Ванга и Дънов – светци или сатанински феномени?

обсъждане на всякакви въпроси
Потребителски аватар
zmianatz
Потребител

Re: Ванга и Дънов – светци или сатанински феномени?

Мнениеот zmianatz » нед мар 20, 2011 10:11 pm

Не, не си е "наш проблем" :wave: . Ти си този, който твърдиш, че има "учение на Ванга"; явно знаеш за какво става въпрос; и какво ще е това "учение", аджеба, което проровядва един и същ Господ Иисус Христос? :wave:
Потребителски аватар
Ника
Модератор

Мнениеот Ника » пон мар 21, 2011 6:58 am

Колкото повече я защитаваш, толкова ми е по-противна ванга.
Потребителски аватар
to6ominator
Потребител

Мнениеот to6ominator » пон мар 21, 2011 10:03 am

Докато ме е нямало, са се изписали няколко страници с плювни срещу Ванга и zmianatz и някакви опити за защита от нейна страна. Zmianatz, предлагам ти, да не хабиш енергия, емоции и т.н. да се опитваш да се обесняваш на тези хора, защото (нали обичате да цитирате Библията, та да се включа и аз):

"С уши ще чуете, а никак няма да разберете; И с очи ще гледате, а никак няма да видите."

Общо взето, дали 0.5* хората в Петрич харесват Ванга или не, няма значение, защото Ванга няма да я избираме за президент, няма да я избираме за лице на предизборна кампания, няма да я избираме за каквото и да е. Единственото, което няколкото попа искат от Ванга е да я анатемосат. Аз изказах скромното си мнение, че това е нехристиянско и обслужва единствено интересите на някаква църковна дружинка (страхуваща се от Ванга, заради по-голямата и популярност), която си мисли, че има властта да отлъчва от Църквата на Христос, без да са получили заповед за това от Самия Него.

Йоан 8 глава
"7 Но като постоянствуваха да Го питат, Той се изправи и рече им: Който от вас е безгрешен нека пръв хвърли камък на нея."

Именно желанието да се анатемоса Ванга (да се отлъчи от църквата), представлява хвърляне на камък. И тъй като не сте безгрешни, нямате право да хвърляте камъка. Плюйте по нея колкото искате, но не я анатемосвайте, защото това не е дадено да се прави от хора, въпреки, че можете и друго да твърдите. Направите ли го, обаче, че накарате доста хора да ви намразят и демонстративно ще спрат да ходят на вашите църкви. По същия начин, по време на турското робство, много българи са станали католици, защото са намразили гръцките попове, забраняващи им да говорят на български в църквите. Аз съм потомък на такива. Въпреки това, съм по-либерален и за мен няма значение дали си католик, дали си православен, протестант и т.н. Важното е, какво вършиш и какво не вършиш, каква следа оставяш на този свят и с какво светът е станал по-добър или по-лош след твоето пребиваване на него. Всякакви останали буквоеднически догматики са безсмислени и само хабят енергия и време, които енергия и време можеха да се използват от поповете за нещо по-полезно: сиропиталища, дарителски акции, безплатни кухни за бедни, обсъждане пред миряните на актуални теми (католиците и протестантите са по-напред в това отношение), организиране на концерти с църковни хорове (католици и протестанти по цял свят имат цели канали по телевизията за това), създаване на нови, модернозвучащи песни, които да пропагандират християнските ценности. Нека хората ви познаят по действията ви, а не по бездействията ви. Бъдете добри, приветливи, благославящи, а не зли и анатемосващи. Погледнете подписа ми: "А плодът на Духа е: любов, радост, мир, дълготърпение, благост, милост, милосърдие, вярност, кротост, себеобуздание; против такива неща няма закон.". Защо не покажете с примери на християните, как трябва да правят именно тези неща, против които "няма закон", а се занимавате със съмнителни анатемосвачески практики. Мислете на едро, а не на дребно.

Между другото "правилното дишане" на Дънов не е кражба от източните учения, защото при тях "правилното дишане" е много по-очестено, макар и коремно, а според него това дишане трябва да е забавено (най-добре 1 цикъл в минута и ако можеш за 1 минута да направиш вдишване, задържане и издишване, значи си станал голям майстор), тъй като според него, тяхното дишане е било измислено много по-отдавна и е било предназначено за хора с други потребности. Самият Дънов е успял да се възстанови за рекорден период, след като е бил пребит, което трябва да ни говори, че е имал някакви познания, които не трябва да пренебрегваме с лека ръка.
Потребителски аватар
Ника
Модератор

