). Но пак казвам: това си е мое разбиране.

no3gpaBu, Dadi
Потребителски аватар
Gunev
Потребител

Мнениеот Gunev » пон дек 14, 2009 10:14 pm

Dadi написа:Васко, не знам какво е "вивеканандова медитация", но:

Тази от школата на Свами Вивекананда. Аз с това се занимавах, въпреки че се изживявах като православен. Нещо като Етера, ама през 1997г. :)

Изкуших се да се намеся, защото от моя гледна точка съществува огромно неразбиране сред християните относно съдържанието на разни термини от източните духовни традиции. При това и при хора, които много интензивно са се занимавали с някакви разновидности на тези традиции. Не знам защо е така. Много се чудя...

От една страна поради голямото разнообразие на източните традиции. От друга, поради липсата на истински интерес. Все едно да примамваш риба с чашка вода :). Би се впечатлила, само ако е на сухо.

Мисълта ми е, че нещата може би не са така прости, както би ни се искало, макар че може би (за много хора) да е по-душеспасително засега да си ги представяме именно като прости и ясни: това е Символът на вярата, това е Писанието, това е Преданието, останалото не ме интересува.

Според мен има един фундаментален проблем на нашето време. Напредват науките и технологиите... Духовно обаче почти не сме мръднали от 2000 години. По инерция живеем с мисълта че напредък означава трупането и анализирането на информация. След 2000 години колко от нас са близо до Блаженствата ? Според мен основните неща са прости. Сложни ги прави нежеланието ни да ги приемем и заживеем. Аз затова толкова държа на фундамента на Евангелието и догматите. От там насетне имаме неограничено поле за градене и развитие, но без твърдата основа, сградата в даден момент, рано или късно се срутва.

Но мисля, че не е добре да се заклеймяват напълно цели духовни традиции, които очевидно са резултат на искрения стремеж към Бога на хора от други култури. Аз поне не се наемам да съдя дори и за исляма.

Разбира се че трябва да се уважават търсенията и традициите на другите. Богатство е да ги познаваме но поради голямото им разнообразие това е невъзможно, а и както се вижда малко от нас познаваме и собствената си вяра. Не мога да се съглася обаче с това че индуизма примерно води към същото като християнството. Поради простата причина че там го няма въплътения, разпнатия и възкръснал Христос. Затова и ни е заповядано благовестието. Нещо, което поради нашата топлохладност правим все по-зле.
Потребителски аватар
Dadi
Потребител

Мнениеот Dadi » вт дек 15, 2009 1:11 am

Gunev написа:Според мен основните неща са прости. Сложни ги прави нежеланието ни да ги приемем и заживеем. Аз затова толкова държа на фундамента на Евангелието и догматите...
Първо: за мене Евангелието е всичко друго, но не и просто. Без Светия Дух не може да се разбере. Това го изпитвам на гърба си непрекъснато, направо ми се реве.

Второ: много от простите неща, които ти вероятно имаш пред вид, са едни и същи в различните традиции, макар да са изразени по различен начин:

