Причастни молитви

Потребителски аватар
MacIlian
 Администратор

Причастни молитви

Мнениеот MacIlian » съб окт 24, 2009 5:25 pm

Дойдете да се поклоним на Царя, нашия Бог!
Дойдете да се поклоним и паднем пред Христа Царя, нашия Бог!
Дойдете да се поклоним и паднем пред самия Христa, нашия Цар и Бог!

Потребителски аватар
MacIlian
 Администратор

Re: Причастни молитви

Мнениеот MacIlian » вт мар 30, 2010 11:17 pm

Дойдете люде да пеем песен на Христа Бога, Който раздели морето и ръководи народа, когото изведе от египетското робство, защото се прослави.
Припев: Сърце чисто създай в мене, Боже, и правия дух обнови вътре в мене.
Хляб за вечен живот и за изцерение на многоразличните недъзи да ми бъде Твоето свето Тяло и честна Кръв, добросърдечни Господи.
Припев: Не ме отхвърляй от лицето Си и Светия Твой Дух не отнимай от мене.
Осквернен с неприлични дела, окаяният аз не съм достоен за Твоето пречисто Тяло и божествена Кръв, с причащението на които ме сподоби, Христе.
Припев: Пресвета Богородице, спаси ни.
Богородичен: Земя добра, благословена Богородице, която произведе клас неоран и спасителен за света, удостой ме, като Го ям, да се спася.

Върху камъка на вярата, като ме утвърди, разшири моите уста против враговете ми. Възрадва се духът ми, когато пея: никой не е свет, както нашият Бог, и няма праведен освен Тебе, Господи.
Сълзи ми дай, Христе, които очистват сквернотата на сърцето ми, та очистен с добра съвест, с вяра и благоговение да пристъпя, Владико, за причастие с Твоите божествени дарове.
За прошка на прегрешенията, за общение с Дух Свети, за вечен живот и за отстраняване на страстите и скърбите да ми бъде Пречистото Твое Тяло и Божествена Кръв, Човеколюбче.
Богородичен: Пресвята Трапезо на Живия Хляб, Който поради милост слезе от небето и даде на света нов живот, удостой и мене недостойния с благоговение да Го вкуся сега и бъда жив.

Дойде от Дева не Ходатай, ни Ангел, но Сам, Господи, като се въплъти и ме спаси целия човек. Затова Ти викам: Слава на Твоята сила, Господи!
Пожелал заради нас да се въплътиш, Многомилостиве, бе заклан като агне, заради човешките грехове: затова Те моля, очисти и моите съгрешения.
Изцери раните на душата ми, Господи, и целия ме освети и удостой, Владико, да се причастя окаяният аз с тайната на Твоята божествена вечеря.
Богородичен: Умилостиви и за мене Този, Който е от твоята утроба, Владичице, и ме запази нескверен и непорочен твой раб, за да приема духовния бисер и се осветя.

Подателю на светлината и Творецо на вековете, настави ни в светлината на Твоите заповеди, защото освен Тебе друг бог не знаем.
Както предрече, Христе, да бъде на Твоя смирен раб, пребъди и в мене, както се обеща: защото ето ям Твоето божествено Тяло и пия Твоята кръв.
Слово Божие и Боже, частицата от Твоето Тяло да бъде на мене помрачения за просвещение и Твоята Кръв за очистване на осквернената ми душа.
Богородичен: Марийо, Майко Божия, свето жилище на благоуханието, с твоите молитви ме направи избран съсъд, та осветен да се приобщя с твоя Син.

Като се валям в греховната бездна, призовавам неизследимата бездна на Твоето милосърдие: от тление, Боже, ме изведи.
Ума, душата, сърцето и тялото ми, Спасителю, освети и удостой, Владико, да пристъпя към спасителните тайни.
За отстраняване на страстите и за умножение на Твоята благодат и утвърдяване на живота да ми бъде причащението с Твоите свети тайни, Христе.
Богородичен: Боже, Боже, свято Слово, по молитвите на Твоята света Майка освети целия мене, който пристъпвам сега към Твоите божествени Тайни.

Не ме пренебрегвай, Христе, да взема сега Хляба – Твоето Тяло, и Твоята божествена Кръв. Причащението с пречистите и спасителни Твои Тайни, Владико, да не ми бъдат за съд, а да ми бъдат за вечен и безсмъртен живот.

