"Отец Иван и митрополит Николай"

обсъждане на всякакви въпроси
refab
Потребител

"Отец Иван и митрополит Николай"

Мнениеот refab » нед сеп 26, 2010 5:51 pm

Едно мнение на мирянка в Блог.бг:

"Две новини вървяха вчера по повечето телевизии.

Едната беше за проведеното литийно шествие, другата – за събарянето на част от приюта на отец Иван..

Две много различни новини. Обединява ги това, че главните действащи лица са духовници.

Обединява ги и още нещо – че и в двете става дума за морал, нравственост и грижа за духовното здраве на децата (последното е цитат).

Има и още нещо общо – и в двата случая духовниците искат намесата на управляващите.

Сега започват разликите.

В случая с литийното шествие (те май станаха доста модерни напоследък) едни хора искат държавата насила да накара хората да вярват в тях, да им плащат от данъците си и в замяна да получат нещо с много съмнителна стойност.

Отец Иван иска само едно – да го оставят на мира да се грижи за децата и техните майки в безизходица. Той не може да си позволи скъпи предавания и луксозни тоалети с които да осигури пари за децата си. Той не иска нищо и от тази държава. Нито пари, нито някакви специални привилегии.

Допускам, че когато е строил спорната част от приюта си, е пропуснал да набави всички необходими документи. Когато човек има да върши нещо важно е няма време да се занимава с бюрократите. А те наистина са много, ама много времеядни. Отец Иван си е мислел, че е по-важно да се осигури подслон на хората, отколкото да се виси пред разни кабинети и да се чака с часове за някаква глупава хартийка. Когато човек върши нещо важно, забравя, че в България има един куп хора, които не вършат нищо, но получават заплати за това и много държат да ги оправдаят.

Сега тези хора си отмъщават. Надявам се, че до събаряне на приюта няма да се стигне. Надявам се, че ще се намерят свестни хора, които ще подскажат на отеца нужната вратичка в закона и нещата ще се уредят. Все пак барбекюто на Доган още не е съборено.

Само че ми се искаше, хората, които така ревностно настояваха че се грижат за „духовното здраве на децата”, да бяха излезли в негова защита. Да бяха споменали, че един духовник се грижи за деца и родителите им. Тогава може би и аз щях да повярвам, че тези хора са искрени. Сега се сещам само за скъпите коли на пловдивският митрополит и виждам само лицемерие. Мисля си и колко деца биха се нахранили с парите, похарчени за автобусите, с които са дошли в София.

Сигурна съм в едно – че в приюта на отец Иван всички хора вярват в Бог. И няма нужда да ги задължават да учат религия – вероятно го правят с удоволствие. Сигурна съм, че и на църква ходят с удоволствие. Защото вярват на Отец Иван.

И не се притеснявам за тяхното „духовно здраве”.

Но съм дълбоко притеснена за нравствеността на хората, участвали в литийното шествие. "

Vladislav
Потребител

Re: "Отец Иван и митрополит Николай"

Мнениеот Vladislav » нед сеп 26, 2010 6:48 pm

Нямах възможност да присъствам на литията. Тоест не съм от анатемосаните от авторката. 90 процента от участващите са възрастни хора - наши майки, бащи, баби и дядовци. Не се съмнявам в тяхната нравственост. Между другото, и отец Иван беше на шествието.
Потребителски аватар
Gunev
Потребител

Мнениеот Gunev » нед сеп 26, 2010 6:51 pm

small axe
Потребител

Мнениеот small axe » нед сеп 26, 2010 8:24 pm

тодоре
Потребител

Мнениеот тодоре » нед сеп 26, 2010 10:45 pm

small axe
Потребител

Мнениеот small axe » чет сеп 30, 2010 12:50 pm

аз се чудя, защо БПЦ не подпомага този отец Иван?
Нали има пари, имоти, влияние, връзки, защо нещо не измисли да му помогне?
Да му узаконят приютчето, да му отпуснат средства за храна и тн.
Някой има ли идея дали това се прави, или не? И ако не, защо не?
Някой чувам от БПЦ карали лимузини и тн., а ето този приют щели да го събарят. :wtf:

Върни се в “разни”