Икона на Свети Георги

иконата, църковната архитектура, музиката, живописта, фотографията и графичния дизайн с християнско съдържание
kassie
Потребител

Re: Икона на Свети Георги

Мнениеот kassie » съб мар 27, 2010 11:48 am

bob65, аз не разбирам нищо от икони и не мога да препоръчам такива. Знам, че в Клисурския манастир и в Руенския (преди години, не съм сигурна дали все още) монахините, съответно монасите рисуват и украсяват икони. Едно посещение там може да даде три резултата - поклонничество, подпомагане на манастира и сдобиване с икона, ако човек си хареса такава.

Тук пък - - са събрани сайтове на разни съвременни иконописци. Може да се открие нещо интересно, аз поне си намерих...

Не обичам рекламата, никак. Правата на мнение и убеждения (в т.ч. и вкус) обаче са ненакърними конституционни права. Никой не може да посяга на тях по каквито и да било съображения. Силовото налагане на добрия вкус също е диктатура. Със същите резултати като тоталитарната. Поздравявам Молекуле с това:

ПОВЕЛИТЕЛНО НАКЛОНЕНИЕ
(Марко Ганчев)
Ако ли мене, филолога,
ме бихте питали
причината коя е
за гибелта
на всички повелители,
аз мога да ви кажа, мога.
Причината е тая
без съмнение,
че на глагола "мога"
е чуждо повелителното наклонение.
Опитай се, кажи
на някого: можи!
Опитайте, кажете
на някои: можете!
И гибелта на властелините
ще разберете.
Те можели да кажат:
сейте жито!
Те можели да кажат:
пейте песни!
И хората покорно сеели,
и хората покорно пеели
и даже упорито.
Но ни от хляба
ставало изкуство,
ни от изкуството им - хляб.
Безчувственият властелин
изпитвал чувство,
макар и смътно, че е слаб.
Разбирал докъде му е мощта -
той можел като самозван баща
да заповядва на човека божи
да върши всякакви неща,
но не и да ги може.
И аз самият
мога нещичко и знам,
че можещият сам си заповядва.
Сам.
Molecule
Потребител

Мнениеот Molecule » пет апр 02, 2010 3:59 pm

Molecule
Потребител

Мнениеот Molecule » пет апр 02, 2010 4:19 pm

Стихотворението, като стихотворение, е добро. "Филологът", види се, е вдъхновен от несполуката на социалистическия експеримент. Съчувствам му. В конкретно-историческия контекст е прав, но греши по принцип. Неусетно, анти-тоталитарния му патос пада в капана на левичарството. С някои уговорки, но аз съм на противната позиция.
Така е устроен светът, касия, че, ако бъдат оставени сами на себе си, много дори от най-талантливите хора няма да открият и разгърнат способностите си. И трябва, трябва да им бъде казвано: МожЕте! Трябва да бъдат научени да отсяват грозното от красивото (защото, противно на популярното мнение, нерафинираният ум не умее това, особено по отношение на изкуството). И тогава те разбират, че наистина могат. Разбират, че красивото си заслужава усилието. Цялата човешка цивилизация е изградена на този принцип. Без него населението се превръща в разрушителна тълпа. Точно това се случи в България. Последствията са очевидни.
Съгласен съм с мнението на една позната, изкуствовед, че зад всяко “харесва ми” трябва да стои богата и осмислена култура. Не е достатъчно да си “много духовен”. Иначе, човек залъгва сам себе си, а често и другите.
.................
изпитвал чувство,
макар и смътно, че е слаб.
Тук поетът е прав... Само дето не е смътно чувството. Наистина, безсилието пред Абсурдистанщината е довело много хора, вкл. и мен, до отчаяние. Затова, стане ли дума за естетически въпроси, отговорите ми са... особени. Съжалявам за обидените! Всъщност, не искам да засягам никого. Напоследък съм по-рязък, защото отношението ми към форума се промени. Все пак, моята рязкост не е толкова диктаторска, колкото пацифизма на някои съфорумци, които се показват нежни глухарчета, но неуморно поощряват гнусното доносничество и призовават за триене на коментари. Ей това е истинската диктатура, жалко е, че не го разбирате.

Нямам нищо против рекламата. Но! Мисля, че идеята тук е друга, поне моята. Ползата от един форум е да провокира, да ни учи да мислим и да възпитава критерии. Човек става причастен към истината, пък била тя и естетическа истина, когато я търси и изстрада лично. Няма полза от рецепти: “иди еди-къде си, вземи еди-какво си, сложи го еди-къде си!..”. Добре е поименни съвети да се дават на лс, според мен.

Признавам, че от голи апострофи ползата е малка и се изчерпва с апела: "внимание, мит! Помислете добре!" Имам ли време, може би ще напиша нещо по-конкретно- с фото примери, кратки обяснения към тях и пр.
Иначе, Йордан е засегнал някои съществени положения, макар на твърде професионален език.
kassie
Потребител

Мнениеот kassie » съб апр 03, 2010 3:52 pm

bob65
Потребител

Мнениеот bob65 » ср апр 07, 2010 1:43 pm

Върни се в “православно изкуство и символика”