Мнениеот Ника » пон мар 21, 2011 10:16 am

И все пак ванга е окултистка. Това и за децата от неделното училище е ясно.
тодоре
Потребител

Мнениеот тодоре » пон мар 21, 2011 10:28 am

Потребителски аватар
Infinizm
Потребител

Мнениеот Infinizm » пон мар 21, 2011 12:48 pm

Потребителски аватар
Gunev
Потребител

Мнениеот Gunev » пон мар 21, 2011 1:08 pm

Здравното министерство предупреждава че тютюнопушенето е опасно за Вашето здраве. В случая не е толкова важно кой е открил тютюна, а че пушенето вреди. Разбира се, ако искате да се тровите - ваша воля. Животът си е Ваш. Вие си решавате какво да правите с него. Здравното министерство просто Ви предупреждава. Същото е и с Ванга, Дънов и прочее. Църквата Ви предупреждава че заниманията с подобни "практики" са вредни за Вашия вечен живот. Ако толкова държите да се занимавате с тях - ваша воля. По същия начин - Ванга и Дънов като личности не са до там интересни (както не е интересен и този измислил цигарите). Важното е че тези практики не Ви помагат а Ви вредят.
Ако по никакъв начин не признавате авторитета на Църквата, тогава си действате както си знаете. Ако признавате този авторитет се съобразявате с него. Това е всичко.
Не мога да разбера за какво са всичките тези дискусии и спорове.
Ако си православен, приемаш позицията на Църквата.
Ако не си - не я приемаш.
Какво има за обсъждане, дискусии и спорове тук ?

ПП: Пушач съм, но това е от липса на воля и от мързел. Не бих тръгнал да убеждавам някого колко хубаво нещо са цигарите.
Потребителски аватар
Ника
Модератор

Мнениеот Ника » пон мар 21, 2011 2:57 pm

Инфинизм, знам какво е любов към ближния. Но явно в окултистите тя липсва, защото с действията си хвърлят цял един народ в Божия гняв и безпътица. Такива са били богомилите. Точно след като са се развихрили сме попаднали под византийско робство.
Така, че такива аватари с опулени очища ги пробутвай някъде другаде. На мен си ми ясен.
Потребителски аватар
zmianatz
Потребител

Мнениеот zmianatz » пон мар 21, 2011 3:15 pm

Потребителски аватар
Infinizm
Потребител

Мнениеот Infinizm » пон мар 21, 2011 3:25 pm

Потребителски аватар
Gunev
Потребител

Мнениеот Gunev » пон мар 21, 2011 3:40 pm

Потребителски аватар
Ника
Модератор

Мнениеот Ника » пон мар 21, 2011 3:50 pm

Ифинизми, всичко в теб(говоренето ти, изказа, позицията, аватара) напомня за сатанист, занимаващ се с магии.
Потребителски аватар
to6ominator
Потребител

Мнениеот to6ominator » пон мар 21, 2011 5:31 pm

И последно, бихте ли анатемосали Ванга? Както казват англичаните, this is a yes/no question.
До колкото помня преди много страници и много избълвани змии и гущери, това е основният проблем и източник на напрежение в сърцата на хората. Мисля, че точно това искат въпросните попове да направят. Ако кажете "не, но ще продължаваме да си я плюем, както си знаем", мисля, че ще се получи градивен взаимен компромис. Ние, пък, ще ви подкрепим, че наистина не е редно да се създава икона, изобразяваща обикновена жена, а не светица, затова не би трябвало да има такава. Всички ще са щастливи и доволни и ще се съберат на по картофки със сирене и биричка.
Потребителски аватар
Infinizm
Потребител

Мнениеот Infinizm » пон мар 21, 2011 5:56 pm

Мисля, е редно самата църква да застане зад мнение.
От там насетне всеки може да мисли, каквото си иска, но трябва да проумява дали не застава срещу мнението на църквата, която е земно олицетворение на Бога.

Както казах преди няколко мнения, за мен провъзгласяването на Ванга за светица е безумие.Дори да е вярно, че е имало хора, на които е помагала или лекувала, нейните 'сили' не могат да бъдат определени като Божии.
Както е казано в Библията множество лъжепророци ще дойдат на земята, пропвядвайки Божието слово.
Мярката Анатема също би била доста крайна, но е приемлив риск, който да покаже на християнина, че това не е пътя Божий.

В обобщение, аз съм против Ванга и идеята за нея. Това обаче остава тема табу, в която колкото и да се ровим едниногласие надали ще постигнем.
Потребителски аватар
zmianatz
Потребител

Мнениеот zmianatz » пон мар 21, 2011 6:21 pm

Върни се в “разни”