Православието има ресурс, но няма мениджъри

форум за невярващи, скептици и съмняващи се
Tor
Потребител

Re: Православието има ресурс, но няма мениджъри

Мнениеот Tor » ср сеп 01, 2010 3:01 pm

По-малко фанатизъм Ви препоръчвам, вреден е.
Той е като отровата в малки дози помага в големи убива.
Чехълче, какъв дявол видя?? Тигре, няма никакъв "мамон" тука а да се модернизирате и измените похватите затова ми е думата. И под "модернизиране" разбирай и в мисленето. С такъв начин на мислене няма да привлечеш нито да разясниш на никой заблуден какво е православие, само ще го отблъснеш ако и да е поел по пътя към храма.

Що ползвате компютри, джиесеми и други благини на цивилизацията?
След като ще ползвате благините на цивилизацията ще се съобразявате с духа на времето. Не може хем така хем иначе.
Излезте от пещерата, огледайте се,..не е лошо.
:D
small axe
Потребител

Мнениеот small axe » ср сеп 01, 2010 3:16 pm

Aз имам един принцип и се мъча да го спазвам.
Не ме интересува и не се мъча да привличам някого към моя отбор, понеже не мисля, че има мой и твой отбор. Църквата е Христова.
Никого не преследвам, ако иска някой да преследва мен.

Сила за спасение има само Благовестието Христово. Но не някакво захаросано, или законическо съсипано, но реалното благовестие! (ако някой се интересува кое, да чете Писанията, там пише)
То самото е сила за спасение. На църквата не мениджъри и трябват, но хора проповядващи благовестието. Не от изгода, не от нещо друго, но от милост и любов.
Не театри, концерти, кръстоносни походи, и тн. и тн. са нужни, но говоренето на благовестието.

Който повярва и се кръсти ще се спаси, който не повярва, ще бъде осъден.

ето едни стихове за размисъл:
Което е било отначало, което сме чули, което сме видели с очите си, което сме наблюдавали и което ръцете ни са попипали, за Словото на живота
(и животът се яви, и ние видяхме, и свидетелствуваме, и ви възвестяваме вечния живот, който беше у Отца и се яви нам),
което сме видели и чули, ви възвестяваме, за да имате и вие общение с нас; а нашето общение е с Отца и Неговия Син Иисуса Христа.
И това ви пишем, за да бъде радостта ви пълна.
И благовестието, което чухме от Него и ви възвестяваме, е това, че Бог е светлина, и в Него няма никаква тъмнина.
Ако кажем, че имаме общение с Него, а ходим в тъмнината, ние лъжем и не постъпваме по истината;
ако ли ходим в светлината, както и Той е в светлината, имаме общение един с други, и кръвта на Иисуса Христа, Неговия Син, ни очистя от всеки грях.
Ако кажем, че нямаме грях, себе си мамим, и истината не е в нас.
Ако изповядваме греховете си, Той е верен и праведен, за да ни прости греховете и ни очисти от всяка неправда.
Ако кажем, че не сме съгрешили, правим Го лъжец, и словото Му не е в нас.
Потребителски аватар
Gunev
Потребител

Мнениеот Gunev » ср сеп 01, 2010 3:23 pm

Tor, мисля че в голяма степен те разбирам. Правилният подход на Църквата към света е въпрос на един доста фин и премерен баланс. Тя трябва да запази своята идентичност и автентичност, и в същото време да се стреми да бъде достъпна, да достигне до всеки. Една трудна задача в секуларизираното ни общество бих казал...
От една страна имаме група дядовци, демонстриращи самодостатъчност и липса на интерес към реалната ситуация. Наистина, реагират при имотни и подобни тям въпроси, но иначе все едно ги няма... Като добавим и това, че БПЦ е вторият собственик на неща след държавата, а в същото време не се намират пари за достойни заплати и осигуровки на свещениците, явно нещо не е в ред... Да не говорим за активно присъствие в медиите, мисионерска, просветна и социална дейност.
От друга страна имаме комерсиализирания подход на запад - падрета проповядващи върху скейт, монашески метъл банди, множество ордени, осигуряващи разнообразие с цел да паснат на различните категории вярващи... и въобще една добре работеща Пи Ар машина. Както и сам си разбрал, и така нещо не се връзва... И там се губи баланса...
Видно е, че макар и да не одобряваш маркетинговите подходи на БПЦ, усещаш че въпреки всичко тя е носител (медия) на Православието, чието богатство и "ресурс" за спасение е необятно. Това е най-важното, останалото са подробности... След като се замисляш на тази тематика, по-натам може да се рачиш за главен Пи Ар консултант на БПЦ и да допринесеш за подобряване качеството на "маркетинга" ;)... Що пък не ?
С най-искрена симатия !
В.
Tor
Потребител

Мнениеот Tor » ср сеп 01, 2010 3:38 pm

Ей Гунев,
Най накрая някой да разбере какво питам и за какво иде реч. Бех се отчаял от отношението към невярващите и архаизма в подхода.
Да, може да стана маркетингов консултант, що не? може и да не стана , нищо не се знае прав си.
Тепърва имам още доста въпроси да Ви задавам и да ви тормозя :D ..

Но, наистина трябва да се смени настройката и отношението на църквата към хората.
Старците е крайно време да си ходят а също си мисля че трябва да се въведе мандатност а не да е пожизнен избора и т.н.
Може би трябва да стане като в болниците: докторите са си доктори, но администарцията е от икономисти.
Малко по-модерен подход ще е само от полза.
А в чужбина трагедията е пълна.
Всички тези българи и българчета емигранти, те в болшинството са си изгубени и за България и за Вярата.
Именно заради ей такова отношение: "..аз никой не каня, който иска да дойде.."..Вие не каните ама другите канят!
..И то канят на езика на поколението а не на пещерния език отпреди 20 века.
Потребителски аватар
m.muladzhikova
Потребител

Мнениеот m.muladzhikova » ср сеп 01, 2010 3:54 pm

Аз съм за пещерния език от преди 20 века!

