Йоан Лествичник - "Лествица"

споделете вашите впечатления от интересни събития
arise
Потребител

Йоан Лествичник - "Лествица"

Мнениеот arise » пон мар 07, 2011 9:35 am

Я разкажене нещо повече за тази книга. Една от най-четените богословски книги. Аз я търся усилено, но много рядко се намира. Ако се допитам до някой свещеник може и да си я намеря, но аз я търся по други места, ще ми се да си я купя. Доколкото знам за нея, съдържа тридесет и няколко стъпала за духовно извисяване към Бог. Някои се изкачват устремено нагоре по стълбата, други не издържат и падат от нея. По-скоро ръководство е за монаси за духовно извисяване, но не пречи и на миряните да я четат и да се стремят чрез нея до духовно извисяване.
refab
Потребител

Re: Йоан Лествичник - "Лествица"

Мнениеот refab » пон мар 07, 2011 10:54 am

Това е една от най-значимите книги в християнството!... Почти не мога да си представя християнската духовна наука за борба със страстите и тяхното преобразуване без нея. Тя има и чисто научна - психологическа и психиатрична, дори, стойност. Не случай но проф. Владета Йеротич се базира на нея в свои изследвания и книги. Добре, че го има издателството, която я е издало, защото ако се чакаше на БПЦ, не се знае дали щеше да я има книгата на български. Интересен е въпросът за качествата на превода и степента на неговата достовелност, все пак!?
Преди 1-2 години книгата имаше ново издание (допечатка), мисля!?
Дон Кихот
Потребител

Мнениеот Дон Кихот » пон мар 07, 2011 3:11 pm

Ако знаете руски език, цялата книга може да се прочете или свали оттук:
http://www.wco.ru/biblio/books/ioannl1/Main.htm

На български има издание на Зографския манастир, което вероятно пак е правено от руски език, а не от оригиналния гръцки. Може да се поръча сравнително евтино оттук:

Приятно и полезно четене. През Великия пост м.г. прочетох 150-те псалми за 50 дни, по три на ден. Сега съм решил да прочета Притчи и Премъдрост Соломонова, въпреки че имам резерви към втората книга.

:wave:
ven4e
Потребител

Мнениеот ven4e » вт мар 08, 2011 3:33 pm

ioio
Потребител

Мнениеот ioio » вт мар 08, 2011 8:31 pm

И понеже днес беше празник на ап. Ерм, ще дам цитат от него, който открих в книгата на Йеротич:
"Отхвърли от себе си скръбта, защото тя е сестра на съмнението и гневливостта. Облечи се във веселие, което винаги има милост пред Бога и Му е приятно, и му се наслаждавай. Защото всеки жизнерадостен човек прави добро и мисли добро, и пренебрегва скръбтта. А скърбящият човек винаги прави зло. Първо, прави зло, с това, че наскърбява Светия Дух, Който е даден жизнерадостен на човека; второ, като наскърбява Светия Дух, върши беззаконие, като не се моли, нито изповядва пред Бога. Молитвата на скърбящият човек няма сили да възлезе пред Божия жертвеник. Примесената с молитвата скръб не я допуска да възлезе пред Божия жертвеник. Затова очисти себе си от тази зла печал и ще живееш в Бога."
asket90
Потребител

Мнениеот asket90 » ср мар 09, 2011 11:29 pm

На мене ми трябват на Исаак Сирин и тази Лествица. Тези двете книги са просто най-доброто за духовния живот, поне доколкото аз знам. Много ми трябват ако някой ги има или има линк с тях да даде, ама да е на български. Аз не ми се иска да ги копувам щото ако почна всяка книга да я копувам....
ivo_tehno
Потребител

Мнениеот ivo_tehno » пет мар 18, 2011 6:35 pm

Книгата ще се намери със сигурност, само че трябва много да се внимава с нея, както и с тази на Св.Исак Сирин и Добротолюбието, духовните старци на Света Гора са разрешавали на чедата си да ги четат чак след години монашески живот, защото много са се прелъстявали. Четяли и веднага се втурвали и те да придобиват същите подвизи, да правят чудеса и т.н. Даровете са дар от Бога и се дават не по заслуги а по Божия благодат. Такива книги се четат за да се знае, какво са правили, а какво да правим зависи от това какво иска сърцето. Поздрави
arise
Потребител

Мнениеот arise » чет май 12, 2011 9:02 am

Най- после намерих Лествицата. Разгледах я за 1 час някъде, че не е моя. Книгата е доста поучителна и има добро духовно направление да навлезеш в духовния живот на монасите. Сега си я поръчах и ще чакам да ми я донесат, много желая да я имам лично.
Преспанец
Потребител

Мнениеот Преспанец » чет май 12, 2011 3:14 pm

Някой не смята ли, че тази книга е предназначена за монаси и подвизите, които са описани там, не са по силите на всеки човек живеещ в света и би могла да бъде опасна тази книга?
arise
Потребител

Мнениеот arise » чет юни 02, 2011 2:37 pm

Илиaна
Потребител

Мнениеот Илиaна » ср юли 20, 2011 11:47 pm

Книгата е прекрасна, но както и сам светецът пише - не на всеки е отредено и е по силите му да бъде пустинник, с усърдие и вяра да служим Богу и да се катерим по стълбата бавно, но сигурно.
Ако някой все още я търси, преди около месец видях, че я продават в София в "Св. Седмочисленици".

Върни се в “литература, театрално и киноизкуство”