Сайт за нерелегиозни и скептици.

форум за невярващи, скептици и съмняващи се
Borislav
Потребител

Re: Сайт за нерелегиозни и скептици.

Мнениеот Borislav » нед фев 15, 2009 4:56 pm

Кабрал
Модератор

Мнениеот Кабрал » нед фев 15, 2009 5:24 pm

Пак не разбрах какво е понятието за Бог.

Нулата е абстрактна величена и не може да е пример за нищо. Вселената съществува и ния я виждаме или поне част от нея, а нула, освен исписана, никой не е видял, няма и как, което вероятно е сингуларност, за разлика от появата на Вселената, която няма как да е сингуларност, само защато учените нямат хабер за какво иде реч и са решили с една дума - сингулярност, да означат незнанието си.

Стрелата на времето е опит да се вкара във времето предвечното съществуване на Бог. Светите отци са се занимавали със този второстепенен въпрос 1700 г. преди съвременните учени и са го решили правилно. Времето и пространството съществуват едновременно, не може да съществува време преди пространството, когато е съществувал само Бог. Теологията е стигнала до извода, че никога няма да разберем тези процеси, защото само с вяра можем да разберем Троичноста на Бог.

Бориславе, ти не даваш аргументация за нищо. Твърдиш, че не може да се докаже, че Бог съществува следавателно не съществува. Сега се сетих, че скоро учени бяха прамили компютърен модел на това има ли Бог или не и ресумтатът беше в полза на Бог и то убедително. Вселената е възникнала, това е едно от нещата които обуславят или не съществуването на Бог. Науката не знае как. Не просто не знае, а казано строго научно - хабер от понятие си няма. Как точно науката би обяснила фактът, че един вид мравки засажда житни растения и то целенасочено пред мравуняка? Или че други отглеждат и доят листни въшки. Говоря за същества със 7 ганглия, които правят неща за които на човек са му трябвали 2 млн. години и кило и половина мозък. Науката го обяснява с инстинкт, но пък в същото време етолозите отричат инстинкта. А и няма как една мравка ивстинктивно да засади жито. Кое я е накарало да свърже, че от изпуснатото зърно е поникнал клас и тя трябва да го повтори, при все че живее съвсем кратко?
Радослав
Модератор

Мнениеот Радослав » нед фев 15, 2009 5:29 pm

Потребителски аватар
Мария
Модератор

Мнениеот Мария » нед фев 15, 2009 5:48 pm

Borislav
Потребител

Мнениеот Borislav » нед фев 15, 2009 6:45 pm

Agni
Потребител

Мнениеот Agni » нед фев 15, 2009 7:19 pm

Agni
Потребител

Мнениеот Agni » нед фев 15, 2009 7:38 pm

Радослав
Модератор

Мнениеот Радослав » нед фев 15, 2009 7:40 pm

Agni
Потребител

Мнениеот Agni » нед фев 15, 2009 9:06 pm

Радослав
Модератор

Мнениеот Радослав » нед фев 15, 2009 10:33 pm

Агни, постингите ти започват да стават заядливи, но за сметка на това безсъдържателни. Не се чувствай задължен да дадеш последната дума по всяка една тема. ;)
Бориславе, ако ти наистина си убеден атеист, то искам да те питам нещо. Според мен чистите атеисти, говоря за осъзатите и убедени такива, са малцинство, както и вярващите. Голямата част от хората (наблюденията са ми предимно сред българите) са... не знам как да ги нарека - вярващи в „нещо“. Значи те смятат, че по принцип има нещо над тях но все пак имат други приоритетни задачи, пред това да се напънат да проучат какви са взаимоотношенията им с това „нещо" или пък просто не им се занимава. Техния мироглед ми е горе-долу известен, но не ми е интересен. По-интересен ми е атеистичния светоглед, затова ще ми е интересно да знам какво мислиш по следните въпроси:
1. Какво очакваш да се случи с теб след смъртта ти?
2. Какъв е мотива ти да живееш и по-скоро какви са приоритетите ти в този живот?
От тези въпроси предполагам, че ще изникнат и други, но нали и ти каза, че целта е да се обогатим взаимно. :D

