Поклонническо пътуване до манастир"Свети Георги победоносец"

разкази за поклоннически пътувания и свети места
Потребителски аватар
Ника
Модератор

Поклонническо пътуване до манастир"Свети Георги победоносец"

Мнениеот Ника » пет апр 08, 2011 7:12 am

Хора, по Божията воля яви ми се желание да отида до този манастир в полите на Родопите. В село Белащица се намира. Смятам да нощувам там. Толкова се радвам и дано Бог да нареди всичко да не се обърка. Ще бъда със своя възрастна сестра. Манастирът е известен с това, че лекува уплаха от всякакъв характер. Преди година свекърва ми почина в ръцете ми и от тогава нещо съня ми се разстрои. Дано Бог да се смили над грешната ми кратуна и ме изцели. Ще си нося фотоапаратче и може да публикувам тук снимки. Пътуването ще бъде от 12 април до 13-ти. Дано Бог да се смили и всичко да стане, както трябва.
Ще разправям после.
Асен
Потребител

Re: Поклонническо пътуване до манастир"Свети Георги победоно

Мнениеот Асен » пет апр 08, 2011 9:54 pm

:angel: Ника, за "грешни кратуни", каквито всеки от нас е имал :thumbup:
Жоро
Потребител

Мнениеот Жоро » съб апр 09, 2011 1:16 pm

Здравей Ника,

Отдавна исках да ти препоръчам църковната история на Евсевий Кесарийски. Сигурен съм, че ще ти помогне много.
ven4e
Потребител

Мнениеот ven4e » съб апр 09, 2011 2:38 pm

Потребителски аватар
Ника
Модератор

Мнениеот Ника » съб апр 09, 2011 3:39 pm

Ще чета молитви, Венче, ще се постарая да си уплътнявам времето в молитва и съзерцание.
Дон Кихот
Потребител

Мнениеот Дон Кихот » вт апр 12, 2011 10:03 am

Най-простата рецепта за връщане на съня е да се спре да се спи. Като не спиш две денонощия, след това ще спиш като заклан. Важно е също как се спи - на тъмно, тихо място, без ядене или алкохол няколко часа преди заспиване. Нервите се отпускат с пиене на билки като маточина, лавандула, риган. Можете да вземете едно хапче валериана преди лягане, което не води до привикване. Ако се събуждате рано в определен час и се мъчите пак за заспите, заспивайте по друго време - по-рано или по-късно, за да нарушите този вреден навик.

Отдавна събирам материали за този манастир в Белащица. Той е много стар и се споменава още по времето на кръстоносните походи и от един английски пътешественик през XVII век. В него са намерени пергаментни ръкописи, които сега са в Националната библиотека "Св. Кирил и Методий".
Потребителски аватар
Ника
Модератор

Мнениеот Ника » ср апр 13, 2011 3:44 pm

Изгрев в полите на Родопите.

По пътя за Манастира.

Последни стъпки преди Манастира.

Пред Манастирските врата.

