Акатист на Пресладкия Иисус

Потребителски аватар
MacIlian
 Администратор

Акатист на Пресладкия Иисус

Мнениеот MacIlian » съб окт 24, 2009 5:36 pm

Поборниче Воевода и Господи, Победителю на ада! Като се избавих от вечната смърт, аз, Твоето създание и Твоят раб, принасям ти похвални песни. Но понеже имаш неизказано милосърдие, освободи ме от всякакви беди мене, който викам:
Иисусе, Сине Божий, помилуй ме!

Творче на ангелите и Господи на силите! Отвори недоумяващия мой ум и език за похвала на пречистото Твое име, както някога отвори слуха и езика на глухия и гъгнивия, който викаше така:

Иисусе пречудни, удивление на ангелите; Иисусе всесилни, избавление на прародителите!
Иисусе пресладки, величание на патриарсите; Иисусе преславни, опора на верните!
Иисусе прелюбими, изпълнение на пророчествата; Иисусе предивни, крепост на мъчениците!
Иисусе претихи, радост на монасите; Иисусе премилостиви, наслада на презвитерите!
Иисусе премилосърдни, въздържание на постниците; Иисусе пресладки, веселие на преподобните!
Иисусе пречестни, целомъдрие на девствениците; Иисусе предвечни, спасение на грешниците!

Като видя вдовицата, която горко плачеше, Ти, Господи, се смили над нея и възкреси сина й, носен за погребение. Така и над мене, Човеколюбче, се смили и въскреси моята умъртвена от грехове душа, която вика: Алилуия!

Като искаше да разбере недостъпното за разума, Филип казваше: Господи покажи ни Отца. А Ти му отвърна: толкова време си с Мене и не позна ли, че Отец е в Мене и Аз съм в Отца? Затова Недостижимий, със страх ти викам:

Иисусе, Боже предвечний; Иисусе, Царю пресилни!
Исусе, Владико дълготърпеливи; Иисусе, Спасителю премилостиви!
Иисусе, Пазителю мой, преблаги; Иисусе, очисти греховете ми!
Иисусе, отнеми беззаконията ми; Иисусе, прости моите неправди!
Иисусе, надеждо моя, не ме изоставяй; Иисусе, Помощниче мой, не ме отхвърляй!
Иисусе, Създателю мой, не ме забравяй; Иисусе, Пастирю мой, не ме погубвай!

Иисусе, Който от небето облече със сила апостолите, които седяха в Йерисалим, облечи ме с топлотата на Светия Твой Дух и мене, оголения от всяко добро дело, и ми дай с любов да ти пея: Алилуя!

Като имаш богатство на милосърдие, Ти, Иисусе, повика митарите, грешниците и неверниците. Не отхвърляй сега и мене, подобния на тях, но приеми като многоценно миро тая песен:

Иисусе, сило непобедима; Иисусе, милост безкрайна!
Иисусе, пресветла красота; Иисусе любов неизказана!
Иисусе, Сине на Живия Бог; Иисусе помилуй ме грешния!
Иисусе, чуй за мен, заченатия в беззакония; Иисусе, очисти мене, родения в грехове!
Иисусе, научи мене, негодния; Иисусе, освети мене, тъмния!
Иисусе, очисти мене, скверния; Иисусе, издигни мене, разпътния!

Като имаше в себе си буря от помисли на съмнения, Петър потъваше. Но като видя, Иисусе, че Ти, Който си в плът, ходиш по водата, позна в Тебе истинския Бог, и като хвана спасителната ти ръка, рече: Алилуия!

Слепият, като чу, че Ти, Господи, минаваш по пътя, викаше: Иисусе, Сине Давидов, помилуй ме! А Ти, като го повика, отвори му очите. Просвети с Твоята милост духовните очи и на мене, който Ти викам и казвам:

Иисусе, Създателю на небесния свят; Иисусе, изкупителю на земния свят!
Иисусе, изтребителю на преизподнята; Иисусе, украсителю на всички твари!
Иисусе, утешителю на моята душа; Иисусе, просветителю на моя ум!
Иисусе, веселие на моето сърце; Иисусе, здраве на моето тяло!
Иисусе, Спасителю мой, спаси ме; Иисусе, моя светлина, просвети ме!
Иисусе, избави ме от всякаква мъка; Иисусе, спаси ме недостойния!

