Тревогите и мислите на един ученик

обсъждане на всякакви въпроси
Zara_83
Потребител

Re: Тревогите и мислите на един ученик

Мнениеот Zara_83 » ср сеп 02, 2009 3:42 pm

ivan47, кое е това нещо, което може да остане от личността на човека след смъртта му - имайки предвид твоите размисли? Колко поколения след сина ти ще си спомнят за него - не повече от три. В такъв случай какъв е смисълът на човешкия живот? Не е възможно от неорганична материя да се появи органична, тоест съществува Един Висш Творец на цялата вселена,който е създал човека с цел а именно - човекът и Бога да живеят вечно заедно. Човекът е решил да се отдели от Бога и да живее както на него му харесва следствие на което произлиза всичкото страдание,което виждаш по света. Ако изследваш по-подробно живота на Исус ще видиш, че е по-трудно да вярваш че няма възкресение,отколкото че има, защото съществуват безброй доказателства за възкресението, проблемът е там че хората погиват поради невежеството си и отказа си да се информират за истината.
ivan47
Потребител

Мнениеот ivan47 » ср сеп 02, 2009 3:43 pm

петър сапунаров
Потребител

Мнениеот петър сапунаров » ср сеп 02, 2009 3:47 pm

Надявам се да ти помогнем със Зара във формирането на мирогледа, въпреки, че финалното решение е твое, дали ще вярваш или не. Прости ми, че използвам и философите, и религията и ги сплитам, за да подкрепя двояко тезата си чрез разностранни аргументи, ако искам мога и трояко даже да я подкрепя с научни изследвания по този проблем, но сега не ми се пише толкова.
ivan47
Потребител

Мнениеот ivan47 » ср сеп 02, 2009 3:59 pm

Zara_83
Потребител

Мнениеот Zara_83 » ср сеп 02, 2009 4:07 pm

Ако става въпрос за умишлено взимане на живота има две възможности за вярващия християнин - или Бог да го предпази от злото намерение, или ако все пак човекът бъде убит той отива в рая. А това което написах за отказа на хората да се информират за истината е това,че където и да споменеш името ИСУС ХРИСТОС и първата реакция на хората е - ти от коя секта си? Хората не желаят да научат за Исус Христос защото поради невежеството си те предпочитат да вярват на хорското мнение,и имат стаден инстинкт. Нужно е просто човек да отвори сърцето си и с цялото си същество да поиска да познае истината.
петър сапунаров
Потребител

Мнениеот петър сапунаров » ср сеп 02, 2009 4:07 pm

"Съществуването на Библията като книга за хората е най-великото благо, което човешката раса някога е получавала. Всеки опит да се омаловажи Библията е престъпление срещу човечеството.” (KANT 1965, 19).
Иване този цитат обещах да ти го пейстна за да не бъда обвиняван повече,че карам хората да четат нещо преди Библията. Плюс това преди това вчера съм казал:

"Напълно си прав,това е най-великата и най-влиятелната книга".
петър сапунаров
Потребител

Мнениеот петър сапунаров » ср сеп 02, 2009 4:08 pm

"...и имат стаден инстинкт". Ето това беше мнение на място! :thumbup: :wave: :clap:
ivan47
Потребител

Мнениеот ivan47 » ср сеп 02, 2009 4:28 pm

Петьо ,не те обвинявам за нищо ,даже с удоволствие чета постовете ти (не зная на колко години си ,смятам че си малко момче ,но знай че си надраснал връсниците си )!

Обяснете ми 2 неща !
1.Защо се молим на Исус и му казваме Боже (та той е само син Божи,Бог е един Един) ?
2.Възкресението защо не вярвам в него :
как ще възкръснат костите които вече напълно са изчезнали ?
как ще възкръснат костите разпиляни по вятъра ?

Ще ми кажете Бог знае Бог може ,но това е само отговор !

П.С. Християнин съм ,не съм сектант нито от ''левите'' и ''десните'' християнски движения.Писал съм вече , винаги съм вярвал в Него но имам въпроси които досега не съм задавал ,но явно им дойде времето.Ще ви задавам още много ,отговаряйте ми като за обикновен човек (по простовато и разбираемо ).Мисля че не се откланям от темата.
петър сапунаров
Потребител

Мнениеот петър сапунаров » ср сеп 02, 2009 4:43 pm

На 19 съм/от 1 месец/ :biggrin: ,благодаря за топлите думи,но нямаше нужда.
Догмата за Светата Троица не се разбира от разума! Това е първото. Казваме Син Божи,за да го изразим на човешки език. Проблемът дали Исус е предвечен или създаден от Бог,следователно творение, а не сам Бог е много стар. Привържениците на това,че Исус е творение макар и най-съвършено и ,които смятат ,че е "било "време",когато Христос не е бил" се наричат ариани, а тяхното течение,осъдено като ерес -арианство. Негов основател е Арий живял мисля 2 век. Фактически Иисус е словото на Бог,което е неотделимо от Отца, а Светият Дух е актуализацията на словото. Аз така го разбирам. "В началото бе Словото, Словото бе у Бог и Бог бе словото " пише в Библията. Въпреки,че този отговор не доизяснява проблема и Светата Троица се приема с вяра,а не с разум; обясних ти още много неща,които само на вяра се приемат. Например едно от тях е ,че утре ще има ден? Кой може да докаже това? Никой! Това е само човешки навик .Единственото,което за мен ни изкарва извън човешките навици е "бракът" между вярата и разума.

