Коментари на православните тайнства

теми за общности от сектантски тип
Ангел Небесен
Потребител

Коментари на православните тайнства

Мнениеот Ангел Небесен » чет окт 16, 2008 10:42 am

k=========
Последна промяна от Ангел Небесен на чет окт 16, 2008 4:54 pm, променено общо 2 пъти.
Ангел Небесен
Потребител

Мнениеот Ангел Небесен » чет окт 16, 2008 12:29 pm

s=====
Последна промяна от Ангел Небесен на чет окт 16, 2008 4:54 pm, променено общо 1 път.
ven4e
Потребител

Мнениеот ven4e » чет окт 16, 2008 12:40 pm

Извади първом гредата от окото си, и тогава ще видиш, как да извадиш сламката от окото на брата си.
Това ти го казвам не с цел да покажа колко много ти си зле и колко малко ние сме зле, а за да ти помогна по-успешно да се справиш с посочване на чуждите недостатъци - заел си се с благородна цел, просто усъвършенствай методите.
Ангел Небесен
Потребител

Мнениеот Ангел Небесен » чет окт 16, 2008 12:43 pm

ven4e написа:Извади първом гредата от окото си, и тогава ще видиш, как да извадиш сламката от окото на брата си.
Това ти го казвам не с цел да покажа колко много ти си зле и колко малко ние сме зле, а за да ти помогна по-успешно да се справиш с посочване на чуждите недостатъци - заел си се с благородна цел, просто усъвършенствай методите.

ето аз задавам въпроси, очаквам и отговори.....не очаквам някой да ми мести мненията според..................автоцензура.............разбирания.
Потребителски аватар
Gunev
Потребител

Мнениеот Gunev » чет окт 16, 2008 1:23 pm

Оооо, на Вие ли си говорим вече ? :lol:
Ангел Небесен написа:Относно цитата, може да се отговори само в същата 'парадигма': 'Спортът за един мирен свят'.

Относно кой цитат ? ;)
...
Относно другите заключения: тук започва да мирише тежко на протестантско благочестие. Гунев, може би ще изпаднете в контрадикция с вашия отец прокимен.
...

Благодаря за загрижеността. Ако това се случи, уверен съм че нашият многоуважаван отец Прокимен ще ме уведоми надлежно по съответния канален ред, а пък аз от своя страна ще предприема необходимите мерки по актуализация на благочестието си и.
...
След като думата 'цел' не ви харесва Гунев, то ще ви помоля да интерпретирате думите: 'И тъй, бъдете съвършени, както е съвършен и Небесният ваш Отец.' тук, разбира се ще се въздържим да виждаме 'завършеност' и 'цел', но все пак това е някаква насоченост с ОПРЕДЕЛЕНИ резултати, наречени по религиозномУ – ДЕЛА!

Към настоящия момент страдам от умерено прогресиращ демотивационен процес по отношение смислеността на такъв един евентуален интерпретационен труд, поради което моля за Вашата снизходителност и разбиране. При проявен интерес с удоволствие бих Ви препоръчал изчерпателна научна литература от авторитетни източници по интересуващата Ви тематика.
ven4e
Потребител

Мнениеот ven4e » чет окт 16, 2008 2:38 pm

Прокимен, направо съм втрещена.
prokimen написа:Руските старообрядци, които са съумяли да запазят възможно най-добре автентичното Православие
Ангел Небесен
Потребител

Мнениеот Ангел Небесен » чет окт 16, 2008 3:25 pm

t=====
Последна промяна от Ангел Небесен на чет окт 16, 2008 4:56 pm, променено общо 2 пъти.
Потребителски аватар
Gunev
Потребител

:)

Мнениеот Gunev » чет окт 16, 2008 3:49 pm

Ангел Небесен написа:...
минах на "Вие" с тайната надежда да има адекватен отговор - но НЕ БИ!

Адекватен отговор = това което ти е на теб в главата. Другото са "неадекватни" отговори. Стана ми ясно горе-долу какво ти е в главата, но и ти си го знаеш.
Затова не ми се занимава.
От тия раздумки се видя че полза няма. Айде, нас ни остави, ма гледам че и ти се изнервяш покрай цялата работа. Губене на време, нерви и дисково пространство.
Ангел Небесен
Потребител

Re: :)

Мнениеот Ангел Небесен » чет окт 16, 2008 3:52 pm

g====
Последна промяна от Ангел Небесен на чет окт 16, 2008 4:56 pm, променено общо 1 път.
Потребителски аватар
Gunev
Потребител

Мнениеот Gunev » чет окт 16, 2008 4:02 pm

Ангел Небесен написа:... какъв е "отговорът"? Никакъв, или по точно - обида

Айдееее, пак обида... Много сме чувствителни... Къде я намери сега тая обида? Казах ти каквото си мисля без никакви лоши чувства. Уж си умно момче, ама защо така изкривено и грозно виждаш всичко ?

