Сайт за нерелегиозни и скептици.

форум за невярващи, скептици и съмняващи се
Agni
Потребител

Re: Сайт за нерелегиозни и скептици.

Мнениеот Agni » нед фев 15, 2009 1:25 pm

Относно доказателството за любов: Първо е нужна еднаква работна дефиниция за любов, още повече, че това е доста свободно тълкувано понятие. По моята дефиниция е доста лесно да се докаже наличието/отсъствието на любов. Просто когато един човек обича друг (или друго същество, не е нужно да е само човек), той прави разни добри неща за него, без да очаква нищо в замяна и се чувства добре дори само от това, че прави тези неща. Разликата между тази любов и класическата човешка доброта е в това, че при любовта човекът прави съответните неща за съответния обект на любовта му с много по-голямо желание (и съпътстващите го усещания), отколкото ако го направи за друг, който не е обект на любовта му. Може изобщо да не иска да прави добри неща за други хора. Но за този, когото обича, ги прави.
Много хора "изразяват" "любовта" си само на думи (често с доста силни думи, което просто обезценява думите още повече), без никакви действия и веднага ще кажа, че това не е любов. Просто не е.
Съответно, ако приема като работна дефиниция за Бог точно любовта - да, има Бог (любов), по-горе показах как се доказва. Ако приема работна дефиниция за Бог да е природата с нейните сили - пак е лесно, има Бог.
На всичкото отгоре подобни всеобхватни и лесно разбираеми концепции за Бог са и полезни. И този Бог не си позволява да ми проповядва по никакъв начин, той просто реагира, когато аз направя нещо лошо. Докато да приема за Бог конкретни създания, за които се носят само някакви легенди отпреди хилядолетия и на всичкото отгоре да ми се казва, че ако не правя еди какво си, ще ида в някакъв си ад, а иначе имам шанс за някакъв си рай - не звучи естествено и всеки мозък без предразсъдъци го вижда и усеща това.
Друг е въпросът, че всеки има право да си вярва в каквото иска и аз не квалифицирам като луди или ненормални които и да е вярвания, обаче квалифицирам като глупаво поддръжници на такива други вярвания да си позволяват да квалифицират моето вярване. Съответно най-дразнещото във всеки религиозен фанатик е точно това: пълната заслепеност от собственото вярване и тоталната безкомпромисност срещу всяко друго. Забавното е, че когато необременен мозък погледне на подобни религиозни фанатици от различни религии, вижда едно и също. Ако само едни от тях бяха прави, май трябваше да се отличават по нещо, нали?
Agni
Потребител

Мнениеот Agni » нед фев 15, 2009 1:38 pm

Agni
Потребител

Мнениеот Agni » нед фев 15, 2009 1:57 pm

Agni
Потребител

Мнениеот Agni » нед фев 15, 2009 2:02 pm

Borislav
Потребител

Мнениеот Borislav » нед фев 15, 2009 2:02 pm

Радослав
Модератор

Мнениеот Радослав » нед фев 15, 2009 2:06 pm

Радослав
Модератор

Мнениеот Радослав » нед фев 15, 2009 2:12 pm

Agni
Потребител

Мнениеот Agni » нед фев 15, 2009 2:14 pm

Agni
Потребител

Мнениеот Agni » нед фев 15, 2009 2:21 pm

Borislav
Потребител

Мнениеот Borislav » нед фев 15, 2009 2:27 pm

sawmv
Потребител

Мнениеот sawmv » нед фев 15, 2009 2:44 pm

Радослав
Модератор

Мнениеот Радослав » нед фев 15, 2009 2:55 pm

Кабрал
Модератор

Мнениеот Кабрал » нед фев 15, 2009 3:43 pm

Агне, наша светлина в мрака,
написал си "самото понятие Бог е такова", а си пропуснал да ни цитираш понятието за Бог.

Какво означава, като научен подход, та дори и като философски:

"най-вероятно в началото на Вселената е имало сингулярност (в която не действат никакви научни закони, точно защото е сингулярност)".

Би ли ни дал примери със сингулярности при което не действат научните закони и научните доказателства за това?

Как ще кръстим частицата, която открием след х-бозона, която била кръстена Божествена частица, защото била най-малка? Протобожествена, дяволска, кабралова или агнешка? И защо точно тази частица, която даже не е открита а се търси е наречена Божествена, а не пред-пред последната, при откриването й, защото тогава тя е била най-малката. Или да речем втората открита, която пак при откриването си е била най-малката.

Бориславе,
Аз не съм учил от Уикипедия, а от книги, учебници, публикации.

Що касае енцефалограмата мога да я лъжа от казармата. Ударих се и сред това един познат лекар ми каза как да симумилам, по точно за какво да мисля, да спирам да мисля и т.н. Така ги насметох, че ме направиха писар и ме пускаха в отпуски колкото си искам /Бог да ме прости/.

Освен това ако искаш да говорим на тази тема трябва да използваш научни методи. Напр. не можем да приемем, че след като повечето деца обичали бащите си е вярно, че децата обичат родителите си, а щом практически всички човешки общества вярват в Бог, това правило религията невярна/каквото и да означава това/.

Школи много и по-нищо не са на едно мнение, а за любовта никога няма да бъдат. Съгласно научните методи на всички американски школи премигването на децата при определени асоциации означавало, че с тях е блудствано. Десетки хиляди родители са осъдени, някой на доживотен затвор. След известно време, всички американски школи приемат, че да се свързва премигването с блудството е пълна шарлатания. Това естествено няма да доведе до освобождаването на 20 хиляди осъдени, за които са приключили всички процесуални възможности за обжалване.

Мозъците на хората може и да си приличат, но съм забелязъл, че при еднаква ситуация: по улицата върви жена, спъва се и пада, реакциите са различни. При младите без изключение се задейдтва центърът на смеха, а при по възрастните центърът на страха или съчуствието, ако има такъв, но в никакъм случай този на смеха. Провел съм много опити, срещу един от магазините ми имаше зле обмислен тротоар.
Agni
Потребител

Мнениеот Agni » нед фев 15, 2009 4:03 pm

Borislav
Потребител

Мнениеот Borislav » нед фев 15, 2009 4:26 pm

Върни се в “атеизъм и агностицизъм”