Ами Бог може всичко как иначе да ти отговоря за костите... Костите не са изчезнали-нищо на тоя свят не се губи казано на езика на физиката, то само преминава от един вид в друг/закон за запазване на енергията/. Давам го просто като пример. А и, за да изляза извън компетенцията на науката ще ти кажа друго. Ти защо си мислиш, че тялото, което той ще ти даде след смъртта , тоест след възкресението ще е същите кости-това е чудовищно, необходимо е да запазиш паметта и личността си,костите няма смисъл. Казано е ясно,че ще се даде ново тяло и име,което никой не знае освен Бог /Откровението на Йоан/. Нали новото тяло се смята,че ще е нетленно,следователно няма да е същите кокали. Мисля,че с това ти отговарям. Този въпрос е разгледан брилянтно от Августин,който мисля,че казва,че ако следваме идеята,че телата ще са същите,а не нетленни,то например едно починало дете в утробата на майката трябва да възкръсне като дете. Което е смешно и излиза,че след възкресението едни ще бъдат деца,други бебета,трети жени,ще имат бюстове, полови органи и т.н. Айде стига сме мислили и писали глупости. По-сериозно моля. Наовото ти тяло няма да има нищо общо със старото. Така вярвам аз и много други хора.

Допълнение:

Основните положения на арианската ерес се свеждат до следното:

"Било време, когато съществувал само Един Бог Отец, нероден, Първопричина на всичко. Искайки да създаде свят, и знаейки, че светът, разбира се, ще бъде отделен от Бога и не ще може да понесе непосредствените действия на творческите Му сили, Бог Отец сътворил от несъществуващото посредническо Същество между Себе Си и света - Сина Божий, та чрез Него да създаде света. Като сътворен от несъществуващото, Синът е също така изменяем по природа, както е изменяемо творението."

С една дума, ерес, признаваща Христа, Сина Божий не за Бог, единосъщен на Отца, а за сътворено Същество, макар и най-съвършено от всички твари. По името на своя родоначалник тази ерес е известна в историята на християнската Църква като арианство.

Ако те интересува повече историческа информация, заради него са свикани Първият и Вторият Вселенски събори,на които то е осъдено.
Последна промяна от петър сапунаров на ср сеп 02, 2009 4:58 pm, променено общо 1 път.
ivan47
Потребител

Мнениеот ivan47 » ср сеп 02, 2009 4:57 pm

Zara_83
Потребител

Мнениеот Zara_83 » ср сеп 02, 2009 5:00 pm

смъртта е умиране на физическото тяло, духът и душата продължават да живеят. Исус е Бог и това е видно от много стихове и в Стария и в Новия Завет.
Ето случай за възкресен мъртъв човек

