Тема само за атеисти!

форум за невярващи, скептици и съмняващи се
gal.eon
Потребител

Re: Тема само за атеисти!

Мнениеот gal.eon » пон ное 07, 2011 8:29 am

ТодорК
Модератор

Мнениеот ТодорК » пон ное 07, 2011 11:07 am

Aether
Потребител

Мнениеот Aether » пон ное 07, 2011 11:31 am

gal.eon
Потребител

Мнениеот gal.eon » пон ное 07, 2011 2:31 pm

ТодорК: Да, приемам обяснението за лично възприятие на идеята за бог(ове), породена от непълнотата на познанието ни във всички области. Необходимостта от нещо не означава, че то съществува. Това, че ти вярваш в него ти доставя наслада, прави те цял. Изпитваш чувството, че не си сам и не си капчица в океана на вечността, има някой който го е грижа за теб и те обича. Това го разбирам, но за мен това са психологични феномени, имащи съответното обяснение.
Опростеното обяснение, което приемам, е че несъвършенството на човек го кара създава идеи, олицетворяващи стремежа му към съвършенство. Във вашия случай това е християнския Бог. Боговете (като идея) са еволюирали заедно с човек и ще продължават да се развиват, включително да се раждат нови.
Не мога да коментирам твоите лични преживявания - това се е случило с теб и е дало тласък в определена посока. Нали разбираш, че това човек трябва да го преживее, за да повярва в съществуването му. А от екстрасензорните възприятие до идеята за бог има съществена разлика.

Aether: естествено, че не разбирам струнната теория. Колко хора разбират от електричество, ДВГ, компютри? Не са много, но повечето вярват в съществуването им и ги използват. Същото е и с вярата/религията - малко хора могат да опишат разбираемо чувствата и мислите си, но въпреки това се позоват на вярата си - да, тя наистина реално съществува. Спорен е нейният обект.

Тъй като не можем да опишем света около (и вътре в) нас достатъчно подробно - за да бъде една карта достатъчно подробна, тя трябва да бъде самата територия - ние строим модели и теории. които отразяват определени характеристики на интересуващия ни обект. Така например стандартния модел във физиката на елементарните частици разглежда своите обекти като точкови, нямащи пространствени измерения, и това идеализиране не пречи на изпълнението на задачите, които си поставя теорията. Струнната теория отива крачка нататък и разглежда елементарните частици като отворени или затворени струни, имащи определена форма и начин на трептене, които дават живот на частиците на материята и на частиците на взаимодействията. Дали струните наистина са струни няма значение, важно е, че математическото описание на този модел дава възможност за помиряване на теорията на относителността и квантовата физика. Всички наши теории и модели са несъвършени, но на всяка следваща крачка постигаме по-голяма точност в описанието на явленията.
И атомите на водорода не са струни като цяло, а едно ниво нагоре. Струни може би са електроните, както и кварките, изграждащи протоните и неутроните на ядрото.

Та мисълта ми беше за моделите - въвеждането на Бог като цялата реалност (и отвъд) не дава отговори, а само рекурентни позовавания, т.е. не обяснява нищо. На въпроса как работи реалността, вие казвате - тя съществува. Но освен че съществува, тя е и безкрайна, и е любов. И е създала човек по свой образ и подобие (пак модел, описващ човешките черти на Бог - присвояване на познати, човешки характеристики на необясненото). Което работи добре за вас и удовлетворява вашите потребности.

За програмирането - разбирам малко, щом използвам думичката "рекурентен" :biggrin:
Прав си, градивните елементи на материята са данните, а законите са алгоритъма, които ги обработва. Но е възможно законите да са неделими от частиците, т.е да са техни функции, знам ли...
А забравяме пространството и времето...
Aether
Потребител

Мнениеот Aether » пон ное 07, 2011 3:43 pm

gal.eon
Потребител

Мнениеот gal.eon » пон ное 07, 2011 6:34 pm

Аз бих казал, че гениите са по-близо до идеала за Бог.

Вашето мнение идва от убежденията ви, същото се отнася за мен. Аз мисля (както може би се досещате), че човек е резултат от действието на гените и на средата. Всички го виждате, но защо не го приемате? Това е по-лесно за преглъщане от идеите за божествена вечност.
Моите "материалистически" убеждения ми посочват доказателства навсякъде около мен. Вие говорите за безкраен Бог и за вечност, но може би като мен трудно възприемате големите числа. 100 милиарда неврона, всеки от тях свързан с десетки хиляди други! Мозъкът е доста сложен орган. Нищо не разбирам от това, но система с толкова много компоненти е невероятно сложна. А ако не е творение на Бог? Ако наистина еволюцията е действала милиарди години, което е видно за всеки, който иска да го види? Този великолепен орган е нищо без програмирането от родителите и обществото, една разклонителна кутия за инстинкти и рефлекси. Имам предвид, че човек не е човек, ако не е чул човешка реч (образно казано). Може би ще ми кажете, че Бог действа чрез хората? Аз пък мисля, че съзнанието е точно в мозъка ни - огромна невронна мрежа, която обработва информация от околната среда, има памет и въз основа на нея може да прави спекулативни допускания. Да, и освен това се самоосъзнава.

