Тема само за атеисти!

форум за невярващи, скептици и съмняващи се
Razkolnikov
Потребител

Тема само за атеисти!

Мнениеот Razkolnikov » вт авг 26, 2008 11:03 pm

Понеже във форума ни се появиха хора, самоопределящи се като атеисти, реших, докато другите спорят с тях, аз да откликна на духовните нужди на тези люде със следната тема предназначена само за тях.

В друга тема, аз вече зададох на юзъра с ник-нейм Атеист един въпрос, на който той не ми отговори и затова ще го задам пак (този път на всички атеисти). Та въпросът ми беше:

Вие, щом се самоопределяте като атеист, запознат ли сте с онтологическите и епистемологическите концепции на диалектическия материализъм, с теизисите на Фойербах, с логическия позитивизъм на Витгенщайн и Ръсел? Ако желаете, бихме могли да дискутираме и тези теми.

Понеже Атеист спомена и думата "науката", ще разширя въпроса си и ще попитам господина дали, освен споменатите по-горе философски учения, познава и съвремените тенденции във философията и по-специално - постпозитивизма, постмодернизма и постструктурализма, които рефлектират върху постиженията на науката и техниката и се занимават техните епистемологически импликации? Пак в тази връзка - чел ли е Томас Кун, Имре Лакатош, Паул Файерабенд и др. от т.нар. философи на науката?

P.S. Съвсем умишлено, не питам човека дали познава Ницше, Маркс и Фройд, защото тези тримата изобщо не базират атеизма си на онто-гносеологически предпоставки, поради което твърденията им, че няма Бог, са само лозунги без каквато и да било научна обосновка!

P.p.S. Пускам това като отделна тема, защото първоначално го бях подготвил като отговор на Атеист към включването му в темата за "приятелството", но реших да не пускам офф-топик.
Ateist
Потребител

Re: Тема само за атеисти!

Мнениеот Ateist » ср авг 27, 2008 10:22 pm

whoami
Потребител

Мнениеот whoami » ср авг 27, 2008 11:20 pm

Последна промяна от whoami на нед ное 02, 2008 10:36 pm, променено общо 1 път.
Искра
Потребител

Мнениеот Искра » ср авг 27, 2008 11:34 pm

Ateist
Потребител

Мнениеот Ateist » ср авг 27, 2008 11:55 pm

Razkolnikov
Потребител

Мнениеот Razkolnikov » чет авг 28, 2008 2:16 am

Вжи сега Атеист, аз седем години съм учил във Философския факултет на Софийския Университет, имам бакалавърска и две магистърски степени по Философия. Познавам всички атеистични философски учения: като се почне от Епикур и индийските школи Чарвака и Локаята, мине се през Европейското Просвещение - Дейвид Хюм, Ламетри, Дени Дидро, после - Ницше, Маркс, Енгелс, Фройд, Огюст Конт; и се стигне до двадесети век - Людовик Витгенщайн, Бертранд Ръсел, Жан-Пол Сартр, Албер Камю, Виенския кръжок, Франкфуртската школа и т.н. Изучавал съм и философия на науката - Куайн, Попър, Карнап, Кун , Лакатош, Файерабенд и т.н. Следователно, аз мога да водя дебат по темата: "Има ли рационална основа атеизма или не", само с човек, който познава философските основи на модерния атеизъм. Затова те попитах дали имаш познания в тази област или не. Ти явно нямаш. Моето образование, познания и авторитет в научната общност просто не ми позволяват да си губя времето в напразни спорове с неграмотни лаици като теб. Иди прочети малко книжки и пак ела! Този форум няма нужда от провокатори, идващи тук, без каквато и да била издържана концепция.
Пламене, админе наш, изтрий или заключи тази тема, моля те!
Потребителски аватар
elena..eli
Потребител

Мнениеот elena..eli » чет авг 28, 2008 9:08 am

Атеист,такива ,като тебе съсипаха моето поколение.Шпионираха ни и ни клеветеха,а скришно палеха ЛАБМАДИ по църкви и манастири -където не ги познават.
Но ти си от по-лошите-тези които нямат страх от нищо.
Един такъв мой учител сега горко ридае -след като загуби сина си и каквато е ламбада да запали -късно е.
Друга кокона ,сега е пошлушница в манастир-надявайки се че така ще получи опрощение за свинщините които вършеше-искрено и го пожелавам-гледайки покаянието и.
Съжалявам само ,че вкарахте сектите в България-някои от тях доста опасни.
Минаваш през широката порта ,но тя не води до нищо добро,дано се осъзнаеш по-скоро ,а не като моя учител след като се е случило нещо непоправимо.
Ateist
Потребител

Мнениеот Ateist » чет авг 28, 2008 10:24 am

Razkolnikov,на два пъти се опита да ме провокираш,да предизвикаш спор между мен и теб-това не знам дали е особено християнско...Плюс това ме обиждаш,че съм бил неграмотник,лаик и т.н.Аз никъде не си позвалявам да обиждам лично!Като си завършил Философия в СУ,трябва хората да ти се кланят,да вярват само на твоите думи ли,"авторитетУ"?Накрая даже прибягна и до молба към админа да заключи темата,която е пуснал!Аз пък го моля да не го прави!Да видим кой ще послуша.

Сега ще разкажа една история от мойто битие.
Дядо ми гледа животни.Той е сам,затова ние с баща ми му помагаме,когато се наложи.Накрая,месото,млякото от животните се дели по равно с братовчедите(Х).Те впрочем не си мръдват пръста да помогнат с нещо...(Х) са набожни хора,ходят често на църква,особено по празниците,носят златни кръстчета,постят(невинаги).
Питам се,кой е по-праведния в тоя случай-този,който се моли Богу или онзи,който работи за общото,колективното благо?И най-простият човек да питам,който няма образование,ще знае отговора на въпроса!
Искра
Потребител

Мнениеот Искра » чет авг 28, 2008 2:24 pm

Да, и най-простият ще знае, че ако в селото на дядо ти връхлети наводнение като това в Цар Калоян, Ихтиман и др. пострадали селища, язък за работата на трима ви. Може би именно по молитвите на "мързеливите" ви роднини трудът ви е пощаден и сте живи и здрави, за да делите.
Какво стана със съвестта?
ivo_tehno
Потребител

Мнениеот ivo_tehno » чет авг 28, 2008 3:41 pm

Razkolnikov
Потребител

Мнениеот Razkolnikov » чет авг 28, 2008 5:28 pm

Ateist
Потребител

Мнениеот Ateist » чет авг 28, 2008 5:57 pm

ivo_tehno
Потребител

Мнениеот ivo_tehno » чет авг 28, 2008 8:32 pm

Zara_83
Потребител

Мнениеот Zara_83 » чет авг 28, 2008 8:53 pm

Искра
Потребител

Мнениеот Искра » чет авг 28, 2008 10:42 pm

Ооооо, бъди сигурен, че ще намери начин да опомни (не "да направи гадно") невярващия - пожар, мълния, градушка, крадци и други локални явления.
Въпросът ми беше как обясняваш съвестта със законите на химията и физиката. Тълкованието ти не отговори на него.

Върни се в “атеизъм и агностицизъм”