Както някога, Иисусе, ни изкупи от клетвата на закона с пролятата Твоя Божествена кръв, така и сега изтръгни ни от мрежата, чрез която змията, с плътските си страсти, с блудни навеи и страшно униние препъна нас, които Ти викаме: Алилуия!

Еврейските деца, като видяха в човешки образ Оногова, Който с ръката Си създаде човека, и като познаха в Него Владетеля на всичко, побързаха с клонки да Го приветствуват, като пееха: Осана! А ние Ти принасяме песен, като казваме:

Иисусе, Боже истински; Иисусе, Сине Давидов!
Иисусе, Царю преславни; Иисусе, Агнец непорочен!
Иисусе, Пастирю предивни; Иисусе, пазителю в детството ми!
Иисусе, хранителю в младините ми; Иисусе, похвало на старостта ми!
Иисусе, надежда при смъртта ми! Иисусе, живот подир смъртта ми!
Иисусе, утеха моя на Твоя съд; Иисусе, мое желание, не ме посрамяй тогава!

Като изпълни, Иисусе, възвестеното от богоносните проповедници, яви се на земята, и Ти, невместимият, живя с човеците и взе болките ни върху себе си. Поради това, изцерени ствоите рани, ние се научихме да пеем: Алилуия!

Изгря за вселената светлината на Твоята истина, и пропъдена бе бесовската измама, тъй като идолите, Спасителю наш, не можаха да изтърпят Твоята сила и паднаха. А ние, получили спасение, викаме Ти:

Иисусе, истино, която пропъжда измамата; Иисусе, светлина от всички светлини най-силна!
Иисусе, Царю, Който превъзмогваш силата на всички; Иисусе, Боже, Който всякога си милостив!
Иисусе, хляб на живота, насити мене гладния; Иисусе, извор на познанието, напой мене жадния!
Иисусе, одежда на веселието, облечи мене тленния; Иисусе, покров на радостта, покрий мене недостойния!
Иисусе, Който даваш на просещите, дай ми плач за моите грехове; Иисусе, Когото търсещите намират, намери моята душа!
Иисусе, Който отваряш на хлопащите, отвори окаяното ми сърце!
Иисусе, Изкупителю на грешниците, изличи беззаконията ми!

Като пожела да откриеш от векове скритата тайна, като овца бе заведен на клане, Иисусе, и като агне безгласно пред стрижещия. Като Бог Ти възкръсна от мъртвите, възнесе се в слава на небесата, като въздигна със Себе Си и нас, които викаме: Алилуия!

Явилият се Творец ни показа дивно творение: безсеменно от Дева се въплъти, от гроба възкръсна, без да повреди печата, и при апостолите при затворени врата влезе с плът. Затова, като се учудваме, да възпеем:

Иисусе, Слово необхватно; Иисусе, Слово необозримо!
Иисусе, сила непостижима; Иисусе, мъдрост недостъпна!
Иисусе, Божество неописуемо; Иисусе, господство неизмеримо!
Иисусе, царство непобедимо; Иисусе, владичество безкрайно!
Иисусе, крепост най-висока; Иисусе, власт вечна!
Иисусе, Творче мой, бъди милостив към мене; Иисусе, Спасителю мой, спаси ме!

Като видяхме дивно въчеловечилият се Бог, нека се отдалечим от суетния свят и издигнем ума си към божественото: затуй именно Бог слезе на земята - за да възведе на небето нас, които Му викаме: Алилуия!

Неописуемият изцяло бе на земята, без ни най-малко да отстъпи от небето, когато доброволно заради нас пострада и със смъртта Си, нашата смърт умъртви, и чрез възкресението дарува живот на тия, които пеят:
Иисусе, сладост сърдечна; Иисусе, крепост телесна!
Иисусе, светлост на душата; Иисусе, бистрота на ума!
Иисусе, радост на съвестта; Иисусе, надежда твърда!
Иисусе, памет предвечна; Иисусе, похвала висока!
Иисусе, моя превисока слава; Иисусе, желание мое, не ме отхвърляй!
Иисусе, пастирю мой, потърси ме; Иисусе, Спасителю мой, спаси ме!

Цялото ангелско войнство, Иисусе, непрестанно слави на небето Твоето пресвято име, като вика: Свят, свят, свят! А ние грешните на земята с тленни устни викаме: Алилуия!