И още нещо - физиката не ми е показала конкретно атом, само някакви си размазани снимки на такива. И го смятам за страхотно постижение. И даже от години вече местят индивидуални атоми насам-натам. Питай IBM. А подмяната на "физика" с "библия" за мен е като подмяната кон за кокошка. Свидетелствата на физиката са навсякъде. Текста който четеш е доказтелство за това. А връзката на това с вярата? Физиката прави предвиждания, доказва ги и ги дава на хората, докато библията, или поне нейните защитници, са пречили и продължават да пречат на този процес.

А сега отивам да чета Борхес, да се покажа поне малко духовен пред вас :biggrin:
Сериозно, прочете "История на вечността". За доказателство цитат от "Времетраенето на ада": "Освен това, да се привежда довод, че едно прегрешение е безкрайно, загдето посягало срещу Бога, който е безкрайно Същество, е все едно да се привежда за довод това, че е свято, понеже Бог е свят, както да се мисли, че хулите, отправени към един тигър, трябва да бъдат раирани."
Люби
Потребител

Мнениеот Люби » пон ное 07, 2011 8:12 pm

gal.eon,

без да го приемаш като провокация - как си обясняваш факта, че Айнщайн е бил вярваш?

Аз почти нищо не разбирам от физика, та си помислих за някой, който разбира wink:
Aether
Потребител

Мнениеот Aether » пон ное 07, 2011 8:36 pm

gal.eon
Потребител

Мнениеот gal.eon » пон ное 07, 2011 8:40 pm

Люби
Потребител

Мнениеот Люби » пон ное 07, 2011 9:24 pm

gal.eon,

Поздравявам те за смелостта да допуснеш грешка при такъв авторитет :thumbup:

Мисълта ми беше, че при всичките си научни познания, дори той не е успял да намери по-правдоподобен отговор на вечните въпроси от божествената промисъл. Дори да не е вярвал в Божествената личност, все пак е стигнал до извода, че не може да няма нещо отвъд видимия свят.

Още веднъж - благодаря за отговора :))

Aether,

благодаря и на теб за интересните постинги!
Кабрал
Модератор

Мнениеот Кабрал » пон ное 07, 2011 9:46 pm

gal.eon
Потребител

Мнениеот gal.eon » пон ное 07, 2011 11:01 pm

Люби: опитвам съм да съм честен и искрен. Когато не знам нещо - казвам си. Разбира се емоциите могат да ме подведат да кажа/пиша нещо не на място.

Кабрал: Донякъде съм запознат с това, което описваш (а почерпката не се е отразила негативно на мисълта ти).

Може би тук е мястото да посоча основния си източник по история на монотеистичните религии - A History of God: The 4,000-Year Quest of Judaism, Christianity and Islam на Karen Armstrong. Моля споделете от вашата гледна точка на вярващи, ако сте чели тази книга, доколко информацията в нея е достоверна. Смея да твърдя, че авторката се отнася с уважение към трите основни религии и поднася непредубедено основните положения на различните им периоди и/или деноминации.

Относно неподвижността, безкрайността и т.н. - правя асоциации с Аристотеловия Първодвигател - а същевременно мистериозното съществуване на всичко живо и неживо
извън Неговата същност ми навява мисли за Платоновите идеи.

А дали християните отпреди 2000 години са били на нивото на днешната физика - не знам, но наистина концепцията за време и пространство дефинирани при самото творение звучат подобно.

Те и догоните са имали подозрително приличаща на теорията за Големия взрив космология, но доколко това е закономерно или случайно - също не знам.

Между другото, X-boson ли имаш предвид наистина, или Higgs boson (и двата хипотетични)?
ТодорК
Модератор

Мнениеот ТодорК » вт ное 08, 2011 9:46 am

gal.eon
Потребител

Мнениеот gal.eon » вт ное 08, 2011 2:46 pm

Напълно съгласен!
А "Матрицата" си е класика :biggrin: Дори има такова "обяснение" на реалността: Една високо развита цивилизация има огромна изчислителна мощ. Тя създава виртуални създания, обитаващи свят изпипан до най-малката подробност. Виртуалните хора са неимоверно повече от реалните. Средностатистически е много по-малко вероятно да си реален. Така че няма гаранция дали си реално съществуващ, или много сложен и мислещ се за реален, но всъщност виртуален човек. И т.н.
Потребителски аватар
Р. Марков
Потребител

Мнениеот Р. Марков » пет ное 11, 2011 9:34 am

Ето няколко връзки, макар и на английски, за които смятам, че са тясно свързани с темата на разговор от последните две страници:
1. За законите на физиката, какво представляват и какво подсказват, за шанса да се е появила вселената от нищото, все интересни работи -
2. За хаоса, квантите и хаотичните (стохастични?) системи във Вселената (от New Scientist) -
3. За ролята на случайността не само във физиката, но и в чистата математика (друга публикация, взета от New Scientist) -

Върни се в “атеизъм и агностицизъм”