Ванга и Дънов – светци или сатанински феномени?

обсъждане на всякакви въпроси
arise
Потребител

Ванга и Дънов – светци или сатанински феномени?

Мнениеот arise » чет мар 17, 2011 10:12 am

Жителите на Петрич и хиляди други българи настръхнаха срещу настояването на свещеници от Сливен Ванга и Петър Дънов да бъдат анатемосани с мотива, че дейността им е сериозна заплаха за християнството. Българската патриаршия все още не е излязла с официална позиция по казуса, въпреки че на сайта й е обявена проведената преди няколко дни беседа по книгата на йеромонах Висарион, която заклеймява пророчицата и Дънов.
Пловдивският митрополит Николай пък заяви, че Дънов е отлъчен от църквата и нарече Ванга “сатанински феномен”.
“Ванга не е магьосница. Тя беше много набожен човек”, заяви леля Витка – жената, която е била най-близо до Ванга в последните дни от живота йТази теза подкрепиха още няколко души, включително уредникът на къщата-музей на пророчицата в Петрич. Те са единодушни, че Ванга не е вярвала в магиите, била е човек на правдата и е убеждавала хората, че не тя, а силната им вяра в Бога, прави чудеса за самите тях.
Хората разказаха още, че много представители на висшия клир на православната църква са посещавали Ванга редовно и са търсели помощта й.
Последна промяна от arise на чет мар 17, 2011 10:21 am, променено общо 1 път.
Потребителски аватар
plamen
Администратор

Re: Ванга и Дънов – светци или сатанински феномени?

Мнениеот plamen » чет мар 17, 2011 10:15 am

ТодорК
Модератор

Мнениеот ТодорК » чет мар 17, 2011 10:24 am

ТодорК
Модератор

Мнениеот ТодорК » чет мар 17, 2011 10:46 am

по БТВ. Като го гледах се сетих за един псалом:

Псалм 2
1 Защо се разоряват народите, И племената намислюват суета?
2 Опълчват се земните царе, И управниците се наговарят заедно, Против Господа и против Неговия Помазаник, като казват:
3 Нека разкъсаме връзките им, И нека отхвърлим от себе си въжетата им.
4 Тоя, Който седи на небесата, ще се смее; Господ ще им се поругае.
5 Тогава ще им продума в гнева Си, И в тежкото Си негодувание ще ги смути, казвайки:
6 Но Аз поставих Царя Си На Сион, светия Мой хълм.
7 Аз ще изявя постановлението; Господ ми каза: Ти си Мой Син; Аз днес те родих.
8 Поискай от Мене и Аз ще ти дам народите за твое наследство, И земните краища за твое притежание.
9 Ще ги съкрушиш с желязна тояга, Ще ги строшиш като грънчарски съд.
10 Сега, прочее, вразумете се, о царе; Научете се, земни съдии.
11 Слугувайте на Господа със страх, И радвайте се с трепет.
12 Целувайте Избраника, за да се не разгневи, Та да погинете в пътя; Защото скоро ще пламне Неговият гняв. Блажени са всички, които се надяват на Него.
Потребителски аватар
Ника
Модератор

Мнениеот Ника » чет мар 17, 2011 11:17 am

От както съм се родила, не съм се гордяла с родната БПЦ, както сега. Радвам се от сърце и на отец Висарион и Силвестър! Дано има повече такива българи. Харесвам си и нашия митрополит Николай.
gaitan vejdu
Потребител

Мнениеот gaitan vejdu » чет мар 17, 2011 12:58 pm

Потребителски аватар
plamen
Администратор

Мнениеот plamen » чет мар 17, 2011 1:08 pm

gaitan vejdu
Потребител

Мнениеот gaitan vejdu » чет мар 17, 2011 1:13 pm

Към автора.
Ало, петричани, за г-н Адолф Хитлер гласуваха най-доброволно цели 18 МИЛИОНА от народа на превеликия Гьоте!
Ако народа на Гьоте гласува за Хитлер, що па вие сега да не сте в тяхното положение, бре?
Как така поне веднъж не се осъмнихте в собствената си чисто човешка регионална шаячна правда, бре?!?

Това не ви ли смущава?

Цели осемнайсет милиона подават глас, поставят Хитлер на власт, и сетне майка стара Европа е окъпана в кърви и преизпълнена със черни забрадки.

Това че сте много не означава нищо.
За Църквата е важна Истината, а Истината е Господ Иисус Христос.

++++++

За некакви други пост соц отрепки, дето ви палят протритите потурки, като окултистите Нешки Робевци, Светлин Русевци и прочие високо образована, но безпросветна църковно сган, (които кой знае защо все щат да минат за христови?!?),
на мен лично не ми пука. :oops:

Аз тях не ги уча как да ваят платна и възпитават гимнастички,
та много ги моля, да си идат на изток и там да си се взаимозалъгват и опиянавт с разните им там Блаватска и Рьорих и прочие полк. Олкът красиви лъжи.

