Изобразяването на Бог Отец-правилно ли е, или не?

иконата, църковната архитектура, музиката, живописта, фотографията и графичния дизайн с християнско съдържание
Кабрал
Модератор

Re: Изобразяването на Бог Отец-правилно ли е, или не?

Мнениеот Кабрал » пон окт 18, 2010 7:55 pm

Покрай лични спорове да не изпадаме в грешки и да делим Бог на Саваот, Старият по дни, Иисус Христос и т.н.
Потребителски аватар
Aurelia Felix
Модератор

Мнениеот Aurelia Felix » пон окт 18, 2010 9:13 pm

не става дума за някакво делене на Бога, а за нарушаването на една канонична забрана, постановена от Седми вселенски събор - изобразяване на Бог Отец.
ven4e
Потребител

Мнениеот ven4e » пон окт 18, 2010 9:44 pm

Жоро
Потребител

Мнениеот Жоро » вт окт 19, 2010 4:10 am

ven4e
Потребител

Мнениеот ven4e » вт окт 19, 2010 7:42 am

Жоро
Потребител

Мнениеот Жоро » вт окт 19, 2010 12:31 pm

Малко съм почнал да забравям. Не Гедеон, а Езекия. Извинявам се за грешката.
Последна промяна от Жоро на вт окт 19, 2010 7:55 pm, променено общо 1 път.
Жоро
Потребител

Мнениеот Жоро » вт окт 19, 2010 12:33 pm

ЧЕТВЪРТА КНИГА МОИСЕЕВА - ЧИСЛА

ГЛАВА 21.
1. Един от ханаанските царе, - царят на Арад, който живееше на юг, като чу, че Израил иде по пътя откъм Атарим, встъпи в бой с израилтяните и плени неколцина от тях.
2. Тогава даде Израил оброк Господу, като каза: ако предадеш тоя народ в ръцете ми, ще наложа заклятие (върху тях и) върху градовете им.
3. Господ чу гласа на Израиля и предаде хананейци в ръцете му, и той наложи заклятие върху тях и върху градовете им и нарече това място: Хорма *.
4. От планина Ор те тръгнаха към Червено море, за да избиколят земята на Едома. И по пътя народът падна духом;
5. и заговори народът против Бога и против Моисея: защо ни изведохте из Египет, та да измрем в пустинята: тука няма нито хляб, нито вода, а на душата ни омръзна тая лоша храна.
6. И прати Господ върху народа отровни змии, които хапеха народа, и много свят измря от (синовете) Израилеви.
7. И дойде народът при Моисея и каза: съгрешихме, дето говорихме против Господа и против тебе; помоли се Господу да премахне от нас змиите. И Моисей се помоли (Господу) за народа.
8. И рече Господ на Моисея: направи си (медна) змия и я окачи на върлина, като знаме, и (кога ухапе някого змия) ухапаният, щом я погледне, ще остане жив.
9. И направи Моисей медна змия и я окачи на върлина, като знаме, и кога змия ухапваше някой човек, тоя, щом погледнеше медната змия, оставаше жив.

----------------------------------------------------------

Четвърта книга Царства

ГЛАВА 18.
1. В третата година на Осия, син на Ила, цар израилски, се възцари Езекия, син на иудейския цар Ахаз.
2. Той беше на двайсет и пет години, когато се възцари, и царува двайсет и девет години в Иерусалим; майка му се казваше Ави, дъщеря на Захария.
3. Той вършеше, каквото беше угодно пред очите на Господа, по всичко тъй, както правеше неговият отец Давид.
4. Той премахна оброчищата, изпочупи статуите, изсече дъбравата и унищожи медната змия, която Моисей бе направил; защото дори до ония дни Израилевите синове й кадяха и я наричаха Нехущан.
5. На Господа, Бога Израилев, той се уповаваше; и като него нямаше между всички иудейски царе - и подир него и преди него.
6. Той се привърза към Господа, не отстъпваше от Него и пазеше заповедите Му, които Господ бе дал на Моисея.
7. И Господ беше с него: навред, дето и да ходеше, той постъпваше благоразумно. И отметна се той от асирийския цар и престана да му служи.
ven4e
Потребител

Мнениеот ven4e » вт окт 19, 2010 12:51 pm

Жоро
Потребител

Мнениеот Жоро » вт окт 19, 2010 6:58 pm

На израилтяните Бог прати ортовни змии понеже бяха непокорни. На нас прати зелени гущери да ни тровят.

И от "Езекия" имаме нужда, не от хитруване.
Потребителски аватар
Aurelia Felix
Модератор

Мнениеот Aurelia Felix » вт окт 19, 2010 8:12 pm

ven4e
Потребител

Мнениеот ven4e » вт окт 19, 2010 11:58 pm

Потребителски аватар
Aurelia Felix
Модератор

Мнениеот Aurelia Felix » чет окт 21, 2010 9:58 am

ven4e, може би очакваш да те помоля да ми се отворят очите да видя това, което ти виждаш?! по-точно как "канона е врата у поле, само улавио минава през нея"???
ven4e
Потребител

Мнениеот ven4e » чет окт 21, 2010 10:45 am

Аз съм последният човек, който иска да прави слалом между каноните (на гръцки канон значи пръчка). Тъй като очевидно няма да го разбереш, смятам разговора за приключен.
Saratok
Потребител

Мнениеот Saratok » вт ное 09, 2010 10:31 pm

preacher
Потребител

Мнениеот preacher » вт ное 09, 2010 10:46 pm

Изход 20:2-5 "Аз съм Господ, Бог твой, Който те изведох от Египетската земя, от дома на робството; да нямаш други богове, освен Мене. Не си прави кумир и никакво изображение на онова, що е горе на небето, що е долу на земята, и що е във водата под земята; не им се кланяй и не им служи, защото Аз съм Господ, Бог твой, Бог ревнител, Който за греха на бащи наказвам до трета и четвърта рода децата, които Ме мразят,"
Моисей го е написал много ясно.

Върни се в “православно изкуство и символика”