Кукленски манастир "Свети безсребреници Козма и Дамян"

разкази за поклоннически пътувания и свети места
Потребителски аватар
Ника
Модератор

Re: Кукленски манастир "Свети безсребреници Козма и Дамян"

Мнениеот Ника » нед юни 24, 2012 5:45 pm

Анима, по-скоро си правеше самокритика, Дака. Не се разстройвай. Тя подчерта, че не визира теб, а това, което е сега българина. И как ще е нещо повече, като се шляе напред-назад и няма кой да го научи. Най-големия келепир-да нагънем две-три кебапчета, да позяпаме по сергиите, помежду другото да запалим по свещ.
И хайде пак-назад към сивото градско ежедневие. Не знам. Някои духовници казват-ами как да ги каним, ние да не сме протестанти. Има камбана, като чуят, това е знак, да бъдат на служба.
Има един случай на женица, пропътувала повече от 100 километра, за да потърси лек в "Св.Св. Козма и Дамян"-Куклен. Възрастна била, болнава, нямала излишни пари. Какво са говорили с игуменията-Господ знае! Но на женицата, не са и дали да пренощува. Как, в такъв случай, да търсиш подкрепа и близост?
Потребителски аватар
anima
Потребител

Мнениеот anima » нед юни 24, 2012 6:23 pm

Дака,наистина не си ме разбрал. Съвсем не съм искала да те обидя, затова и писах, че в изразеното си мнение нямам предвид теб, въпреки че използвах като цитат израз от твоя пост. Това са рисковене на "неживото" общуване. Исках да изразя болката си от профанизирането на светините, широкото невежество, примесено с езичество и суеверие, неверието в което са се оплели и духовници и миряни. Затова има неправда, затова архонтите у нас изместват благочестивата и бедна вдовица, която Господ ни даде за пример. Лекуването на тия духовни язви обаче, според моите скромни разсъждения, не става със социално-политически лекарства, а със смирение и вяра в Спасителя. И тъй като не мога да контролирам съвестта и вярата на който и да е игумен, монах, свещеник или мирянин, смятам че най-добре е да се заема с моите собствени трески за дялане.
Последна промяна от MacIlian на нед юни 24, 2012 6:28 pm, променено общо 1 път.
Теодори
Потребител

Мнениеот Теодори » съб юни 29, 2013 12:31 pm

Здравейте, поводът да се регистрирам във форума е тази тема. Аз съм роден и израснал в Куклен. За Кукленския манастир мога да говоря много, поне за това което помня. Няма да се впускам в монолог, само ще добавя към горенаписаното, че една прекрасна мирянска обител е превърната вече в резиденция. Реставрацията на манастира заобикаля всички канони на православието, алуминиевата дограма е факт. Стария калдаръм е безвъзвратно загубен, като върху него са сложили тикли (типично неомутренско изпълнение). Всички ремонти които се извършиха , бяха в противоречие с правилата наложени за място, като Паметник на културата. Писахме писмо до Министерството и отговора потвърждава моите думи. Имам чувството , че това се случва само и единствено в тази Митрополия. По повод на случващото се последните няколко години ще се излъчи утре 30 юни 2013 година, 9:00 часа , предаването "На светло с Люба Кулезич", една от темите е Кукленския манастир. Бог да е с Вас.

ПС: Обиколил съм цяла Гърция, без да преувеличавам, посетил съм стотици манастири и църкви, такова кощунство като тук , няма никъде по света, мощите на Св. Козма, са изчезнали, къде са никой не казва. Има една кутия затворена и празна. Кутия различна от тази в които се съхраняваха. Кой е виновния в случая.... ????
Потребителски аватар
Ника
Модератор

Мнениеот Ника » съб юни 29, 2013 12:50 pm

Благодаря ви, Теодори, че хвърляте още светлина, Бог не обича престоренноста, особенно, когато се отнася за дома Божий, не напразно сам Христос- Спасителя прекатури масите на търговците и ги изгони от храма.
Теодори
Потребител

Мнениеот Теодори » съб юни 29, 2013 1:18 pm

Теодори
Потребител

Мнениеот Теодори » нед юни 30, 2013 3:36 pm

Повече подробности в линка

Върни се в “храмове и манастири”