Стенопис

иконата, църковната архитектура, музиката, живописта, фотографията и графичния дизайн с християнско съдържание
Александра
Потребител

Стенопис

Мнениеот Александра » ср сеп 23, 2009 1:23 pm

Здравейте,
църквата в моя град е без стенописи, от много години мечтая да я видя изрисувана. Бихте ли ми помогнали да намеря хора, които да го направят. Скоро църквата и града ни ще имат празник и би било прекрасно да получат такъв подарък. Благодаря предварително.
refab
Потребител

Re: Стенопис

Мнениеот refab » ср сеп 23, 2009 3:19 pm

Александра
Потребител

Мнениеот Александра » пет сеп 25, 2009 1:48 pm

Ами ще ми се да съберем пари, но не съм наясно колко би струвало. Бихте ли ме ориентирали?
refab
Потребител

Мнениеот refab » пет сеп 25, 2009 11:58 pm

Александра
Потребител

Мнениеот Александра » съб сеп 26, 2009 10:17 am

Благодаря!
gergana
Потребител

Мнениеот gergana » пон сеп 28, 2009 2:21 pm

Здравей,
Аз самата съм работила стенопис, в момента съм в майчинство. Но смея да твърдя че познавам най-добрите в България. За съжаление техният ценоразпис не го знам, но мога да ти кажа че има много неща в договорките, които могат да променят цената. Неща като подслон, храна, материали и разбира се, смият терен на който се работи и неговоте особенности имат значение. Става дума за екип от трима души - Петя и Ясен са главни действащи лица, така да се каже.
http://www.flickr.com/photos/24998272@N02/
Ето тук може да разгледаш икони и стенописи ...
колкото до контакт - 0889527185 - Ясен Янков.
Успех с начинанието, дерзай. Радвам се на инициативността ти!
Поздрави,
Гергана
Molecule
Потребител

Мнениеот Molecule » пон сеп 28, 2009 3:44 pm

gergana
Потребител

Мнениеот gergana » пон сеп 28, 2009 10:25 pm

Моля извинете, ще го кажа отново: Според МОЕТО ЛИЧНО МНЕНИЕ, мисля, струва ми се, смея да твърдя, wink: че познавам едни от най-добрите. Моля за извиниение ... Никак не желая да превръщам форума във спам, просто искам да предложа помощ. Моето лично мнение е че обикновенно се вземат за стенопис "художници", които се борят със "Закостенелият канон", но това не мисля че е тема на този пост, а може би на някой друг, та няма да ви губя времето и с тези проблеми.
Отново изинете за некоректността ми.
Потребителски аватар
Мария
Модератор

Мнениеот Мария » вт сеп 29, 2009 12:54 pm

Предложението ти е тъкмо на място, Гери! :thumbup: Хората питат - ти отговаряш. Който знае и други вярвам е добре дошъл да ги сподели. Нали за това е темата. :wave:
Последна промяна от Мария на вт окт 06, 2009 7:12 pm, променено общо 1 път.
франка

Мнениеот франка » чет окт 01, 2009 10:35 pm

МУДЕН И НЕСМИСЛЕН

Мнениеот МУДЕН И НЕСМИСЛЕН » нед окт 04, 2009 4:13 pm

Моля, помогнете! Как да се ориентирам за качеството на църковната стенопис? Дори да погледнем по-горе предложените примери,а сигурно има и други "най-добри"... Доколкото разбрах и двата творчески екипа са възпитаници на ВТУ - Иконография, това ли е "Школата" в България. Може ли въобще да се говори за някакви критерии в сферата на монументалното църковно изкуство. Приложими ли са тук основите на грамотната академична рисунка и елементарното ориентиране в цвета. Къде е мярката?
Зограф
Модератор

Мнениеот Зограф » нед окт 04, 2009 10:52 pm

Уважаемий "МУДЕН",
За качеството на църковната стенопис може да се говори след като се уточни каква би трябвало да бъде тя. Вярващият християнин иска когато влезе в храма - дома Господен, - да може да се помоли Богу. Иконите от стените ако подпомагат за придобиване на молитвено настроение, значи са постигнали целта си, тоест те са качествени. От собствен опит знам, че това е невъзможна задача без помощ от Господа. Тоест ако иконописецът не осъзнае собствената си немощ и не се моли усърдно Богу, а се надява на академичните си иконописни познания, то резултата е на лице. Питаш може ли да се говори за "най добри"? Имаме светци - иконописци, като св. Пимен Зографски, св. Андрей Рубльов, св. Алипий Печерски и.т. н. - те трябва да бъдат нашият недостижим пример. Според мен за образец и връх на монументалната икионпис е храма Кахрие джами. Има и други, но отговарям накратко. Не съм убеден, че това са най-добрия пример, но са най-характерния за нивото на ВТУ - Иконография. На въпросът ти за приложимоста на академичната рисунка и познания за цвета и колорита бих казал, че до известна степен - да, но дотолкова доколкото не пречат на въртрешния ритъм на молитвата в иконата.
Molecule
Потребител

Мнениеот Molecule » пон окт 05, 2009 4:48 am

Жоро
Потребител

Мнениеот Жоро » пон окт 05, 2009 8:05 pm

Благодаря Молекуле,
Страхотен пост. :thumbup:

Тук в гръцката църква казват, че иконописците постят преди да работят по проектите си. Има ли го в България това нещо? Имам приятел - страхотен художник, но премина на икони и стенописи, защото е по-доходно. Трябва ли иконописеца да е вярващ и как се удостоверява това в България?
МУДЕН И НЕСМИСЛЕН

Мнениеот МУДЕН И НЕСМИСЛЕН » пон окт 05, 2009 10:33 pm

За да опровергая някак името си, бързам да отговоря. :))

Благодаря за помощта!

Molecule, честно казано не очаквах да прочета мнение от такава класа. Имате един МУДЕН И НЕСМИСЛЕН съмишленик. Дай Боже, да има повече като Вас в нашето Бг. Благодаря Ви още веднъж лично. :clap:

На вас драги, който сте се окичил с името "Зограф" и се имате за компетентен по всички теми в този Форум, ще си позволя да препоръчам, да се вглеждате повече, не само в светия живот на посочените Зографи, но и в голямата им художествена култура. Инак много рискувате Църквата да Ви прослави само като праведник или светител, а не като зограф. И четете повече постинги като този на Molecule, преди да се изкажете.

Жоро, нека си изясним какъв смисъл има постът в Православието и мисля че отговорът ще си дойде сам. Те гърците си постят, ама оттам само кресливи папагалски реплики на известни до болка образци или откровен кич, дето става само за боклука. Ако изнамерите успешно мерило за вярата на човека моля Ви, незабавно да го споделите с нас. :thumbup:

С уважение!

Върни се в “православно изкуство и символика”