Windows 10 или Биг Брадър...

обсъждане на всякакви въпроси
Потребителски аватар
Next
Потребител

Windows 10 или Биг Брадър...

Мнениеот Next » съб авг 08, 2015 9:30 pm

Windows 10 и личните ни данни

"Тук не искам да говоря за това как изглежда Windows 10, за мен външния вид е изключително грозен, неконсистентен и му липса ергономичност, но това е субективно. По-интересното е, че приключи анализа на лицензионното споразумение с което просто се съгласяваме без да прочетем. Отне близо 4 дни на група юристи да се запознаят с него, и там пише някой много интересни неща. Едно от тях е, че Windows 10 ще събира следната информация за вас:

Кой и кога е на компютъра – тоест всеки ще има профил. Има се предвид профил на някакви сървъри на MS а не локалният ви профил
Колко време се използва компютъра
Какво пишете по клавиатурата
Кои програми сте отворили и какво правите в тях
Всяко едно съобщение, независимо дали е по поща, чат или друга система
Календари, бележки и букмаркове
Камера, микрофон и периферия
При наличие на биометрия, данните от биометричните сензори.

На практика Microsoft си заявяват директно, че ще събират всяка една възможна информация за вас, но никъде не се казва за какво ще се използва тази информация. Единствения текст по темата е нещо като „Информацията може да бъде използвана за защита на нашите партньори“. Кои са тези партньори, как ще се използва?

Ще си кажете, че може да изключите тези опции, нали все пак има някакви чекбоксове по настройките? Да ама не, в лиценза се споменава, че дори да ги изключите по-голяма част от тази информация пак ще се събира.

Другото интересно нещо е, че ключа за bitLocker, което е криптогравския механизъм на Windows 10 ще се съхранява в OneDrive. Това е безумно, всеки с достъп до OneDrive може да вземе ключа и да декриптира всичко. Това е като да оставите вълка да пази агнето.

Windows 10 също така ще съхранява ВСИЧКИ пароли в OneDrive. Всички!!! Не можете да го промените (е някой хакер ще намери начин, но за сега легално не можете)

Интересна е и концепцията за споделяне на пароли за WiFi. Ако аз и ти сме приятели, ти отидеш в някое заведение и запомниш WiFi паролата на това заведение, когато аз отида в същото заведение няма да има нужда да въвеждам парола, понеже моя Windows ще вземе паролата от твоя Windows. От уважение към интелекта ви няма да обяснявам колко е грешно това.

На практика не може просто да си качите Windows 10 в „самостоятелен“ режим. Трябва да е свързан с мрежата, и трябва да имате акаунт. Иначе много от нещата няма да работят както очаквате.

Windows 10 е нещо, което надминава нещата в 1984 на Оруел. Съвсем нагло Microsoft заявяват, че ще следят всяко едно нещо което правите или говорите 24/7.

Не, благодаря, аз ще си използвам Linux.

И ако някой от вас каже „Аз няма какво да крия“, моля ви, отидете и се застреляйте. Ще си направите услуга щом смятате, че това навлизане в личното пространство е нормално и ви препоръчвам да прочетете малко история, най-вече как са се сформирали тоталитарните строеве. Винаги подхода е един и същ, само технологията е различна.

И още едно нещо над което да помислите, един цитат от Уил Смит:

„Когато бях на 15 бях идиот, но бях идиот в анонимност. Сега всеки идиот на 15 остава следи в интернет, и тези следи ще го тормозят до края на живота му“
Малко уточнения

Горното не означава, че някой ще ви гледа през web камерата 24/7, или че всяко едно натискане на клавиш ще се записва. А може и точно това да означава. Точно това е проблема, не е ясно както точно ще се събира, и как ще се използва. Това което е ясно със сигурност е, че нямаме право да спираме събирането на телеметрични данни освен тези,които са налични за изключване в настройките. Няма описание каква друга информация се записва, къде се записва, кой я използва, за какво я използва нито пък да я изтрием.

Също така е ясно, че Microsoft може да инсталират отдалечено софтуер на компютрите ни, без наше знание и потвърждение. Не може да спрем създаването на профил. Независимо дали ще искаме реклами или не, за нас ще се създава профил.

Все още не е напълно ясно как Microsoft се отнасят към криптогравските ключове и паролите, но експерти започват да се притесняват сериозно, а други експерти потриват ръце, защото май ще се отвори напълно нов пазар на измами със социално инженерство, най-вече към тези, които са решили да споделят WiFi паролите си."

П.п. Ако нищо не правите имате около 50 запитвания в секунда към сървърите на Майкрософт.

Важно: Ако инсталирате софтуер за защита, едно от нещата, който той може да забрани е: кейлогър.
Т.е. всеки клавиш който натискате се записва и съответно може да се прослуша.

П.п.2 Има безплатен Линукс без "паразити" бе хора....
Потребителски аватар
Ника
Модератор

Re: Windows 10 или Биг Брадър...