П.П. Тъй като си по-запознат по темата от мен, би ли ми казал, известна ли е някоя атеистична цивилизация или народ на историята до миналия век? Аз се сещам само за една - комунизма (което може да се нарече всякак, но не и цивилизация), но там резултатите са ни печално известни и са емперично доказуеми. :D
Радослав
Модератор

Мнениеот Радослав » нед фев 15, 2009 10:50 pm

who am i

Мнениеот who am i » нед фев 15, 2009 11:04 pm

Кабрал
Модератор

Мнениеот Кабрал » нед фев 15, 2009 11:21 pm

Агне мило, байньово,

Учените казват, че времето започва съществуването си заедно с Вселената в началната сингулярност - Големия взрив и точно понеже преди него няма време, е безсмислено да се пита какво е имало преди Големия взрив, понеже самият въпрос "какво е имало преди" предполага наличието на време.

Учените не казват нищо, а цитират Светата Църква. Но стрелите на времето са именно измишльотина, която се опитва да докаже, че време е имало преди материята и движението. Тук се повтарят простоти развити от католическата църква с филиоквето. И тук едно към едно преписани.

Както староеврейската теология, представена от Филон Александрийски, така и древната църква е приемала, че Битие трябва да се чете алегорично. Православната, а и католическата църква никога не са се отдалечавали от това виждане. Гледищата, че трябва да приемаме сътворението буквално се защитават от някой евангелистки църкви пред последните 100-150 г. За колко време е сътворен света не е догматичен въпрос, достатъчно е да знаем, че е творение на Отец.

Какво можела или не можела науката и какво ще може утре не е предмет на вярата, техните източници са различни и затова Църквата не се занимава с наука. Проблемът е, че науката непрекъснато се занимава с вярата, опитвайки се да обяснява нещо. За сега не й се отдава да обясни основният въпрос, как е възникнала вселената. Докато не го направи, да се спотайва.

Да, свещениците щяха да създадат Интернет и без друго, жалко, че ги изпревариха, а те горките толкова експерименти бяха вече направили в църквите, разработваха система за алтернативен достъп до Бог.

Свещенниците са изградили и хиляди години събирали, съхранявали и разпространявали знания, което за времето си е било много повече от това, което е интернет сега.

Общо взето дискусията е от пусто в празно и безмислена.
Agni
Потребител

Мнениеот Agni » пон фев 16, 2009 12:06 am

Agni
Потребител

Мнениеот Agni » пон фев 16, 2009 12:22 am

Г-н Радослав, би било много хубаво да нямам какво да кажа след някой Ваш пост, но не се получава, прекалено слабо се справяте.

Този път ще съм кратък:

Това, че винаги имам какво да Ви поправя, изобщо не означава, че съм против всяко мнение, различно от моето. Т.е. твърдите необосновани неща.

Теорията Ви, че всеки, който не е на Вашето мнение, Ви ненавижда, говори или за параноя, или за "харесва ми да ме ненавиждат", или за ниска самооценка ("какво друго заслужавам освен ненавист"), или нещо друго пак в тоя ред на мисли. Нищо хубаво за съжаление. Просто приемете, че несъгласието няма нищо общо с лоши чувства.

Между другото комунизъм никъде не е имало, няма и да има, това е идеалистична теория и не може да се случи (точно както и идеалните икономически процеси не могат да се реализират на практика, човешкият фактор е прекалено силен), съответно емпирични (обърнете внимание на правописа на тази дума) доказателства за ползите/вредите от комунизма няма и няма как да има. Всичко, което се случва при олитите да бъдат наложени подобни идеи, са просто тяхни приближения и/или деформации.

Върни се в “атеизъм и агностицизъм”