Комисията по досиетата публикува имената на митрополитите.

обсъждане на всякакви въпроси
Дон Кихот
Потребител

Re: Комисията по досиетата публикува имената на митрополитит

Мнениеот Дон Кихот » пет яну 20, 2012 8:56 am

Тази сутрин о. Тасков от Неврокопската епархия прочети декларация по БНР, с която осъди владиците агенти като слуги на дявола и обяви епархията за вдовстваща. Глас в пустиня!
Vital
Потребител

Мнениеот Vital » пет яну 20, 2012 10:29 am

Дон Кихот
Потребител

Мнениеот Дон Кихот » пет яну 20, 2012 11:08 am

Ето как един от бившите шефове на Комитета за държавна сигурност защитава владиците ченгета, които сам е вербувал:
http://lubamanolova.info/analizi/2012/2 ... -tsarkvata

Преди години бях млад йеромонах в Ловчанската митрополия. Получих писмо от Св. Синод, че е взето решение да бъда назначен за представител на Българската църква в Москва, което тогава и сега означаваше сигурно епископство и митрополитство в бъдеще. Започнах да се подготвям за отпътуване, но изведнъж се получи второ съобщение, че държавата, т.е. партията, не е съгласна с моето назначение и Св. Синод, който уж е отделен от държавата, отмени собственото си решение. Напуснах с облекчение митрополията и станах енорийски свещеник в селата около Русе.

"Щом веднъж си успокоим съвестта, като наречем нещо “необходимо зло”, то започва да изглежда все повече необходимо и все по-малко зло" (Сидни Дж. Харис).
Eleazar_Levi
Потребител

Мнениеот Eleazar_Levi » пет яну 20, 2012 1:09 pm

Зограф
Модератор

Мнениеот Зограф » пет яну 20, 2012 1:56 pm

Ако не ме лъже паметта през 1978 г., веднъж при изповед пред покойния Игумeн на Зограф споделих, че много ме измъчват нередните неща, които вършат някои пастири на Църквата, а той ми отговори: За такива неща не бива нито да мислиш, нито пък да участваш в разговори където на дълго и широко се разискват човешките грехове на когото и да е било, защото това развращава душата. Достатъчно е да кажеш тази постъпка е лоша, а после се помоли: Господи запази ме да не изпадна в обстоятелства при които и аз да падна в същия този грях.Братя, нека си припомним, че и св. ап. Петър каза: Кой? -аз ли, никога няма да Те предам Господи, а още преди три пъти да пропеят петли се отрече три пъти от Него. Нека бъде милостив към нас Господ и ни избави от огненото изкушение на предателството, защото сме много по-слаби и немощни духовно от св. Петър и няма да можем да се покаем като него, след неминуемото ни падение. И така, предлагам да приключим тази тема и да открием нова - " За искушението " - какаво бива то? Само от лукавия ли е или понякога бива и от Бога?
Асен
Потребител

Мнениеот Асен » пет яну 20, 2012 7:23 pm

:angel: Затова брат Зографе възнегодувах силно в началото против съдаването на тази тема. Дори изразих възмущението си поради създаването на такава тема и пред адм. MacIlian на бележка. Дано да му е минало вече главоболието от мен :wink:

:angel: Моля, да бъда извинен от Елиезер за бурната ми първоначална реакция и ако съм го обидил с нея, но считам, че щом редакторите на сайта, които публикуваха информационната статия не направиха собствени коментари, колко по-малко ние, преминаващите от време на време през форума имаме право за това.

Радвам се също и за всички умерени мнения, които бяха написани, с което се убеждавам, че винаги има хора, които не се поддават на масовата екзалтация (както може да се види в коментарите по други портали) и умеят да се въздържат от прибързани преценки.
small axe
Потребител

Мнениеот small axe » пет яну 20, 2012 7:46 pm

Асен
Потребител

Мнениеот Асен » пет яну 20, 2012 7:56 pm

:D Е, Смол, "неприемливото" за теб е отказът ми от прибързани клубни коментари преди да получим достатъчно авторитетна и проверена информация с подробности за всеки един от митрополитите, както и за реакциите им по случая. Съжалявам, приятелю, но на твоята възраст би трябвало вече да знаеш, че "три пъти се мери, а един път се реже". Затова, мога само да се усмихна с най-добри чувства за коментара ти.
Поздрави,
small axe
Потребител

Мнениеот small axe » пет яну 20, 2012 9:30 pm

Ти си каза в прав текст, че "едва ли сме имали право" да коментираме ние, щом там редактори не били коментирали. Какво имаме или нямаме като правo си запази за себе си..

А какво факти искаш, не е ясно, то фактите с изнесоха вече, други няма да има... това ще е, дето викат - секо чудо за три дни.