Многоречивите оратори ги виждаме като безгласни риби, щом е реч за Тебе, Иисусе, защото те не са в състояние да обяснят, как Ти едновременно си и Бог неизменен, и човек съвършен. А ние, като се удивляваме на тайната, с вяра викаме:

Иисусе, Боже предвечни; Иисусе, Царю на царуващите!
Иисусе, владетелю на владетелите; Иисусе, съдия на живите и на мъртвите!
Иисусе, надежда на обезнадеждените; Иисусе, утеха на плачещите!
Иисусе, слава на бедните; Иисусе, не ме осъждай според делата ми!
Иисусе, очисти ме поради Твоята милост; Иисусе, прогони от мене униението!
Иисусе, просвети моите сърдечни мисли; Иисусе, дай ми да помня смъртта!

Като поиска Ти, Изток на изтоците, да спасиш света, дойде в тъмния запад на нашето естество и се смири до смърт. Заради това Твоето име е превъзнесено повече от всяко друго име, и от всички небесни и земни колена чуваш: Алилуия!

Царю предвечни, Утешителю, Хрусте истински, очисти ни от всякаква сквернота, както очисти десетте прокажени, и изцерини, както изцери сребролюбивата душана митаря Закхей, за да Ти пеем в умиление и казваме:

Иисусе, съкровище нетленно, Иисусе, богатство неизтощимо!
Иисусе, храна силна; Иисусе питие неизчерпаемо!
Иисусе, облекло на бедните; Иисусе, застъпник на вдовиците!
Иисусе, защитник на сираците; Иисусе, помощник на отрудените!
Иисусе, наставник на странниците; Иисусе, кормчия на плаващите!
Иисусе, успокоител на обхванатите от буря; Иисусе, Боже, дигни мене падналия!

Пение всеумилно Ти принасям аз, недостойият, и ти викам като хананейката: Иисусе, помилуй ме! Защото имам не дъщеря, плът, ужасно безнееща от страсти и опалвана от ярост, изцерение проси, като Ти вика: Алилуия!

Павел, който по-рано Те гонеше, като схвана силата на богоразумния глас, че си светлоподавателен светилник на намиращите се в тъмнината на незнанието, си уясни душевната бистрота. Така просвети и тъмните душевни зеници на мене, който Ти викам:

Иисусе, Царю мой прекрепки; Иисусе, Боже мой пресилний!
Иисусе, Господи мой пребезсмъртни; Иисусе, Създателю мой преславни!
Иисусе, Наставниче мой предобри; Иисусе, Пастирю мой прещедри!
Иисусе, Владикомой премилостиви; Иисусе, Спасителю мой премилосърдни!
Иисусе, просвети моите чувства, потъмнели от страстите; Иисусе, изцери моето тяло, покрито със струпеи от греховете!
Иисусе, очисти ума ми от суетни помисли; Иисусе, запази сърцето ми от лукави похоти!
Иисусе, Сине Божй, помилуй ме!

Дай ми благодат, Иисусе, Който прощаваш всички дългове, и приеми мене, каещия се, както прие отреклия се от Тебе Петър; призови мене, униващия, както в древност призва гонещия Те Павел, и чуй ме, като Ти викам: Алилуия!

Като възпяваме Твоето въчеловечаване, всички Те хвалим и вярваме заедно с Тома, че си Господ Бог, Който седиш с Отца и ще съдиш живите и мъртвите. Тогава прочее, удостой ме отдясно да стоя аз, който Ти викам:

Иисусе, Царю предвечни, помилуй ме; Иисусе, цвете блгоуханно, направи ме да благоухая!
Иисусе, любима топлина, огрей ме; Иисусе, храме предвечни, покрий ме!
Иисусе, одеждо светла, украси ме; Иисусе, бисер скъп, осияй ме!
Иисусе, драгоценен камък, просвети ме; Иисусе, слънце на правдата, осветли ме!
Иисусе, светлина свята, покрий ме с блясък; Иисусе, избави ме от душевна и телесна болест!
Иисусе, изтръгни ме от ръка вражеска; Иисусе, освободи ме от неугасиимия огън и от другите вечни мъки!

О, пресладки и всемилостиви Иисусе! Приеми сега туй наше кратко моление, както Си приел двете лепти на вдовицата! И запази Твоето наследие от видими и невидими врагове, от нашествие на другоплеменници, от недъг и глад, от всякаква скръб и смъртоносна рана, и от бъдещата мъка избави всички, които Ти викат: Алилуия!

Върни се в “Акатисти”