До Атон

разкази за поклоннически пътувания и свети места
asket90
Потребител

До Атон

Мнениеот asket90 » чет мар 10, 2011 11:45 pm

Тъй като заключиха темата за Атон отварям нова защото за мен всяка информация за там е важна. Тук да обсъдим как се ходи до Атон, какво представлява, какво има, какво знаем, какво сме научили от Атон. А регистрирания с ник malkia001 се оказа поредния лъжец, който лъже, че иска да отиде на Атон. Дори и наистина да иска аз с такъв не тръгвам за Атон щото има една поговорка, че хората се делят на два вида- с едните можеш да минеш Балкана, с другите не можеш. Е този е от вторите. Писах му, нито в скайпа отговаря, нито на лична. malkia001 ти никога няма да намериш Атон, защото Атон е вътре в сърцето.
Потребителски аватар
MacIlian
 Администратор

Re: До Атон

Мнениеот MacIlian » пет мар 11, 2011 12:40 am

asket90, не се впрягай толкова и не си слагай излишни грехове с прибързани заключения и осъждания на когото и да било. Като не е е станало с него, ще стане с някой друг. Като цяло бих те посъветвал да търсиш вариант за пътуване с приятели които познаваш. Доста хора от форума сме били там и може да ти бъдем от полза, ако кажеш какво точно те интересува, няма нищо специално в отиването до Атон, пътуване като всяко друго. Преживяното там обаче ще ти остави спомен за цял живот и дай Боже да отидеш още много пъти след това. Аз лично бих те посъветвал, да избереш време след средата до края на пролетта или в началото до средата на есента, заради времето, не организирай група по-голяма от 3-4 души, става по-трудно да бъдете приети в манастирите и скитовете в който бихте искали да отиде. Отидете направо в Зогравския манастир, поговорете си с монасите, ако има възможност и с игумена, след което в зависимост от времето с което разполагате, може да отидете в който от останалите манастири ви приемат, необходимо е само да им се обадите предварително един ден, за да ви кажат дали имат възможност да ви приемат (това при положение, че искате да преспите в манастира), редно е ако искате да остането повече от един ден да искате позволението на игумена. Може предварително да проверите за честваните празници по време на престоя ви там, така съмолитвеното ви преживяване ще е още по пълно, ако си имате духовен наставник и изповедник, обсъдете с него предварително и мисля, че ще ви разреши да вземете причастие на литургиите на които ще присъствате, ако не може спокойно да попитате за изповед в Зогравския манастир. Това е като цяло, не ти трябват никакви агенции, групи за обществен или поклоннически туризъм и прочие.
Когато ходих, имаше изискване да се обадиш предварително в посолството на монашеската република в Солун, спомням си че беше петък след обяд, и не намерихме никой в офисите им, след което отидохме директно в Оронолули, и там на място ни издадоха необходимите документи за пребиваването ни на Атон. Вероятно от тогава до се сега има някакви промени, ако някой от по-скоро ходилите потребители има желание може да каже последните промени. Дано да съм ти бил от полза, малко разхвърляно го нащраках, ама на като за начало, мисля че ще ти е от полза.

ПС. другата тема е затворена по молба на създателя й.
asket90
Потребител

Мнениеот asket90 » ср мар 16, 2011 2:32 am

Не аз писах защото този се оказа поредния лъжец, хората които търсят знаят, че такива е имало още по времето на апостолската църква, християни които са биле лъжци, предатели, такива има и днес много. Тоя уж търсеше хора да пътува за Атон, казах му че аз искам да ходя там, но той се ядоса и каза че нямало с кого да отиде и реши че трябва да бъде заключена темата. Както и да е, спирам да говоря за него.
Иначе Макилиян полезна информация благодаря ти.
Мисля да тръгна сам за Света Гора.Това което ме притеснява обаче са вълците в овчи кожи.
Въпросите които ме интересуват са:
Ще ми дадат ли директно разрешително(документ за позволение за влизане в Света гора) в бюрото за поклонници в Солун или в Уранополи?Питам това защото аз искам да мина и директно да го взема без да губя дни там.
Ще ме приемат ли в Зографския манастир за престой известно време?
Трябва ли да звъня на Зографския манастир да питам?
Ще мога ли да остана там за повече (защото чух че разрешителното било за 4 дена)?
Трябва ли да звъня до бюрото за поклонници в Солун и/или в Уранополи?
Колко струва билета от Уранополи до Атон?
asket90
Потребител

Мнениеот asket90 » пон мар 21, 2011 8:46 pm

Айде де кажете кажете

Върни се в “храмове и манастири”