Кво знаете вии

споделете вашите впечатления от интересни събития
Потребителски аватар
Gunev
Потребител

Re: Кво знаете вии

Мнениеот Gunev » вт яну 12, 2010 11:47 am

Хубаво е като започнем да конкретизираме. Мисля да сканирам някои неща по тези въпроси (няма смисъл да преразказвам), да ги постна тук (или в нарочни теми по съотв. проблеми) и едно по едно да ги издискутираме. Проблемът е както в голямата ми заетост, така и в разстоянието между мен, скенера и някои от книгите. Както и да е, спешна работа нямаме :).
Славян
Потребител

Мнениеот Славян » вт яну 12, 2010 7:40 pm

ТодорК
Модератор

Мнениеот ТодорК » вт яну 12, 2010 8:13 pm

Славян
Потребител

Мнениеот Славян » вт яну 12, 2010 8:58 pm

ТодорК
Модератор

Мнениеот ТодорК » вт яну 12, 2010 9:09 pm

kassie
Потребител

Мнениеот kassie » ср яну 13, 2010 10:44 am

Потребителски аватар
йордан
Потребител

Мнениеот йордан » ср яну 13, 2010 7:47 pm

:biggrin:
ТодорК
Модератор

Мнениеот ТодорК » пет яну 15, 2010 5:07 pm

Славян
Потребител

Изобличение на Отричането на Свещенството на древните Презви

Мнениеот Славян » пет яну 15, 2010 10:48 pm

Тодоре, прощавай, че хвърлям мъничък "камък", по "езерото, което си събрал по-горе", но го правя по две причини:
1) Товя което ще метна е твърде силно, както мъничко сладкарска боя стига да се боядиса сметаната.
2) Пазя се да не прихвана от, хм, да не те обидя - "сектантщините ти", както жена се пази да не прихване...

14. Болен ли е някой между вас, нека повика презвитерите църковни, и те да се помолят над него, като го помажат с елей в името Господне.
15. И молитвата, произлизаща от вярата, ще изцери болния, и Господ ще го дигне; и ако грехове е сторил, ще му се простят.
ТодорК
Модератор

Мнениеот ТодорК » съб яну 16, 2010 1:55 pm

Не се обиждам, Славян - няма проблеми :thumbup: Всъщност аз просто споделям частното си мнение по въпроса и дори не бих искал да убеждавам някого че съм прав. Днес дотолкова ми е дал да разбирам Бог и това говоря. Запазвам си правото утре да променя мнението си, ако ми отвори Бог очите за да видя нещо по-добро (виж подписа ми :) ). Всъщност разликата помежду ни е супер тънка и едва ли щях да тръгна да ги обяснявам тези неща ако някой не беше повдигнал въпроса какво не приемам от православието. Но понеже вече съм започнал ще се опитам да изясня какво точно имам предвид.

Аз не отричам че:
1. Съществуват презвитери
2. Те имат специфични задължения в църквата
3. Свещенодействията са по принцип тяхна работа

Отричам че те имат някаква специална благодат (или достъп до Бога) поради което действието на Св. Дух, което е необходимо за да се превърне свещенодействието в тайнство може да протече само и единствено чрез тях.

Ще дам друг пример. Кръщението например е тайнство - тук предполагам си съгласен. То е работа на презвитерите - те са тези които трябва да кръщават, а не "сулю и пулю". Предполагам съгласен си и с това. В случай на нужда обаче, кръщението може да се извърши и от някой друг - например виждаме как Филип кръсти скопеца в ДА. Има и други исторически примери, но това не е важно защото ПЦ също признава официално че в случай на крайна нужда (например покаял се е човек на смъртно легло и няма наблизо презвитер) кръщението може да се извърши и от обикновен мирянин. В случай че човека се оправи, кръщението се смята за действително и не се повтаря - презвитера само прочита молитвите, които обикновено вървят с кръщението и може би извършваше и миропомазване (не съм сигурен). Това означава че мирянина е послужил за проводник на Божията благодат по същия начин по който би го направил презвитера. Разбира се, на това би могло да се възрази че Бог е направил изключение да подейства в този случай. Аз не мисля така. Пак ще кажа какво смятам - свещенодействията са работа на презвитерите. Бог може би дори им дава допълнително благодат и мъдрост за да могат да си вършат задълженията. Те обаче не стоят като посредници между Бога и обикновения християнин. Виж каква беше службата на Аароновите потомци в СЗ и ще разбереш по-добре какво имам предвид. Как Бог обитаваше в скинията/храма и единствено те имаха достъп до Него и обикновените израелтяни не можеха да достигнат до Него и трябваше да ползват тяхното посредничество когато имаха нужда. Никой друг освен свещениците не можеше да извърши това поради изключителното положение/достъп/благодат (наречи го както ти харесва), който имаха.

Сравни и службата на презвитера в синагогата да речем. Негова работа беше да управлява, но при крайна нужда управлението можеше да поеме и друг. Той нямаше някакво изключително положение/достъп/благодат пред Бога а стоеше пред Него наравно с всички други.

П.П. Пак казвам че не искам да те убеждавам че съм прав, а просто споделям мнението си. Със здраве :thumbup:
dedo pop
Потребител

Мнениеот dedo pop » ср яну 20, 2010 6:08 pm

Ау, не очаквах, че тази гнус ще предизвика такава дискусия.
Аз щото живе в циганската махала и вече привиквам към маанетата. Но това ме срази окончателно.
Силвия
Потребител

Мнениеот Силвия » пон фев 15, 2010 12:20 pm

На мен също не ми допадна песента, но може би това е начинът, по който го чувства един циганин. Във връзка с това си спомням за онези арабски младежи, които след слизането на благодатния огън в Йерусалим започват бурно да изказват радостта си, по начин който дори смутил останалите вярващи до там, че една година им забранили да крещят... и огънят не слязъл!
dedo pop
Потребител

Мнениеот dedo pop » ср мар 03, 2010 2:33 am

Силвия
Потребител

Мнениеот Силвия » чет мар 04, 2010 9:27 am

Разбира се, че има и други начини. Ето една циганска християнска песен, която ми харесва http://vbox7.com/play:14a866a0

Върни се в “литература, театрално и киноизкуство”