комунизъм.

обсъждане на всякакви въпроси
Dmitrij
Потребител

Re: комунизъм.

Мнениеот Dmitrij » пет юли 16, 2010 10:57 am

Асен написа:Защо казваш " В Руссии много носталгия", Дмитрий?

http://www.kprf.ru/rus_soc/80696.html
http://www.news2.ru/story/208785/comment468302/
Dmitrij
Потребител

Мнениеот Dmitrij » пет юли 16, 2010 11:23 am

m.muladzhikova написа:А ти, братушка, защо толкова се интересуваш от това какво мислим ние? Да не си тръгнал да пишеш есе за комунизма? Или и ти си агент, проучващ кой трябва да гледа Сибир от мазето на... как беше там вица?

Аз не разбирам как може да бъде православен положительно отношение към комунизма.
Това беше богоборски режим.
Потребителски аватар
m.muladzhikova
Потребител

Мнениеот m.muladzhikova » пет юли 16, 2010 11:45 am

Dmitrij написа:Аз не разбирам как може да бъде православен положительно отношение към комунизма.
Това беше богоборски режим.

Димитрий,

Щом в Русия има голяма носталгия по комунизма - да разбираме ли, че православието там умира?
Zahira
Потребител

Мнениеот Zahira » пет юли 16, 2010 12:19 pm

zmianatz написа:
ecclesiast написа:Естествено, че зле се отнасяме. Църквата беше гонена. Комисари обикаляха из градове и села и изтръгваха семейните библии и ги конфискуваха - от домовете на хората. Забраняваха да ходим на църква. Учителите обикаляха в патрули по двойки около църквите, за да плашат учениците да не се черкуват. Принуждаваха младежите да богохулстват в училище и да се отричат. Трябваше да членуват в комсомол, който е атеистична организация. Св.Синод се страхуваше да пусне Евангелието да се продава в църквите. Четяхме протестантски евангелия по липса на православни.
Сегашният обществен строй е много по-лош и от комунистическия, това е така. Но това не е повод за носталгия.

:clap:

Е, хайде сега забранено било всичко. Ами в моя град дето живея не беше. И яйца се боядисваха свободно, и в училище съм носила да се чукаме с децата и да ги разменяме. Нищо не сме правили тайно. И на Коледа съм ходила да гледам и да се радвам на новородения Исус в католическата църква. Влизах и в двете църкви без никой да ме следи. Какви глупости говориш. И аз и децата ми са кръщавани без да е имало нужда да се крием от комунистите. Като малка ходех с баба ми на литургии в католишката църква, и не само аз, и други деца ходеха. А с другата баба ходех в православната църква пак без проблем. Глупости говориш. Изобщо не съм съгласна.
А това, че се работеше на празници, не означава, че хората не ги тачеха и спазваха по домовете си. И пак казвам- никой не ни е следял.
Ако е било така там където си живяла, не значи, че и другаде е било.
Не защитавам комунягите, само казвам при нас в големия град как беше.
Потребителски аватар
zmianatz
Потребител

Мнениеот zmianatz » пет юли 16, 2010 12:40 pm

Zahira, това, на което пляскам, не е мой пост. Но това не значи, че не съм съгласна с него - напротив - напълно съгласна съм. Ти не знам къде си живяла, но всичко е точно така, както е казано. Следене на хората дали ходят на Църква. Непозволяване на Кръщение. непозволяване на Венчание. Кръщението е било тайно. Имам роднини, които тайно са си кръстили децата. Случай даже в който самия баща не е позволявал на майката да кръсти детето - защото членува в партията. Самият мой баща един-единствен път е ходел на събрание на комунисти - и като се е върнал от събранието - първото нещо, което е казал на бременната ми майка с по-малката ми сестра е, че няма да се кръщава детето. Това е първото нещо, Zahira, което баща ми е споменал. Представи си как там им промиват мозъка, особено на тези, които ходят всеки ден. :shock:

