Кръщение

обсъждане на всякакви въпроси
Потребителски аватар
Don_Amat
Потребител

Кръщение

Мнениеот Don_Amat » вт яну 27, 2009 8:57 pm

Незнам дали на правилното място прилагам темата.
Аз лично мисля, че кръщението се извършва само веднъш, и никога не се повтаря.(Еф4:5)И така е записано в Символа на Вярата"Едно кръщение за опрощаване на греховете".
Но, мой приятел оважаван от мен свещеник ми казва, че ако кръстен католик приеме православие, трябва наново да се кръсти.Така са го учили в университета и владиката така казвал.Просто не признавали католическото кръщение.
Моля за вашето мнение, ще съм благодарен ако някой ме светне по въпроса
Кабрал
Модератор

Re: Кръщение

Мнениеот Кабрал » ср яну 28, 2009 12:07 am

Как седи въпросът официално не знам. На мен един свещенник ми каза, че кръщението се приемало, но се четял Символът.
Моето мнение е следното:
Кръщението по изключение може да се върши и от мирянин и според това може да се приеме, че кръщение извършено от католически свещенник е в съответствие с вярата, но само ако е с трикратно потапяне или поливане. Присъствал съм на католическо кръщение и съм го филмирал, но там се прави само едно поръсване, по скоро избърсване на челото с мокра ръка. Такова кръщение е недействително. Може да се приеме отказът от дявола, защото е дествие на кръщавания, но не може да се приеме еретичният католически символ, поради което при връщане в православието трябва да се произнесе и приеме Символа на вярата според Никейският и Констатинополският Вселенски Събори. За разлика от кръщението миропомазването се прави само от свещенник, затова когато е извършено от католик то не е действително. Макар да имат апостолска приемственост, католиците са загубили Божията Благодат отпадайки от Светата Църква. Затова миропомазването трябва да се извърши задължително.
Искра
Потребител

Мнениеот Искра » ср яну 28, 2009 11:03 am

Тук май потапят трикратно само бебетата. Ако се кръстиш в зряла възраст, ще те поръсят.
vipaz
Потребител

Мнениеот vipaz » ср яну 28, 2009 2:39 pm

whoami
Потребител

Мнениеот whoami » пет юли 03, 2009 3:41 pm

Кръщаване в Повардарската епархия

Потребителски аватар
aktex
Потребител

Мнениеот aktex » пет юли 03, 2009 4:06 pm

Най-накрая да видя нещо сносно по повод кръщението (снимката)
Ей така според мен трябва да се кръщава, а не просто мънкане в храма , пеене на "певци" и накрая да ти кажат "честито кръщение"
:)
ivo_tehno
Потребител

Мнениеот ivo_tehno » пон юли 13, 2009 10:51 am

А през зимата къде ще се кръщаваме? Акте ако искаш отиди на Северния полюс и там се кръсти във "свещените води на Северния ледовит океан". Поздрави и се допитай до сърцето си, а не до логиката(ума), където бие дявола. :D
Потребителски аватар
aktex
Потребител

Мнениеот aktex » пон юли 13, 2009 2:57 pm

Иво щом има желание има и решение. В повечето протестнатски църкви под самата сцена на амвона има "басейн" ... отваря се, пълни се с вода и готово. Това ,че съответното съоръжение го няма в православните църкви , не значи , че няма начин да се потопиш целия и през зимата!
galalex4
Потребител

Мнениеот galalex4 » вт авг 25, 2009 5:01 pm

Тази прекрасна снимка на това кръщение в Повардарска Епархия ме изпълва с надежда, че все пак не всичко е изгубено за Православието!Щом като там могат да бъдат НОРМАЛНОМИСЛЕЩИ и да не анатемосват всеки различен подход в Православието, било то по отношение на Кръщение, било по отношение на песни за прослава на Бога, било по отношение на беседите с младежи и т.н., надеждата ми е, че и тук в България...ще вземат и да се оправят нещата...И вместо отдалечаваме младите хора от храмовете...ще започнем да ги връщаме обратно там...Амин!
galalex4
Потребител

Мнениеот galalex4 » вт авг 25, 2009 7:56 pm

линк към същата тази повардарска епархия...Как пък никой в Македония не се намери да "анатемоса" Македонската православна църква за чудесните живи служби, за невероятния дишащ, жив, деен рпавославен живот! И каква огромна разлика от нашите български православни храмове, където няма живот, няма раздвижване...Даже ако не влезеш в храма с "правилния" крак те карат да се обърнеш и да излезеш и да влезнеш отново, или пък еди-кога си да коленичиш, пък еди-кога си да стоиш прав...Еди-кои си песни били протестантски, пък еди-кои си не...Ох не ми се коментира, че ме боли сърцето...И видите ли БПЦ не изпълнява никаква мисионерска дейност...На въпроса -"а защо е така?" получаваш меко казано несвързани и нелогични обяснения...Ами да - току виж с мисионерска дейност привлечем повече млади хора....ааааа, не! Те младите са носители на новото, на прогреса....пък видите ли прогреса не е така присъщ на БПЦ....
galalex4
Потребител

Мнениеот galalex4 » ср авг 26, 2009 10:41 am

всякакви думи и коментар са излишни!По-скоро да вземем и да се замислим...Ама те българските митрополити май не ползват интернет...не знам-те да кажат - ползват или не интернет...та да го видят това нещо в Македония...и да вземат да се изкажат ли...що ли....или поне да упълномощят техните секретари това да го направят...ако те самите са тооооооооолкова много заети ....
Искра
Потребител

Мнениеот Искра » ср авг 26, 2009 11:11 am

Никога не са ме връщали от храм, защото не съм влязла с "правилния" крак. Дори не ми е известно да има такова изискване. Това, което съобщаваш е много интересна практика. Кой свещеник и от кой храм те е върнал по този повод?
ivo_tehno
Потребител

Мнениеот ivo_tehno » ср авг 26, 2009 11:58 am

Мисля че някои хора са жадни за авантюри и искат да заглушат гласа в сърцето си с външни неща. "Това защо не е така, а онова иначе", ами такова е! Отиди при митрополита и му го кажи, аз като имам въпроси така правя, към митрополит, свещеник, който и да е, за да се види че има и друго мнение. Когато се извършва нещо лошо и никой не казва нищо в защита, то тогава значи сме съучастници. Но мисля че това с кръщението в река, малко прекаляваме, но пък ако така се реши че трябва да е то аз съм "за", все пак кръщението е спасително не реката :D . С най-добри пожелания.
galalex4
Потребител

Мнениеот galalex4 » ср авг 26, 2009 5:15 pm

galalex4
Потребител

Мнениеот galalex4 » ср авг 26, 2009 5:21 pm

Върни се в “разни”