1. Светът не е само материален, но и духовен, физическата смърт не е край на съществуването.
2. Всяка наша мисъл и всяко действие са причини за бъдещи последствия, които могат да се случат преди или след смъртта.
3. Мисли и действия, които са израз на егоистични страсти водят до негативни последствия; мисли и дествия, които са израз на любов и мъдрост водят до положителни последствия.
4. Аз и да искам, не мога сам, по собствена воля да си променя мислите и действията, защото азът по дефиниция е егоистичен и произвежда егоистични мисли и действия (греховни страсти).
5. Значи трябва нещо, което е отвъд аза, да трансформира човека, за да се спаси -- тук вече има видимо разминаване между различните традиции по въпроса какво е Това или Този, който изцелява и спасява.
6. Обаче практиките, които се прилагат за да се постигне тази трансформация в най-мистичните си форми удивително си приличат -- говоря за аскезата и медитацията. Независимо дали човек се моли на личностния Бог или не, практиката изисква концентрация и съзнателност -- да се долавя всяко движение на ума, всяка мисъл и всяка страст породена отвътре или влязла отвън. Много е просто -- само дето е невероятно трудно! Когато човек се моли: "Господи Исусе Христе, помилуй ме, че съм много грешен" от това нищо не става нито по-лесно, нито по-трудно отколкото ако просто мълчи. И двете дейности -- и мълчанието и активната молитва -- са много прости, но изключително трудни.
7. Не по-малко труден е праведният начин на живот, който се дефинира по един и същ начин в различните традиции -- честен, без лъжи и лицемерие, скромен и смирен, без излишества, без амбиции, без стремеж към удоволствия, без ненавист, ако не с любов то поне с уважение и търпимост към ближните, и т.н. Много просто и ясно, но колцина го осъществяват? Докато не стигнем до "вече не аз живея, а Христос живее в мене" (Гал 2.20), животът ни ще е греховен и неправеден... То и това се постига много просто -- отказваш се от живота си, това е всичко: "Който иска да спаси живота си, ще го загуби; който го загуби, ще го спаси." Това го пише във всичките четири Евангелия, общо шест пъти (Мат. 10:39, Мат. 16:25, Марк 8:35, Лука 9:24, Лука 17:33, Йоан 12:25) -- Колко просто и ясно! Независимо дали съм хиндуист, или будист, или християнин от мен се изисква едно и също: да се откажа от живота си... Направо ми се плаче като пиша за тия неща, затова спирам.
Потребителски аватар
Gunev
Потребител

Мнениеот Gunev » вт дек 15, 2009 9:09 am

Dadi, много хубав пост ! Толква се радвам като видя човек с горещо сърце...

Много е просто -- само дето е невероятно трудно!

Да, така е. То затова е и толкова велико. Един от куриозите на духовния живот. Затова и духовните хора може да изглеждат глупаци в очите на другите. Неща над естествената логика. Ако ги нямаше да сме забравили отдавна за религията.

много от простите неща, които ти вероятно имаш пред вид, са едни и същи в различните традиции, макар да са изразени по различен начин:

Тук пак опираме до понятията като средство и цел. Иванчо бяга защото закъснява за работа. Гошо бяга за здраве. Погледнато отстрани те правят едно и също, и човек може да остане с впечатлението че двамата се занимават с едно и също. Единственото общо в случая е средството, инструментариума. Двамата използват сходни методи, просто защото и двамата са хора и имат крака (не могат да летят примерно).

Сега да погледнем съвсем конкретно на "простите" неща, които са основи на вярата ни. Основен фундамент при нас е "Символът на Вярата". Какъв е еквивалентът му на изток ? Там го няма Христос, а това е нашата цел. Там има стремеж от човека "нагоре". При нас движението е в две посоки : първо Бог-човек и едва след това човек-Бог. Първото се случва в Христос и е уникалното в християнството. В следствие на него идва и второто.
Сега да погледнем на нещата от чисто практическа гледна точка. Духовният живот има два основни компонента. Можем да ги наречем догматика и мистика. Догматиката в Православието е една за всички и там няма коментари. Мистичният опит обаче има индивидуален характер. Догматиката само му дава тласък, а до къде ще стигне и какво ще обхване зависи основно от човекът и божието благоволение върху него. В това отношение забелязвам още една разлика между Православието и изтока. При нас достигането до определени мистични изживявания никога не се поставя като цел. Те са по-скоро следствие и ги приемаме като божия благодат. На изток целенасочено се търси достигането на определено състояние.
Когато се занимавах с медитация се насочвах основно към Христос. Така обаче създавах предпоставки да "извикам" някой друг в голямото си желание да достигна определено "ниво". Правих го и поради липса на информация за огромното богатство от мистичен опит в Православието. Една празнина, която сега постепенно запълвам.

Направо ми се плаче като пиша за тия неща, затова спирам.

Поплачи си. Това е една от много полезните "духовни практики" в Православието...

Върни се в “секти и култове”