Защо съм православен християнин?

обсъждане на всякакви въпроси
Ортодокс
Потребител

Защо съм православен християнин?

Мнениеот Ортодокс » чет ное 25, 2010 6:25 pm

- Защото Православното Християнство е единствената вяра и религия, която води началото си от Господ Иисус Христос и не е изопачило или изменило нито дума от Неговите завети и заповеди. Самото наименование Православие означава „право славим Бога”. Ортодоксален (православен) означава последователен, правилен
- Защото от Православието не произлизат нито една секта или разклонение, за разлика от всички останали течения като католицизъм, протестантство, евангелизъм и прочие подобни, които претендират, че са християнски
- Защото единствено Православието не е променило нито дума от каноните и догматите на Вселенските събори, за разлика например от католицизма, който самоволно и без никакво право променя дори Никео-Цариградския Символ на вярата и редица постановления на Вселенските събори
- Защото Православната Църква е вселенска и съборна и спазва заповедта на Господ: „Където са събрани двама или трима в Мое име и Аз Съм сред тях.” За разлика от това католицизмът проповядва някаква „непогрешимост” на папата, което е пълен абсурд и няма нищо общо с Библията, Вселенските събори, каноните и учението на Христос
- Защото Православната Църква стриктно спазва Свещеното Писание, според което след земната смърт душите отиват в Рая или ада, за разлика от други „учения”, които проповядват за някакво „чистилище”, „прераждане” и др. измишльотини, което няма нищо общо с Християнската истина. Православието спазва учението на Символа на вярата за възкресението на мъртвите при свършека на света и за всеобщия Христов съд
- Защото едни от най-големите чудеса като Свещения благодатен огън стават именно в православния храм „Св. Възкресение Христово” на Божи гроб на Велика събота, както и чудото със светата Витлеемска икона на плачещия Христос в православния храм „Св. Рождество Христово” във Витлеем
- Защото са хиляди случаите на изцерения на болни и други чудеса, извършени при силни православни молитви, от православни икони и от мощите на православни светци
- Защото Православието спаси България и българския народ през пет-вековното турско робство
- Защото най-великият българин в историята и национален герой Васил Левски – Дякон Игнатий е бил монах и силно религиозен православен християнин
- Защото православните светци св.св. Кирил и Методий създадоха българската азбука, а техните последователи св. седмочисленици я разпространиха
- Защото за разлика от редица други като католицизъм, протестантство, както и секти като евангелизъм, мормони, Свидетели на Йехова, Муун, лютерианство и др. единствено при Православието няма нито един случай на религиозен фанатизъм, инквизиция, убийства, самоубийства
- Защото католицизмът се самоотлъчва и отпада от Православието след Великата схизма през 1054 г.
- Защото Православието стриктно спазва и изпълнява седемте тайнства, установени от Господ Иисус Христос без да прави някакви „нововъведения”, както си позволяват например протестанти и други подобни
- Защото Православието е най-толерантната религия и не заблуждава хората, както правят редица секти, които погубват невинни и заблудени души, лъжат и крадат хората и дори ги подтикват към убийство и самоубийство
- Защото всички течения, секти, разколи и ереси възникват много по-късно от Православието и са създадени от хора, а Православната Църква е създадена на Петдесетница от Господ Иисус Христос
- Защото никой, който се е обърнал към Православието не е сбъркал. Точно обратното – тези, които се заблуждават и подвеждат по лъжеучения не могат да очакват Божията благодат
- Защото истината е само една, не може да има сто истини. За православните хора Православното Християнство е спасителната вяра и религия
- Защото истините и ценностите на Православието са непреходни и ще пребъдат до свършека на света
Последна промяна от Ортодокс на чет ное 25, 2010 9:23 pm, променено общо 1 път.
ioio
Потребител

Re: Защо към православен християнин?

Мнениеот ioio » чет ное 25, 2010 8:12 pm

– Защото не снижава божествената трансцедентност до равнището на житейските ни разбирания, и божествените истини до човешките рационализъм и философия.
– Защото разкрива тайните на божественото домостроителство на всички свои членове независимо от тяхното културно равнище.
– Защото не подменя Откровението на Църквата със социална дейност или културна ценност.
– Защото православното изкуство е в съответствие с Евангелието.
П.Влахов
Потребител

Re: Защо съм православен християнин?