Тор,
дори и на главата си да застанеш - ако не е дадено от Бог - да привлечеш някого във вярата - няма да стане.

Относно хвалбите ти, че дори и л...о в целофан да опаковат - ще го продадеш без проблем - доста сатанински подход ми изглежда. Ти като тръгнеш да си продаваш л...-то, нали се сещаш, че ще има хора, които веднага ще разберат, че това е л...о и ще ти го тряснат в сурата - за наказание за наглостта ти?

Да сравняваш Православието с л...о - ПРОСТО НЯМАМ ДУМИ!
ivan47
Потребител

Мнениеот ivan47 » ср сеп 01, 2010 4:03 pm

Tor
Потребител

Мнениеот Tor » ср сеп 01, 2010 4:36 pm

Муладжикова,
Както аз не тълкувам Писанието както ми е угодно щото не съм професионалист, така и ти не тълкувай търговския език на занаята.
Хабер си нямаш, а правиш изводи. Иде реч че опаковката продава и при две еднакво добри стоки , по-лъскавата се зима по напред.
Излез от пещерата ти казвам. Сериозно.

Иване, разбрах го човека. Ама и да не съм го разбрал, ще попитам пак, няма срамно да питаш.

Аз, тепърва ще почвам да питам, такъв съм си любознателен по природа.
:D

Само да вметна, че страха от промяна е присъщ на хора които или нямат знание или има какво да губят от настоящото си статукво. Другите не се страхуват от промени.
Потребителски аватар
Gunev
Потребител

Мнениеот Gunev » ср сеп 01, 2010 4:41 pm

ТодорК
Модератор

Мнениеот ТодорК » ср сеп 01, 2010 4:48 pm

Tor,

Само искам да вметна, че главната цел на църквата все пак е да угажда на Бога, не на хората. И трябва да се има предвид че съществуват по-важни неща от това дали на хората им харесва или не, дали църквата ще е многобройна или не и т.н. С това не отричам това, което казваш - то също е вярно. Казвам го просто за баланс. Защото ако църквата тръгне да угажда на хората без да помни че първо трябва да търси и да угажда на Бога, най-вероятно скоро ще установи че не хората са се присъединили към църквата, а тя се е присъединила към тях...
Потребителски аватар
m.muladzhikova
Потребител

Мнениеот m.muladzhikova » ср сеп 01, 2010 4:48 pm

Тор, Гунев,

Православието не е търговия, нито стока, за да го продавате или предлагате в лъскава опаковка. Прекрасно съм разбрала за какво иде реч. Не приемам търговските похвати - като метод за сравнение - при разпространение на Православието. Това не е нещо, което се купува, или продава.

Тор,
Предпочитам да си стоя в пещерата с пещерният език от преди 20 века - отколкото да тичкам в здрав спринт към обятията на антихриста.

Поздрави
Потребителски аватар
Gunev
Потребител

Мнениеот Gunev » ср сеп 01, 2010 5:19 pm

Tor
Потребител

Мнениеот Tor » ср сеп 01, 2010 5:35 pm

Муладжикова,
Всичко се купува и продава и всичко има цена. Викат му "пазарна икономика" . Имаше едни викаха им "комунисти" дето искаха като теб да наложат вярата в "светлото бъдеще" , знаеш ли докъде ни докараха? А знаеш ли че и те с пещерен фанатизъм налагаха своето верую и своята религия? ..А тя тяхнята и тя претендираше да е най хуманната, най-чистата.

Сега имаме 20г преход и сигурно още 20г ще се въртим за изход от кризата и после още 20г докат се оправим...Ако не задминем Моисей по скитане из пустинята, ще бъда учуден. Сигурен съм че ще счупим кантара както е тръгнала Държавата.
Аз съм за баланса в природата и нещата, без крайности.

ТодорК,
Наистина ми стана интересно това което каза че Църквата трябва да служи на Бога а не на Хората. Признавам си, аз мислех че Църквата трябва да служи на Хората за да достигнат Бога. Може би , оттук тръгват вече разминаванията. Но, ако действително е така както ти казваш, то наистина според мен концепцията на Църквата трябва да се промени ( според мен!).
Аз лично не виждам как една Църква ще служи на Бог а не на хората, и май това е основния момент за всички не-вярващи. Наистина , това не го знаех и не съм го мислил което ти каза, но си струва да се помисли.
Потребителски аватар
m.muladzhikova
Потребител

Мнениеот m.muladzhikova » ср сеп 01, 2010 6:41 pm

small axe
Потребител

Мнениеот small axe » ср сеп 01, 2010 6:46 pm

Съгласен съм, че с вярата търговия не бива.
Работата е там, че и днес постоянно се търгува с нея.

Отделно, не смятам, че разни маркетингови трикове ще привлекът някой към вярата.
Никой не може да дойде при Иисус, ако не го привлече Отец, и Иисус ще го възкреси в последния ден.

Трябва да се проповядва благовестието, това е. Други трикове не вършат работа.
Как ще се проповядва е друг въпрос, има различни начини. На деца по един начин, на зрели хора по друг начин, на старци по трети начин. Важното е да не е разводнено и примесено с лъжи и законически глупотии.
ivan47
Потребител

Мнениеот ivan47 » ср сеп 01, 2010 7:35 pm

Tor, според мен църквата е доста напред в търговско финансовите въпроси :wink:.

Върни се в “атеизъм и агностицизъм”