Християнските романи!

споделете вашите впечатления от интересни събития
Urban
Потребител

Християнските романи!

Мнениеот Urban » ср яну 05, 2011 1:07 pm

Здравейте,
искам да поставя една малко по-различна тема:
ХРИСТИЯНСКИТЕ РОМАНИ.

Не съм от тези, много си падат по този тип книги, но напоследък разбрах, че те всъщност са доста полезни. Имам предвид, че именно това са книгите, които могат да заинтригуват невярващите хора и да ги накарат да се обърнат към вярата.
У нас обаче има едва няколко такива автора.
Най-нашумял е протестантският автор Г-н Васил Пекунов.
За него като начало искам да поговорим. И по-точно за последната му книга: ''И рече Бог''. В нея се разказва как Христос се е върнал като обикновен младеж днес на земята и разговаря с хората...
Интересното е, че тази книга е с най-много коментари в ''Хеликон''. Значи ли това, че хората се връщат към Бога? Значи ли това, че хората искат подобни книги? И значи ли това, че тези книги са нужни полезни днес?

Ето тук ви предлагам линк от ''Хеликон'' към нея за да прочетете какви суперлативи има от читателите:

http://www.helikon.bg/books/118/154246_i-reche-bog.html

А на този линк от ''Сторе'' пък може да прочете и част от книгата:

http://www.book.store.bg/p47444/i-reche-bog-vasil-pekunov.html

С голям интерес ще очаквам да прочета повече мнения както за конкретната книга, така и за християнските романи в по-общ план.
pavel
Потребител

Re: ХРИСТИЯНСКИТЕ РОМАНИ !

Мнениеот pavel » ср яну 05, 2011 2:15 pm

Дали наистина те интересува мнението на хората тук? Защото постингът ти повече прилича на реклама на тези книги. :wave:
Urban
Потребител

Мнениеот Urban » ср яну 05, 2011 2:41 pm

Лично аз не съм чел тази книга. Прочетох само отзивите за нея и първите й 5 страници. Честно казано аз не съм склонен да чета протестантски автор, защото съм православен.
Съжалям, че е излезло като реклама. Съвсем не е това целта.
Да, интересува ме мнението на хората именно в този форум.
Мерси
zvezdi4kata
Потребител

Мнениеот zvezdi4kata » ср яну 05, 2011 11:11 pm

И на мене са ми интересни романите и изобщо художествената християнска литература. За съжаление не съм чела нищо от нея все още, може би защото съм християнка от не толкова дълго време,а и все не мога да отделя време да прочета такава книга, но възнамерявам да го направя скоро все пак. Харесала съм си романът "Петкана" на Лиляна Джурович, писателката е много харесвана в Сърбия, а и много почитам нашата св. Петка :angel: , на която е посветен романът. Ако някой е чел тази или други подобни книги, и аз моля да си каже мнението и да препоръча нещо.
Дон Кихот
Потребител

Мнениеот Дон Кихот » ср яну 05, 2011 11:47 pm

Христос едва ли прилича на това сладникаво арийско личице от корицата на книжката на Пекунов. Той е бил типичен семит и ако влезе в нашите църкви, може да бъде изритан навън, защото ще го вземат за циганин. Нищо лично :)))

Пекунов действа на она прословут принцип "От вратата за краката". Още на стр. 1 започва да плюе плащането на имена за поменаване, пускането на стотинки за ръсене и пр. Сигурен съм, че към 20 страница синеокият Христос с нацистки бретон вече вади бича и разгонва "идолопоклонците" от православния храм. Евтина сектантска пропаганда.

