Отново за мартеницата!

обсъждане на всякакви въпроси
Нова
Потребител

Отново за мартеницата!

Мнениеот Нова » съб фев 28, 2015 11:01 pm

Знам, че напоследък върви една теза, че мартеницата е езически символ, който е в противоречие с християнството и затова не бива да се носи.
Кой знае защо, същото не се твърди за боядисването на яйцата, а и много други неща, които също са от времето на езичеството, при това са наистина езически религиозни символи, но за тях никой нищо не казва. Сигурно, защото не са български и тях може да ползваме, носим, практикуваме ...

И така! За мартеницата! На първо място МАРТЕНИЦАТА НЕ Е И НИКОГА НЕ Е БИЛА РЕЛИГИОЗЕН ЕЗИЧЕСКИ СИМВОЛ.
МАРТЕНИЦАТА Е ПРАБЪЛГАРСКИЯТ ЗНАК НА СВОБОДАТА И ЕДИНСТВОТО- НИШКАТА, КОЯТО ПО ЗАВЕТА НА КАН АСПАРУХ ЗАВИНАГИ ЩЕ СВЪРЗВА БЪЛГАРИТЕ, а не езически символ, който с нещо противоречи на християнството!

Легендата разказва, че към края на своя живот владетелят на прабългарите кан Кубрат повикал петте си сина и им заръчал да не се разделят, да бъдат винаги заедно, за да не могат врагове да ги нападнат и поробят.

Минало се време, канът починал. Тогава хазарите нападнали прабългарите и пленили дъщерята на Кубрат -- Хуба. Предводителят на хуните Хан Ашина предложил на синовете да го признаят за техен владетел. Само така щял да освободи сестра им и да им остави земите. Ханските синове били поставени пред трудно изпитание.

Най-големият син Баян признал хазарското владичество и останал при пленената си сестра. Другите тръгнали да търсят свободна земя за своите племена. Единият от братята се отправил на север, а другите Аспарух, Кубер и Алцек потеглили на юг. Преди да се разделят, братята тайно се уговорили с Хуба и Баян да останат при хан Ашина докато намерят свободна земя. След това Аспарух щял да им изпрати птица вързана със златна нишка на крачето, която ще бъде знак да избягат. Братята потеглили и оставили пленената девойка и Баян в ръцете на Ашина.

Не след дълго при Хуба долетял гълъб, който имал златен конец на крачето. Както се били разбрали, Хуба и Баян избягали от хазарите и достигнали водите на Дунав. Не знаели какво да направят. Само птицата можела да им покаже пътя, а те не знаели как да преминат на другия бряг. Баян взел бял конец, който Хуба вързала на крачето на гълъба. Пуснали птицата да полети, но в този момент се появили преследвачи от хазарите, които започнали да ги обстрелват. Баян бил ранен от стрела и началото на конеца, който държал, почервенял от кръвта му. В този момент на другия бряг на реката се появил Аспарух с неговите войници. Преследвачите, като го видели побягнали.

Аспарух помогнал на Хуба и Баян да минат реката и ги отвел при своите войници. Взел конеца от Баян и белия му край завързал с червения. Закичил всеки един от своите войни с късче от този свещен конец. След това Аспарух застанал пред войската и признал, че той и неговите братя не са се вслушали в съвета на баща си и така са заплатили с кръвта си своето разединение.

Заръчал червено-белият конец никога да не се разкъсва, защото тази окървавена нишка завинаги ще свързва българите. Оттогава на първи март всички българи се окичват с червено-бели мартенички, като знак за завета на Кан Аспарух.

Глупостите за здраве и тинтири-минтири са по-късно насложени от обикновено невежство, каквито наслагвания има на килограм и върху самото християнство и символите му и който чака здраве от мартеници, си остава за нагова сметка.

Така, че скъпи братя и сестри в Христа- ЧЕСТИТА БАБА МАРТА И НЕ ЗАБРАВЯЙТЕ, ЧЕ СТЕ БЪЛГАРИ!!! И внимавайте кой и защо ви пробутва разни тези кое било правилно и кое не. :)

Кабрал
Модератор

Re: Отново за мартеницата!

Мнениеот Кабрал » нед мар 01, 2015 12:15 pm

Мартеницата, както и останалите предмети, сама по себе си не определя дали е езически символ. Важно е възприятието й като такъв. Децата масово носят мартеници "за красота" и за тях най-важна е фигурката, около която е завързана мартеницата, което едва ли езичество, за разлика от очакванията мартеницата да представлява и/или изразява различни сили, които да ни донесат нещо и които след като не са от Бог са от дявола.
prokimen
Потребител

Мнениеот prokimen » нед мар 01, 2015 12:49 pm

Нова
Потребител

Мнениеот Нова » нед мар 01, 2015 2:13 pm

Прокимен, ако Вие вярвате, че мартеницата носи щастие, не знам за какво Православие говорите. Аз поне, както изрично съм подчартала, че в подобни глупости не вярвам. А и самоте мартеници, както изрично съм написала НЯМАТ такъв смисъл.