Изглед към Пловдив от прозореца на стаята.
Потребителски аватар
Ника
Модератор

Мнениеот Ника » ср апр 13, 2011 4:25 pm

Ще се опитам да ви разкажа за поклонението си в манастира "Свети Георги победоносец" - Белащица. Случайно или не,точно предишния ден в Църквата "Света Марина "(Пд) отслужиха молебен на Свети Георги.
И така, молейки се на светията, тръгнах в тъмни зори. В Белащица вече слънцето изгряваше и не устоях на изкушението да снимам изгрева. Пътят беше приказен - тихо и мирно пролетно утро, крехка зеленина, малка рекичка с бистри води.
Влязох през манастирската врата и отвсякъде тишина. Реших, че са в параклиса на утринна молитва. Така беше. Присъединих се към тях, без нито една дума. Те знаеха, че ще имат посетител.
Всичко си мина в нормалния ред - молитва до от 6 до 9.30, закуска и труд.
Дадоха ми стая. Настаних се и се наслаждавах на манастирския уют.
Помолих да ми възложат нещо.
Дадоха ми да почиствам чемширите, работата беше лека и приятна. Всеки път, когато преминавах през алеята с огромни борове, се чувствах като работник в царски дворец. "Да, това е царският дворец на Свети Георги", с усмивка, казва домакинката. Нейната работа беше по-тежка - тя обръщаше земята, за да я засеят. Почвата е камениста, лопатата удря в камъни, трябва да се изхвърлят. След малко едно момче й помогна, беше поклонник от Пазарджик.
Дворът се изпълва с бригада строителни работници, но няма глъчка и суета, всеки си върши своето.
Идва обед - донасят ми постна храна - фасул без олио, прясна краставица и лападови сърмички. Чувала бях много суперлативи за манастирската храна. Оказват се верни - обикновени гозбици, но чудно вкусни, подсладени от сладък труд и топлотата на обителта.
От 13 до 15 часа е тихо време - за почивка и не е добре да безпокоите по това време. От 15 до 17 отново се потрудихме в просторния и красив двор. През целия ден идваха и си отиваха поклонници. В 17 часа клепалото удари майка Екатерина - игумения на обителта. После се разнесе сладък камбанен звън в тихия следобед. За молитвата се присъедини и млада жена от селото.
Всичко минава в тих ред. В 18.30 манастирската врата се затваря. С весело припкане към нас се присъедини Балкан - едър, бежов с гъста и дълга козина. Той ще пази през нощта. Балкан има мил нрав и подава лапа, когато му кажеш "дай здрасти."
Нощта отминава - нов ден, започващ в тъмни зори с молитва, закуска, труд и отново вкусен манастирски обед. Беше време да си тръгвам. Ех, чака ме семейство. Но сега си вземам довиждане. Всички мило ми казват: "Да дойдеш пак". Тръгвам по тихия път към селото, качвам се в автобуса преситена от радост.
Не разказах само за една монахиня, за която се грижат на легло. Бог да й дава сили и утеха. И дано да се върна пак. Моля те, свети Георги!
refab
Потребител

Мнениеот refab » ср апр 13, 2011 5:05 pm

Хубави място, преживявания и разказ! :) ...........
Потребителски аватар
Ника
Модератор

Мнениеот Ника » ср апр 13, 2011 5:27 pm

Благодаря. забравих да кажа, че имаше и три много симпатични котки, които мило мяукаха и искаха храна. Намазах им филия с маргарин, но не беше кой знае какво.
Потребителски аватар
Деяна
Потребител

Мнениеот Деяна » ср апр 13, 2011 6:32 pm

Ех, че приказно :))
Благодаря, че споделяш приятните мигове от царския дворец на Свети Георги Победоносец!!!
Потребителски аватар
Ника
Модератор

Мнениеот Ника » ср апр 13, 2011 6:35 pm

Благодаря. Имаше още подробности- чудното пеене на птиците, балкана, който шуми като развълнувано море.
Потребителски аватар
Чехълче
Модератор

Мнениеот Чехълче » чет апр 14, 2011 6:03 pm

Ника, разказът ти е толкова хубав!!! Благодаря ти и аз. :clap:
Потребителски аватар
Ника
Модератор

Мнениеот Ника » пет апр 15, 2011 7:22 am

Благодаря, Чехълче. Сега си спомням, че първия ден усетих нещо, като паника. Бяха изминали едва 2-3 часа от пребиваването ми в манастира, когато сякаш някой ми прошепна:"Как ще изкараш тук повече от 24 часа. Та ти не си свикнала на такъв режим, в най-лошия случай ще се побъркаш, а в най-добрия ще ти е скучно."
Усетих аз, от кого ми идват тези мисли и отново се молих на свети Георги. Неусетно, черните мисли изчезнаха и започнах да се наслаждавам на всеки миг. Съвсем отговорно си казвам-никога труда, яденето, молитвата и съня (заспах и на следобедната почивка, аз която не мога да се отпусна на ново място), не са ми били така сладки.

Върни се в “храмове и манастири”