Смъртно наказание.

обсъждане на всякакви въпроси
Eleazar_Levi
Потребител

Смъртно наказание.

Мнениеот Eleazar_Levi » чет яну 12, 2012 3:56 pm

Смъртното наказание в България е отменено.
Както знаете, няма еднозначен отговор на въпроса за правилноста на отмяната му.
Апологетите, а също така и отрицателите, всички те практически нямат ясни принципи, и не могат да докажат правилноста да позициите си.

Навярно се чудите защо повдигам този въпрос, причината е , и защото отново ставаме свидетели на убийство на млад живот.
Това ме накара да се замисля, прилагането на най-строгото наказание би ли допринесло за намаляване на престъпленията.
Може би нещо е сбъркано, не знам, но не е нормално убиец да излиза на свобода след 5-6г. затвор.
Задавам си и въпрос дали справедливоста не се превръща все повече във стока, с която се печелят избори, с която се постигат определни цели, и която е всичко друго но не и истинска справедливост.
Какво е вашето отношение, и трябва ли да има смъртно наказание за деяния като това?
Имаме ли право да искаме това?

п.п.Преди време бях убеден противник на смъртното наказание, но вече не съм толкова сигурен в това си убеждение.
Последна промяна от Eleazar_Levi на чет яну 12, 2012 4:51 pm, променено общо 1 път.
Лъчо
Потребител

Re: Смъртно наказание.

Мнениеот Лъчо » чет яну 12, 2012 4:48 pm

Този въпрос е толкова тежък и сложен, че просто ей така, водени от емоции заради конкретен случай да кажем за или против е много, ама много трудно! Принципно, единственото поради, което бих бил против е, че в крайна сметка човека не е безгрешен и е теоретично възможно невинен човек да бъде екзекутиран! Ето защо не бих взел категорична позиция! Не на последно място, лично аз не вярвам на тази милицонерско-десарска комунистическа държава, в която се вихри хищнически капитализъм! Поради моето недоверие към разследващите органи и абсурдната съдебна система, по-скоро бих казал, че съм против!
Потребителски аватар
Aurelia Felix
Модератор

Мнениеот Aurelia Felix » чет яну 12, 2012 6:19 pm

Дон Кихот
Потребител

Мнениеот Дон Кихот » чет яну 12, 2012 10:25 pm

Мнението, че лудите трябва да се ликвидират, съвпада с позицията на Хитлер. То предполага, че тяхното състояние е нелечимо, което изобщо не е вярно.
refab
Потребител

Мнениеот refab » пет яну 13, 2012 12:07 am

Лъчо
Потребител

Мнениеот Лъчо » пет яну 13, 2012 9:27 am

Лъчо
Потребител

Мнениеот Лъчо » пет яну 13, 2012 10:03 am

Преспанец
Потребител

Мнениеот Преспанец » пет яну 13, 2012 11:30 am

Абсолютно против съм, защото смятам, че противоречи на основни християнски принципи.
Спасителят се въплъти и греховете могат да се прощават чрез покаяние с вяра, а смъртното наказание не дава достатъчно време за покаянието. Не отричам някакви евентуални ползи от смъртното наказание, но смятам, че вредите са по-сериозни.
Eleazar_Levi
Потребител