Мнениеот П.Влахов » пет ное 26, 2010 1:50 pm

Това, което знам, е, че православната Църква е съвсем същата, каквато е основана от Господ и че в Нея е благодатта.
Ортодокс
Потребител

Мнениеот Ортодокс » пет ное 26, 2010 6:14 pm

Дон Кихот
Потребител

Мнениеот Дон Кихот » пет ное 26, 2010 7:55 pm

ven4e
Потребител

Мнениеот ven4e » съб ное 27, 2010 7:57 am

Аз съм православна християнка, защото Господ не ме пуска другаде :lol:
Потребителски аватар
Ника
Модератор

Мнениеот Ника » нед ное 28, 2010 8:23 am

Малко не по темата, но съм на зор братя и сестри. Въпросът ми е: Има ли светец, който помага срещу чревоугодстването?
ioio
Потребител

Мнениеот ioio » нед ное 28, 2010 2:14 pm

Ника, помоли Господ да не ти се яде толкова много. Така се отказах от цигарите. Само веднъж помолих Господ да не ми се пуши и с пушенето бях до там. А пуших 30 години по 4 цигари всеки ден!
Потребителски аватар
Ника
Модератор

Мнениеот Ника » нед ное 28, 2010 2:32 pm

Дано Бог не ме остави и сега. Оставих и цигарите и блудството с Божията помощ. Дано ми помогне и сега. :cry: :cry: :cry:
Славян
Потребител

По една Стъпка наведнъж с Божията благословия

Мнениеот Славян » пон ное 29, 2010 11:13 am

Ника, нали не се опитваш от да минеш от една паница на ядене на една филия на ядене?
Подобно усилие не само че противоречи на телесните закони, ами и не се насърчава от Бога!

Прилагай умерени промени, а не такива, които ще те "залепят до мантинелата" в претоварване. Примерно като седнеш да ядеш, си кажи, че няма да солиш, в чест на борбата с греха. Друг път пък се ограничи само до един вид гозба - само първо, примерно. Трети път си позволи само хляб и плодове. Но не всеки път.

И не забравяй всеки път да помолиш Бог да благослови начинанието ти! Вярата, че Бог е благоволил към теб с всемогъщата Си десница окриля сърцето, укрепва силите, и просветлява духа!

С нами Бог!
Потребителски аватар
to6ominator
Потребител

Мнениеот to6ominator » пон ное 29, 2010 8:43 pm

Аз не съм православен, защото:

- Не може просто ей така да скачаш от религия на религия.
- Бог съди за нас по делата ни, а не по това как Го наричаме или как Го славим. Той не е егоист, който би ни се обидил, ако не Го славим правилно, защото знае, че при всички случаи не го правим, защото сме тъпи и прости човеци, които дори не могат да проумеят какво е Бог.
- В католическия свят също има много чудеса. Примерно, появи на Дева Мария пред хората, нетленни останки, Стигмата и т.н.
-Това, че не си променил нищо в религията през вековете може да значи:
(1) Няма нужда нищо да се променя, защото е съвършенно. Да, ама не. Религията е човешко творение, и затова не може да бъде съвършенно
(2) Шефовете на църквата са егоисти, дето си знаят само тяхното и не щат нищо да променят, защото така биха признали, че преди това са били в грешка.
(3) Вярват, че това нещо е безгрешно, защото са тъпи и прости човеци, които дори не могат да проумеят какво е Бог.

Да вярваш, че ти, бидейки човек, имаш гарантирано място в Рая, само защото си православен: това е несериозно. Да вярваш, че някой има гарантирано място в ада, само защото не е православен, това също е несериозно. Следователно, това, че си православен, католик и т.н. не ти дава нищо гарантирано... Всичко трябва сам да си го завоюваш с постоянство.
Ортодокс
Потребител

Мнениеот Ортодокс » пон ное 29, 2010 9:02 pm

Потребителски аватар
Aurelia Felix
Модератор

Мнениеот Aurelia Felix » пон ное 29, 2010 9:48 pm

точно така, дайте да създадем едно форумно ПВО (Павел, Венчето и Ортодокс), което да улавя и сваля овреме вражите летящи обекти. така ще се изчисти форума първо от секва евангелистка, католическа и всевъзможна друга пасмина, а след това ПВО ще очисти омразното тигрище и подобните икуменисти, протестанто-православни и прочее врагове в партийните редици. и най-накрая талибанчетата ще дишат чист "доктринален" въздух.

един поздрав за ПВО-то, който със сигурност ще го накефи:

ven4e
Потребител

Мнениеот ven4e » пон ное 29, 2010 10:27 pm

Тигър, не ми се сърди, но никога не отварям "поздравите", които отправяш към хората, които съжаляваш, както се беше изразила в една тема. Позволих си да отворя само твой поздрав към "християни" и видях еврейска песен - представям си тогава какво си приготвила за "псевдохристияните".
След като ти споделих нещо толкова лично, смятам да насоча вниманието ти към факта, че систематично нарушаваш т.10 до степен да превърнеш забраненото там в правило за самата себе си.
И на теб, и на Тошо бих искала да напомня, че т.13 и т.14 не са писани от скука, а по определени причини, които няма основание да не важат и до днес.
Потребителски аватар
to6ominator
Потребител

Мнениеот to6ominator » вт ное 30, 2010 7:01 am

Върни се в “разни”