Литийното шествие за подкрепа на предмета "Вероучение"

обсъждане на всякакви въпроси
Потребителски аватар
Чехълче
Модератор

Re: Литийното шествие за подкрепа на предмета "Вероучение"

Мнениеот Чехълче » вт сеп 28, 2010 5:18 pm

Много се надявам някой да не е използвал вярата на хората за користни цели, например за насаждане на икуменизма или на друго.
ven4e
Потребител

Мнениеот ven4e » вт сеп 28, 2010 5:25 pm

ioio
Потребител

Мнениеот ioio » вт сеп 28, 2010 9:29 pm

Въпреки, че бе в работен ден, литийното шествие бе многолюдно. Организацията му бе много добра. Явно плод на много усилия и труд. Да благодарим на Бога, че клир и народ бяха заедно, че клира оглави народа, който ясно изрази желанието си да бъде народ Божи. А това е Църквата.
тодоре
Потребител

Мнениеот тодоре » вт сеп 28, 2010 10:55 pm

Потребителски аватар
plamen
Администратор

Мнениеот plamen » вт сеп 28, 2010 11:55 pm

Потребителски аватар
ecclesiast
Потребител

Мнениеот ecclesiast » ср сеп 29, 2010 12:17 pm

от всичко написано дотук, разбирам, че форумците на православие.бг са против инициативата на Църквата, която православните енориаши, водени от свещениците, подкрепихме с огромно присъствие. Лично аз не съм виждала никога толкова многолюдно шествие, само един митинг на СДС на Цариградско шосе си спомням толкова многолюден.
Това, че православно форумци не подкрепят Църквата, е много странно, но очаквано от мен. Така бях написала и в една бележка до Славян преди време.
Е, аз подкрепям инициативите на Църквата, тъй като съм част от нея. Помня как веднага, след като бяха докарани трите чудотворни икони да се молим за медиците ни в Либия, и ден-два след този молебен, медиците бяха пуснати. :D Беше си чисто чудо на Св.Богородица. При следващото Й идване в София чрез трите чудотворни икони - тогава пак се молихме за децата на България с искане за вероучение - сутринта бяха ония взривове в Челопечене. От всичко това е ясно, че инициативите на Църквата много пречат на дявола. :D
Потребителски аватар
Чехълче
Модератор

Мнениеот Чехълче » ср сеп 29, 2010 4:13 pm

Потребителски аватар
plamen
Администратор

Мнениеот plamen » ср сеп 29, 2010 5:01 pm

Ами опитвам се. И аз се изумявам да прочета, че "православността" можела да се доказва с документи. Досега все съм мислил, че е вътрешно състояние, живот в Духа.

А колкото до кръщелните свидетелства, представяни като атестат по православност в богословските факултети: нелепо е. Точно онзи ден си говорих с протестант, завършил наш богословски факултет. Кръстен бил човекът като малък, поискали му свидетелство, представил го най-надлежно. И на никого не му хрумва, че кръщелното от бебешката възраст има все по-малко общо с реалната вяра, която човек е решил да изповядва в зряла възраст.
Потребителски аватар
Aurelia Felix
Модератор

Мнениеот Aurelia Felix » ср сеп 29, 2010 8:55 pm

Потребителски аватар
Чехълче
Модератор

Мнениеот Чехълче » ср сеп 29, 2010 9:50 pm

Потребителски аватар
plamen
Администратор

Мнениеот plamen » ср сеп 29, 2010 10:35 pm

Е, съгласи се, че дипломата по физкултура и кръщелното свидетелство все пак се различават - едното удостоверява, че си се потила на стадиона, а другото означава, че ти е била дадена възможност за богоуподобяване :-)

Първата диплома ще ти послужи, за да си намериш работа като учител по физическо - и това е справедливо. За какво обаче може да послужи вторият документ, това така и не мога да разбера. Какво удостоверява той, което да има отношение към възможността един човек да преподава някакъв предмет в училище? Нито удостоверява, че човекът е подготвен (защото кръщението никъде в нашата църква не е свързано с катехизис), нито (както видяхме) може да удостоверява някакви факти и обстоятелства около неговата православност - защото хората се кръщават като малки (или като големи), губят вярата си, или никога не са я имали и са се кръстили "за здраве" и т.н.

След всичко това не виждам никаква "законова страна" на кръщелния документ. "Печат дара Духа Светаго" е невидим. Кръщелното служи може би единствено за да се избегне повторение на тайнството, което се извършва само веднъж в живота. И да напомня може би на притежателя си за обетите, които е дал. Друго, още повече "законово" приложение на свидетелството, свързано с намирането на работа, не мога да видя и при най-добро желание.
Потребителски аватар
Чехълче
Модератор

Мнениеот Чехълче » ср сеп 29, 2010 10:40 pm

Пламене, говорех за факта "защита от неправославни" да завършат Богословския и после да преподават на детето ми. И това са човешките закони, не ставаше въпрос за печата на Светия дух, разбира се.
Недоумявам защо не можем да се разберем...
ven4e
Потребител

Мнениеот ven4e » ср сеп 29, 2010 10:46 pm

Би ли написала съотношението мюсюлмани, протестанти vs православни в Богословския, за да оценим реалния процент на опасността?
small axe
Потребител

Мнениеот small axe » чет сеп 30, 2010 12:00 am

Потребителски аватар
plamen
Администратор

Мнениеот plamen » чет сеп 30, 2010 9:04 am

Върни се в “разни”