Какъв е проблемът с кремацията?

обсъждане на всякакви въпроси
Нова
Потребител

Какъв е проблемът с кремацията?

Мнениеот Нова » нед авг 02, 2015 12:33 am

Защо православните свещеници се обявяват срещу кремацията? Какъв е проблемът? Моля, някой да обясни!
Потребителски аватар
Next
Потребител

Re: Какъв е проблемът с кремацията?

Мнениеот Next » нед авг 02, 2015 6:12 pm

Нова
Потребител

Мнениеот Нова » нед авг 02, 2015 9:05 pm

Т.е. някакъв, да го наречем, догматически проблем няма. Само това, че се приема за неуважение към тялото. Аз поне така го разбрах.
Борис
Потребител

Мнениеот Борис » нед авг 02, 2015 9:22 pm

Факт е, че грижата за гроба се приема като грижа за самия покойник и му се дава утешение. Взимайки това предвид, кремацията лишава близките от още една възможност да му помагат.
Последна промяна от Борис на нед авг 02, 2015 9:24 pm, променено общо 1 път.
Нова
Потребител

Мнениеот Нова » нед авг 02, 2015 9:23 pm

Какъв е проблемът пак да се подава, да се пишат литургии за упокой, да отправяме лични молитви и т.н. за тях?
Потребителски аватар
Next
Потребител

Мнениеот Next » нед авг 02, 2015 9:38 pm

Нова
Потребител

Мнениеот Нова » нед авг 02, 2015 10:18 pm

Не, не, Некст! Аз не харесвам либерализмът, новите неща и т.н. Но искам да знам има ли ДОГМАТИЧЕСКИ проблеми с кремацията, защото когато говоря с невярващи и те ме питат какво им става на поповете, че са против кремацията, не мога да им обясня нищо. "Не е добре", за съжаление не е никакъв аргумент. Питам за догматически проблеми.
Иначе лично до мен- щом Църквата е против, значи и аз съм против. Но харата не са така и трябва да се обясни. Е, какво да обясня? Излиза, че няма какво.
Потребителски аватар
Next
Потребител

Мнениеот Next » пон авг 03, 2015 12:24 pm

Да помогнеш на всички ближни във всякакви ситуации трябва да знаеш много. Но и въпреки това, може нищо да не сториш.

По две причини поне, едната от която е, дали имаме мирен дух - т.е. дали сме храм Божий (или ни въртят стихиите световни).
Понеже на мен не ми се получава за съжаление, дадох по-горе линк към статия. Там добре си е описано....

Св. Църква е казала кога и кого не можеда се поменава. Аз лично не се сещам кремацията да е сред тях. Ако някой знае, да каже.
Догматически - тая мода от далечния изток дойде тъдява скоро. Едно време не се е практикувала, за какво да има догмат специално разписан?

Но кремирания човек по принцип едва ли е православен! Оттам вече е пречка поменаването му заедно с верните. Това някак става само с частна молитва.... (има такива по няколко повода разписани).
ivanb63
Потребител

Мнениеот ivanb63 » пон авг 03, 2015 12:34 pm

Линкът от Next е хубав. Но казва нещата много заобиколно според мене. Нали имам право на мнение? :)
Душата напуска тялото ( физическото ) при "смърт" бавно и поетапно. Кремацията не позволява да се оттеглят по-висшите части на Душата. По този начин не се извлича целият опит от въплъщението. Колкото и да се дърпат "православните", въплъщения и превъплъщения има. Липсата на спомен не е аргумент. Обяснявам си нещата по-нагледно така ... Все едно качвате голяма снимка или голям филм в Интернет пространството и ...трябва да се направи "аплауд". Това не става за 1-2 секунди . Приблизително логиката е същата при извличането на придобития опит от настоящето въплъщение. За различните хора времето е различно. До 3 дни след "смъртта" Душата "спи" . След това започва "преглед на живота" отминал току що чак до 40-ия ден след "смъртта". Прекъсването на този процес вреди много на Душата. Само Душите на малките деца починали внезапно отиват на Небето много бързо. Защото все още не са изградили по-сложните душевни и духовни взаимовръзки.
Вярването или невярването не е никакъв аргумент. Има хора които се раждат с "вродени дефекти" . Голяма част от тях са следствие от повредени физически тела по време или след "смъртта" им, още преди Душата им да се е оттеглила от физическото тяло напълно. За това и кремацията не е "здравословна" за Душата.
Това си е моето виждане по въпроса, макар и кратко и много опростено. За съжаление темата е доста дълга пък и трудно доказуема. Изисква се сериозно опитно познание по въпроса. А човек който го е придобил по някакъв начин почти няма как да го докаже с материални средства на невярващи. Ако има неверници сред вярващите .... това си е тяхно право. Няма да споря с тях.
ivanb63
Потребител