+

Многото не винаги значи качество и истина, пертичани.

Мир вам.
Потребителски аватар
zmianatz
Потребител

Мнениеот zmianatz » чет мар 17, 2011 1:16 pm

Потребителски аватар
plamen
Администратор

Мнениеот plamen » чет мар 17, 2011 1:33 pm

Потребителски аватар
zmianatz
Потребител

Мнениеот zmianatz » чет мар 17, 2011 2:01 pm

Потребителски аватар
plamen
Администратор

Мнениеот plamen » чет мар 17, 2011 2:18 pm

А какво ще кажеш за морала на Ванга тук:

"...с Николай се залюбихме и се събрахме. След няколко години ни подгониха жестоко за "битово разложение" и двамата. Ванга тъкмо бе дошла вкъщи със сестра ми. Мама, която беше много морална жена, беше ужасно потресена от моето безобразно поведение с този мъж, който е женен и има деца. Ванга извика мама в друга стая и й казва: "... каквото и да правиш, нищо не можеш да направиш, защото тях Господ ги събира."

Цитатът е оттук: http://www.segabg.com/online/new/articl ... ectionid=5

Става въпрос за това как последната жена на Хайтов се залюбила с него. Той бил женен с деца. Ванга съветва майката на любовницата му да не пречи на връзката им. С една дума, Господ събира двама прелюбодейци. Така го чета аз това. Чудничко.
Потребителски аватар
zmianatz
Потребител

Мнениеот zmianatz » чет мар 17, 2011 2:25 pm

Не знам какво да кажа, Пламен. Ако това наистина се е случило, хората сигурно си знаят причините за техните раздори. знам само, че Ванга на никой не е давала да се развежда; само на изключително тежки случаи; когато пложението е било непоносимо.

Винаги е искала семействата да се събират, а не да се разделят. Тя не е светица (пак казвам), според мен, и може като човек да прави човешки грешки. Възможно е дори и да е давала грешни и неправилни съвети. Аз лично не споделям нейното виждане, че човек трябва да търпи в името на всичко.

Благодаря, че го постнахте този цитат. :) Ще се замисля все пак, че няма безгрешни хора и съвети. :)

P. S. (А пък като чета там - може и верно Бог да ги е събрал... :think: Знае ли човек... :think: )
Потребителски аватар
zmianatz
Потребител

Мнениеот zmianatz » чет мар 17, 2011 2:44 pm

ТодорК
Модератор

Мнениеот ТодорК » чет мар 17, 2011 2:47 pm

zmianatz, не се горещи. Да ни пази Бог от пристрастие - мене, теб, Пламен и всички останали. Аз нямам нищо против баба Ванга сама по себе си. Ако искаш вярвай, но бих предпочел да е истинска християнска светица. И съм готов да променя мнението си, ако имам основание за това.

Пламен иска да ти каже, че на повечето свидетелства не може да се разчита. Не толкова, че хората лъжат (макар понякога и това да е възможно), а просто самите хора, които свидетелстват, си нямат понятие от християнство. Вземи например Величка Ангелова, която определя Ванга като "една жена, която е доказала себе си като човек на Бога!". И как е преценила? Както са й посочили Дон Кихот и Гунев дори само заглавието на книгата й - "Пророчицата Ванга - единствената връзка между небето и земята" - свидетелства, че тя не е християнка. А ако самата тя не знае какво е християнството (защото християнството се познава от опит - не можеш да го научиш от книгите), дали е компетентна да прецени кой е християнин и кой не?
Затова и пред нас нямат тежест хора, които свидетелстват за баба Ванга и когато ги попиташ на какво основават мнението си отговарят неща от сорта на "Ами тя имаше икони", "Чувал съм я да говори за Бог", "Помагаше на хората" и т.н. Затова ако искаш да даваш свидетелства, опитай се да намериш някой християнин, който да свидетелства за нея. Примерно Пламен беше коментирал мисля за някакъв свещеник в Петрич, който смятал, че Ванга трябва да бъде канонизирана. Той, като свещеник, би трябвало да има поне някакво понятие от християнство и християнска мистика. Ако можеш да намериш как е аргументирал мнението си, дай аргументите му да ги видим и ще ги обсъждаме. Или друг някой такъв човек - за който се очаква, че разбира какво говори. Но свидетелството на някой като г-жа Ангелова (подчертавам, че не искам да я обидя по никакъв начин), който сам не е християнин, не го познаваме, а и припечелва нещичко от името на Ванга - такива свидетелства няма особен смисъл да се постват...

Освен това предполагам, че скоро ще излезе и книгата на йеромонах Висарион, в която също би трябвало да има факти - не може да правиш критичен анализ на някого само въз основа на слухово. Като излезе можем да дискутираме и фактите, които той е събрал.

Върни се в “разни”