На златния идол премъдрите юноши не послужиха, в огъня сами влязоха и идолите им обругаха; сред пламъка извикаха и ангел ги ороси: чу се молитвата на устата им.
Причащението сега с Твоите безсмъртни Тайни да ми бъде извор на добрини, светлина и живот, и безсмъртие, и за успех и умножаване на божествената добродетел, единствено Добър, за да Те славя.
Да се избавя от страдания и врагове, и нужда, и всяка скръб, с трепет и любов, и благоговение, Човеколюбче, пристъпвам сега до Твоите безсмъртни и божествени Тайни, и удостой да Ти пея: благословен си, Господи, Боже на отците ни.
Богородичен: Богоблагодатна, родила свръхестествено Спасителя Христа, сега аз, нечистият твой раб, моля тебе Чистата: като искам да пристъпя до пречистите Тайни, очисти ме целия от сквернотата на плътта.

Слезлия в огнената пещ при еврейските младежи и превърналия пламъка в роса, възпявайте дела Бога като Господ и превъзнасяйте през всички векове.
На небесните и спасителни, и свети Твои тайни, Христе, и на божествената и Тайна вечеря и мене отчаяния удостой да бъда участник, Боже, Спасителю мой.
Под Твоето добросърдечие като прибягвам, Благи, с благоговение Ти викам: Спасителю, пребъди в мене и аз в Тебе, както каза; защото ето, като се опирам на Твоята милост, ям Твоето Тяло и пия Твоята Кръв.
Припев: Пресвета Троице, Боже наш, слава на Тебе!
Троичен: Тръпна като приемам огън, за да не изгоря като восък и като трева; о, велико тайнство, о, добросърдечие Божие! Как с божественото Тяло и Кръв се причащавам и ставам безсмъртен?

Синът на безначалния Родител, Бог и Господ, Който се въплъти от Дева, ни се яви, помрачените да просвети, разпръснатите да събере. Затова всевъзпяваната Богородица величаем.
Христос е, вкусете и вижте; Господ заради нас някога стана подобен на нас и се пренесе Сам като жертва на Своя Отец и винаги се заколва и освещава тези, които се причащават.

С душа и тяло да се осветя, Владико, да се просветя, да се спася, да бъда Твой дом с причащаването със свещените Тайни и да Те имам живеещ в мене с Отца и Духа, Благодетелю многомилостиви.

Слава на Отца и Сина и Светаго Духа! Амин!

Като огън и като светлина да ми бъде, Спасителю мой, Твоето Тяло и пречестната Кръв, която опалва греховното вещество и изгаря тръните на страстите, и целия ме просвещава. Покланям се на Твоето Божество.

И сега и винаги и во веки веков! Амин!

Бог се въплъти от чистите твои кърви, затова всеки род те възпява, Владичице, а разумното множество слави, понеже чрез тебе видяха

Владеещия всичко, осъществил се чрез човечеството.

Достойно е наистина да те облажаваме, Богородице, винаги блажена и пренепорочна и Майка на нашия Бог. По-чтима от херувимите и несравнено по-славна от серафимите, нетленно родила Бог Слово, тебе истинската Богородица величаем.

Светий Боже, Светий Крепки, Светий Безсмъртни, помилуй нас! (три пъти)

Слава на Отца и Сина и Светия Дух, и сега и винаги и во веки веков! Амин!

Пресвета Троице, помилуй нас, Господи, очисти греховете ни, Владико, прости беззаконията ни; Светий, посети и изцери немощите ни, заради Твоето име!

Господи, помилуй! (три пъти)

Слава на Отца и Сина и Светия Дух, и сега и винаги и во веки веков. Амин.

Отче наш, Който си на небесата! Да се свети Твоето име, да дойде Твоето царство, да бъде Твоята воля, както на небето, тъй и на земята; насъщния ни хляб дай ни днес; и прости нам дълговете ни, както и ние прощаваме на длъжниците си; и не въведи нас в изкушение, но избави ни от лукавия.

Тропар на деня или умилителните тропари:

Умилителни тропари

Помилвай ни, Господи, помилвай ни, защото като не намираме никакво оправдание, ние грешните Ти принасяме като на Владика тая молитва: помилвай ни.

Слава на Отца и Сина и Светаго Духа! Амин!

Господи, помилвай ни, защото на Тебе се уповаваме. Не се гневи много на нас, нито спомняй нашите беззакония, но погледни и сега, като добросърдечен и ни избави от нашите врагове; защото Ти си наш Бог, и ние Твой народ, всички сме дело на Твоите ръце, и Твоето име призоваваме.

И сега и винаги и во веки веков! Амин!

