Сайт за нерелегиозни и скептици.

форум за невярващи, скептици и съмняващи се
Радослав
Модератор

Re: Сайт за нерелегиозни и скептици.

Мнениеот Радослав » пон фев 16, 2009 12:46 am

Потребителски аватар
Мария
Модератор

Мнениеот Мария » пон фев 16, 2009 8:53 am

Agni
Потребител

Мнениеот Agni » пон фев 16, 2009 5:17 pm

Радослав
Модератор

Мнениеот Радослав » пон фев 16, 2009 5:27 pm

Agni
Потребител

Мнениеот Agni » пон фев 16, 2009 5:29 pm

Agni
Потребител

Мнениеот Agni » пон фев 16, 2009 5:31 pm

ven4e
Потребител

Мнениеот ven4e » пон фев 16, 2009 5:56 pm

Borislav
Потребител

Мнениеот Borislav » пон фев 16, 2009 7:03 pm

Последна промяна от Borislav на пон фев 16, 2009 9:32 pm, променено общо 1 път.
hameleon4o
Потребител

Мнениеот hameleon4o » пон фев 16, 2009 8:00 pm

Последна промяна от hameleon4o на вт фев 17, 2009 11:42 am, променено общо 4 пъти.
ven4e
Потребител

Мнениеот ven4e » пон фев 16, 2009 9:10 pm

Има известно противоречие между това, че не сте осмислили живота си и същевременно се борите срещу религията - все пак и това е някакъв тип надграждане над животинското съществуване, иначе просто нямаше да Ви пука, ако си го пропилявате за глупости. Какво толкова, ако си го пропилеете за глупости, нали изчезвате, само че не - Вие го осмисляте и то по един негативен начин - в позиция срещу, а не за нещо, макар уж сте за науката. Защо не си направите просто научен сайт, без да лепвате етикета против - науката и религията са две различни величини и точно толкова разумно би звучало - аз съм за науката и против козметиката - просто нямат нищо общо, освен че са артефакти. И един въпрос относно измисленото обяснение на древните - възможно ли е те да са използвали въображението си по погрешен начин, а Вие - логичната си мисъл, но и в двата случая да има заблуда, т.е. допускате ли, че и Вашето обяснение е също толкова измислено или сте безкомпромисен (твърдо убеден), че сте открил "Америка"?
Радослав
Модератор

Мнениеот Радослав » вт фев 17, 2009 10:14 am

Agni
Потребител

Мнениеот Agni » вт фев 17, 2009 5:07 pm

Искам само да вметна, че често се е случвало религията да напада науката, използвайки силови методи (докато, когато науката напада религията, всичко е на думи, много интересна разлика, нали?), а не виждам смисъла на това, ако религиозните хора са дълбоко убедени във вярванията си. Би трябвало нищо да не предизвиква такава ярост у тях.

Ето един документиран факт, цитирам:

"...Библиотеката (Александрийската), за която се твърди, че е била хранилище за милион документи, се е славела като пазител на цялото знание на древността. Тя е разрушена по времето на Юлий Цезар. След това е възстановена и дори разширена, но през 391 г. от н.е. е опожарена от тълпа християни, подстрекавани от патриарха Теофилус, и най-накрая, триста години по-късно, бива окончателно разрушена от арабските нашественици... арабите са разрушили библиотеката, защото "никоя мъдрост, която не се съдържа в Корана, не заслужава да бъде пазена"...

На мен ми звучи гадно, за вас не знам. Учените не разрушават църкви, доколкото ми е известно.

В крайна сметка всичко опира до хората.
Радослав
Модератор

Мнениеот Радослав » вт фев 17, 2009 5:15 pm

Agni
Потребител

Мнениеот Agni » вт фев 17, 2009 5:51 pm

Сталин не е бил учен, а психопат, тиранин и т.н., наречете го, както искате. Все едно някой неизвестен луд да запали църква и да го давате като пример срещу моя пример.

В случая ставаше дума за противопоставянето на наука и религия и аз показах, че има примери (и то много, т.е. отвсякъде си прилича на отчаяна стратегия), когато религиозни хора на високи постове (и в случая изобщо не е важно дали са православни, католици, протестанти или други) са се опитвали да нанасят груби удари по науката. Същотото е като: ако някой не е съгласен с мнението на друг, да се опита просто да го убие. "Има човек - има проблем, няма човек - няма проблем." - психопатът го е казал. По-класическите примери като този с Галилей са от същия род.

Защо църквата не е можела да съжителства кротко с учените? За съжаление изглежда, че въпросът е риторичен.
Радослав
Модератор

Мнениеот Радослав » вт фев 17, 2009 6:17 pm

Агни, започва да се чудя, дали не спориш само заради самия спор.
Взаимоизключване между наука и вяра няма. Ако имаше, нямаше да има вярващи учени.
Освен това, попрегледах Библията, но там нещо ми убягва текста за изгаряне на клада на учени и разрушаване на библиотеки. Вместо това виждам един Бог, който поверява на човек цялото материално творение да господарства над него и да го управлява.
К'ви клади, к'ви 5 лева. Оценявам хъса ти за писане, ама айде не бъди на всяко гърне мерудия. :)
Поздрави!

Върни се в “атеизъм и агностицизъм”