Православна детска градина

обсъждане на всякакви въпроси
sanata
Потребител

Православна детска градина

Мнениеот sanata » ср яну 21, 2009 8:02 am

Здравейте на всички, ето, че скоро предстои да даваме малкия на детска градина и със съпругата ми започваме да се чудим какво да правим. Т.е., две години и половина в къщи нашето дете е възпитавано в духа на Христа, с всички морални ценности и добродетели и в един момент ти го изваждаш от тази среда и го поставяш в един микс от деца от различни семейства, и това малко разумче започва да възприема и негативните неща от живота, тъй като то там е само или може би има още няколко като него, но глутницата ги задушава и те рано или късно искат не искат започват да продажават на другите. Това е малкото зло, голямото зло е, че и от страна на възпитателите няма ни най- малка следа от Християнското възпитание на детето. Ето и един прост пример: когато детето прави нещо нередно, не само да му се скара и да му каже, че това не е хубаво, а да му обясни защо не е хубаво да прави така, т.е. в разговора да включи и нашия Господ Иисус Христос, да обясняват на децата, че без Него нищо не можем да вършим и т.н.
Та молбата ми е, въпреки че знам, че няма, но все пак някой, ако знае някъде в София православна детска градина или поне нещо подобно, моля да сподели.
Благодаря предварително!
Искра
Потребител

Re: Православна детска градина

Мнениеот Искра » чет яну 22, 2009 10:06 am

Преди време имаше такова нещо в мазето на храм "Покров Богородичен" зад х-л Родина. Не можа да се задържи дълго, закриха ги, а и таксата беше сериозна. Ходих да се интересувам, още докато детето ни беше бебе. Разликата с държавната детска градина беше в това, че ги карат да се молят преди храна и отвреме-навреме при тях идва свещеник, за да беседва. Това като допълнение към задължителната програма, а не вместо нея. Спомням си, че в обявата за набиране на учителки изискванията бяха да имат педагогическо образование и идея как да работят със смесени групи от различни възрасти. При беглите ми посещения там не видях особено християнско отношение. Друга подобна детска градина не ми е известна. Може да провериш дали не планират отново да я откриват.
Обществените детски градини са светски и не можем да очакваме от тях точно такива похвати на работа. А недей така да ги слагаш под общ знаменател. По-добре се моли Бог да те насочи към такава, където детето ти да намери среда и учителки в унисон с неговата и вашата настройка. Или да не работят съзнателно против нея. В "нашата" градина ми направи добро впечатление, че бяха отбелязвали Йордановден. Не знам дали е била на същото мнение и майката на едно мюсюлманче от групата, но това е друга тема.
gaitan vejdu
Потребител

Мнениеот gaitan vejdu » чет яну 22, 2009 8:28 pm

Дори аз не знам такова место.

А щом аз не знам, значи нема, УВИ.

+++++++++++

Леле, ако знаеш как искам, в случая, да бъркам!
Как искам някой да ме опровергае ...

Уви,

в ближните лета само семейството ще си остане Църква,
дано въцърковените в това семейство са ревностни православни.

++

Дебелоок и студенокръвен съм,
но питането ти ме трогна неимоверно,
г-жа!

Сори, че нямам очакван ответ! Сори :!:
Потребителски аватар
Мария
Модератор

Мнениеот Мария » чет яну 22, 2009 10:25 pm

Потребителски аватар
Мария
Модератор

Мнениеот Мария » чет яну 22, 2009 11:06 pm

Искра
Потребител

Мнениеот Искра » пет яну 23, 2009 11:38 am

Изпреварвам автора по въпроса за неделното училище.
Марийче, за съжаление то е точно училище - т.е. за деца в училищна възраст. Аз също търсих нещо подобно като алтернатива. Когато попитах, ми обясниха, че това, което искам е всъщност неделна детска градина, а такава няма. Трябва благословия и достатъчен брой деца, за да се създаде. Чудесен цитат на прокимен си намерила!
Потребителски аватар
aktex
Потребител

Мнениеот aktex » пет яну 23, 2009 11:57 am

Здравейте.
Вчера питах в няколко православни църква за "православна детска градина".
Някои казват ,че не знаят за какво говоря, а други казват ,че няма и не може да се направи. Тъй като синода не бил разрешил. Ако синода разреши то след това процедурата по наемане на помощение и обзавеждането му е бюрократична работа.
А за наемането на учители, съответния свещенник каза, че има много познати които са православни и са учители.

Иначе знам за неправославна детска градина.
В Бургас има две евангелски детски градини. Не се тръби много,че има защото знаете какви хора има и дебнат да направят мизерии. До колкото знам и двете са регистрирани като такива в общината. Там се приемат деца на протестанти (естествено, стига родителите да искат да ги запишат там). Естествено, местата не стигат. В момента се обмисля да се отвори и трета такава градина.

Всички знаем,че има дестски градини, от светски тип. За мен там учат децата да станат атеисти.

Ако те устроиват други християнски детски градини, може да се насочиш към тях.
Ако ли не,алтернативата е светската градина. Макар,че за мен това не е опция :)
sanata
Потребител

Мнениеот sanata » пет яну 23, 2009 10:19 pm

Благодаря на всички, които се включиха по темата. Едно е ясно - да се стяга семейството. Няма нищо по хубаво от личния пример. Малките деца следят всичко каквото правят родителите и всичко им се запечатва. Ето нещо интересно: синът ми е на 1год. и 10 мес. и съм му показвал патриарх Максим от православното календарче, като му казвах, че това е дядо Максим. Тази вечер даваха патриарх Максим по телеизията и той като го видя веднага каза "дядо Максим", с жена ми само се спогледохме и не знаем какво да кажем.
Бог да ви пази. Амин!
Искра
Потребител

Мнениеот Искра » съб яну 24, 2009 12:06 am

Акте, много мило, че си проверила! :thumbup:

Само не разбрах това за Синода. Не е разрешил в смисъл, че е забранил или че не е имало досега интерес и затова не е издадено такова разрешение. То се знае, че за подобна инициатива си трябва благословия, може досега никой да не е проявил желание. А от много православни родители съм чувала, че имат интерес към такава градина. Имате ли представа какъв е редът? Какво е нужно да се направи? Да се изпрати писмо до Митрополията, да се събира подписка или нещо друго?
sandi
Потребител

Мнениеот sandi » пон яну 26, 2009 2:15 pm

.

Абе какви ти детски градини !? :shock:
Тия уж придобивки на комунизЪма са част от голямото престъпление срещу Българския народ !!! Сульо и пульо ще ми отглежда децата и аз ще чакам да станат човеци ! Ще станат, ама "на муки" !

Православното семейство само трябва да си отглежда собствените си деца !!! И най вече да ги възпитава !!! :oops:

.
Потребителски аватар
aktex
Потребител

Мнениеот aktex » пон яну 26, 2009 5:43 pm

Molecule
Потребител

Мнениеот Molecule » вт яну 27, 2009 3:03 am

sandi
Потребител