http://bibliata.tv/video/a89031b8c9c3ba7/--,--
петър сапунаров
Потребител

Мнениеот петър сапунаров » ср сеп 02, 2009 5:22 pm

Ще ти отговоря на каквито искаш въпроси както аз ги разбирам и вярвам.
Първо не знаем какво е материя. Според мен Джордж Бъркли е много прав ,когато казва,че материя е безсмислена дума, а и никога нито с физика, нито с помощта на химията,нито с логиката,нито с философията можеш да докажеш,че материя има,независимо от съзнанието ти,или от мозъка ти или по-просто казано от теб. Възможно е просто да съществуват много духове и един безкраен дух/бог/ , в който идеите имат вечно съществуване. В тази философска теория наречена субективен идеализъм се намесва и едно нещо наречено представа,но не ми се влиза в това.Обръщам внимание на Нерегистрирания да прочете в английската уикипедия статията наречена- "immaterislism", за да не си помисли,че говоря глупости-никоя наука не може да докаже,както претендира, че съществува материя извън въображението, по-просто казано,че има обективен/външен/ свят . Това е абсолютно несигурно там ще си го прочетеш. Виж и "всемогъщата наука" стъпва на метафизична позиция, т.е. обективният свят, за който ние категорично поради пространствеността твърдим, че е извън нас е недоказуем! Практически истината е ,че всичко,което в момента виждаш е в мозъка ти и никога не може да си сигурен дали има пространство извън теб . Това е идеята на Кант например. Възможно е да съществува независимо от теб "нещо в себе си" /това,че е независимо не значи,че е пространствено/ ,но то е напълно непознато. Ти си ограничен в мозъка си и никога не можеш да избягаш извън него, целият свят,колкото и да е необятан е недоказуемо,че съществува извън тънкия конец наречен съзнание /браво най-вече на Кант/, т.е. недоказуемо е ,че външния свят е същият. Всички невролози /поне тези,които са последователни и честни казват,че както и да въртиш аргументите не можеш да покажеш,че светът извън теб е същият както в главата ти/ независимо дали атеисти или не са единодушни, че това, което виждаш не е "светът сам по себе си", а друг свят- "представен по човешки".Независимо от теб извън мозъка ти няма нито цвят,нито мирис, нито пространство може би , а само"неща в себе си",които са с неизвестна природа, но това е сложна философия. Затова и Платон е казал:"Всяка материя е лъжа" Затова и е привел мита за пещерата. Ние приемаме на вяра това, за да не залитнем към солипсизъм. Нерегистрираният да обърне внимание и на едни думи на Макс Планк, че "материя сама по себе си не съществува". Да приемем,че съществува материя като сигурно нещо :!:
Ако приемем ,че има материя,материята е протяжна и делима,веднага обаче в нас е възникнала представата дали няма пък нещо,което е непротяжно /непространствено/, което не подлежи на изменение,на времето ,неделимо и без да знаем наистина нищо такова ние все пак имаме идея,че е възможно да има такова нещо. Например това е "нещото в себе си " на Кант, но това нещо е напълно неизвестно,според него за нас,трансцендентално,отвъд границите на познанието и опита. По-късно Шопенхауер и т..н. обявяват,че то е познаваемо,други като гранично понятие го тълкуват,но това е философия. Просто казано. Смятаме,че щом нещо не отговаря на характеристиките на материята /ние мислим и имаме просто идея,че може подобно нещо да съществува, но иначе съществуването му е недоказуемо,както казах това важи и за материята,но не е и необходимо да се доказва/, които тя притежава в опита, то е духовно,следователно е нетленно,защото нещо,което не подлежи на времето е логечно да е вечно,въпреки,че думата е неуместна,защото пак се намесва времето. Знам,че тези дискусии на философите,че може да има нещо,което не е пространствено, и времево ти се струват чудовищни,но са такива. Зара ето още една полза от философията-помагам му с обикновените въпроси. В Библията ясно е казано, че "Бог съкровен" , т.е."Бог е скрит" и затова не го виждаме. Та нетленно е все едно нематериално. Предполагаме,че нематериалното трябва да е неразрушимо,защото е извън времето,но това също не е сигурно. Така вярваме.
Ами естествено,че е възкръснал нетленен. Та той преди да влезе в човешка форма също си е бил нетленен.
Не знам как са го докосвали-приемаме ,че е чудо както ,че и безкрайният Бог може да се роди в човешко тяло, което според мюсюлманите е абсурдно, затова и Кирил е бил обиден от тях,по време на посещението си в Арабия;става въпрос за брата на Методий. Приемаме като чудо и ,че Исус е бил едновременно и Бог и Човек на Земята,което също е неразумно обяснимо. Но нима е разумно да вярваш,че има безкрайно малка точка,в която е събрана Вселената преди Големия Взрив?
Ако след смъртта се запазва нещо от човека не значи,че е възкръснал,а че душата му или личността му е безсмъртна или поне има живот след смъртта. Всъщност тя и след смъртта не е сигурно,че е неунищожима, ако слушаш разума, "вечността и" е недоказуема, затова се приема пак на вяра. За възкръснал се приема човек, който е получил ново тяло след смъртта си, нетленно, това е което аз мога да ти кажа.
Прочети поста поне 2 пъти ,че прекалих с подробностите. :!:
С една дума- Вярва се!
