Кой би свикал събор?

обсъждане на всякакви въпроси
беба
Потребител

Кой би свикал събор?

Мнениеот беба » пет апр 27, 2012 8:15 am

Зачудих се в днешни времена, ако се свиква Църковен събор, кой би го свикал и кой би го ратифицирал?

Вселенски имам предвид.
Потребителски аватар
Андреева
Потребител

Re: Кой би свикал събор?

Мнениеот Андреева » пет апр 27, 2012 12:03 pm

Тази тема е предъвквана от десетилетия, православните йерарси, особено техни Всесветейшества Атинагорас, Димитриос и Вартоломеос някъде от 60-70 години се опитват да свикат вселенски събор и редовно подновяват подготовките, но московските блаженства често ги минират тъй като искат Москва да стане православен Ватикан (тази информация е от официални документи).
Имам сериозни съмнения че нещо ще се случи и поради факта че няма православен владетел
който да свика подобен събор - в миналото именно ромейските императори са били ключовите
личности за свикване на събори.
Също така трябва да отбележим че след като Фатих Султан Мехмед II Хан превзема Константинополис
и няколко месеца по-късно възстановява православната патриаршия и на трона сяда негово Всесветейшество Ганадиос II Схолариос
голяма част от императорските длъжности преминават върху патриарха като представител на християните пред султана което
означава че негово Всесветейшество Вартоломеос като предсоятел на Великата Христова църква на Константинополис
е в правото да свика велик осми вселенски събор.
Но както вече стана ясно - всички опити се саботират от епископата на РПЦ т.е. на КГБ.
беба
Потребител

Мнениеот беба » пет апр 27, 2012 1:10 pm

Именно затова се зачудих, до сега само папата или императора е правил това, но при полежение че и двамата липсват....

Добре де, и все пак, трябва да има някакво разрешение на проблема, примерно сега събор може би не трябва да има и няма, но в случай на нужда ?!?

И какво става в случай че РПЦ не си промени позицията? Може ли да има събор а тя да не участва по нейно си решение?
Потребителски аватар
Андреева
Потребител

Мнениеот Андреева » пет апр 27, 2012 4:07 pm

Решение има винаги, въпреки че не съм запозната с детайлите, мисля че има някаква надежда...
Убедена съм че РПЦ няма нищо против свикване на събор,
както съм убедена че патриарх Кирил и приближените му са изключително интелигентни и възпитани хора
които ще забравят до някъде концепцията за Москва като втори Ватикан, генерирана от администрацията на Сталин.
Наистина има много теми и причини за осми вселенски събор като нпр: наличие на два календара,
възстановяване на женения епископат и може би дяконисите...
Потребителски аватар
Aurelia Felix
Модератор

Мнениеот Aurelia Felix » пет апр 27, 2012 8:03 pm

Кабрал
Модератор

Мнениеот Кабрал » съб апр 28, 2012 4:28 pm

Русия се изживява като Третия Рим след като цяло глутница побеснели фенерски псета станаха униати!
Потребителски аватар
Aurelia Felix
Модератор

Мнениеот Aurelia Felix » съб апр 28, 2012 9:17 pm

лаик
Потребител

Мнениеот лаик » пон апр 30, 2012 12:06 am

timotei
Потребител

Мнениеот timotei » пон апр 30, 2012 2:34 pm

Христос Воскресе. Лаик, Кабрал е на служба и той трябва да казва някои от дежурните идеологически мантри за да оправдае доверието към него. Ако не беше фенер, сега какви ли щехме да сме! То се видя до къде стигнахме без фенер.
Кабрал
Модератор

Мнениеот Кабрал » пон апр 30, 2012 3:56 pm

timotei
Потребител

Мнениеот timotei » пон апр 30, 2012 4:02 pm

А! Така ли! Брей какви сме били супер! Пълна комедия. БКП и КПСС са безсмъртни.
Потребителски аватар
Андреева
Потребител

Мнениеот Андреева » ср май 02, 2012 11:51 am

Щастлива Орелия,
Запозната съм със средновековните претенции на Москва, имах предвид концепция разработена
от администрацията на Сталин (в това число и синода на РПЦ)
за Москва като Ватикан - единствен център на православните във Организацията на Варшавския договор (а със времето и извън)
и руския патриарх като върховен предстоятел. Руския свръх етнос като гръбнак на вселенското православие.
Eleazar_Levi
Потребител

Мнениеот Eleazar_Levi » ср май 02, 2012 12:17 pm

Върни се в “разни”