Ако някой си влага подобни смисли в нея, си лично негов проблем. Също, както и в черните котки, чукането на дърво и споделянето на икони във фейсбук, защото щели като ги споделим да ни донесат здраве, щастие и въобще всякакви земни благини. Разлика няма! Защо, обаче атаката е срещу мартениците, след като нейният смисъл е съвсем друг? Защо самата Църква се опитва да наложи в нея смисъл, който тя не носи?

А иначе- да! Съвпадението е многозначително- да се пази родът и да се пази вярата! Прекрасно съвпадение! И много хубаво и важно послание. Особено сега!
Потребителски аватар
anima
Потребител

Мнениеот anima » нед мар 01, 2015 4:45 pm

Плетката на бял и червен конец ще ни донесе щастие?

Популярен езически обичай, привнесен в християнския живот, е носенето на мартеници. Смята се за българска традиция, макар че в леко променен вид обичаят присъства и в Северна Гърция, Македония, Румъния и Молдова. Някога в България носели мартеници само жените и децата, но от средата на XX век някои мъже също започнали да носят. А сега кой носи мартеници? Почти всички от хората, считащи се за православни християни. Носят ги „за здраве, щастие и късмет” и т.н. Приятно самозалъгване. Всеки знае, че това е безсмислено, но… такава е модата. Езическата мода. Не бива ние, християните, да се съобразяваме с нея. Вярването, че плетката на бял и червен конец ще ни донесе щастие, здрав и късмет е празна, безсмислена и суетна. Не носенето на конци ще ни донесе щастие, а изпълняването на Божествения закон. Защото само така ще получим Божествената благодат и вечния живот, който е постоянно блаженство и неописуемо щастие. Несъмнено е, че мартеницата от край време е била езически атрибут. Така например Иглика Мишкова, етнолог и уредник от Националния етнографски музей, ясно заявява, че в миналото мартеницата е изпълнявала ролята на амулет, който задължително е трябвало е трябвало да предпази този, който я носи, от беди и нещастия. Затова и изработката на мартеници била свързана със спазването на различни условия, които да осигурят „магическата сила”. Например оставяли мартениците да престоят една нощ под трендафил, защото уж трендафилът имал силата да отпъжда всички вредни излъчвания и се смятало, че той предава „духовна сила” на мартеницата. В други региони се правели рано сутрин на първи март, преди изгрев слънце и се считало, че ако тя не се усуче до изгрев, нямало да има „своята вълшебна и магическа сила”. Според тези нехристиянски традиции, на първия ден от месец март най-старата жена в свмейството връзвала на ръцете на децата пресукан бял и червен конец „за здраве и против уроки”. И досега на някои места с мартеници украсяват сватбените китки, също и котлето в което се дои първото мляко на Гергьовден; с мартеница завързват събраните на Еньовден билки. С други думи, ако трябва да обобщим, повсеместна е заблудата на хората да чакат здраве и закрила от два преплетени конеца… Докога се носят езическите мартеници? В някои краища ги носят три дни, в други райони ги свалят, когато видят първия щъркел (или лястовица) и ги завързват на клончетата от цъфнало дърво или храст. Понякога ги носят чак докато започне жътва. Но има едно правило, което се спазва винаги, и което носи онзи застрашителен привкус, типичен за повечето суеверия: „мартеницата не трябва да се изхвърля, защото ако човек го направи, то той изхвърля късмета си”. Без да изпадаме в повече излишни подробности ще кажем: всички „забавни” обичаи за носене на мартеници, а после и за тяхното сваляне, представляват една суеверна традиция, която уж предпазва човек от болести и беди, „носи късмет”, но в действителност още повече го отдалечава от Бога. Не на бял и червен конец трябва да се надяваме ние, християните, а на Всемогъщия Цар и Бог.

из книгата Суеверия сред днешните християни Монастир „Св. Вмчк. Георги Зограф” Света Гора, Атон
[web 100%,400]http://dobrotoliubie.blogspot.com/2014/02/blog-post_27.html[/web]
Потребителски аватар
Aurelia Felix
Модератор

Мнениеот Aurelia Felix » нед мар 01, 2015 5:11 pm

Демокрация е, всеки има право да се кичи с каквото иска :) Ето аз пък се закичих с тиква! Тя е символ на злите сили натресли ни 27 милиарда дълг (с лихвите), без да се знае с КАКВО са го гарантирали тоя дълг и което е още по-страшно, може да ни вкарат и във война. Но едно е сигурно - вкараха ни в изкуствен фалит. Цените веднага тръгнаха нагоре, а данъците скоро ще ги последват и то драстично. Пред всичко това какво значение има останалото? А господата от форума получиха ли вече повиквателни? Не се бутайте, за всички ще има!