Отвори ни вратите на милосърдието, благословена Богородице, та, като се надяваме на тебе, да не погимен, но да се избавим чрез тебе от беди, защото ти си спасение на християнския род.
Всички родове те облажаваме, Богородице Дево, защото в тебе благоволи невместимият Христос Бог наш да се вмести. Блажени сме ние, че те имаме за застъпница, понеже денем и нощем се молиш за нас, и по твоите молитви вярващите се укрепяват. Затова, като те възпяваме, викаме: Радвай се, Благодатна, Господ е с тебе!

Господи, помилуй (40 пъти).

Човече, като искаш да ядеш Тялото Господне,
Пристъпи със страх, за да не се изгориш, защото е огън.
И като искаш да пиеш божествената Кръв за общение,
Първом се примири с тия, които са те оскърбили.
Тогава дръзвай да ядеш тайнствената Храна.

Преди да се причастиш със страшната жертва –
Животворящото Тяло на Господа,
Помоли се с трепет така:
Потребителски аватар
MacIlian
 Администратор

Молитва 1

Мнениеот MacIlian » вт мар 30, 2010 11:31 pm

Потребителски аватар
MacIlian
 Администратор

Молитва 2

Мнениеот MacIlian » вт мар 30, 2010 11:36 pm

Потребителски аватар
MacIlian
 Администратор

Молитва 3

Мнениеот MacIlian » вт мар 30, 2010 11:44 pm

Потребителски аватар
MacIlian
 Администратор

Молитва 4

Мнениеот MacIlian » ср мар 31, 2010 9:39 am

Потребителски аватар
MacIlian
 Администратор

Молитва 5

Мнениеот MacIlian » ср мар 31, 2010 9:40 am

Потребителски аватар
MacIlian
 Администратор

Молитва 6

Мнениеот MacIlian » ср мар 31, 2010 9:41 am

Потребителски аватар
MacIlian
 Администратор

Молитва 7

Мнениеот MacIlian » ср мар 31, 2010 9:43 am

Потребителски аватар
MacIlian
 Администратор

Молитва 8

Мнениеот MacIlian » ср мар 31, 2010 9:45 am

Потребителски аватар
MacIlian
 Администратор

Молитва 9

Мнениеот MacIlian » ср мар 31, 2010 9:46 am

Потребителски аватар
MacIlian
 Администратор

Молитва 10

Мнениеот MacIlian » ср мар 31, 2010 9:47 am

Потребителски аватар
MacIlian
 Администратор

Молитва 11

Мнениеот MacIlian » ср мар 31, 2010 9:48 am

Потребителски аватар
MacIlian
 Администратор

Re: Причастни молитви

Мнениеот MacIlian » ср мар 31, 2010 9:50 am

Ето пристъпвам към Божественото Причастие.
Създателю, да не ме изгориш с причащението;
защото Ти си огън, който изгаря недостойните.
Но ме очисти от всяка сквернота.

На Твоята Тайна вечеря за участник ме приеми днес, Сине Божи. Защото няма да издам на враговете Ти тайната, нито целувка ще Ти дам като Юда, но като разбойника Те изповядвам: Спомни си за мене, Господи, кога дойдеш в царството Си.

Боготворящата Кръв като гледаш, ужаси се, човече!
Защото е огън, който изгаря недостойните.
Божественото Тяло ме обожествява и храни:
Обожествява духа, а ума чудно храни.

Привлече ме, Христе, с любовта Си и ме преобрази с Твоето божествено желание. Изгори обаче с невеществен огън греховете ми и ме удостой да се наситя с насладата, която е у Тебе, та с ликуване да възвелича, Благи, двете Твои пришествия.
В светлите жилища на Твоите светии как ще вляза аз, недостойният? Защото, ако дръзна да вляза заедно с другите в чертога, моята дреха ме изобличава, понеже не е брачна, и свързан ще бъда изхвърлен от ангелите. Господи, очисти нечистотата на моята душа и ме спаси като човеколюбец.

Владико Човеколюбче, Господи Иисусе Христе, Боже мой! Не за осъждане да ми бъдат тия Светини, понеже съм недостоен, а за очистване и освещение на душата и тялото, и за залог на бъдещия живот и царство.
За мене е голямо благо да се съединявам с Бога, да възлагам на Господа надеждата на моето спасение.

На Твоята Тайна вечеря за участник ме приеми днес, Сине Божи. Защото няма да издам на враговете Ти тайната, нито целувка ще Ти дам като Юда, но като разбойника Те изповядвам: Спомни си за мене, Господи, кога дойдеш в царството Си.
Потребителски аватар
MacIlian
 Администратор

Mолитви след св. Причастие

Мнениеот MacIlian » ср мар 31, 2010 9:58 am

Слава Тебе, Боже! Слава Тебе, Боже! Слава Тебе, Боже!

Върни се в “Молитви”