Мнениеот ivanb63 » пон авг 03, 2015 1:25 pm

Досетих се за един или по-скоро два догматични аргумента от Православието, които са в защита на моето мнение относно цифрите 3 дни и 40 дни почитани от църквата.
Канонът на църквата е ясен .... до 3 дни след физическата смърт човек трябва да бъде погребан. И това считам, че е така, защото след 3-ия ден Душата се "събужда". Точно това е времето за Възскресението на Христос. И вероятно няма да е особено красива гледката на разлагащото се тленно физическо тяло. За това и трябва да бъде погребано в земята, та тлението да отиде там от където е взето. Както и Възнесението на Христос е на 40-ия ден след смъртта Му.
Интересни цифри са 3 и 40. Както и 50 също. :)
Все си мисля, че са свързани с Душата при напускането на физическото тяло, което е обитавала.
Потребителски аватар
Next
Потребител

Мнениеот Next » пон авг 03, 2015 3:04 pm

Удобна религиия са си измислили навремето живеещите по поречието на река Мангал.
Като се добави малко халдейско суеверие, малко православие и малко интернет става: градоносен облак - мента, мастика и... бира :!:
Потребителски аватар
Aurelia Felix
Модератор

Мнениеот Aurelia Felix » пон авг 03, 2015 8:53 pm

Нова
Потребител

Мнениеот Нова » вт авг 04, 2015 1:15 am

Както вече писах по-горе аз също не съм за кремацията, така че естествено отговорът на горните въпроси е: Не! Не бих!

Само, че тези, които са "за" на това отговарят- че да не е по-добре да ги ядат червеите?! На което аз не мога да отговаря НИЩО. Да не говорим, че те изтъкват и други псевдо морални аргументи от рода на- не искам никого да ангажирам със себе си, като се занимава с гроба ми и т.н.

Ясно е, че повечето от тези хора са чисти материалисти, за които краят на земния живот е абсолютен край на всички и при такова разбиране, що пък да не те кремират. Наистина няма никакво значение.

Само че аз се опитвам да намеря догматическо оборване на концепцията за кремацията. Моралните аргументи са си морални, но както ни учи етиката- морал има винаги. Отделен въпрос е какъв. Та срещу нашите морални, те вадят морални от друг вид. На мен това не ми е достатъчно и затова търся догматически аргументи.

Надявам се този път да бъда разбрана правилно!
Потребителски аватар
Aurelia Felix
Модератор

Мнениеот Aurelia Felix » вт авг 04, 2015 12:47 pm

Не разбирам за себе си ли искате да се убедите или да убедите атеистите? Защото, ако не се трогнат от чисто човешката страна на въпроса, как мислите, че ще се интересуват изобщо от някаква догматическа страна, след като са материалисти и атеисти?

Догматически в Закона изгарянето на живи хора е било най-тежкото наказание за най-тежки престъпления като магьосничество, скотоложство и кръвосмешение. Защо Бог е пожелал такива хора да бъдат изгаряни и от тях да не остават тленни останки можем само да предполагаме, но със сигурност това не е случайно. Защото след изгаряне от човека остава само прах, няма кости, няма нищо. Дали ще имат тела такива хора след Възкресението, дали пълното унищожаване влияе или не на възкресението един ден само Един Бог знае. Но щом нито в юдаизма, нито в християнството, нито в исляма мъртвите се изгарят, това не е случайно.
При погребението се запазват костите, а с тях и ДНК. В ДНК е информацията за човека, неговият генетичен код. Напълно е възможно при възкресението това да има значение.

В християнството никога не е имало изгаряне на мъртвите, хората се погребват.
1 Кор. 15 гл.42. Тъй е и възкресението на мъртвите: сее се в тление - възкръсва в нетление;
43. сее се в безчестие - възкръсва в слава; сее се в немощ - възкръсва в сила;
44. сее се тяло душевно - възкръсва тяло духовно. Има тяло душевно, има и тяло духовно.
45. Тъй е и писано: "първият човек Адам стана жива душа", а последният Адам - животворен дух.
46. Но първом не иде духовното, а душевното, и после духовното.
Нова
Потребител

Мнениеот Нова » чет авг 06, 2015 12:57 am

Ето, намерихме го! Това търсех:

"44. сее се тяло душевно - възкръсва тяло духовно. Има тяло душевно, има и тяло духовно."

А що се отнася до убеждаването, ще се опитам да обясня. По-скоро да убеждавам не осъзнатите и войнстващи атеисти и материалисти, а тези, които се смятат за християни. Има доста такива- нищо не знаят за християнството, но на ляво и на дясно ръсят съвети и акъл, поучават Църквата и така. Дори ми се струва, че материалистите от този род са повече от осъзнатите и войнстващите материалисти. Та такива веднага изтъкнаха- къде пише, че е лоша кремацията.

Заради тях ми трябваше догматическото основание. Благодаря! :)

Върни се в “разни”