Вчера беше Тодоров ден и народът се юрна на кушиите, а на протеста срещу дълга бяхме 50-тина души на фона на хиляди безгрижно размотаващи се из центъра на София. Не че тоя народ го е грижа кой е св. Теодор, кушиите са му важни.
Потребителски аватар
Next
Потребител

Мнениеот Next » нед мар 01, 2015 5:19 pm

Ако някой си спомня поредицата за прабългарите по bTV, там даваха древните корени на тия мартеници. Още езичниците в Азия кичат дървета с тях пролетно време... Корена е езически. Днес отново е изровен и почистен от прахта. Комунистите направиха немалко в това отношение.

Въпреки, че има и друга версия, за битката на Иван Асен и пр., по същество съвременния българин носи мартеницата за здраве, и като новоезичник често я сваля от себе си със съответните ритуали. Не заради кръвта проляна при Клокотница или която и да е друга версия.

П.п. Това за 50-те човека пред БНБ наистина е жалко, но всеки народ заслужава управниците си, респ. това, което те му натрисат :idea: :!:
П.п.2 Управляващите биват 2 вида: държавни и духовни. Защото човек освен тяло, има и дух...
prokimen
Потребител

Мнениеот prokimen » нед мар 01, 2015 6:59 pm

Потребителски аватар
Ника
Модератор

Мнениеот Ника » пон мар 02, 2015 1:18 am

Аурелия, браво на всички вас, които протестирахте!
Хората в провинцията и то дълбоката, са доведени до пълно отъпяване, борещи се за парчето хляб, за които и местната джипи или лелка акушерка са повод, да подпомагат корупцията и малодушно да треперят и навеждат глави, защото "утре пак до тях ще опрат".
Изобщо народа е изпаднал в пълно чувство на безизходица и стреса му е изпил и последните сили.
Нова
Потребител

Мнениеот Нова » пон мар 02, 2015 7:20 pm

"обичаят присъства и в Северна Гърция, Македония, Румъния и Молдова"
Ами, да. Присъства естествено. Какви живеят там? Може ли чак пък толкова да не се мисли?

Останалото не знам за какво е копнато там, след като аз казва същото. Приемам, че е за потвърждение на думите ми.

И пак да попитам, този път по-силно, защото явно никой не е прочел, за да ми отговори:

ЯЙЦА ЗАЩО БОЯДИСВАТЕ? И ТЕ СА ЕЗИЧЕСКИ ОБИЧАЙ- ВАВИЛОНСКИ. Свързани са с богинята Ищар и сина и Томуз.

Ето тук в каква светлина е споменат Томуз:

"8. И каза ми: сине човешки! прокопай стената; аз прокопах стената, и ето, някаква си врата.
9. И каза ми: влез и виж отвратителните гнусотии, които те вършат тук.
10. Влязох, и гледам, и ето - всякакви изображения на влечуги и на нечисти животни и всякакви идоли на дома Израилев, изписани по стените наоколо.
11. И седемдесет мъже от старейшините на дома Израилев стоят пред тях, и Иезания, Сафанов син, сред тях; и у всекиго в ръка - своя кадилница, и гъст облак от кадива се издигаше нагоре.
12. И каза ми: видиш ли, сине човешки, какво вършат на тъмно старейшините на дома Израилев, всеки в своята изписана стая? защото казват: "не ни вижда Господ, Господ остави тая земя".
13. И каза ми: обърни се, и ще видиш още по-големи гнусотии, които те вършат.
14. И доведе ме до входа във вратата на дома Господен, които са към север, и ето, там седят жени, които оплакваха Тамуза,
15. и каза ми: видиш ли, сине човешки? обърни се, и ще видиш още по-големи гнусотии.
16. И въведе ме във вътрешния двор на дома Господен, и ето при вратата на храма Господен, между притвора на жертвеника, до двайсет и пет мъже стоят с гърба си към храма Господен, а с лицето си към изток, и се кланят към изток на слънцето."

Книга на Пророк Йезикил 8

И ми говорите за някакви мартеници, които дори НЯМАТ религиозен подтекст, а само исторически. И кой има интерес да се забрави от кого са били преследвани българите? Преследващите, разбира се!
Потребителски аватар
Aurelia Felix
Модератор

Мнениеот Aurelia Felix » пон мар 02, 2015 8:55 pm

Метличинка
Потребител

Мнениеот Метличинка » пон мар 02, 2015 9:16 pm

Анима, благодаря!

Мартеницата е български символ и част от народопсихологията на българина. Да, езически е празникът, както много други. Езическите ритуали съществуват много преди възникване на Християнството като религия и не виждам лошо, нито нещо пагубно в това, да вържеш червен и бял конец на ръчичката на детето си. От значение е да създадеш някому радост, да нахраниш гладния, да подслониш бездомния, почукал на вратата ти.
Потребителски аватар
Чехълче
Модератор

Мнениеот Чехълче » вт мар 03, 2015 7:49 pm

Братя и сестри, мнозина приемат Свето Кръщение за здраве. Това е езичество, нагласата, с която се пристъпва дори към Чашата...конците са нищо.
Нова
Потребител

Мнениеот Нова » ср мар 04, 2015 1:52 am

Върни се в “разни”