ЕДИТ:
Сега си прочетох мнението да видя с какво толкова съм те засегнал. Явно ще трябва да си превеждам :

Стана ми ясно горе-долу какво ти е в главата, но и ти си го знаеш.

В тази си дълбока мисъл искам да кажа че съм ти разбрал основната идея и посланието, което отправяш. Уважавам правото ти да имаш каквото си искаш мнение и отношение, до момента в който почнеш да го налагаш на другите без да са го поискали. Изобщо, живей и мисли както си искаш, без да пречиш и на другите да го правят. И ти както и аз пречупваме света и всичко останало през призмата на собстевния си мироглед, и виждам че каквото и да кажа бива пречупено през твоите възприятия. Казвам че бих могъл да ти дам отговор, но единствения който би ти харесал, няма да е моя.

[/i]
Последна промяна от Gunev на чет окт 16, 2008 4:13 pm, променено общо 1 път.
Ангел Небесен
Потребител

Мнениеот Ангел Небесен » чет окт 16, 2008 4:10 pm

r====
Последна промяна от Ангел Небесен на чет окт 16, 2008 4:56 pm, променено общо 1 път.
Потребителски аватар
Gunev
Потребител

Мнениеот Gunev » чет окт 16, 2008 4:16 pm

Ангел Небесен написа:
отговорът: "знам какво ти е в главата" на никой нормален човек няма да му се стори "без лоши чувства"; ако не мислиш така, обърни се при спор с някой с тези думи и след това сподели с мен, моля ти се :wink:

А, сорка тогава. Използвам го много често както за своята глава така и за другите. Ама никой не ми се е сърдил досега, може би защото ги гледам ухилено и ме разбират. Пак - сорка за обидата.

Редактирах си горното мнение ама си ме изпреварил.
Гост

Мнениеот Гост » чет окт 16, 2008 5:04 pm

hhhhhhh========
Кабрал
Модератор

Мнениеот Кабрал » пон окт 27, 2008 6:28 pm

Ангеле, рожбо небесна,
Би ли публикувал някакви разяснения към к====,s=====и т.н.=====, че ние по-простите не схванахме за какво иде реч.
Гост

Мнениеот Гост » пон ное 03, 2008 12:39 pm

ven4e написа:Прокимен, направо съм втрещена.
prokimen написа:Руските старообрядци, които са съумяли да запазят възможно най-добре автентичното Православие

Напълно Ви разбирам. Аз пък потъвам в срам, че едва на стари години можах да го разбера. В богословските школи не ни говориха добросъвестно или просто преподавателите не са го разбирали. нашето православно богословие страда от един дефект - да се доверяваме на големи имена и да преповтаряме най-лекомислено глупости, без да се съобразяваме с призива на Спасителя да изследваме Писанията.

Понеже в спомените ми останала лекцията на преподавателя по църковна история г-н Ганчо Велев, който се смяташе за ненадминат ерудит, аз останах подведен под неговите думи за старообрядния разкол в Русия.

Всякога в съзнанието ми въпросът е бил от областта на сектите. Едва неотдавна проявих заинтересованост от "обща култура" и останах смаян да констатирам, че именно руските старообрядци са съумяли да запазят възможно най-добре автентичното древно православие.

В контекста на това ми откритие или констатация, съществуването на старостилните юрисдикции се обезсмисля.

Едно от основните различия между нас и руските староверци е начинът да се ограждаме с кръстно знамение. Ние го извършваме с три пръста, а те с ДВА. Точно така са се осенявали всички свети Отци.

Трипръстието е римско въведение в по-късен период.

Основното противене на руските староверци е реформата на патриарх Никон и новият богослужебен превод. Този превод е ужасен и познава дори кощунствени изрази. Това е осъзнал дори св. Теофан Затворник, който бил противник на староверието. Истината е тази, че патриарх Никон е употребил подправени католически издания на православните богослужебни книги, печатани във Венеция.

Ако човек започне да проучва нещата, бидейки освободен от всякаква тенденциозност, то неминумо ще се увери в правотата на руските староверци.

Затова и Руската Задгранична Църква се вижда принудена да признае тяхната православност и да включи в синода си староверческия епископ Даниил.

Московската патриаршия пък сне на свой поместен събор неправомерно наложеното проклятие против староверците.

До руската революция е имало опити за обединения под формата на единоверческото движение, дало и мъченик в лицето на Архиепископ Андрей, княз Ухтомски.

Днес Московската патриаршия, след като погълна РПЦЗ, прави опити на сближение с една от каноничните юрисдикции на руските старовери. Другата канонична юрисдикция предприе официални преговори тези дни с гръцките старостилни синоди на Митрополит Калиник и Митрополит Кирик, който е и най=върлият матеит.

Достойно за съжаление е, че в богословските школи не се обръща добросъвестно внимание на тази рана в Православието.

Върни се в “секти и култове”