:thumbdown:
Потребителски аватар
Gunev
Потребител

Мнениеот Gunev » чет яну 06, 2011 12:35 am

Няма да преувелича, ако кажа че именно роман ме доведе до Православието. Преди двадесетина години бях тотално обрулен и отчаян бивш харизматик - петдесятник... Не ми се връзваха никак нещата, а в същото време не допусках отказ и отхвърляне на християнството като такова. Тогава попаднах на "Братя Карамазови" на Достоевски... Това за мен беше сламката, подадена на давещия се. Хванах се за нея, и след няколко месеца вече бях православен. Достоевски не ви хваща "от вратата за краката" (Д.К.). Авторът поставя на сцената различни ценностни системи в съответни ситуации. Доста болезнено, драматично и силно. Неминуемо е да си зададеш въпроси и да потърсиш отговорите, да потърсиш и намериш себе си в персонажите... Това за мен е истинско християнско изкуство, носещо православен дух. За съжаление, в наше време масова популярност добиват лесносмилаеми ръководства от тип "How To :" където нещата са представени просто и ясно, стъпка по стъпка, еднозначно. Типично за съвременната консуматОрика.
Добри неща съм чел и от неправославни автори - например Луис и Честъртън. Те не навлизат в някакви дълбоки канонични води. Вълнуват ги общохристиянските, фундаменталните неща, така че не им се плашете - няма да ви вкарат в ерес ;). За сметка на това имат много дълбо-проникновени и силни попадения...
Urban
Потребител

Мнениеот Urban » чет яну 06, 2011 11:12 am

На мен също корицата на книгата ми се стори много пропагандираща.
Дон Кихот, аз предполагам, че също няма да прочета тази книга! Имам чуството, че ти по-добре от мен си усетил нещата и сигурно по натам ще се случи точно така, както казваш.
Съгласен с Гунев и Звездичката. На някакво ниво именно затова пуснах тази тема, защото и аз смятам, че християнските романи са един лек и ненатрапчив път към Бога. Те не са за дълбоко вярващите, но предимно за онези, които се колебаят.
Много ми се иска да прочета такъв роман, но не от сърбин, руснак, грък и пр., а от православен образован Българин. Сигурно няма да открия такъв, но ще потърся да прочета такъв роман (сигурно на руски) и пак ще пиша.
Честит Йорданов ден. :D
Потребителски аватар
Gunev
Потребител

Мнениеот Gunev » чет яну 06, 2011 12:36 pm

Urban, ако искаш погледни това :
Urban
Потребител

Мнениеот Urban » чет яну 06, 2011 2:07 pm

Благодаря ти Гунев,
прегледах съдържанието и описанието. Звучи интересно ;)
Само дето тази Венета Дякова е написала нещо твърде общо и нравоучително като представяне, а това по-скоро обърква читателя. :wtf:
Мерси пак.
Потребителски аватар
Чехълче
Модератор

Мнениеот Чехълче » чет яну 06, 2011 2:32 pm

Не можах да разбера дали говорим за християнски или за православни книги...Ако е за християнски по принцип, не съм привърженик, но ако става въпрос за православните такива - твърдо съм "за" да ги четем. Само се притеснявам да не се наводнят книжарниците с езически книжлета, на кориците с...икони. Ей това няма да е хубаво, щото и глупостите на гледачките са "наръсени"с икони...

Иначе преди няколко дни си купих това http://www.omophor.com/omophor/book020.htm
Urban
Потребител

Мнениеот Urban » чет яну 06, 2011 3:01 pm

Благодаря Чехълче. Звучи интересно. Прекрасно даже.

Говорим за християнски православни романи. А не за православни книги в общ план.

Ето това е линк към книга, която не бива да се чете. Това е роман, който не търся, но попаднах на него случайно. Давам го само за пример като книга, която е лоша:

Последна промяна от Urban на пет яну 07, 2011 6:14 pm, променено общо 1 път.
Дон Кихот
Потребител

Мнениеот Дон Кихот » чет яну 06, 2011 8:01 pm

Ако човек има твърда вяра, може да се поучи дори от ярко нехристиянски автори, които са блестящи метафорици и стилисти - например Ницше или Чоран. Има двама души, които са религиозни мъдреци и заслужават адмирации - Махатма Ганди, който е повлиян от Толстой, и Джубран Халил Джубран, маронит от Ливан.

:shifty:
Потребителски аватар
Aurelia Felix
Модератор

Мнениеот Aurelia Felix » чет яну 06, 2011 9:30 pm

Потребителски аватар
Gunev
Потребител

Мнениеот Gunev » чет яну 06, 2011 9:48 pm

Дон Кихот
Потребител

Мнениеот Дон Кихот » пет яну 07, 2011 2:34 pm

Не мога да повярвам! Tiger се е върнала от ски ваканцията в Сен Мориц. Или беше гонитба с акулите сред коралите на Сейшелските острови? Абе, щастливи хора има сред нас. Докато ние мръзнем и работим като египетски роби, други се
наслаждават на Божията благодат. Почти светци.

:think:

Върни се в “литература, театрално и киноизкуство”