Църква на морето

разкази за поклоннически пътувания и свети места
Потребителски аватар
plamen
Администратор

Църква на морето

Мнениеот plamen » ср юли 14, 2010 9:54 am

Отивам, значи, в една църква в едно крайморско градче, влизам, моля се, после снимам малко. Ето какво се получава:

IMG_6556.jpg

Ако не се вижда добре - това е китното дворче на църквата, където на специална поставка ви посреща.. познайте кой? Индийското божество Ганеша.

IMG_6553.jpg

Любимият ми списък с църковните такси. Някой да ме осветли обаче - какво е това "сарандисване", "бабина вода"...? Изненадах се също, че срещу смешните пет лева може да си поръчаш цяла камбана :-)

Но най ме впечатли украсата вътре. Явно останала от Великден, тя се състоеше от провесени навсякъде странни кабели с накачени по тях зайци:

IMG_6554.jpg

Ако не се вижда заекът добре, ето го едър:

IMG_6555.jpg
Радослав
Модератор

Re: Църква на морето

Мнениеот Радослав » ср юли 14, 2010 10:14 am

Това в Приморско ли е?
small axe
Потребител

Мнениеот small axe » ср юли 14, 2010 10:17 am

мен пък ме разсмива конментарите ти към снимките! :lol:
А какво е това -Дубликат-25 лв? :problem:
Потребителски аватар
Р. Марков
Потребител

Мнениеот Р. Марков » ср юли 14, 2010 10:56 am

А три лева за снимки взеха ли ви?
Потребителски аватар
Aurelia Felix
Модератор

Мнениеот Aurelia Felix » ср юли 14, 2010 10:56 am

пропуснали са "молитви за преминаване през митарствата", от която според съответната промивка на мозъка може да се изкарат добри пари, примерно по 50-100 лв. не се научиха на бизнес и тва си е!
Гост

Мнениеот Гост » ср юли 14, 2010 11:34 am

Как да отворя прикачените файлове, Пламен?
Тигър, какви са тези молитви за преминаване на митарства?
Потребителски аватар
m.muladzhikova
Потребител

Мнениеот m.muladzhikova » ср юли 14, 2010 1:13 pm

Смол,
"Дубликат" е:
Дубликат на загубено Църковно кръщелно свидетелство, или сведетелство за сключен църковен брак.

Пламен,
"Бабина вода" е:
Това е освещаване на вода за родилка и новородено. Този обред, който се извършва в деня на раждането, е особено важен, защото с него Църквата благославя и подкрепя майката в деня, когато е родила, и поема новородения човек под своя покров.
Тази вода през ранните векове се освещавала обикновено извън дома, където е родено детето, и едва след това свещеникът влизал и поръсвал бебето, майката и дома. По-късно, както и досега, някой роднина донася вода в храма, където тя се освещава, и я занася на родилката. Тази вода се ползва от родилката, докато й се прочете разрешителна молитва (40 дена след раждането), и от детето, докато то не бъде кръстено.
http://bg-patriarshia.bg/index.php?file ... ritual.xml

"Сарандисване" е:
Четене на молитва над родилката и новороденото в 40-ти ден, в църквата.

Камбаната не се бие по поръчка. Това е такса, която се взема за биенето й в ритуалите и тайнствата, които се извършват / венчание, кръщение, опело и пр. /. На повечето места тази такса е включена в общата цена на църковната услуга.
Последна промяна от m.muladzhikova на ср юли 14, 2010 1:25 pm, променено общо 1 път.
тодоре
Потребител

Мнениеот тодоре » ср юли 14, 2010 1:24 pm

Я иди им покажи какъв биснес въртят еретиците, че да се научат.
Потребителски аватар
Чехълче
Модератор

Мнениеот Чехълче » ср юли 14, 2010 3:19 pm

Асен
Потребител

Мнениеот Асен » ср юли 14, 2010 5:28 pm

Потребителски аватар
plamen
Администратор

Мнениеот plamen » ср юли 14, 2010 6:32 pm

Не знам, мен най-много ме впечатли индийското божество на входа. Със сигурност не са го сложили нарочно; казали са си: какво пък толкова, някакви симпатични слончета... Даже странните зайци дето висяха вътре по-лесно ги преглътнах от Ганеша, нищо, че за да целунеш иконата, трябва да разбуташ една сюрия зайци...

А колкото до църковния ценоразпис - долу-горе съм запознат с молитвите и за родилката, и за 40-тия ден след раждането, но не мога да разбера защо всички тези неща трябва да бъдат обявявани по този начин: 1) с "народните" им имена (при положение, че Църквата си има точни понятия и за тайнствата, и за съответните молитви); какви са тия "кръщенета", кръщенки и кръщунки... 2) ако по канон свещеникът няма право да върне хора, които искат да се кръстят или да се венчаят, заради това, че не могат да си "платят", на какво основание говорим за "такси" изобщо? Не е ли по-нормално (и по-близко и до църковната логика, и до нормалната човешка чувствителност) да пишат примерно: "препоръчително дарение" или нещо такова?
Асен
Потребител

Мнениеот Асен » ср юли 14, 2010 6:33 pm

:thumbup: Така е. И аз негодувам поради това, че се хвърля незаслужено петно върху вярата и църквата.
Потребителски аватар
Aurelia Felix
Модератор

Мнениеот Aurelia Felix » ср юли 14, 2010 6:37 pm

Последна промяна от Aurelia Felix на ср юли 14, 2010 6:43 pm, променено общо 1 път.
Асен
Потребител

Мнениеот Асен » ср юли 14, 2010 6:42 pm

:D Право в десятката, модератор Тигър, защото от там започват нещата-от Словото и изпълнението Му в живота ни.
Всичко останало са човешки предания и притурки.
Потребителски аватар
m.muladzhikova
Потребител

Мнениеот m.muladzhikova » ср юли 14, 2010 7:02 pm

Върни се в “храмове и манастири”