Светите тайнства - промяна през годините

обсъждане на всякакви въпроси
Христина
Потребител

Светите тайнства - промяна през годините

Мнениеот Христина » нед май 15, 2011 10:40 pm

Здравейте,

Съвсем нова съм тук. Имам нужда от малко помощ и се надявам за вашето съдействие, в случай че някой би могъл да ми помогне.
Необходима ми е приблизителна информация и статистика за някой столичен храм,
за броя на кръщенията, погребенията и сватбите през периода на тоталитаризма и последните 20 години.

Рових се доста, но за съжаление не мога да открия таква информация.

Благодаря предварително.
Преспанец
Потребител

Re: Светите тайнства - промяна през годините

Мнениеот Преспанец » пон май 16, 2011 12:44 am

Това сигурно не е лесно да се намери. Мога да помогна съвсем малко. Трябва да знаем основна характеристика на 1944-1989 и 1989-2010... . В първото време имаме отделяне на Църква и държава, физическо унищожаване на Църквата и храмовете (някои храмове са ги правили на места за добитък), внедревяне на комунистически кадри в Църквата, доносничество - примерно някой свещеник може да е доносник на ДС и да те е страх да му се изповядаш, да си говорите за Бога... Същевременно всичко това довежда до това, че Църквата остава доста изолирана, хората започват почти да не се черкуват, да не извършват тайнства - я поради страх, я поради срам, я поради заплахи, я поради нещо друго... Мога да ти дам един пример. Баща ми е завършил богословие през този период. Като властта разбира, че иска да учи там, го арестува милицията и се опитва да го накара да не следва това, ама неуспешно.

Мога да ти дам и други някои примери. Майка ми и леля ми, родени през 60-те години през комунистическкия период не се кръстени, не знам защо, то все пак не е било и лесно де. Обаче след промените се кръщават.

При демокрацията, сегашния строй, имаме навлизане на всякакви измислени западни "ценностни", пропаганда на леко поведение, аборти, хомосексуални бракове, евтаназия, легализация на трева и прочие западни "ценностни". сдъщевременно ни облъчват с чалга и всякаква западна музика, американски филми и прочие. Хората се научават да живеят по светски, далеч от Църквата.

Хубаво е да се имат тези неща впредвид. Е, както ти казах, мога съвсем малко да ти помогна, а вероятно може и хич да не съм, но поне беше от сърце .

Книга ли ще пишете?
Христина
Потребител

Мнениеот Христина » пон май 16, 2011 2:40 pm

Здравейте,

Благодаря много за съдействието. Наистина трябва да се имат в предвид тези неща.
Четох доста по темата и добих представа за този период. Но за съжаление, на мен в случая ми трябват малко по-конкретни данни.

Няма да пиша книга :) Студентка съм и пиша дипломна работа.
Кабрал
Модератор

Мнениеот Кабрал » пон май 16, 2011 5:02 pm

В тази тема има нещо.

viewtopic.php?f=30&t=852&start=15
Vladislav
Потребител

Мнениеот Vladislav » пон май 16, 2011 6:55 pm

Това е трудно събираема информация, освен ако нямаш доверен човек в някой храм, който да ти предостави на разположение книгите, или разбереш как да се добереш до подобна информация от документи на Синода, там сигурно има подробна информация, ако не - на ниво митрополия. Помисли и за информация в граждански регистри или пък да вземеш от руски сайтове, ако те са правили подобни сравнения за РПЦ.

Преспанец
Потребител

Мнениеот Преспанец » пон май 16, 2011 7:10 pm

Дон Кихот
Потребител

Мнениеот Дон Кихот » пон май 16, 2011 9:13 pm

Доколкото разбирам, дипломантката се интересува от архива на някой софийски храм. Според закона за архивите църквите са задължени да предадат в най-близкия регионален архив своите стари документи, а не да ги държат по тавани и мазета. В Църковния институт или музей няма такава информация. Търсете в самите храмове и в Софийския градски и окръжен архив, където са постъпвали материалите от самия град и региона му. Наскоро за шеф за Дирекция архиви беше назначен моят познат Мартин Иванов от Русе, който е много добър учен и може да Ви упъти.

:clap:

Върни се в “разни”