Тема само за атеисти!

форум за невярващи, скептици и съмняващи се
Жоро
Потребител

Re: Тема само за атеисти!

Мнениеот Жоро » съб ное 26, 2011 8:04 pm

gal.eon
Потребител

Мнениеот gal.eon » съб ное 26, 2011 9:32 pm

Разбира се че съм чувал за гоненията на християните, така че примерът ми наистина не беше уместен. Но не езичниците са тези, които са пращали мисионери да обръщат местното население в своята вяра.
А и римляните се "реабилитират" с приемането на християнството за официална религия и способстват за разпространението му по целия свят.
И в България християнството не е наложено особено миролюбиво.

И не смятам, че естественото състояние на човек е да вярва в свръхестествени божества. Човек е социално същество и почти винаги живее в общество, което го индоктринира по въпросите за историята, морала, религията и т.н. Вярвам, че религиозното чувство се възпитава, затова всички гледат да "зарибят" децата като малки и да ги приобщят отрано в "правата" вяра, която и да е тя.

Главното основание за възникването на религиозно чувство у човек е незнанието - оттам и понятието "Бог на белите полета". Виждате как църквата постепенно се оттегля като експерт по всичко, какъвто е била до средните векове.

Колкото и да не съм представителна извадка, все пак съм пример, че такива като мен съществуват. И не помня да са ми наливали в главата, че Бог не съществува. Просто не са ми казвали, че съществува, а аз така и не намерих нужда да търся обяснение или опора в него.
Жоро
Потребител

Мнениеот Жоро » съб ное 26, 2011 10:45 pm

gal.eon
Потребител

Мнениеот gal.eon » съб ное 26, 2011 11:17 pm

Не съм го измислил аз, то е ясно. Радвам се, че живеем в секуларна държава. Да твърдиш, че само твоето вероизповедание е вярно при наличието на множество религии, е различно от това да не намесваш богове в обучението на децата, освен в изкуствата, където не пречи. Не смятам това за индоктриниране.

Не са ме учили да приемам безрезервно всичко, което чувам и прочитам. Това, което приемам за вярно, се вижда навсякъде около нас.Това обаче се отнася и за твоя възглед, така че не можем да решим нищо с нашия спор, което е ясно на всеки от самото начало.

Ти си направил избор, както и аз своя. И двамата имаме късмет да живеем във време, в което е по-лесно да се намери информация, която подкрепя личните ни убеждения. Просто моят избор се основава на доводи различни от вашите. Приемаме различни аксиоми и оттам нататък всичко е различно
Жоро
Потребител

Мнениеот Жоро » нед ное 27, 2011 2:40 am

Люби
Потребител

Мнениеот Люби » нед ное 27, 2011 5:32 pm

Жоро, gal.eon,

От последните ви постове излиза, че и двамата сте много толерантни. А причината за вашата толерантност е, че и двамата приемате, че съществуват много истини и човек просто може да се протегне и прегърне тази, който най-много му пасва. Или с други думи казано - истина не съществува. Светът е произлязъл и от самосебе си, и от Бог едновременно, а ние и имаме, и нямаме душа. Това са просто различни "аксиоми", допаднали на един или друг човек.

Не казвам, че който и да е човек притежава върховно познание за Бога и битието или че безсмислените спорове са достойни за уважение. Казвам само, че ако и двете страни се опитат да поставят спора на една плоскост и се уговорят за характера на използваните аргументи, след което оставят егото си и започнат да се изслушват, то тогава би трябвало поне да се насочат в една посока. А не да заявяват: да, и ти си прав за себе си, и аз съм прав за себе си. Едно такова становище е показателно за умението да се води дебат и на двете страни. И в крайна сметка излиза, че това не е бил никакъв дебат, а просто чешане на клавиатурата.

gal.eon,

Мисля, че ти дадох ясен отговор на въпроса за значението на времето и пространството за разпространяването на християнството още в първия ми пост по темата. Беше доста подробен, не ми се вярва да не си го разбрал.
Aether
Потребител

Мнениеот Aether » пон ное 28, 2011 12:17 am

gal.eon
Потребител

Мнениеот gal.eon » пон ное 28, 2011 8:53 am

Потребителски аватар
Р. Марков
Потребител

Мнениеот Р. Марков » пон ное 28, 2011 9:38 am

gal.eon
Потребител

Мнениеот gal.eon » пон ное 28, 2011 12:53 pm

Р. Марков: благодаря за включването. Това имам предвид като казвам, че всичко около нас подкрепя нашата гледна точка. Религията се крепи на няколко писания и много тълкувания. Наблюденията показват, че писанията не са верни, така че вярващите търсят нови тълкувания.
Люби
Потребител

Мнениеот Люби » пон ное 28, 2011 6:23 pm

gal.eon,

Реплика на последния ти пост, поставена в и около кръга на шегата:

Не помня точни цитати, но преразказвам думи на Тери Пратчет: На магьосниците не им се налагаше да вярват в съществуването на боговете, тъй както не има се налагаше да вярват в съществуването на масите или столовете, да речем. Те просто знаеха, че те са там.

Мисълта ми е следната - християнската вяра не произтича от Писанието и Преданието, а от приемането, че няма по-логично обяснение на света от това, което намираме в тях. Вярваме в Бог не защото някой преди хиляди години е написал нещо, а защото цялото човешко знание (като това, че съществуват столове и маси) подкрепя неговото съществуване.

:P :D :P
gal.eon
Потребител

Мнениеот gal.eon » пон ное 28, 2011 9:32 pm

Люби
Потребител

Мнениеот Люби » вт ное 29, 2011 12:29 am

gal.eon,

Какво може да ми е мнението за "Малки богове" - гениално! :thumbup:

Но на другото няма да отговарям, защото целта ми не беше да влизам в спор, а само да покажа другата страна на монетата и да разведря обстановката :)

Истината е, че въпросът за съществуването на Бога е прекалено голям, за да може да му се отговори в един форум. Затова си има литература - дебели и последователни в логиката си томове. Справка - първите постове на същата тази тема. :P

Само вметка - Тери Пратчет иронизира религиозните институции и човешките представи за божественото, затова съм повече от склонна да му вярвам и да се хиля заедно с него :D
Aether
Потребител

Мнениеот Aether » вт ное 29, 2011 12:44 am

gal.eon
Потребител

Мнениеот gal.eon » вт ное 29, 2011 9:02 am

Aether: не виждам връзката на споменатите от теб феномени (в смисъл на явления) с християнството или с какъвто и да било бог.

Забрави да споменеш Атлантида, Шамбала. Мулдашев, НЛО, житните кръгове, астрологията и т.н. Шегувам се, но така звучат повечето неща, в които вярват вярващите, като особено нелепо става като почнат да ги съчетават с религията. Развитието на цивилизацията е причина вече окултизма да използва псевдонаучна терминология, за да вдъхва повече доверие. Ако се спомене "квантов" - още по-добре! :)
И да, С-12 има 6 протона, 6 неутрона и 6 електрона - познато, нали? Сигурно нечестивият има пръст в живота на въглеродна основа?

Под "нововъведения от изток" имах предвид математика, хартия, печатарство, компас (хайде да оставим барута извън този списък).

Върни се в “атеизъм и агностицизъм”