Мнениеот Ника » нед авг 09, 2015 9:58 am

И аз не харесвам този Уиндоус. Сина ми също и го смени с по-стар.
Некст, кажете някои предпочитани сайтове, за четене и поука.
Мой любим е този:

http://www.andreytkachev.com/category/video/

http://tvspas.ru/

http://www.dimitrysmirnov.ru/blog/
Потребителски аватар
Aurelia Felix
Модератор

Мнениеот Aurelia Felix » нед авг 09, 2015 12:03 pm

Некст, много благодаря за тази статия! От известно време ми се предлага безплатна инсталация на уиндоус 10, питах момчетата в интернет клуба да го правя ли, те лаконично ми отговориха "Силно не Ви съветваме". Сега разбирам и защо.
Потребителски аватар
Aurelia Felix
Модератор

Мнениеот Aurelia Felix » нед авг 09, 2015 5:46 pm

За никого не е тайна кой и защо иска да ни шпионира и да притежава душите ни.
За всички фашаги - днешни психодесни, поздрав от сърце.
Потребителски аватар
Ника
Модератор

Мнениеот Ника » нед авг 09, 2015 7:02 pm

А интересни сайтове да кажете?
Потребителски аватар
Aurelia Felix
Модератор

Мнениеот Aurelia Felix » нед авг 09, 2015 8:30 pm

По темата ли? Аз не съм специалист в областта и не мога да препоръчвам сайтове. За мен поместеното от Некст е достатъчно.
Потребителски аватар
Next
Потребител

Мнениеот Next » нед авг 09, 2015 11:12 pm

Потребителски аватар
Aurelia Felix
Модератор

Мнениеот Aurelia Felix » пон авг 10, 2015 1:05 pm

Next, не е ли достатъчно като превантивна мярка просто да не се инсталира? Макар че се опасявам, че след време ще направят повечето програми да не могат да вървят на предшните ОП системи и така да принуждават хората да качват десятката :(
Потребителски аватар
Next
Потребител

Мнениеот Next » пон авг 10, 2015 4:56 pm

Е, ако толкова някой има зор да инсталира, може да се ограничи това-онова. Но и с по-старите версии трябва немалко да се бутне, за да се запушат пробойни. Освен собственото "корито", трябва да се запушват и дупките "по трасето", но това е "дълга музика" и немалко редове писане + доста познания.

Раждайки се интернет се е родило и "подслушването". Интернет е създаден като американски военен проект и винаги си е оставал такъв :!: :idea:
Потребителски аватар
Hatshepsut
Потребител

Мнениеот Hatshepsut » вт авг 25, 2015 7:17 am

Аз също изпробвах Windows 10 за една седмица и го разкарах поради тромавостта, грозотата и бъговете му... а за тази негова шпионска страна разбрах по-късно, това е наистина отвратително. Също е отвратителна и политиката по отношение на обновяването на Windows 10, което е напълно автоматизирано и потребителя няма никакъв контрол върху този процес :eh:

Вече има и програми за ограничаване на шпионските функции на Windows 10, но не знам доколко са ефективни, примерно тази:

https://www.kaldata.com/comments.php?catid=1&id=103623
Потребителски аватар
Next
Потребител

Мнениеот Next » вт авг 25, 2015 9:02 am

Ефективно е само отсъствието на Windows 10. Пълното му отсъствие.
Естествено е да има вратички, които лесно се затварят, та човек да помисли: ей, вече всичко е точно....
Да, ама не.
Няма как да декомпилираш стотици хиляди бинарни файлове, за да им разгледаш сорс кода.
Руснаците навремето го купиха (програмния код преди компилиране) от Майкрософт, за да използват Уиндоуса и Офиса в държавните си агенции, управления и пр.
Само имайки сорс-кода (милиарди редове програмен код), анализирайки го - можеш да дадеш заключение.
Според мен тия неща са скрити много "навътре", а за публиката е оставено нещо отгоре, та да се радва на хакерските си възможности.... :)
gaitan vejdu
Потребител

Мнениеот gaitan vejdu » вт авг 25, 2015 2:01 pm

А на мен много ми допада Десетката.
Верно, много ме наднича, но както казваше стар френд:

- Нека и те видят нещо хубаво в бита си, не се коси прекомерно.

:D :D :D
Потребителски аватар
Next
Потребител

Мнениеот Next » вт авг 25, 2015 9:43 pm

Потребителски аватар
Next
Потребител

Мнениеот Next » съб авг 29, 2015 5:36 pm

Съставен е списък с подозрителните ъпдейти за Windows 7 и 8

Вижте повече: https://www.kaldata.com/IT-%D0%9D%D0%BE ... 03781.html

Windows 10 включва истински кийлогър
Почти всички функции за следене на потребителите могат да бъдат изключени, но няма инструкции за деактивиране на вградената шпионска програма...
Потребителски аватар
Aurelia Felix
Модератор

Мнениеот Aurelia Felix » съб авг 29, 2015 6:14 pm

Абе май няма спасение от шпионажа. Който го е страх и иска да се запази да не ползва компютри или да се поклони на идола на толерастията, на идола на антихриста и на който си ще друг идол. Просто е.

Върни се в “разни”