Това се е случило в големия град, Zahira - в столицата. А и за боядисването на яйцата не знам дали е наистина християнско - не съм сигурна; но лично на мен това не ми пречи; даже ме радва и забавлява по време на Великден. :D
gaitan vejdu
Потребител

Мнениеот gaitan vejdu » пет юли 16, 2010 3:29 pm

Братя, Дмитрий търси контакт. Нека не го нападаме още на първото му включване. Забележете, той не пише от Русия. Пък и откъдето и да пише, нека бъдем търпеливи и усмихнати, спрямо него. Може би има нещо повече предвид, но не може да го изрази поради строгият ни тон. Знам ли?
Zahira
Потребител

Мнениеот Zahira » пет юли 16, 2010 5:07 pm

Dmitrij,
Да, изпитвам носталгия, и то голяма. И казвам защо:

1. Живееше се спокойно, нямаше я тая несигурност за утрешния ден.
2. Ходех по два пъти в годината на почивка.
3. Нямахме ключ на вратата.
4. Лекарствата за децата ми бяха безплатни да 6г.възраст.
5. Нямаше бездомни кучета и нямаше как да ме захапят.
6. Възрастните нямаше нужда да бъркат по кофите.
7. Здравеопазване-безплатно.
Мога още да пиша, но стига, че ще отегча някои хора.
Никога не съм харесвала комунистите, но не мога да отрека хубавите неща, които са направили.
А за лошите-сега си търпят негативите.
Потребителски аватар
zmianatz
Потребител

Мнениеот zmianatz » пет юли 16, 2010 5:39 pm

Zahira, такива си ги натряскала, ама не глупости - а даже безобразия. Ние сега - този преход толкова време дето не можем да се оправим - от кой мислиш, че е - от кой иде причината - естествено, че от комунистите в сянка. Било безлатно - ами и ти ще раздваш безплатно откраднатото.

И не че строя е бил по-спокоен - а хората са били по-спокойни - и други. Това, че сега са други не е от липсата на този строй - а именно от управлението му в сянка; а и самите хора са се сякаш изменили. В Библията, която ти толкова не искаш да прочетеш - пише за последните времена - и хората от последните времена. Това не е защото липсва любимия ти строй и това, че ти ходиш на почивка два пъти в годината (стъпвайки върху кръвта на невинните жертви през комунизма - убити прз този жесток строй! :sick: ), а просто вече защото хората не искат да слушат здравото учение и сърцето си - и вървят по своите похоти. Лошото е, че заради материалните блага (забравяйки духовните!), ние ще си сложим белега на звяра - и ще позволим да се убият и да има отново невинни жертви - християни. Освен това, аз не обичам хора, кото едно говорят - а друго вършат - каквито са Вашите любими комунисти.
Уж равенство, братство, любов - а после - "тоя е наше момче". :thumbdown: Намирам заслепеността Ви за абсурдна, обидна към цялото човечество. Така Вие защитавате убийци - и то най-нагло - а пък дори се и възмущавате на "глупостите" които бил написал eclesiast. Ужасно е заради твоето благоденствие, да не ти пука, че има хора страдали, убити, мачкани. Така плюеш на всичко човешко - и на човешкото в себе си!
Гост

Мнениеот Гост » пет юли 16, 2010 6:37 pm

Zahira
Потребител

Мнениеот Zahira » пет юли 16, 2010 7:51 pm

zmianatz написа:Zahira, такива си ги натряскала, ама не глупости - а даже безобразия. Ние сега - този преход толкова време дето не можем да се оправим - от кой мислиш, че е - от кой иде причината - естествено, че от комунистите в сянка. Било безлатно - ами и ти ще раздваш безплатно откраднатото.

