ВНИМАНИЕ! Манастирите не са зоологически градини.

разкази за поклоннически пътувания и свети места
Искра
Потребител

Re: ВНИМАНИЕ! Манастирите не са зоологически градини.

Мнениеот Искра » ср мар 04, 2009 10:52 am

Тъжно ми стана, когато прочетох мнението на Агни за монасите и конкретно за о.Никанор, когото познавам лично. Не ходим до Гигинския манастир с повод и без повод. Обикновено, за да помогнем със земеделска работа или при нужда от съвет по пътя на духовността.
kassie
Потребител

Мнениеот kassie » ср мар 04, 2009 1:12 pm

Всъщност основната работа на монасите е молитвата... за целия свят. Може би заради тяхната молитва светът още съществува...
По отношение на туристическите посещения в манастирите аз съм на особено мнение. Считам, че за много хора, търсещи духовен съвет, но неразполагащи с възможност за собствен транспорт до манастирската обител, организираният туризъм е единственият начин да се отидат там, макар и за кратко време...
Понякога пък именно любопитството, именно туристическата визита се оказва средство за подхранване пламъчето на колебливата и крехка вяра на някои миряни. Или пък се случва така, че това случайно посещение подкрепя в някакъв момент и в някакво отношение самите монаси. Ето какво имам предвид... Преди години бях на пикник в Лозенската планина и от любопитство влязох в Лозенския манастир „Възнесение Господне”. Запалих свещ, седнах на пейката пред черквата заедно с други посетители и след малко при нас дойде усмихната над 90-годишната майка Доминика. Хората й задаваха различни въпроси, включително за собствения й живот и между другото тя ни разказа и следното: В един период манастирът останал без никаква храна. Игуменията и послушницата се почудили какво да правят. Но още неизрекли мислите си гласно, и се появил случаен посетител, купил отнякъде три топли хляба и решил да ги донесе в манастира. Ето така Бог винаги се грижил за нея и за всички, отдали живота си на Него... Слушах я с нечувствителните уши на светски човек и все пак нещо трепна някъде в мен и тя вече не беше просто една бъбрива възрастна селска женица, а човек, вдъхващ някакъв непонятен респект, човек с някакъв особен дух, човек, който е живял и живее в близост до Някой Всемогъщ и Всевиждащ... до Бога...
Майка Домника вече е при Него, а аз продължавам с туризма... Променена в някаква степен, непроменена в друга... продължавам...
Потребителски аватар
Мария
Модератор

Мнениеот Мария » чет мар 05, 2009 7:56 am

refab
Потребител

Мнениеот refab » чет мар 05, 2009 11:43 am

Би трябвало да са най-вече лечебници (вж. Йоан Лествичник)-за обитаващите ги и за посещаващите ги!
Искра
Потребител

Мнениеот Искра » чет мар 05, 2009 12:07 pm

Уви, дейността на софийска фирма за туристически пътувания отговаря точно на заглавието на темата.
osvnls70
Потребител

Мнениеот osvnls70 » пет юли 17, 2009 2:31 pm

Molecule
Потребител

Мнениеот Molecule » пет юли 17, 2009 4:28 pm

Потребителски аватар
Ника
Модератор

Мнениеот Ника » вт юни 08, 2010 7:21 am

И аз видях нещо, или по-скоро усетих в моя позната.Запътихме се като поклонници за един манастир.Но го нямаше ония дух на молитва, на трепет и радост, че се докосваме до такава светиня.Сякаш се опитваш да вдъхнеш от аромата на цвете, но рецепторите ти за обоняние ги няма.
През цялото време по пътя и обратно имаше обаждане по телефона на всеки, за който може да се сети.На връщане-"ох ама тук телефона ми няма обхват".И през цялото време една суетня ,която ти пречи да се насладиш на манастира и да почерпиш духовни сили за живота си.
Аз разбирам поклонническото пътуване така-отиваш без никаква светска суета, забравяш кой си, забравяш какво високо или ниско положение имаш в света, забравяш всяко перчене и излишни приказки.Отиваш оставил лъскавите светски звания, безпомощен и жалък, със съкрушено сърце, осъзнавайки колко си нищожен пред светиите, създали светинята и работили на Божията нива.

Върни се в “храмове и манастири”