Тема само за атеисти!

форум за невярващи, скептици и съмняващи се
gal.eon
Потребител

Re: Тема само за атеисти!

Мнениеот gal.eon » съб ное 12, 2011 6:20 pm

Р. Марков: благодаря за статиите!

В списъка ми с книги, чакащи ред за четене, има две на Victor J. Stenger: "GOD: The Failed Hypothesis" и "The Fallacy of Fine-Tuning". Статията от първата препратка вероятно ще им даде по-висок приоритет :).
Жоро
Потребител

Мнениеот Жоро » съб ное 12, 2011 9:42 pm

hiphopsusel
Потребител

Мнениеот hiphopsusel » съб ное 12, 2011 11:17 pm

Галеон, ти атеист ли си? Ако е така, искам да ти кажа, че Иисус Христос направи много чудеса. Болести, които тогава са били нелечими за медицината, са били излекувани от Христос.
Жоро
Потребител

Мнениеот Жоро » нед ное 13, 2011 2:11 am

gal.eon
Потребител

Мнениеот gal.eon » нед ное 13, 2011 9:58 am

@hiphopsusel: Да, атеист съм. Що се отнася до чудесата извършени от Христос - смятам, че евангелията са писани от хора и отразяват "кодифициране" на съществуващите сред една тогава малка общност митове и надежди. Все пак ортодоксалните евреи все още чакат своя Месия.
Аз за болестите - то и сега учените не могат да лекуват една проста настинка.

@Жоро: За нобеловите лауреати. Както писах по-горе, те са заслужили това отличие със своя реален принос в различни области на науката и живота. Религиозните им възгледи отразяват личното им мнение, основаващо се донякъде на откритията им, но лежащо на непроверими предположения. И като такова няма силата на доказателство, поне според мен.

Точно това имам предвид - всеки живее в своето тук и сега. Вие си го обяснявате с волята на Бог. Аз го приемам като стечение на обстоятелствата.
А това, че в днешна Америка отсъстват вярванията на индианците (макар че не мисля, че са изчезнали напълно) - не мислиш ли, че има връзка с присъствието на по-силните икономически и военно християни?
Жоро
Потребител

Мнениеот Жоро » пет ное 18, 2011 2:06 am

Кабрал
Модератор

Мнениеот Кабрал » пет ное 18, 2011 6:42 pm

Жоро
Потребител

Мнениеот Жоро » вт ное 22, 2011 8:18 am

gal.eon
Потребител

Мнениеот gal.eon » вт ное 22, 2011 11:00 am

Някъде по-горе казах, че не разбирам добре Троицата. Твърдя същото и за голяма част от вярващите. И причината за това е използването или не на определени думи, които стоят в основата на вашата схоластика.
А мисълта ми беше, че не разбирам защо "саможертвата" на един все{-силен, -знаещ, -виждащ} Бог трябва да означава нещо. Имам предвид, че на Него едно такова деяние не би му коствало нищо. Явно целта е възпитателно-трогателна. Въздействието щеше да е много по-силно, ако Христос беше обикновен човек, който изкупва незаслужената вина на всички хора със своята собствена смърт, незнаейки, че ще възкръсне.

А в много митологии има възкръсващи богове. Цитат:"В тези митове Думузи е представен в характерната за много земеделски цивилизации роля на умиращ и възкръсващ бог."
gal.eon
Потребител

Мнениеот gal.eon » вт ное 22, 2011 11:08 am

Жоро: относно предишния ти въпрос: това, че голяма част от великите учени са били или са вярващи, няма пряка връзка с научните им изследвания. Те са останали в историята със своите открития, подложени и устояли на проверката на времето и опита. Личните им религиозни възгледи не са част от науката.
Интересно ми е дали някой от цитираните в книгата (която не съм чел) велики умове е бил заклет атеист, който е променил възгледите си след своите изследвания? Защото другото означава нормалното за религиозните хора отдаване на почит на Създателя - който при някои от тези учени изобщо не е християнския Бог.
Жоро
Потребител

Мнениеот Жоро » ср ное 23, 2011 9:16 am

gal.eon,

Taка и не разбрах какво доказателство си търсел в книгата.

---------------------------------------------------------------------------

Аз винаги съм твърдял, че вярата и религията са две различни неща и едното не пречи на другото.

----------------------------------------------------------------------------

Относно Троицата, наистина не познаваш християнската доктрина и смятам, че е неразумно да изграждаш тезата си именно върху нещо, което не разбираш. Може много християни да не са наясно с формулирането на Троицата, но тяхното незнание не анулира твоето непознаване на доктрината.

Формулировката на доктрината за Троицата е необходима, за да може християнството да се разграничи от грешните идеи, които се представят за християнски. Така че, тези много християни, дори и да не могат да се ориентират в теорията за Троицата, пак правилно я изповядват. За тях Христос е страдал жестоко на кръста и е претърпял смърт като истински човек. Този човек, страдал на кръста е Бог дошъл като един от нас за да ни изработи спасение.
gal.eon
Потребител

Мнениеот gal.eon » чет ное 24, 2011 1:19 pm

Жоро: Схващанията за Бог, които изповядвате, са резултат от развитие на различни идейни течения, които са били цензурирани и нагаждани към по-старите текстове. Не знам до каква степен се развиват идеите днес, но е ясно, че православието (както и повечето религии) има каноничен и ритуално-обреден характер. Като канонично то не позволява въвеждането на нови тълкувания и затова вие упорито ми повтаряте едни и същи неща, които са приети (да речем през 4-ти век) от хора, заинтересовани да наложат своите виждания за същността на Исус Христос.
И тук правя връзка с моя въпрос за възможността да сте родени на друго място и по друго време. Почти сигурно щяхте да поддържате различни възгледи, и да ги отстоявате също така убедено.

Какво точно означава, че Христос е претърпял смърт като истински човек? Моля за подробно обяснение, макар и да очаквам отговор от вида, че Бог е непознаваем.
Извинявам се, че се повтарям, но смятам, че за един бог (още повече Бог) саможертвата не е никакъв проблем. Все едно аз да кажа "за да видите, че ви обичам, ще се обръсна" (като моето сравнение все пак е нищожно).
Жоро
Потребител

Мнениеот Жоро » съб ное 26, 2011 3:20 pm

hiphopsusel
Потребител

Мнениеот hiphopsusel » съб ное 26, 2011 6:25 pm

Има две природи на Христос-човешката и божествената.Той е имал човешка природа за да страда за нашите грехове и така да ги изкупи.
gal.eon
Потребител

Мнениеот gal.eon » съб ное 26, 2011 7:19 pm

Върни се в “атеизъм и агностицизъм”