Мнениеот Eleazar_Levi » пет яну 13, 2012 11:40 am

Лъчо
Потребител

Мнениеот Лъчо » пет яну 13, 2012 2:05 pm

След като първоначално изразих несъгласие с колебание сега съм твърдо против! Помислих, дискутирах с други християни и считам, че ако сме християни няма как да сме за смъртно наказание! В крайна сметка Нашият Бог е Бог на любовта и всеопрощението! Сред Неговите заповеди пише: "НЕ УБИВАЙ"! След като ние не сме дали живот, нямаме и правото да го отнемем, поне що се отнася до съд! Ясно е, че във война нещата стоят другояче и, че на извършилия убийство в битка няма как да се вменява вина и да бъде съден! Подчертавам, че не става дума за военни престъпления от сорта на тези, които вършеха някои сръбски военни или самозвани военачалници като Желко Ражнатович в Босна над цивилно население, а става дума за битки, защото според военните закони и военнопленници е недопустимо да се убиват! Сигурно мнението ми няма да се приеме от всички и още повече,когато става дума за особено ужасни престъпления като изнасилвания и убийства на деца и т.н., но все пак не ние сме дали живот на тези хора, а Бог! Ето защо, доживотен затвор без право на помилване следва да е максималната присъда!
Не цитирайте Стария завет и Моисеевия закон, защото Христос е истинското изпълнение на закона, както знаем грехове, заслужаващи смърт бол! Сещам се за онзи евангелски епизод,когато при Христос водят жена хваната в прелюбодеяние: "А Иисус отиде на Елеонската планина.И на заранта пак дойде в храма, и всичкият народ дохождаше при Него. А Той седна и ги поучаваше. Тогава книжниците и фарисеите доведоха при Него една жена, уловена в прелюбодейство, и като я поставиха насред, рекоха Му: Учителю, тая жена биде хваната в самото прелюбодейство; а Моисей ни е заповядал в Закона такива с камъни да убиваме; Ти, прочее, какво казваш? Казваха това, за да Го изкушават, та да имат с какво да Го обвиняват. А Иисус се наведе надолу и пишеше с пръст по земята, без да обръща на тях внимание. А като настояваха да Го запитват, Той се поизправи и им рече: който от вас е без грях, нека пръв хвърли камък върху нея.И пак се наведе надолу и пишеше по земята. А те, като чуха това, и понеже съвестта ги бореше, взеха да се разотиват един след друг, начевайки от по-старите, та до последните; и остана Иисус сам и жената, която стоеше насред. Като се поизправи и не видя никого, освен жената, Иисус й рече: жено, де са твоите обвинители? Никой ли те не осъди? Тя отговори: никой, Господи! Иисус й рече: и Аз те не осъждам. Иди си и недей вече греши" (Йоан 8:1-11).

А какво ли е да си екзекутор, защо не помислите? Вярно в цялата християнска история е имало смъртно наказание в съответната държава (веднага се сещам за свети цар Борис и 52-та боили), но въпреки това пак не мога да приема, че е християнско да се убива, пък било то и най-големия нравствен урод и злодей!
Eleazar_Levi
Потребител

Мнениеот Eleazar_Levi » пет яну 13, 2012 2:17 pm

Последна промяна от Eleazar_Levi на пет яну 13, 2012 2:29 pm, променено общо 1 път.
Преспанец
Потребител

Мнениеот Преспанец » пет яну 13, 2012 2:27 pm

Лъчо
Потребител

Мнениеот Лъчо » пет яну 13, 2012 2:38 pm

Смъртната присъда на 52-та боили не е партенка, но и до днес се използва за да се доказва, че християнството в България е наложено със сила, което всъщност е голямата лъжа! Истината е, че тези боили са осъдени за държавна измяна и по тогавашните закони това се е наказвало със смърт! Бунтът им не е просто срещу срещу покръстването, а преди всичко срещу отнетите им феодални права! Тяхното престъпление и опитът им за преврат всъщност са именно срещу това, защото дори и кръстения ако не повярва пак може да си живее като езичник (срв. Марк 16:16). Във въстанието участие вземат някои от синовете на боилите, от където тръгва митът за избиване на цели родове с деца, жени и т.н. Това е голямата лъжа, която петни българското покръстване. Именно тази лъжа наложиха в комунистическите учебници по история и именно тази лъжа изучават като истина учениците и до днес! Съвсем ясно, че са екзекутирани възрастни синове, годни да носят оръжие, а не дечица! Никъде в хрониките не пише за цели родове, а само за синовете на болярите, които са участвали с бащите си в бунта!
Eleazar_Levi
Потребител

Мнениеот Eleazar_Levi » пет яну 13, 2012 2:51 pm

Преспанец, наистина не съм чел тази статия, като цяло разбирам национализма, конкретно обаче "Атака" доста се дискредитира.

Моля те, не сравнявай секса със отнемането на живот, колкото до посоченото от теб, има и други места където е показано неосъждане за секс, не само в евангелията.

Стават грешки, вярно е, но няма как да се застраховаме от грешки.
Преспанец
Потребител

Мнениеот Преспанец » пет яну 13, 2012 3:01 pm

Върни се в “разни”