А конформизмът ти е за мен не само безсмислен, а и опасен. Срещу подобни конформистки нагласи писа и апостол Павел към Галатяните. Но така или инак, няма да разбереш скоро за какво става дума, не за друго, а защото така са те програмирали, каквото и да става в лидерският екип е приемливо, ние там обикновените верующи тряяя мълчим и нямаме право даве да коментираме. Сам го написа, нищо, че сигурно пак не сме те разбрали.
Отвратително нещо е конформизмът, добре, че ни Господ, ни апостолите, ни учениците им беха конформисти. Е сега е на мода, и при комунизмът е било на мода, и по времето на антихриста ще е.
Асен
Потребител

Мнениеот Асен » пет яну 20, 2012 10:11 pm

Драги Смол, наистина вече мисля, че думите ти често пъти са лишени от зрялостта на практическия опит. Какъв конформизъм може да има при ясно заявената ми позиция още от първото ми включване по темата, че това не е за обсъждане във форума? Толкова ли е трудно да разбереш, че в ситуация като тази, няма място за евтини сензации, защото темата "изгря" непосредствено след публикуване на информацията по националните медии и след това - в портала Православие.бг. Засегнат е авторитета не на комшията ти от другата страна на оградата (който никой от нас не познава), а на високопоставени духовни лица! И освен това, те са братя по вяра, които имат първи правото да дадат обяснение за своите постъпки и чак след това ние бихме могли да коментираме тук.
Йоан
Потребител

Мнениеот Йоан » съб яну 21, 2012 12:00 am

Всичко е според Светото Писание!
Трябваше да знаем ИСТИНАТА, защото само истината ни отделя от робуването някому и ни дарява СВОБОДАТА...

Евангелие от Йоан, глава 8, стих 32

32 и ще познаете истината и истината ще ви направи свободни.
Потребителски аватар
yosif_s
Потребител

Мнениеот yosif_s » съб яну 21, 2012 12:39 pm

"Свещенослужителите, както и епископите на Православните църкви, преди всичко изпълняват каноничните разпоредби и Устави, за БПЦ е нейният Устав, според който в чл. 139, ал. 1 на клирици и монашестващи е забранено да заемат длъжности и да поемат задължения в държавни и местни органи". Доколкото си спомням Държавна Сигурност е бивш държавен орган. Клириците, които са били съпричастни към тази структура умишлено са погазвали Устава на БПЦ, който устав сами са съставили и гласували. да не говорим, че на всички ни е ясно, че комунизма като идеология е твърдо против Църквата като институция. Логично иде въпроса на кого са служили архиереите на Бога или на комунизма. Ясно е че и на двете няма как! На нас ни остава да отстоим правото си на отговор!
Устав на БПЦ Чл. 139. ал (2) На клирици и монашестващи е забранено да имат държание, несъвместимо с техния сан и подронващо авторитета на Църквата. Смях в залата! Дебата е излишен!
Eleazar_Levi
Потребител

Мнениеот Eleazar_Levi » съб яну 21, 2012 3:03 pm

След промяната на политическия строй във България изведнъж се нароиха много антикомунисти, изведнъж мнозина станаха борци против отминалия строй.
Докато държавата беше социалистическа истински борци против строя са били стотина будни умове , стотина от милионното население на страната.
По същия начин се развиват и процесите във БПЦ, тези които имат ясна и обективна позиция са толкова малко, че техния глас е безмълвен.
Тези които са активни вярващи, са знаели и досега какви са техните епископи, публична тайна е била и хомосексуалната ориентация на почти половината синод.
Почти всичко е било ясно и преди официалното разкриване на доносниците, но почти никой не е предприемал нещо.
Опита на "разколниците" е бил политическа игра, а не принципно решение, защото и в техните представители също са били доносници и педераси.
Не знам дали ще направите нещо, но ми се иска да кажа че промяната трябва да е принципна.

Ако изгоните сега действащите митрополити, сред епископите идващи на тяхно място , за съжаление присъстват няколко доказани обратни, например един от тях го изгониха от ръководството на семинарията, защото родители се оплакаха че опипвал семинаристи.
Един друг пък, и който се върти около патриарха ви, практически е доказано феминизиран.
Явно за смяната на действащите са необходими лица от поколението което сега навлиза в христовата възраст, защото батковците им с малки изключения са неблагонадеждни.

п.п.Съжалявам ако ви се сторя краен, казвам каквото мисля, и каквото зная.
Нямам за цел да охулвам организацията ви, колкото странно да ви се струва аз ви желая доброто, и ръководители с които няма да се срамувате.
ioio
Потребител

Мнениеот ioio » съб яну 21, 2012 4:03 pm

Eleazar_Levi
Потребител

Мнениеот Eleazar_Levi » съб яну 21, 2012 4:51 pm

Върни се в “разни”