Например думата дух не е нещо мистично, а означава "вятър", "дихание"-виждаш ли за всичко,което го нямаме в опита използваме думи от опита,дори нетленното сме нарекли вятър. Всичко се представя "по човешки"... Съжелявам, че беше сложно, но се наложи. Ако не разбираш нещо- пиши или ако имаш още въпроси,на които мога да ти помогна с моето скромно мнение, ако не мога, се допитай до по-сведущи люде.
По-горе ставаше въпрос за новото тяло. Думата "тяло" е неуместна,но я използваме с преносно значение, както е неуместно използването на думата вечен за нещо,което не подлежи на времето или извън за нещо,което не е протяжно. Сега е естествено да ме попиташ:Щом душата ми тогава ще има такива уникални трансцендентални качества/ а и ги има сега/, защо ще и е тяло? Ами казах вече ,че думата е неуместна. Под "тяло" следва да се разбира не,че ще има жената гърди например, ще има пол, ще се прави секс и т.н., а че "тяло" ще рече нова обвивка, нов облик душевен, пречистен окончателно от греховете, нова форма, въпреки, че думата форма е неуместна, толкова е трудно да ти обясня в какво вярвам, защото самите думи са недостатъчни. Но ти показвам колкото мога. Можеш и да ме питаш е тогава вмомента защо имаме нещо,което наричаме тяло-ами не мога на всичко за Бога да отговоря... Това са моите възгледи,почти сам съм достигнал до тях, но живот и здраве имам да уча още десетки години. :) Да се иска човек всичко да може да обясни/в сферата на религията/, означава да има знание за всичко, но това е открито богохулство за мен, защото няма да има нищо мистично и необяснимо т.е. никакво чудо в действията на Бога. А вярата затова е вяра, защото е необяснима. И чудесата затова са чудеса. Това е прекрасно описано и разработено от Блез Паскал. Ще използвам неговите думи и ще те питам Иване: Кой казва,че природните закони са ненарушими?" Ако някой ти го казва и казва, че е убеден, то това за мен е фикция и безсмислеца/просто е ненаучно/. Това е опитно недоказуемо, че са ненарушими, защото е възможно след 1 милиард опита закона да се наруши! Но кой ти разбира... Хората обичат да са сигурни,защото са страхливи. Сигурен ли си ,че законите природните са ненарушими? -аз не съм, може би вярваш, че са такива, но това вече е лично мнение. Никой никога не може да докаже, че природните закони са ненакърними,поне не човек. Единственото, за което може да е сигурен наистина човек/за себе си/ е вярата си и естествено,че "Мисли, следователно съществува"- "Cogito ergo sum"; че нещата са така както той ги възприема е вторичен акт. Това е моето мнение-оттук вече след като се опиташ да намериш стабилна база и начало на знанието си за нещата вече можеш да докажеш,че има други хора,свят, цвят,мирис,красота и т.н. Не съм нихилист като Горгий или солипсист/това е да смяташ,че само ти съществуваш и всичко,целият свят включително хората са плод на въображението ти, но това е патологичен синдром,никой не го е приел наистина/. Под натиска на разума търся основа на знанието,върху,която да стъпя. Моето мнение: вярвам,че има материя, че има хора, независимо от мен, и вярвам в Бог, но наред с материята вярвам, че има и друга духовна субстанция.Казвам,че вярвам в "субстанцията" ,тя не е необходимост/браво на Николов за пръв път/ . Иначе след Витгенщайн всяка субстанция от философията се счита за снета, но кой казва, че философията е единственият път към истината? И двете и материята и душата приемам,че са сътворени от Бог- дали е "ex nihilo" /от нищо/ не знам.... Не съм нечовек! Уповавам се на Бога, вярвам, че идеята ми за Бог не е просто фикция и скъм твърдо убеден в това, независимо от логиката и т.н. и никой не може да ми отноме тази вяра, и вярвам ,че съществува обективният свят и всичко е добре направено,категорично не съм нихилист или солипсист-просто разсъждавам! "Единственото,което за мен ни изкарва извън човешките навици е "бракът" между вярата и разума". Каква хубава мисъл, не е моя разбира се,но е прекрасна. Виж ги като съпруг и съпруга са,като две половинки,взаимно се допълват. Да напомня ,че и образно се получава тази алегория-казваме "един" разум- м.р. и "една вяра"-ж.р. Айде, бракосъчетах ги, време е за музиката на Менделсон :)) :!: Само да не дойде на "сватбата" Кабрал и да ни развали тържеството като каже,че това е ерес и този "брак" не може да се състои... Детето им ще е доброто :!:
Последна промяна от петър сапунаров на ср сеп 02, 2009 9:08 pm, променено общо 2 пъти.
петър сапунаров
Потребител

Мнениеот петър сапунаров » ср сеп 02, 2009 7:19 pm

За да се разтоваря излизам малко до Асеновата крепост да се поразходя,че ми писна да седя пред компютъра. Ако някой желае, добронамерено и с истински въпрос нека пише в темата и ме пита. Ако е като Агни по-добре да забрави...
ivan47
Потребител

Мнениеот ivan47 » ср сеп 02, 2009 8:11 pm

петър сапунаров
Потребител

Мнениеот петър сапунаров » ср сеп 02, 2009 9:00 pm

Други въпроси,ако имаш Иване питай? Горното за Библията лесно може да се изопачи и е въпрос на тълкуване. Но това не значи,че в Библията няма примери за възкресение, всеки ги е чел и то в този свят ,а не в "отвъдния" след "последния ден", който ще бъде и първи ден :!: Смисъл,че възкресението на Лазар в този свят се е състояло,в какво ще се състои финалното възкресение не знам...

Върни се в “разни”