Тема само за атеисти!

форум за невярващи, скептици и съмняващи се
петър сапунаров
Потребител

Re: Тема само за атеисти!

Мнениеот петър сапунаров » съб май 16, 2009 5:54 pm

До Agni: задавайте въпросите си докато съм тук,ако обичате?Понеже нямам цялото време на света за вас!
Agni
Потребител

Мнениеот Agni » съб май 16, 2009 5:56 pm

Agni
Потребител

Мнениеот Agni » съб май 16, 2009 5:57 pm

Agni
Потребител

Мнениеот Agni » съб май 16, 2009 5:59 pm

Г-н Ф.Николов, не затормозявайте горкото дете така, това са прекалено сложни неща за него на тези му години, то и без друго е безкрайно объркано и изнервено (както повечето вярващи май).
петър сапунаров
Потребител

Мнениеот петър сапунаров » съб май 16, 2009 6:01 pm

Доколкото знам на твърдението на Джон Лок,че няма нищо в интелекта,което да не е в усещанията,той противопоставя:Освен самият интелект.Как ще коментирате това?И какъв е произходът на този интелект и на монадите според Лайбниц, щом се занимахме с него?И как ще коментирате възприятието на монадите,пак според него, а също така,че според него материята не може да бъде субстанция?
Ф.Николов
Потребител

Мнениеот Ф.Николов » съб май 16, 2009 6:06 pm

Agni
Потребител

Мнениеот Agni » съб май 16, 2009 6:08 pm

петър сапунаров
Потребител

Мнениеот петър сапунаров » съб май 16, 2009 6:22 pm

Относно дуализмът не съм се оплел-не го защитавам с риск да се повтаря,просто го противопоставих на така наречените учени,които считат,че ако докажат,че Вселената е съществувала вечно,следва,че няма Бог.Относно членуването имам висока оценка на изпита по bg и това е от бързане.Трето в какъв дуализъм ме обвинявате-субстанциален,тоест относно първопричината на света или относно,проблема душа-тяло.Първият не приемам.И най-после според православието трябва ли да считам,че не съществува доктрина за съотношението на душа и тяло?Относно дуализмът душа и тяло аз го приемам,доколкото и както казах обекта е зависим от субекта,но в какъв смисъл-по долу.Сега ви отговарям за моето разбиране за "душа" това е тъкмо моето съзнание,което възприема обективният свят.Сега обаче ме изкушавате да ви задам въпроса вие разбирате ли думите ми или не правите разлека между субект и обект и под "СВЯТ" разбирайте обективният свят в думите ми.А сега едва ли вие също ще оспорите,че субекта ражда най-малкото вторичните качества.Само не ми задавайте въпроса защо тогава казвате,че не може да се докаже,че света съществува извън съзнанието това е в смисъл,че субектът видоизменя обекта в процеса на възприятие,т.е. ние не възприемаме и не знаем със сигурност какво е нещото в себе си независимо от нашето съзнание това,за което говори Кант.А за Бог отново цитирам Кант,та той смята,че Бог,душа и т.н. са трансцендентни понятия,но тъкмо те диктуват поведението на човека. Да правилно не е научна теория,но кажете ми защо тогава съществуват хората,които се опитват да обосновават научно неговото отсъствие?
Последна промяна от петър сапунаров на съб май 16, 2009 6:29 pm, променено общо 1 път.
петър сапунаров
Потребител

Мнениеот петър сапунаров » съб май 16, 2009 6:23 pm

може би грешка на поста за лок второто твърдение му противопоставя Лайбниц извинявам се
петър сапунаров
Потребител

Мнениеот петър сапунаров » съб май 16, 2009 6:26 pm

Затова нещо намирисва на недоизясняване на думите agni.Не усетихте,че това се отнасяше за Лайбниц.Второто твърдение.
петър сапунаров
Потребител

До Ф.Николов

Мнениеот петър сапунаров » съб май 16, 2009 6:31 pm

Защо трябва да приемам твърденията на лингвистичната философия и в частност на Витгенщайн?Обосновете.
Последна промяна от петър сапунаров на съб май 16, 2009 7:07 pm, променено общо 1 път.
Ф.Николов
Потребител

Мнениеот Ф.Николов » съб май 16, 2009 6:32 pm

Сапунаров, Вие просто гледате да се измъквате; сигурен съм в познанията ви по биология и екология, но във философията куцате много. Вие вярвате в "субекта", това е вече някакво тълкуване. Субектът не е нещо дадено, а нещо премислено, поставено "зад" или "трансцендентно". Поставяме някаква дума там, където започва незнанието ни, където нищо повече не можем да видим, например "Аз". "Субектът" тава е "нашата" вяра в единството на всички различни моменти на чувството за реалност; "Субектът" е фикция, че много еднакви състояния в нас са следствие на един субстрат, на една «субстанция». Ние можем да имаме само видимост за единство

Деленето на "субект" и "обект" вече е вторичен акт.

не смятам да продължавам, защото не виждам смисъл....още след Витгенщайн.
петър сапунаров
Потребител

Мнениеот петър сапунаров » съб май 16, 2009 6:33 pm

Не се доизясних като казах в частност имам предвид,че късният Витгенщайн влияе на лингвистичната философия,иначе знам,че принадлежи към аналитичната.
Agni
Потребител

Мнениеот Agni » съб май 16, 2009 6:37 pm

петър сапунаров
Потребител

Мнениеот петър сапунаров » съб май 16, 2009 6:37 pm

Добре казвате,че поставяме някаква дума там,а след като свършва знанието ни защо тогава използваме подобно общо понятие?Как възниква вярата,за която говорите?

Върни се в “атеизъм и агностицизъм”