И не че строя е бил по-спокоен - а хората са били по-спокойни - и други. Това, че сега са други не е от липсата на този строй - а именно от управлението му в сянка; а и самите хора са се сякаш изменили. В Библията, която ти толкова не искаш да прочетеш - пише за последните времена - и хората от последните времена. Това не е защото липсва любимия ти строй и това, че ти ходиш на почивка два пъти в годината (стъпвайки върху кръвта на невинните жертви през комунизма - убити прз този жесток строй! :sick: ), а просто вече защото хората не искат да слушат здравото учение и сърцето си - и вървят по своите похоти. Лошото е, че заради материалните блага (забравяйки духовните!), ние ще си сложим белега на звяра - и ще позволим да се убият и да има отново невинни жертви - християни. Освен това, аз не обичам хора, кото едно говорят - а друго вършат - каквито са Вашите любими комунисти.
Уж равенство, братство, любов - а после - "тоя е наше момче". :thumbdown: Намирам заслепеността Ви за абсурдна, обидна към цялото човечество. Така Вие защитавате убийци - и то най-нагло - а пък дори се и възмущавате на "глупостите" които бил написал eclesiast. Ужасно е заради твоето благоденствие, да не ти пука, че има хора страдали, убити, мачкани. Така плюеш на всичко човешко - и на човешкото в себе си!

Типично в твой стил. Една фанатизирана личност си ти. Кон с капаци, едно си баба знае-едно си бае.
Както ти изнася, така четеш. Къде прочете, че комунистите са ми любими?
Каквото и да говориш, тогава хората бяха по-духовни. Имах щастливо детство, спокойни родители. Защо да не изпитвам носталгия? Защо трябва да мисля като теб? Всеки, който няма твоето "възвишено" мислене, го режеш наред.
Нали живеем със свободата на словото. Мога да говоря каквото си искам.
По-спокойно моля! Още малко да ме изкараш и мен убийца-хайде моля те!!!! Ходя на почивка "стъпвайки върху кръвта на невинните жертви на комунизма". Противна си. Безобразията ги пишеш ти, не аз.
Потребителски аватар
zmianatz
Потребител

Мнениеот zmianatz » пет юли 16, 2010 7:57 pm

Ти на мен не си ми противна, но твърде вероятно е да си противна на Бог. Да, ти искаш да се върне славното минало на убийците и сатанистисте. Защото, мила неграмотнице, комунизма е луциферианска доктрина - червения звяр чувала ли си го?!? ::o И не ми претендирай за свобода на словото - в православен сайт да ми говориш за комунизъм - и да го възхваляваш :thumbdown: Щом като си толкова "отворена" и "свободолюбива" - и аз имам право да ти отговарям и да си пиша и мисля каквото искам, нали - коя си ти, че да ми кажеш какво да пиша - и какво да не пиша? :?

П.П. Ти си като бабичките - едно си баба знае, едно си бае - все едно и също повтарят: "Ох, славното минало на комунстите!" "Ох, така ни беше по-добре - с тях!" Засрами се пред убитите жертви. Ако наистина знаеше за тях - и ти пукаше - нямаше да говориш така!...
Zahira
Потребител

Мнениеот Zahira » пет юли 16, 2010 8:37 pm

zmianatz написа:Ти на мен не си ми противна, но твърде вероятно е да си противна на Бог. Да, ти искаш да се върне славното минало на убийците и сатанистисте. Защото, мила неграмотнице, комунизма е луциферианска доктрина - червения звяр чувала ли си го?!? ::o И не ми претендирай за свобода на словото - в православен сайт да ми говориш за комунизъм - и да го възхваляваш :thumbdown: Щом като си толкова "отворена" и "свободолюбива" - и аз имам право да ти отговарям и да си пиша и мисля каквото искам, нали - коя си ти, че да ми кажеш какво да пиша - и какво да не пиша? :?

П.П. Ти си като бабичките - едно си баба знае, едно си бае - все едно и също повтарят: "Ох, славното минало на комунстите!" "Ох, така ни беше по-добре - с тях!" Засрами се пред убитите жертви. Ако наистина знаеше за тях - и ти пукаше - нямаше да говориш така!...

