Сираците и православната църква - конкретен случай

обсъждане на всякакви въпроси
Viewer
Потребител

Сираците и православната църква - конкретен случай

Мнениеот Viewer » вт юли 10, 2012 10:22 am

Здравейте,
тази неделя, след служба, видях едно слабичко момче със сак през рамо плахо да пристъпва в храма като стоеше в притвора и нещо мърмореше на хората, които излизат като си беше подало неуверено ръката за милостиня. Видях как някой му даде бисквита и той почна веднага да я яде. Не стоя дълго така и влезе вътре, прекръсти се, целуна иконите и застана до една от колоните без да иска нищо повече. Стоеше и явно се молеше наум. Тогава го заговорих и разбрах, че още от малък е изоставен от родителите си, израснал по домовете и сега вече 23 годишен обикаля цяла България за да си търси работа. Каза ми че е бил в манастира Шипка, в Дряновския пък е бил кръстен. Помагал е и в разни църкви.

Тъй като съм неопитен реших, че трябва да попитам свещеника къде би ме насочил преди да предприема каквото и да е било сам. Неделната му програма беше натоварена - сватби, кръщенета. Изчаках да свърши една от сватбите и още докато очите му грееха от умиление към току-що венчаната двойка му казах, че пред църквата има сирак, който няма дом, ходил е по манастири - къде да го заведа? Видях едно страшно преображение на лицето му. Изкриви се, някаква тежка досада и съжаление се изписа, че се връзвам на историите на дребни мошеници и ми каза, че те тия дето ходят от манастири на манастириии... Абе не им е чиста работата. И все пак, му казах, не е светец - ясно, но няма къде да спи - насочете ме някъде! Вдигна рамене - не знам, не знам, не мога да помогна. Не пожела дори да го види и да поприказва с него.

Заведох го в най-близкия мъжки манастир - Дивотинския - там монаха каза, че ще се допита до Игумена. Върна се и каза, че не можело, нямало места - да пробваме в по-големи. Казах, че ни трябва една седмица, колкото да му намеря нещо друго през това време. Отговорът беше НЕ.

През това реме жена ми пусна тема в bg-mamma.com и на следващия ден ни отговори координаторката на Движение на българските майки - Каролина с конкретни варианти.
Настанил съм го за няколко дена на евтина квартира докато обиколим местата които ни дадоха от bg-mamma.com и търся как да му намеря работа защото той това ми каза - иска работа.

Цялата му история е много дълга и няма да я разказвам. Ето няколко статии за него
http://www2.borbabg.com/?action=news&news=3950
http://www.marica.bg/show.php?id=31881

Личното ми впечатление, че е интелигнетно и добро момче. Малко ги увърта някои истории, но мисля, че го е страх да не си помисля нещо лошо за него. Пробвал е да търси работа къде ли не - из цяла България. Ходил е до много медии, но ефектът обикновено е краткотраен или никакъв. Ходил е до Тотю Младенов, до Бойко Борисов, обаждал се е на "Титан" и т.н. и т.н. Не е спирал да търси.

Не знам и аз какво точно искам от хората във форума. Идеи, подслон, работа?
Освен това пръстът на крака му е забрал и трябва да го види хирург.

За съжаление, точно в този момент и аз самият съм много зле финансово и се надявам поне до зимата да му се намери нещо.

За съжаление в нашата православна страна в видял повече добро от евангелисти, католици и съботяни отколкото от православни - не че и там не са му помагали, но със сигурност може много повече.

Но не ми се задълбава философски в темата защо нашата църква не обгрижва беззащитните хора.

Молбата ми е някой да помогне на момчето с идеи за работа.
ioio
Потребител

Re: Сираците и православната църква - конкретен случай

Мнениеот ioio » вт юли 10, 2012 12:12 pm

Снощи по новините обявиха много висок процент на безработица при младежите. Но те си имат семейства за разлика от това момче. Той няма голям избор и трябва да потърпи повече, да не се отказва лесно, дори да му се струва, че е жестоко експлоатиран. Подслон би могъл да получи срещу труд. Даром нищо не се дава. Все пак е млад, здрав, силен. Какво да кажат хората работили цял живот, които се лишават от животоспасяващи лекарства за да си плащат сметките. Които нямат сили и животът им е пълен с физическа болка и страх от бъдещето.
Добре се е насочило момчето към манастири, но трябва търпение и труд. Лошото е, че тук като модел на живот се наложи проституцията, лесните пари, простотията и чалга-"културата", хомосоексуализма, като начин на просперитет. Това широко се рекламира и хората, които се трудят почтено и всеки ден за това унизително ниско заплащане се усещат неудовлетворени, притиснати от живота и смазани психически. И тотално ограбени духовно.
Навсякъде тарикати и измамници. Вчера дойде в работата ми една госпожа с вид на хитра лисица, която освен това имаше и крайно нагъл и самоуверен вид. От нея лъхаше такъв егоизъм и нахалство, а се оказа, че събирала пари за деца. Някакви документи искаше да ми показва. Но видът и говореше достатъчно.
Никой не говори на хората за доброто, за мъжество и търпение, за духовната сила да устоиш и не се поддадеш на тъмната власт на ония, които искат да те убият духовно, като те обезсърчават, подтискат, лишават от реализация...
Толкова малко добри примери имаме, а ние все пак не сме утайката на света. Ние българите. Но тук не се дава никакъв шанс на доброто.
Извинявам се, че предлагам само тези тъжни размисли, вместо да предложа реална помощ, но докато нещата са поставени на тази основа всички хора тук ще бъдат в духовна нищета, а тя не се запълва с нищо. И всеки е сетен бедняк, дори и тия на които това момче без подслон евентуално би завидяло.
Viewer
Потребител

Мнениеот Viewer » вт юли 10, 2012 12:36 pm

ioio
Потребител

Мнениеот ioio » вт юли 10, 2012 1:41 pm

Viewer
Потребител

Мнениеот Viewer » вт юли 10, 2012 1:45 pm

Потребителски аватар
Aurelia Felix
Модератор

Мнениеот Aurelia Felix » чет юли 12, 2012 8:49 pm

Единственият православен, за който знам, че ще му помогне е отец Иван от Нови хан. Ако не с друго, то поне с временен подслон, където да може да се изкъпе и преоблече, за да придобие приличен вид.
Алтернативно, може да потърси помощ от Каритас.
Друго не се сещам за религиозни организации.

Има ли лична карта с някаква адресна регистрация? Ако да, може да потърси помощ от съответната община, те имат домове за временно настаняване.
Потребителски аватар
Ника
Модератор

Мнениеот Ника » пет юли 13, 2012 6:31 am

Колко тъжно-в БДЖ да намираш повече закрила и милост, отколкото в манастира.
Потребителски аватар
tsve
Потребител

Мнениеот tsve » пет юли 13, 2012 4:13 pm

Понеже търсите идеи за работа... на морето сега е сезона.На всякъде търсят миячи на чинии или чистачи.Не квалифициран труд е, но пък е някаква работа. При това не е тежка работа.
Viewer
Потребител

Мнениеот Viewer » нед юли 15, 2012 9:51 am

Viewer
Потребител

Мнениеот Viewer » нед юли 15, 2012 10:01 am

Върни се в “разни”