Тема само за атеисти!

форум за невярващи, скептици и съмняващи се
gal.eon
Потребител

Re: Тема само за атеисти!

Мнениеот gal.eon » ср ное 30, 2011 10:21 pm

Виждал си лазер. нали? Ето ти квантова физика в действие.
Любимият ви пример за вярващ учен - Айнщайн - сам има огромни услуги за развитието на квантовата механика, дори Нобеловата награда му е присъдена за фотоелектричния ефект, а не за теорията на относителността. Самият той не е приемал постулатите на квантовата физика, какво да говорим за теб и мен. Файнман също казва, че никой не разбира квантовата физика. Новите схващания са в противоречие със "здравия ни разум", който (познайте!) е резултат от еволюцията.
Защо не оспорвате теорията на относителността? Звучи не по-малко налудничаво! :)
Жоро
Потребител

Мнениеот Жоро » чет дек 01, 2011 3:35 am

gal.eon
Потребител

Мнениеот gal.eon » чет дек 01, 2011 8:47 am

Жоро: Не съм запознат с ранните коментари на църквата, прав си. А какво е било широко разпространеното схващане на църквата през следващите векове?
И догоните са вярвали, че Сириус е двойна звезда, без да са правили астрономически наблюдения и изчисления, гърците - че Гея е произлязла от хаоса. Предположения без потвърждения си остават предположения.

Вие като християни, както и всички други хора, имате право да вярвате в каквото смятате за подходящо. Но в един дълъг период от време не е било възможно същите тези християни да подлагат писанията на интерпретация и да предлагат алтернативни обяснения, съвпадащи с всички наблюдения на природата.
Интересното е, че приемате за верни някои факти, а други отричате. И когато вече няма къде да отстъпвате, казвате, че това не са важни за вярата въпроси.
Жоро
Потребител

Мнениеот Жоро » пет дек 02, 2011 1:11 am

Жоро
Потребител

Мнениеот Жоро » пет дек 02, 2011 2:19 am

(Продължение)

gal.eon, мисля че от грешно място черпиш аргументи. Сякаш четеш някъде спор на атеисти с протестанти и се опитваш да приложиш същите аргументи на православните. Така няма да стане. Ние не сме седнали от "вчера" да тълкуваме Писанието, нито сме буквалисти. Църквата има 2000 години история.

Авторът на първите глави в книгата Битие е пресъздал сътворението с думи много по-грамотни от съвременните учени. Езика, който е използвал и начина по-който е разказал всичко са интересни на хората дори и до ден днешен. Този разказ продължава да се чете и изследва. Докато съвременните учени пишат по начин, който ще заинтересува само тесен кръг хора - или дори по-малко. Използват тежка терминология, материята им е суха. В Битие разказа е "жив" и интересен дори и до ден днешен.
gal.eon
Потребител

Мнениеот gal.eon » пет дек 02, 2011 9:19 am

Aether
Потребител

Мнениеот Aether » пет дек 02, 2011 11:22 am

gal.eon
Потребител

Мнениеот gal.eon » пет дек 02, 2011 1:06 pm

peter kostov
Потребител

Мнениеот peter kostov » пет дек 02, 2011 3:17 pm

Какво е казал Ботев за църквата-„Един от най-главните врагове на прогреса и на свободата са били, а може би още дълго време ще бъдат духовенството и религията” (Знаме, г. I, бр. 16 от 17 май 1875 г).Иди *** [цензурирано] сега и си лягай :)

Ботев е бил глупак , който е повлякъл още 200 други глупаци на сигурна смърт. Понятиятарогрес и свобода са
Eleazar_Levi
Потребител

Мнениеот Eleazar_Levi » пет дек 02, 2011 3:35 pm

Жоро
Потребител

Мнениеот Жоро » нед дек 18, 2011 4:23 pm

Жоро
Потребител

Мнениеот Жоро » пон яну 02, 2012 8:45 am

Всичко е на английски, за което предварително се извинявам.
Deйвид Харт е източно-православен теолог спечелил наградата Michael Ramsay за 2011 година с книгата си Atheist Delusions.
gal.eon
Потребител

Мнениеот gal.eon » вт яну 03, 2012 2:15 pm

Жоро: "залитанията" ми не са имали за цел да ме представят като запознат с богословието. И за сетен път казвам, че в повечето случаи говоря за християнството като цяло, и за религиите въобще. Не мога да говоря на вашия език- за това трябва да стана един от вас, за което не изпитвам никаква нужда - емоционална, естетическа, морална, особено пък епистемологическа. Според мен религиите дават знания само в своята област и не поощряват забежки към други реалности.

Трябва ли да съм чел Толкин и да имам титла по "Средноземиология", за да знам, че Гандалф не съществува? Разбира се религиите са много по-сложни от една книга, но всички безпристрастни проучвания показват човешкият им характер и произход.

Благодаря за интервюто с Дейвид Бентли Харт - оставам с впечатлението, че е толерантен човек. Може някой ден да прочета Atheist Delusions.

Върни се в “атеизъм и агностицизъм”