Залиташ, залиташ доста яко. Не възхвалявам нищо-отговарям простичко и ясничко на зададен въпрос.
Аман от фанатици като теб.

Може да съм неграмотна, не споря! Но...погледни написания си текст!!! Пишеш простоватичко. Освен това, не знаеш къде и кога се поставя пълен член в изречение.
Последна промяна от Zahira на пет юли 16, 2010 8:46 pm, променено общо 1 път.
Потребителски аватар
zmianatz
Потребител

Мнениеот zmianatz » пет юли 16, 2010 8:40 pm

"Фанатици" са хора, които осъждат наляво-надясно кой е за Царството Небесно - и кой не. И по-точно - това са фарисеи. Когато осъждам луциферианската доктрина, мога да си я осъждам колко искам - аз не осъждам Божието, като теб (забравяйки жертвите христови), а осъждам луциферианското - дяволското. Ти не се замисляш колко хора са загинали за Христа - без нищо да са направили; а мислиш, че трябва да ходиш 2 пъти на море. Егати и проблемите - другите нека им режат главите - на мен ми се ходи на море; и затова ще си защитавам и обожествявам комунизма колко си искам; не ми пука; нали на мен ми е добре!... :problem:

П.П. Ето ти да прочетеш малко за светиите. А не мисли за скъпоценното си море и фалшивото си спокойствие, което царуваше през комунизма. Лъжата на дявола е, че проектира Божието Царство на земята - и то ни изглежда идеално на пръв поглед и отстрани. А всъщност вътрешно и червиво, жестоко и фалшиво! :!:

http://www.bg-patriarshia.bg/index.php? ... vmcaMarina

Управителят я запитал за нейното име, род и отечество. Тя нарекла себе си само християнка. Тогава управителят й отнел сина и заповядал да я бият с волски жили. Детето жално гледало майка си, плачело и искало да се изтръгне из ръцете, които го държали. Управителят се опитал да го погали, но Кирик с висок глас извикал: „Аз съм християнин, пусни ме при мама!" И взел с ръчичките си да драска управителя, като отвръщал лицето си от него. Озлобеният управител го блъснал от своето високо седалище. Кирик паднал надолу и удряйки главичката си по каменните стъпала, обагрил това място с кръвта си и предал Богу своята света и невинна душа.

Виждайки как Кирик пострадал преди нея, света Юлита се изпълнила с радост и поблагодарила на Бога, задето нейният син се удостоил с мъченически венец. След много мъки и Юлита била посечена с меч. Това станало в 304 г.

Мощите на светците били намерени нетленни. И до днес те са чудотворни. Част от техните мощи се намира в Охрид, в църквата „Св. Богородица".
Последна промяна от zmianatz на пет юли 16, 2010 8:49 pm, променено общо 2 пъти.
Dmitrij
Потребител

Мнениеот Dmitrij » пет юли 16, 2010 8:47 pm

Zahira написа:Dmitrij,
Да, изпитвам носталгия, и то голяма. И казвам защо:

1. Живееше се спокойно, нямаше я тая несигурност за утрешния ден.
2. Ходех по два пъти в годината на почивка.
3. Нямахме ключ на вратата.
4. Лекарствата за децата ми бяха безплатни да 6г.възраст.
5. Нямаше бездомни кучета и нямаше как да ме захапят.
6. Възрастните нямаше нужда да бъркат по кофите.
7. Здравеопазване-безплатно.
Мога още да пиша, но стига, че ще отегча някои хора.
Никога не съм харесвала комунистите, но не мога да отрека хубавите неща, които са направили.
А за лошите-сега си търпят негативите.

Причините са ясни. Това е носталгия.
Население на България - 1989 - 9 мил., 2009 - 7,5 мил.
Zahira
Потребител

Мнениеот Zahira » пет юли 16, 2010 8:53 pm

zmianatz, не искам да споря с теб. Безсмислено е. Няма да ме разбереш.

Върни се в “разни”