Неизвестни, невсеобщи и лични православни молитви

Славян
Потребител

Мнениеот Славян » пон сеп 27, 2010 2:24 pm

Християни,

Създавам тази тема, в която да бъдат помествани православни молитви извън всеприетите молитви, в това число лични и спорни. А за спазването на мерилото и мерките за православност ще бдим модераторите на раздела.

Успех в молитстването!
Славян
Потребител

Молитва за обуздаване на страстите

Мнениеот Славян » пон сеп 27, 2010 3:03 pm

Молитва за обуздаване на страстите

Светий Боже, Който сред светии живееш!

От безчет страсти съм нападан, и как ще успея в борбата не зная, но спомних си че Ти си Бог Прекрепък, и имаш власт да ме укрепиш!

Затуй Те моля Крепки Боже, тури ми юзда на ума, стража на устата, окови на ръцете и пранги на нозете!
Затуй кога ума ми тръгне по лукави пътища - да запре, кога уста ми тръгне да сквернослови или на корем да угажда - да се спре, и ръце ми да не могат да се скръстят или да злосторстват, и нозе ми да не могат да кривят от Пътя!

Защото искаш ум ми да лети към Небесата,
уста ми чисто да Те славят на земята,
ръце ми да творят, да не рушат,
нозе ми праведно по Пътя да вървят!

И тъй запазван и крепен от Тебе Боже, пречистен за да бъда можещ, по Твоя Път аз ще се подвизавам, добро навсякъде аз ще разсявам!
Славян
Потребител

Паметна Молитва към Триединия Господ Бог Човеколюбец

Мнениеот Славян » вт сеп 28, 2010 7:15 pm

Паметна Молитва към Триединия Господ Бог Човеколюбец

Жив ми Господ Бог Саваот!

В Тебе повярвах Небесни Отче!
На Тебе се обрекох Слове Божий!
За Тебе заживях Светий Душе!

Триличний Господи Боже Вседържителю!

За Когото неверните недоумяват, и Когото верните заедно със светиите с трисвет глас възпяват!

Който, в Лицето на Господа Иисуса Христа, слезе от Небето, и като Се облече в плът от Винагидева Мария - същинска Богородица и Майка Пресвята и стана Човек, просвети света със Своето Евангелие и Кръщението утвърди, когато се и откри поклонението на Светата Троица, и като Се принесе в Жертва на Отца Си на Кръста - уми дръзкия Адамов грях, победи дявола, разби ада и праведните от века свързани в него освободи и на Небето посели, на третия ден смъртта потъпка и преславно Възкръсна от гроба, обещавайки Всеобщо възкресение в Съдния ден, Възнесе Се с възкръсналото Си Тяло на Небето и седна отдясно на Отца Си, където винаги е пребъдвал, и с пращането на Светия Божи Дух на апостолите Небесната Си Църква на земята утвърди, дорде дойде със слава праведно да съди вселената!

И за всичката Ти премъдрост, правда и любов какво получаваш Трилични Всетворче, Човеколюбиви Боже и Господи Вседържителю от венеца на творението Ти - човека?

От верните - маловерие, безсилие и греховност!
От едва кръстените - безверие, нехайство и забрава!
От неверните - съмнение, лекомислие и безбожност!
От еретиците - кривославие, лъжепоклонение и заблуда!
От богоборците - ненавист, злоба и гонения!

"Това казва Господ на юдеите:
Люде Мои, какво ви сторих? Или с какво ви досадих?
Слепците ви направих да прогледнат; прокажените очистих; мъж, който лежеше на одър, дигнах.
Люде Мои, какво ви направих и какво Ми въздавате?
За маната - жлъчка; за водата - оцет; вместо да Ме обичате - на кръст Ме приковахте.
Няма повече да търпя; ще повикам Моите народи, и те ще ме прославят с Отца и Духа и Аз ще им дарувам живот вечен."

А на верните казва:

"Ето, ида скоро, и отплатата Ми е с Мене, за да въздам всекиму според делата му.
Неправедният нека върши още неправда; нечистият нека се още скверни; праведният нека върши още правда, а светият нека се още осветява.
Аз съм Алфа и Омега, начало и край, Първият и Последният."

И ето ме мен, стоя пред Тебе Господи и къде да се наредя не зная, и макар да знам, че е голяма чест и благо да се зова с името християнин, съзнавам, че недостойно го нося, аз грешният и от всички най-окаян Твой раб, защото с щеславието, беззаконията и маловерието ми давам възможност на враговете да хулят пречестното и великолепно Твое Име...

Затуй отричам се от всичките ми ламтежи, и смирено Те моля, само едно ме удостой Господи - дари ме с Дара на Светия Дух, Светий над светиите, та със светост да избеля Дрехата си, и да блесне през мене Правдата Ти, че като я видят човеците - да Те прославят!

И отхранван с Твоите свети, божествени, безсмъртни и животворящи Тайни, украсен с Добродетелите Ти, докрай незабравен от Тебе, премилий ми Господи, да премина от Църквата на земята в Църквата на Небето, дето не престава гласът на тези, които празнуват и е неизразима насладата на онези, които гледат неизказаната красота на Твоето лице, защото на Тебе Господи и Триединий Боже - Отче Небесни, Сине Божий и Светий Душе - Творче, Спасителю и Вседържителю подобава слава всякога, сега и винаги и во веки веков! Амин!

Бележки:

Молитвата се състои от:

1. Посветителна част - "Жив ми Господ ... възпяват!"
2. Признателна част - "Който ... съди вселената!"
3. Изобличителна част - "И за ... гонения!"
4. Съдителна част - "Това казва ... Последният."
5. Покайна част - "И ето ... Име..."
6. Отдателна част - "Затуй ... прославят!"
7. Съединителна част - "И отхранван ... Амин!"

Паметна се нарича молитвата, тъй като с нея спомняме всичкото Добро дадено от Господа на нас верните, но грешни Негови раби, както и нашето коравосърдие, маловерие и забрава, не помнейки Чии сме, а отдавайки се на враждуващия с Бога свят, плът и грях, за наша погибел, но който час се опомним - тоз час биваме озарени от Господа и пак затрупани с щедрости, и щом на земята сме тъй честити, то да помним Небето, нашето Отечество, където сме обречени и за където жадуваме, тъй че да се предадем пламенно Богу и се подвизаваме по пътя на Спасението, в чийто край ни очаква и Наградата, за слава Божия - на Отца и Сина и Светия Дух! Амин!
Славян
Потребител

Молитва за освещаване на идещия ден, преди отваряне на очите

Мнениеот Славян » чет окт 07, 2010 12:38 pm

Молитва за освещаване на идещия ден, преди отваряне на очите

Господи Иисусе Христе Сине Божий!

Просветли очите ми гледат светлината на Твоето Евангелие!
Отвори ушите ми слушат Твоите Заповеди!
Разшири устата ми говорят Твоята Истина!
Укрепи ръцете ми вършат Твоята Правда!
Утвърди нозете ми вървят по Твоя Път!

Защото Твой съм, Боже на Щедростите!
Затова насади в мен Твоето Царство, Укрепи ме с Твоята Воля, та да светя Твоето Име в живота си - сега и винаги и во веки веков! Амин!

Върни се в “Молитви”